Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Bursa - Keles
« önceki   123 ... 678 ... 151617   sonraki »
Ana Sayfa -> BURSA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Okan Akin

7 yıl önce - Pzr 11 Şub 2007, 22:00

Sevgli Dostlar,

ANI

1978 yılı'nın ortalarıydı Erzurum'dan Bursa'ya göçümüz. Babamın tayini Bursa merkez Bahar ilkokuluna (öğretmen) Annem'in tayini (ebe) ise Keles'in Küçükdelilller köyüne çıkmıştı. Biz annemle beraber bu köyde kalmaya başladık. (öğretmen lojmanında) Babam haftasonları bize gelirdi.

Ta ki 1982' ye kadar bu böyle devam etti. Her sabah iki araba kalkardı Bursa'ya ve Keles'e. Günübirlik yolcuları götürür, akşam da geri getirirdi.  Her defasında biz Bursa otobüsüne binerdik. Çünkü Keles'te hiçbir işimiz olmazdı. Fakat ben Keles'le ilgili anlatılanları dinledikçe meraklanır ve içimde müthiş bir Keles kurgulardım. Keles'i gözümde büyütür, mutlaka birgün de oraya gidilmesi gerektiğini düşünürdüm.

Aslında en enteresanı Bursa'dan iki saat süren meşekkatli köy yolculuğu esnasında katettiğimiz yolun devamı Keles' e gidiyordu ve bu inanılmaz bir gizdi benim için. Daha teplere doğru uzayan yol ve o yolun sonunda insanları giyinip kuşanıp gittikleri egzotik bir diyar...

Hatta birgün kendi kulaklarımla duymuştum; ihtiyar bir adam hayatında ilk kez Keles'e gidiyordu ve çok heyecanlıydı. Yanlış duymadınız! Evet, hayatında ilk kez... Acaba o ihtiyar adamın Bursa'ya gidişi nasıl olmuştur, merak ediyorum doğrusu.

İtiraf ediyorum; o kadar yakın olduğum halde, ben de hayatımda Keles'i hiç görmedim.

Ama kararlıyım bu sene Türkiye'ye geldiğimde eşimi, cocuklarımı, annemi, babamı ve kardeşlerimi de alıp Küçükdelliller köyüne ve ordan da Keles'e gideceğim. Söz, fotoğraflarını da bu başlıkta sizlerle paylaşacağım.

Dostlukla,

Kenan Durmuş

7 yıl önce - Sal 13 Şub 2007, 22:16
Keles

(+)

(Sarı kaya) Bu bölge Gelemiç köyüne bağlı olup ulaşımı keles ve gelemiç köyünden mümkündür genelde av ve mera yeri olarak kullanılır.

(+)

(Gelemiç yaylası) Kocayayla ile neredeyse eşit alana sahiptir buraya kocayayla ve kelesten ulaşım mümkündür kocayayla ile arası yaklaşık 4 km dir.

Kenan Durmuş

7 yıl önce - Cum 23 Şub 2007, 23:51
Sorgun

(+)

Burasıda gelemiç yaylasına ait bir bölüm karşıdaki dağın adı sorgun dağıdır.

ugurcavac
orhanserdar
7 yıl önce - Çrş 14 Mar 2007, 12:21

Keles, Osmanlı imparatorluğunun kuruluşundan çok önceleri yörüklerin yaylak olarak kullandıkları bir bölge. Söğüt'den Domaniç'e geçiş güzergâhında kalıyor. Yayla geleneği sürerken bugün Kozağacı adıyla anılan bölgede ilk köyler kurulmuş.

700 yıllık Osmanlı Köyü olarak tanınan Cumalıkızık bence şehir merkezine yakınlığı ve özel ilgi nedeniyle tanınır oldu. Ancak Osmanlı’yı dünden bu güne taşıyan, yaşayan ve yaşatan yerlerden biri Söğüt ve Domaniç ile birlikte Keles. Bölgenin tek talihsizliği ise şehre uzak olması.

Özellikle Koz ağacı bölgesine gidildiğinde adeta Osmanlının ilk dönemlerine dönülüyor.

Eğer bir gün yolunuz özellikle Sorgun, Kocakavacık, Gelemiç veya Düvenli köylerine düşerse güleç yüzlü, cana yakın, sevecen, tatlı dilli, neşeli ve misafirperver Türkmenlerin ata mirasını nasıl koruduklarına da şahit olabilirsiniz

Fotoğraflar Gelemiç köyünden

(+)

(+)

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> BURSA