Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Emir Kula
13 yıl önce - Cmt 20 May 2006, 20:34
[İST-G1.34] - İstanbul Ulaşımına Gönül Verenler

Bu başlık altında, İstanbul Ulaşımı'na gönül veren kişilerin kısa biyografilerini, çalışmalarını ve yayınlarını biriktireceğiz
(R. Sertaç KAYSERİLİOĞLU, Onur ORHON, Eser TUTEL, Ahmet GÜLERYÜZ vs...).

rsertack
13 yıl önce - Pzr 28 May 2006, 22:42

Dr.  R. Sertaç  K A Y S E R İ L İ O Ğ L U
                                                    Araştırmacı - Yazar

rsertack@gmail.com       rsertack@mynet.com       www: sertackayserilioglu.com

R. Sertaç Kayserilioğlu :   10 Mayıs 1948 doğumlu. Kadıköy Kızıltoprak İlkokulunda başlayan tahsil hayatı, Bartın Ortaokulu,  Kadıköy Marmara Koleji devamı  ile  İstanbul Diş Hekimliği Fakültesi mezuniyeti  ve  Patolojik Anatomi Kürsüsü Öğretim Üyeliği görevi ile sürmüş. 1980 senesinden itibaren koleksiyonerlik ve araştırmacılığa başlamış, 1990 senesinde de yayın hayatına girmiş. Halen  serbest  dişhekimi ve araştırmacı.  

Eski İstanbul Kartpostalları, Fotoğrafları,Osmanlı Mühürleri,Eski İstanbul Sokak Tabelaları,Osmanlı Bayram Kutlama Kartları,Yeni yıl Kartpostalları,Sinemanın 100. Yılı,Eski İstanbulda Ramazanlar;İstanbulun Eski Kışları, Osmanlıdan Günümüze Eğitim Araç ve Gereçleri, Cumhuriyetin 10. Yıl Kutlamaları ,Bahar ve İstanbul, Eski İstanbulda Mesire Yerleri, İstanbulda İlk Kent Dokusu,İstanbulda İlk Aydınlanma, Osmanlı Döneminde Ulaşım,  Eski İstanbul ve Vapurları, İETT  Tarihçesi,  Tünelimizin 120. Yılı, Haydarpaşa ve Karatrenler, İstanbulda İlk Araba Sevdası, O Unutamadığımız Oyuncaklarımız, Fenerbahçe Spor Kulübü Tarihi , Eski İstanbulda Tramvaylar, İzmir Tramvayları, İstanbuldan Geçen İlk   Otomobiller, Eski Köşkler , Eski İstanbul Takıları, 1. Dünya Savaşı Osmanlı Cepheleri,  İşgal Dönemi İstanbulu , Osmanlı  Sansür Damgaları, Osmanlı Padişah Fermanları, vs...  konulu kişisel ve karma sergileri olmuş, 300ü aşkın sayıda makaleleri yayınlanmış.

Kadıköy 2000,  Yol Kültürü,  En Attendant/Beklerken,  Dentatlon,  GazeteKadıköy,  Dergi, Bakış, Tombak, Open, Collection, Kadıköy Life, İstanbul Ansiklopedisi, Finans Dünyası, Toplumsal Tarih, İstanbul Dergisi, Sky Life, Vip, Tempo, Fenerbahçe S.K., İstanbul Life, vs... dergilerinin yazarlar  gurubu ve yayın kurullarında yer almış.

Kadıköy ve İstanbul Filateli Dernekleri, Kadıköy Kültür ve Sanat Derneği, İstanbul Ephemera Derneği, Boğaziçi Musiki Vakfı, Fenerbahçe Spor Kulübü,  The Oriantel Philatelic Ass.of London, KASDAV Feneryolu Gönüllüleri,  Doğa ile Barış Çevre Derneği, Collection Kültür-Araştırma-Yayın Kulübü, vs...  kurucu ve üyeliklerinde bulunmuş. ;Türkiye Yazarlar Birliği üyesi.

;BBC Television Channel 4 tarafından hazırlanan  First World War / 1. Dünya Savaşı Belgeselinde  dokümanları ve araştırmaları ile yer almış. 1. Dünya Savaşı  Osmanlı Sansürleri ile  filateli  alanında,  yurt içi  ve  yurt  dışında   çeşitli kez  Jüri TebrikIeri  ve Altın Madalya  ödülleri kazanmış.

Yayınlanmış eserleri : İETT Tarihçesi,  Dersaadetten İstanbul;a  Tramvay 1.cilt (Atlı Tramvaylar);Dersaadetten İstanbul;a Tramvay 2.cilt (Elektrikli Tramvaylar),Osmanlıdan Günümüze Aydınlanmanın  Tarihçesi 1, 2, 3 cilt. , Baki Kente Ab-ı Beka; Hamidiye, Bir İstanbul Klasiği,  İstanbul Yazıları , Çıktık Açık Alınla.
Halen; Dersaadetten İstanbula Tünel, Osmanlıda Ulaşım,  ve Fenerbahçe Spor Kulübü 100 Yıllık Tarihi isimli eserleri yayına hazırlanmakta.[img][/img]

rsertack
13 yıl önce - Pzr 28 May 2006, 23:43

Saygıdeğer Akın Kurtoğlu; Ben R.Sertaç KAYSERİLİOĞLU. Sitenize  rsertack   rumuzu ile  
yeni üye oldum ve İstanbul ulaşımını ilgilendiren kendi hobimin, sitenizde sayenizde ne denli rağbette olduğunu büyük bir keyifle gördüm. Ulaşım ile ilgili eserlerimin ve sergi bilgilerimin de yer aldığı öz geçmişimi az önce siteye yollamaya çalıştım ama ulaştıramadıysam ilgilenen kardeşlerim      www.sertaçkayserilioğlu.com   adresinden ulaşabilirler. Şahsınızda,  sitedeki tüm kardeşlerimi sevgi ile kucaklarım. Saygılar...  

(+)

cenkince

13 yıl önce - Pts 29 May 2006, 19:29

Sertaç bey,

Şükür kavuşturana diyorum.         Bir sene önceki telefon görüşmemiz ve maillerimiz etkisini en sonunda gösterdi. Akın ve benim için bu durumun tarifi; çocukluğumuzda okuduğumuz bir romanın kahramanı ile gerçek hayatta karşılaşmak gibi bir şey...

Bizlerle paylaşacak çok şeyiniz olduğunu biliyoruz...

Tekrar hoşgeldiniz...

ANA SAYFA -> ULAŞIM