Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Lutfu Bikbay
13 yıl önce - Cum 26 May 2006, 18:04
[İST-B1.62] - Beykoz Vapuru

Gemi personeli sitesinde beykoz vapuru ile ilgili aşağıdaki haberi buldum. Sitedeki arkadaşlarımız eğer daha önce görmedi iseler, ilginç bulunacaklarını
zannediyorum. Saygılar.

Alıntı:
20 bin YTL’ye yolcu vapuru
İzmir Deniz İşletmeciliği Nakliye ve Turizm Tic. A.Ş, “Beykoz” isimli yolcu vapurunu 20 bin YTL’ye (20 milyar TL) satışa çıkardı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Deniz İşletmeciliği Nakliye ve Turizm Tic. A.Ş’nin (İZDENİZ), Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nden (TDİ) 2000 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı kanalıyla satın aldığı “Beykoz” adlı yolcu gemisi ihaleyle satılacak. “Beykoz” yolcu gemisinin satın alındıktan sonra İzmir Körfezi’nde “doğru dürüst sefer yapamadığını” belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, geminin harap durumda olduğunu, içindeki birçok parçanın TDİ döneminde, diğer gemilerde kullanıldığını söylediler.

Yetkililer, “Beykoz yolcu gemisi adam olur mu diye çok çabaladık. Ancak, baktık ki astarı yüzünden pahalıya çıkacak. Teknik elemanların raporları doğrultusunda yedek parça gemisi olarak yedeğe ayrılması kararı alındı. Şimdi de hurdaya çıkması için ihale yoluyla satıyoruz” şeklinde bilgi verdiler.

Belediye yolcu gemisini, 2 adet ana makine ve 2 adet pervanesinin teslim edilmesi şartıyla, 13 Ocak günü saat 14.00’de düzenleyeceği ihaleyle 20 milyar Türk Lirası’na satacak.

Eklenme tarihi: 05.01.2005

bulent222
13 yıl önce - Cmt 27 May 2006, 00:22

Bu gemi çalışan en eski 2 gemiden biriydi (diğeri de Çengelköy'dü). En kısa hatlar olan Üsküdar-Beşiktaş, Üsküdar-Kabataş arası çalışıyordu en son. Motorun titremesi yüzünden bayağı sarsıntılı bir yolculuk oluyordu.

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Cmt 27 May 2006, 01:13

Elimdeki bu konuyla ilgili verilerden birkaçı:

Temmuz 1997'de Beykoz vapuru; boyaları dökük halde, macunlu olarak Kabataş Yan İskelesi'nde tadilâttan geçiriliyor.

Ekim 1998'de Beykoz vapuru faal olup, Beşiktaş-Üsküdar arasında ve Kabataş-Üsküdar arasında hizmet veriyor.

Ağustos-Eylül 2001'de "Beykoz" vapuru, "İstinye" ve "Çengelköy" ile birlikte Harem İskelesi'nde yanyana bağlılar.

Akın KURTOĞLU

ali_bozoglu

12 yıl önce - Cum 30 Hzr 2006, 01:41

Baktım Beykoz'un sayfasında Beykoz gemisinin resmi yok arşivimden 4 adet resim yolluyorum 3 kesin Beykoz gemiside bir tanesini okuyamadım Simon okur bana Ortaköy gibi geldi çok güzel bir resim değilmi Erguvanların açtığı bir zaman Mayıs ayı olması muhtemel sene kaçmı bilemiyorum ama en azından 1980 yılından önce diyebilirim.

(+)

(+)

Arda Alkaya
12 yıl önce - Cum 30 Hzr 2006, 01:55

Birinci fotoğrafın üzerinde photoshopla biraz oynadım Umarım beğenirsiz... Arkadan geçen Paşabahçe'nin de kulaklarını saygıyla çınlatalım...  

(+)

Bu geminin teknik özellikleri, yapım yılı ve yeri hakkında bilgisi olan var mı? Benim tahminim bu gemi Dolmabahçe&Fenerbahçe akraba olabilir. Çünkü burun yapısı, baca ve direk şekli, kış bahçesini ve tahlisiye sandalının duruşu Dolmabahçe&Fenerbahçe kardeşlere çok benziyor.

Mustafa Noyan

12 yıl önce - Cmt 01 Tem 2006, 21:16

Alıntı:
..Bu geminin teknik özellikleri, yapım yılı ve yeri hakkında bilgisi olan var mı? Benim tahminim bu gemi Dolmabahçe&Fenerbahçe akraba olabilir...

Arda,
Bu gemiyi Ali Bey Ortaköy olarak düşünmüş, bana Çengelköy ü daha fazla andırır gibi geldi ancak her ikisi de Dolmabahçe&Fenerbahçe gibi İskoç değil özbeöz Türk yapımı vapurlardı; Çengelköy (inşa no:6) 1956, Ortaköy (inşa no:7) 1958 yıllarında İstinye Tersanesi'nde inşa edilmişler; yine de Dolmabahçe&Fenerbahçe 1952 ve 1953 de olmalı filoya katıldıktan sonra inşası tamamlanan (araba vapurları haricinde) ilk yolcu vapurlarımız elimdeki listelere göre bu ikisi olduğundan herhangi bir etkilenme olmamış da diyemem doğrusu...

simon

12 yıl önce - Çrş 05 Tem 2006, 19:12

Sevgili Ali Bozoğlu hocam demiş ki
Alıntı:
Baktım Beykoz'un sayfasında Beykoz gemisinin resmi yok arşivimden 4 adet resim yolluyorum 3 kesin Beykoz gemiside bir tanesini okuyamadım Simon okur bana Ortaköy gibi geldi çok güzel bir resim değilmi

Ali hocam resmin güzelliğine bir lafım yok elbet.  Yolladığın 4 fotoğraftan ilki, emin olmasamda Çengelköy'e ait olabilir. İkinci ve üçüncü resim Beykoz'a ait. Ancak dördüncü resimde kesin bir sonuca varamıyorum. Ortaköy ve Çengelköy kardeş vapurlarından biri.

Gelelim 1. fotodaki vapura Çengelköy olabilir dememin sebebine. Fotoda adı okunamasa da bir ayrıntıdan dolayı Çengelköy sonucuna vardım. Çünkü bu vapurun ön direği beyaza boyalı olması gözümden kaçmayan bir ayrıntı. Çalıştığı son zamanına kadar bu özelliğini korumuştu.

mordehay kohen

11 yıl önce - Çrş 19 Arl 2007, 19:45

(+)

Hayatımda birinci kere fotoshopla uğraşıyorum . bu şirin vapurda tersaneden çıkar çıkmaz doğrudan köprü yalova hattına verildi . rahmetli babamın anısına bu vapuru siyah beyazdan renkliye çevirdim
sevgili vapur severler sizlerle paylaşmak . bende saklayıpta turşusunu kuracak değilim herkez faydalansın eminin hoşunuza gider.

m.gökhan bölek
11 yıl önce - Çrş 19 Arl 2007, 20:30

(+)

(+)

daniel levi
11 yıl önce - Prş 20 Arl 2007, 12:04
Beykoz Vapuru

Gunaydin ve Iyi Bayramlar,
Beykoz'un Haskoy, Vanikoy gibi kardesleri de vardi galiba...
Bunlar yanilmiyorsam ilk yerli yapim gemilerdi.
Baska kardesleri de var mi idi?
Bu vapurlarin omurlerinin onemli kismi Izmir'de gecmisti de...
Ben Uskudar'in da 1960'larda Izmir'de calistigini hatirliyorum.
Izmir Istanbul arasinda bayagi bir vapur alis verisi olmus galiba.
Devam eder mi?

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM