Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
ekşisözlük'ün kapatılması, ekşi sözlük ve enformatik cehalet
123 ... 787980   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
kilitli
sayfa 1
Burç

12 yıl önce - Prş 25 May 2006, 12:09
ekşisözlük'ün kapatılması, ekşi sözlük ve enformatik cehalet

http://sozluk.sourtimes.org/

Zaten açık küfürlerin ve şahsi hakaretlerin izin verildiği seviyesiz bir site
olarak benim hiç ilgimi çekmeyen bir yerdi. Sitemizden atılanların hakkımızda atıp tuttuğu
bir site olduğu için özellikle sevindiğimi belirteyim.

Neden kapatıldı?
Sadece sitemiz değil, örneğin "Türkler" hakkında da aşağılayıcı yazılar vardı,
bu konuyu 2 sene önce tartışmıştık :
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=4752

Hatta ekşisözlükte "nasıl intihar edilir?" konusunda okuduğu bir ilaç ile intihar eden
bir çocuk olmuştu, o tartışmayı bulamadım şimdi.

Alıntı:
istanbul emniyet müdürlüğü polis imdat biriminin 14.12.2005 tarihinde aldığı ihbarı değerlendirmesi üzerine http://sozluk.sourstimes.org web adresinde ( bilinen adıyla ekşi sözlük ) "esrar" kelimesi arandığında gençlere esrar içilmesini özendirici ve temin edilmesini kolaylaştırıcı bilgilerin bulunduğu, ayrıca uyuşturucu veya uyarıcı nitelikte maddelerin kullanılmasını tavsiye edici nitelikte yazıların bulunduğu görülmüş olup, istanbul emniyet müdürlüğü'nün başvurusu üzerine istanbul 3. sulh ceza mahkemesinin 06.01.2006 tarih ve 2006/25 müteferrik sayılı kararı ile "....isimleri ve adresleri belirtilen web sitelerinin türkiye'ye erişiminin engellenmesine,...." hükmedilmiştir.

mahkeme kararı sadece http://sozluk.sourstimes.org adresi için alındığından dolayı, türk telekom'un mahkeme kararı dışında bir uygulama yapması mümkün olmadığından www.eksisozluk.com web adresine şirketimizce herhangi bir engel konulmamıştır.

Neyse sonuçta denetimsiz bir site olamayacağını öğrenmiş oldular.
Fikir özgürlüğü adı altında istediğini yazıp, söyleyemezsin, başkalarına zarar verdiğin
noktada özgürlüğün biter.

Bu geyik sitesinin tümüyle kapanması veya doğru düzgün denetlenmesi temennisi ile...

Kaan Canaydın
12 yıl önce - Prş 25 May 2006, 12:25

Merak etmeyin sadece 2 domain banlanmış durumda. Ekşi'de kişiye özel küfür & hakaret yasaktır bu arada. Yoksa Leman ya da Penguen dergileri de küfür içinde.

En son Kaan Canaydın tarafından Prş 25 May 2006, 12:35 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Burç

12 yıl önce - Prş 25 May 2006, 12:26

Bu bir espri idi herhalde?  

Google'a gir, "*öte batmak" yaz, bakalım hangi site çıkıyor?

Kaan Canaydın
12 yıl önce - Prş 25 May 2006, 12:33

Peki bir insan Google'a girip '*öte' bakmak yerine "esrar nasıl içilir" diye bakamaz mı? Orayı da mı kapatsak acep?

kemalsoylemez

12 yıl önce - Prş 25 May 2006, 12:42

Alıntı:
Esrar yapımı için gerekli olan malzemeler

İyi espri.

erhanthunder
12 yıl önce - Prş 25 May 2006, 12:47

Amacından sapmış bir site.İnsanlar sabahlara kadar abuk sabuk yazılar yazmak için uğraşıyor ama asıl amacına uygun kullanılsa wiki gibi olabilecek bir siteydi bence..

burak a.

12 yıl önce - Prş 25 May 2006, 15:11

esrar kullanacak,ya da küfürü netten öğrenecek bi insan için,ekşi kapandıktan sonra bütün herşey kapanıyor mu arkadaşlar?ekşi kapandı tamam,şuan öğrenemezler mi sizce?ben malesef katılmıyorum yazdıklarınıza.bişeyi öğrenmek isteyen her şekilde öğrenir.intihar etmek isteyen içinde aynı şey geçerli...

Okan Türkeş
12 yıl önce - Prş 25 May 2006, 15:16

İsmi itibariyle çelişen bir site bence "Ekşi Sözlük". Bu sitede yapılan tanımların, benzetmelerin subjektif olduğu tartışılmazdır. Bu yüzden de bir "sözlük" olarak değerlendirilmesi yanlıştır. Ama gelin görün ki "Her şeyi ben bilirim", "Ben yazdıysam doğrudur, doğru olacak" düşüncesindeki insanlar çok zarar verdiler Ekşi Sözlük'e. İlk çıktığı yılları tam olarak bilmesem de, çevremdeki insanların yorumu Ekşi Sözlük'ün o zamanlar daha seçkin bir site olduğuydu. Hayatı Ekşi Sözlük okumaktan, Ekşi Sözlük'te yazmaktan ibaret sanan insanlar var. Dünyayı yazdıklarıyla değiştirebileceklerini sanan insanlar mevcut o sitede. Hiçbir engellemeyle karşı karşıya olmayan bu insanlar dilediği gibi hareket etmeye başladılar. Küfürler, hakaretler, anlamsız söz öbekleri, daha neler neler... Daha seçici davranma anlayışı keşke yerleşseydi orada.
Sunay Akın'ın da dediği gibi tam bir "çöplük" şimdilerde.

Levent Ülgen
12 yıl önce - Prş 25 May 2006, 15:18

Sayın arkadaşlarım, Ekşi Sözlük'e bu kadar yüklenmenin biraz gereksiz olduğunu düşünüyorum. O site, her ne kadar, %100 doğru bilgi kaynağı olduğunu iddia etmese de, faydalı şeyler de içerdiğine inanıyorum. Kendi hissettiğimiz garip şeyleri başkalarının da hissedebileceğini, farklı tarzdan insanların aynı konu üzerinde farklı yorumlarını özgürce paylaştığını görmek, zaman zaman çok gülmek de bu sitenin sayesinde olan şeyler. Ayrıca wowturkey ile de ekşi sözlük sayesine tanıştım. Tabii ki içersine faydasız, kötü örnek olacak bir çok yazar vardır ama bu siteyi tümüyle şer yuvasıymış gibi göstermeye yetmez bence. Sonuçta sitenin genel bir hatası varsa o da denetimini çok gevşek tutmasıdır diyebiliriz..

En son Levent Ülgen tarafından Prş 25 May 2006, 15:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

mhalis
12 yıl önce - Prş 25 May 2006, 15:30

Olaya sadece bir yönüyle bakmak kanımca yanlış.
Aynı olay yarın bizim başımıza gelirse ne diyeceğiz?
Olaya özgürlükler açısından bakılmalı.
Alıntı:
Ekşi Sözlük’e erişimin engellenmesi sayıları 68 bini aşan yazarlarını ve çoğu üniversiteli ziyaretçilerini isyan ettirdi.

http://www.milliyet.com.tr/2006/05/25/son/sonyas06.asp

sayfa 1
123 ... 787980   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET