Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
CAN
11 yıl önce - Prş 25 May 2006, 10:49
Akaryakıt fiyatları - Benzin, motorin, LPG

Sonunda beklenen oldu ve dünyada birinci olabileceğimiz bir dalımız oldu, şükürler olsun.Dünyada en pahalı akaryakıt kullanan ülke olduk bu sabahtan itibaren bence bugünü dünya arabası olupta tepki göstermeden 3 ytl benzin alıp hayatından mutlu halk günü seçmeleri lazım...Yazıklar olsun cidden... 60 km. lik yolu 3.15 dakika da gittiğimize mi yanayım yoksa herkesin tepki yerine benzin koyup arabasına gezdiğine mi????

Kurşunsuz benzinin litresi 2.82 YTL’ye, 98 oktan kurşunsuzun fiyatı da 3.03 YTL’yi buldu.

TÜPRAŞ, bugünden geçerli olmak üzere kurşunsuz benzinin metreküp başına rafineri fiyatını yüzde 2.6 artırarak 727.32 YTL’den 746.46 YTL’ye çıkardı. ÖTV ve KDV dahil fiyat ise yüzde 0.92 oranında artarak 2.489.92 YTL olarak gerçekleşti.

Akaryakıt dağıtım şirketleri söz konusu zammı bu sabahtan itibaren pompa fiyatlarına yansıttılar. EPDK’nın piyasa payı en yüksek beş dağıtım firmasının İstanbul Avrupa Yakası için uyguladıkları fiyatları esas alarak yaptığı belirlemelere göre kurşunsuz benzinin 2.79 YTL olan ortalama fiyatı yaklaşık yüzde 1 oranında artırılarak 2.82 YTL’ye çıkarıldı. Daha önce 2.79 YTL olan litre fiyatını BP, Opet ve Shell 2.81 YTL’ye, Petrol Ofisi 2.82 YTL’ye M.Oil 2.78 YTL’den 2.80 YTL’ye, Total ise 2.80 YTL’den 2.83 YTL’ye yükseltti.

98 Oktan kurşunsuz benzinin rafineri fiyatı da yüzde

2.6 oranında artırılarak metreküp başına 763 YTL’den 782.54

YTL’ye yükseltildi. Vergiler dahil fiyat ise yüzde 0.9 arttı ve 2.676.48 YTL’ye yükseldi.

Akaryakıt dağıtım firmaları ise söz konusu zammı litre fiyatlarına yüzde 1 olarak yansıttılar. Beş büyük akaryakıt dağıtım şirketinin 98 oktan kurşunsuz benzine uyguladığı ortalama fiyat 3 Yeni Kuruş artarak 3 YTL’den 3.03 YTL’ye kadar yükseldi.

Daha önce 3.01 YTL olan 98 oktan kurşunsuz benzinin fiyatını BP, Opet ve Total 3.03 YTL’ye, M.Oil 2.99 YTL’den 3.01 YTL’ye, Petrol Ofisi 3 YTL’den 3.03 YTL’ye çıkardı.

yalper
11 yıl önce - Prş 25 May 2006, 11:11

Buna sasmamak elde degil.
Bulundugum yerde benzinin 3.78 litresi 2.7$ ve benim 1 litresine verdigim parayla Türkiye'de 4 litre benzin aliniyor ve sifir km araba burada 40-50% daha ucuza aliniyor, ve GSMH burada 10 kat daha yüksek.
Bu sartlarda yurdum insani nasil araba sahibi oluyor, kullaniyor, depo fulluyor anlamak mumkun degil.

cemilaydemir
11 yıl önce - Prş 25 May 2006, 12:37

Bu daha ilk adımı.Biliyorsunuz IMF geçtiğimiz hafta teftişini yaptı.Giderkende bir dolu ev ödevi verdi.Bunlardan en önemliside 4.5 Milyar dolarlık ek önlemler paketi öngördü.
Anlaşıldığı kadar yeni vergiler yolda

Karani Eseroğlu
11 yıl önce - Prş 25 May 2006, 16:49

Üretici, tüketici, çiftçi birlikleri ve diğer tüm sivil toplum kuruluşları tarafından gerekli yasal tepki ve eylem verilmediği, sadece her zamdan sonra bireysel olarak birkaç gün öfkelenip, daha sonra hiçbir şey olmamış gibi herşeyi unuttuğumuz sürece bu zammın(daha doğrusu verginin) devamı gelecektir. Belki bugünkü fiatları bile arar olacağız!

Şerif Ali
11 yıl önce - Cum 26 May 2006, 00:21

Benzin yılların birikimi ile oluşmuş ve yenilenemez bir kaynaktır.Bu nedenle benzine alternatif bir kaynak bulmak(benzinin yerine geçebilecek)en uygun çözüm olacaktır.Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde alınan kararların altında yabancı devlet veya kurumlar yatar malesef.IMF'nin ülkemize gelmesi ve talimatlar vermesi bağımsızlığımızı zedeleyen bir durumdur.Ülkemiz bağımsız hareket edemediği için dünyanın en pahalı benzinini kullanan birkaç ülkeden biriyiz.

mehmeterden198

11 yıl önce - Cum 26 May 2006, 00:31

Halimize yinede şükredelim bunlar gene iyi günlerimiz. Çoğu uzman petrol fiyatlarının 100 doları geçeceğini söylüyor. Forumda 200 dolarlı rakamları beklediğini yazan üyeler bile var. ABD İran'a saldırırsa benzini beş milyonada alamayız.

zihni usta
11 yıl önce - Cum 26 May 2006, 00:38

iki veya üç yıl once ntv de bir "yetkili" konuşuyor: kayıt dışı ile mücedele edemiyoruz

şu anda imkanlarımız buna yetmıyor.bizde bunu hesapladık kayıt dışı bize vergi borçlu

bu borcu nasıl tahsil ederiz. düşündük ...ve karar verdik .her kayıt dışı işlem

bir şekilde akaryakıt kullanıyor. oradan yakaladık sanıyorum. akaryakıttan

%250 vergi alıyoruz üstelik bu vergi kazançtan beyan edilenden  bir yıl sonra üç taksitte
değil kaynağında peşin.şu anda tahsilat konusunda sorun yok.

ege denizinden geçen bir rus gemisine mazot 0.7 ytl ankarada nakliye yapan kamyona

2.4 ytl tabii rus gemisi bizden vergi kaçıramaz .ona yakıt uluslararası fiyattan verilir.

ama trakyalı çiftçi potansiyel vergi kaçakçısıdır  ona mazot 2.4 ytl

izmirli nakliyeci ahmet asla anlamaz hem vergi veriyorum hemde dünyanın en pahalı mazotunu kullanıyorum. yahu şurada ucuz mazot var deyip şansını dener..

aldığı mazot sahtedir aracı bozulur .şikayete gider ........

sizce sonuç ne olur?

zihni usta
11 yıl önce - Cum 26 May 2006, 00:49

benzini beş milyondan alacagız  petrolün varili 100 doları geçen diyenlere....

şu anda petrolün en pahalı fiyatı 72 dolar\varil

şu anda tüpraş çıkışı  kurşunsuz benzin :0.780 ytl   pompa fiyatı 3.01 ytl

aynı mantıkla varil  200 doları geçse  

kurşunsuz tüpraş çıkişı  1.65 ytl  pompa fiyati ogünkü iktidara kalmış

aynı iktidar aynı mantık    kurşunsuz 7.83 ytl   ister al ister alma...

Onur Taner
11 yıl önce - Cum 26 May 2006, 01:46

Petrolün yerine geçebilecek kızartma yağları(Biobenzin) petrol kullanımını azaltabilirken neden benzin fiyatları halâ bu kadar pahalı? Ekonomideki ani çöküşten ötürü mü?

Deniz1993
11 yıl önce - Cum 26 May 2006, 01:59

Bu kadar basit düşünmemek lazım Onur. Hem biobenzin ülkemizde sık kullanılmıyor. Ayrıca petrol aldığımız ülkelerin başında gelen Irak'ın yaşadığı sorunlar da petrolun fiyatının bu kadar artmasına sebep olarak gösterilebilir. Nijerya gibi petrol zengini ülkelerin rafinerilerinde oluşan aksaklıklar petrolun varil fiyatını otomayikman yükseltiyor.

Onur böyle demiş;

Alıntı:
kızartma yağları

Kızartma yağları da ne demek oluyor yahu .

Kurşunsuz BioBenzin, mısır ve buğdayın fermantasyonundan elde edilen bioetanolün 95 oktanlı kurşunsuz benzinin harmanlanmasıyla elde edilmektedir. Biobenzinin tanımı budur. Kızartma yağları biraz fazla kaçtı.

Buğdaydan üretilen biobenzin ile zeytinden üretil biodizelin yaygınlaştırılması ülke ekonomisine büyük katkıları olacağı kanaatindeyim.

Biobenzin ve biodizel hakkında gerekli açıklamalar burada var. Okumanızı öneriyorum.

Alıntı:
DOĞAL KAYNAKLAR
Biodizelin, bitkisel ve hayvansal yağlar gibi doğal kaynaklardan üretilen, motor performansını artıran, çevre dostu alternatif bir dizel yakıt olduğuna dikkati çeken Gezerel, şunları söyledi: ''Bu yakıt, Avrupa ülkeleri ve ABD'de yıllardır üretiliyor, tüketiliyor ve ihraç ediliyor. Genelde motorin ile çeşitli oranlarda karıştırılarak kullanılıyor. Biodizel kanola, ayçiçek, soya, pamuk, zeytin ve benzeri bitkisel yağların yanı sıra hayvansak kaynaklardan da üretilebilmektedir. Ancak, ülkemizde en iyi üretim yabani zeytinliklerden olur. Bu ağaçlar değerlendirilirse, Türkiye biodizel üretiminde dünyada ilk sırada yerini alabilecek kapasiteye sahip. Yaptığımız araştırmaya göre, sadece Akdeniz'deki yabani zeytinlerden yılda 500 bin ton biodizel yakıt üretilebilir. Bu zenginliği gören bir Alman yatırımcı Türkiye'de 2 milyon avroluk yatırım yapmaya hazırlanıyor.'' Gezerel, biodizel yakıt üretiminin, ülkedeki atıl tarım alanlarının değerlendirilmesine, tarımın ve dolayısıyla istihdamın gelişmesine katkı sağlayacağına da dikkati çekti.
Biodizel yakıtın verim olarak mazota yakın ve motor performansı olarak eşdeğer olduğunu, diğer yakıt türlerine göre üstünlüklerinin bulunduğunu vurgulayan Gezerel, bu üstünlükleri şöyle sıraladı: ''Bir ülkenin dışa bağımlı olmadan üretebileceği bir yakıttır, tarımsal sanayinin güçlenmesini sağlar ve kırsal alandan göçü azaltır. Ayrıca üretimi kolaydır ve nitrojen tutma özelliği fertilize ihtiyacını azaltır, zehirli atık içermez. Çevre dostu bitkisel yağlardan yapıldığı için içinde kükürt, katı partikül, cüruf, kurum ve benzeri maddeler bulunmaz, insan sağlığı ve çevreye zararlı gazlar çıkmaz. Biodizel parlama noktası, motorine oranla daha yüksektir, bu nedenle taşıma ve depolama açısından daha emniyetli bir yakıttır.
Şeker gibi doğada hızlı ve güvenli çözünür, mazotla karıştırılıp kullanıldığında karışımın çözülümünü hızlandırır.''

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET