Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Alternatif Tıp - [BİLİM]
12345   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
hakan gerçek
12 yıl önce - Sal 23 May 2006, 20:04
Alternatif Tıp - [BİLİM]

Alternatif tıp olarak adlandırılan tedaviler modern tıptan farklı olarak kullanılan doğal ilaçlar bir takım farklı terapileri kendinizde yada  sizin yakın çevrenizde kullanıpta düzelen insanları tanıdınız mı ?
 İnsanın başına gelmediği sürece bu yöntemlere inanın gülüp geçtiği , dikkate  bile almadığı tedavi biçimlerine modern tıp cevap vermediği zaman, sizi çaresiz bıraktığı zamanlar bunlar denize düşen insanın yılana sarılması gibi geliyor.
 Yanlız benim burada merak ettiğim kocakarı ilaçları değil ama dediğim gibi çaresiz(Kansergibi) kalınca insan bunlardan bile medet bekliyor.

zihni usta
12 yıl önce - Sal 23 May 2006, 23:23

benim yaşadığım hatta yüzlerce insanın tanık oldugu bir alternatif tıp sayaılabilecek

bir kişiden bahsetmek istiyorum.

izmirin ballıkuyu semtini bilenleriniz bilir,bilmeyenler için şöyle kısaca tarif edeyim:

ballıkuyu kadife kale altlarında deniz görür yamaçta yerleşik bir semttir.

bu semtte çoçukluğum geçti . burada bir çıkıkçı mehmet amcamız vardı. allah rahmet etsin

15 sene önce öldü.

mehmet amca ilkokul mezunu bile değildi ama olagan üstü bir kemik ve kas hastalıkları

tedavisi uygulardı. benim 3 defa çıkan kolumu yerine oturttu .abimin merdivenden

düştügü için hasar gören omurga kemiğini ( 1 yıl hastane bakımından sonra iyileşmedi)

15 günde katrana yatırıp iyileştirdi.

her yerden hasta gelirdi biz evini gelen kişilere gösterip bahşiş alırdık.

o kadar çok insana şifa verdiki saymak zordur.

para işine gelince asla iyilleştirdiği insanlarla veya yakınlarıyla para konuşmazdı

insanlar ne öderlerse bereket versin der , bir sorun olduğunda tekrar beklerim derdi.

bana göre çıkıkçı mehmet amca gerçek alternatif tıp adamıydı..

nur içinde yat mehmet amca...

Afra
12 yıl önce - Çrş 24 May 2006, 13:57

Bence tıbbın alternatifi olmaz,ancak ilaçların alternatifi olabilir..sonuçta günümüz ilaçları da doğal bitkilerden elde ediliyor ancak dozaj çok önemli...örneğin çok yaralı bir bitkiyi ayarını bilmeden tükettiğimizde kaş yapayım derken göz çıkarabiliyoruz:) ayrıca farklı bitki türlerinin birbirleriyle etkileşimlerini de çok iyi bilmek gerek..bağımsız olarak çok yararlı iki bitki aynı anda tüketildiğinde yarar yerine zarar verebiliyor illa alternatif tedaviyi tercih edeceksekseniz çok çok ehil ellerden yardım alın ama yine de bir madde,onlarca yıl üzerinde çalışıldıktan sonra ancak"ilaç"sıfatını alabiliyorken kendinizi önce Türk hekimlerine emanet edin derim ben  

Bu arada dikkatinizi çekti mi bilmiyorum...özellikle şehirlerarası yollarda,herhangi bir boş duvara kocaman kocaman 'BELFITIĞI=tel.no'yazılı olduğunu görüyorum...çok gülüyorum böyle yazılara

Akınyakup
12 yıl önce - Çrş 24 May 2006, 22:01

Bir zamanlar,bitkilerle tedaviyi alaya alanlardan bir çoğunun günümüzde bitkilerle tedaviyi savundukları görülmektedir.

Yeryüzünde30-75 bin olduğu sanılan bitki türlerinden sadece 30 bini kayıtlıdır.Bunları 211 binini WHO/Dünya sağlık örgütü kaydetmiştir.4 bin tanesi en çok kullanılmaktadır.Kayıtlı bitkilerin %20 si bilimsel olarak incelenmiştir.

WHO,Dünya nüfusunun %80'inin bitkisel yollardan tedavi olduğunu açıklamıştır.

Çin,Hindistan,Rusya,Macaristan,İngiltere,Almanya,Fransa ve Polonyada bitkilerle tedavi (ETNOFARMAKOGNOZİ)yolunda önemli çalışmalar yapılmaktadır.Ülkemizde 10 bin ile 6 bin arası yada fazlası bitki türünün bulunduğu sanılmakta isede,bu ülkeler kadar kapsamlı çalışmalar yapılmadığı,en azından kamu oyuna açıklanmadığı gerçektir.
  R.Paris,H.Lecrec,Perrot,Pouchet,Hazard,Jahot,L.Binnet,FDecau gibi araştırmacılar,bitkilerin yan etkilerinin daha az olduğunu,verdiği sonucun daha etkili ve organizmanın daha çok tolerans gösterecek yapıda olduğunu,sentetik ilaçlara göre daha iyi olduklarını açıklamışlardır.
  Bitkilerle tadavi olmadan önce hastalığı teşhisinin yapılması,En doğrusuda hekim kontrolünden geçtikten sonra gerekli olan tedavinin uygulanması doğru olacaktır.
  Sağlıklı yaşamlar dilerim.

zihni usta
12 yıl önce - Prş 25 May 2006, 23:02

Alıntı:

--------------------------------------------------------------------------------

Bir zamanlar,bitkilerle tedaviyi alaya alanlardan bir çoğunun günümüzde bitkilerle tedaviyi savundukları görülmektedir.

Yeryüzünde30-75 bin olduğu sanılan bitki türlerinden sadece 30 bini kayıtlıdır.Bunları 211 binini WHO/Dünya sağlık örgütü kaydetmiştir.4 bin tanesi en çok kullanılmaktadır.Kayıtlı bitkilerin %20 si bilimsel olarak incelenmiştir.  

rakamlarda hata var düzeltilmesi gerkekir: ya 30 bin hatalı yada 211 bin

zihni usta
12 yıl önce - Prş 25 May 2006, 23:12

alternatif tıp sadece bitki ilaçlarına dayanmaz.

bu karşı - yardımcı tıbbın kaplıcaları vardır şifalı balıkları vardır, şifalı çamur banyoları vardır

ve en onemlisi hala bilimsel-tıbbi olduğu sanılan ve kabullenmekte zorlanılan

akupunktur tedavisi vardır.ben asla modern bilime dayalı tıbbın karşıt görüşü biri değilim

ama bu saydıklarımı kim işe yaramaz diye inkar edebilir??

yasar_gul

12 yıl önce - Prş 25 May 2006, 23:34

Hasta olan kişiler öncelikle birinci tercih olarak MODERN TIPı tercih etmeleri gerekmektedir.eğer gereken yapılmış ve yapacak bir durum kalmamışsa ALTERNATİF TIP tercih edilir.Aksi halde yanlışlıklar da meydana gelip ileride telafisi zor durumlara gelebilir.
   Kendimden örnek te vermek istiyorum.Menisküs olduğum zaman tüm jel leri ve ilaçları kullandım.O anlık geçti tabiki.Ama bazı zamanlar , özellikle ani hareketlerde rahatsızlık hissediyordum.Yaşlı bir amca vardı ve bir arkadaşım onu önerdi.Sadece bir gün gittim. Tenceredeki suyu kaynatıp ocağı kapatmadan ayağımı tencerenin üzerine astılar.buharın sıcaklığından bayılmıştım.Ve 1992 den bu yana her hangi bir şikayetim de olmadı.
    Belki doktorların verdiği jel ler de aynı görev içindi fakat yeterli derecede değildi.
    Bir ikinci olay AKAPUNKTUR ; Tüm rahatsızlıklar beyne giden sinir damarları vasıtası ile bildirilir.Akapunkturun özelliği de oradaki sinyali kesmektir.Ama bu da belirli dönemlerde gidip aynı tedaviyi yaptırmanızı gerektiriyor.Çünkü onun yaptığı sinyal kesme (uyarıcı sistemleri anlık kaldırma) belirli zaman için geçerlidir.
    Örnek ; Arabanızın arka kapısı sizin fark edemeyeceğiniz derecede açık kalsa bilse , kapınızın açık olduğunu kontrol panelindeki uyarıcıdan görebilirsiniz.Ancak o uyarıcının sigortası çıkmış olarak var sayın.bu sefer kapınızın açık olduğunu anlayamazsınız.Ama kapınız sürekli açıktır
Saygılarımla...

ayşe sultan
12 yıl önce - Cum 26 May 2006, 05:40

Alternatifsiz tıp olmaz arkadaşlar..
O kocakarı ilaçları dediklerimizin içindeki organikler, doğal maddeler zaten şu an eczaneden aldığımız ilaçların içine (yüzdesi küçük de olsa)  katılması hemen hemen şart olan şeylerdir..
Alternatif tıp-modern tıp iç içedir.

yalper
12 yıl önce - Cum 26 May 2006, 06:01

yoğurt herşeye deva, siz siz olun bolbol yoğurt tüketin..
yeşil cayı da cok seviyorum, çok faydalı, tavsiye ederim..

Neşe Akbaş

12 yıl önce - Cum 26 May 2006, 10:43

Arkadaşlar bence doğal olan herşey sağlıklıdır.Sonuçta ilaçlarda doğal bitkilerin etkin maddelerinin işlenmesi (katkı maddeleri katılarak) hazırlanmıyor mu?Eğer faydası olduğunu bildiğiniz bir doğal ürün varsa neden direk tüketerek vücüdumuzu diğer zararlı katkı maddelerinden korumayalım.Alper beye katılıyorum yoğurt gerçekten doğbir ilaç.ayrıca sarımsak doğal antibiyotik etkisi olan bir besin(kokusu olsa bile),soğan  c vitamini bakımından oldukça zengin bir besin.Köy ve kasabalarda yaşayanların  bahçelerinde yetişen hormonsuz sebze ve meyvelerle beslenmeleri de buna güzel bir örnek.Benim babam kendi bahçesinde yetiştirdiği doğal besinleri bolca tüketerek sağlığını koruyor.Bence bu örnekler çoğaltılabilir.Herkese sağlıklı güzel günler.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET