Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
İl Sayısı kaç tane olmalı
Sayfa: Önceki  1, 2, 3, 4, 5 ... 63, 64, 65  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)

İl Sayısı kaç tane olmalı
81 ilde kalmalı
22.5%
 22.5%  [258]
100 tane olmalı
9.8%
 9.8%  [112]
150 tane olmalı
0.8%
 0.8%  [9]
250 tane olmalı
3.0%
 3.0%  [34]
20 veya 30 tane büyük ille idare edilmeli
12.9%
 12.9%  [148]
eyalet sistemi olmalı
15.5%
 15.5%  [178]
nüfusa göre iller tekrar dizayn edilmeli
9.8%
 9.8%  [113]
coğrafik alana göre iller tekrar dizayn edilmeli
3.7%
 3.7%  [43]
nüfus ve coğrafik alana göre tekrar dizayn edilmeli
20.7%
 20.7%  [238]
nüfusu 25 bini aşan her yer il olmalı.
1.3%
 1.3%  [15]
Toplam Oy : 1148

osmancık
8 yıl önce - Pts 15 May 2006, 17:23

almanya ve amerika'da başarıyla uygulanıyor eyalet sistemi.
onlar da bizim gibi üniter devletler.

amaç kanunları, yasaları olduğu gibi kopyalamak değil elbette. türkiye şartlarına uygun hale getirilebilir eyalet sistemi.

vestaerhan
8 yıl önce - Pts 15 May 2006, 17:53

Alıntı:
almanya ve amerika'da başarıyla uygulanıyor eyalet sistemi.
onlar da bizim gibi üniter devletler.

ABD kesinlikle üniter bir devlet değil. Almanya'nın olması için de bir sebep göremiyorum.

Wikipedia'dan

Yönetim biçimi: Amerika Birleşik Devletleri 50 eyaletten meydana gelen bir federal birliktir. Ulusal hükümetin merkezi, District of Colombia'dır. Anayasa, ulusal hükümetin bünyesinin ana hatlarını tesbit eder. Yetkileri ile faaliyetlerini belirtir. Kendine has anayasa ve yetkilere sahip olan her eyalet de öteki işlerden sorumludur. Her eyalet; yönetim bakımından şehir, kasaba, nahiye ve köylere ayrılmıştır. Her eyaletin seçimle gelmiş kendi hükümetleri vardır.

Hükümet: Amerika'da hükümet, halk hükümetidir; halk tarafından kurulur. Kongre üyleri, başkan, eyalet yetkilileri, kasaba ve şehirleri yönetenler halk tarafından seçilir. Hakimler de, doğrudan doğruya halk tarafından seçilir veya seçilmiş yetkililer tarafından tayin edilir. Kamu görevlileri, görevlerini iyi yapmadıkları veya kanunları ciddi bir şekilde ihlal ettiklerinde görevden uzaklaştırılabilirler.

Anayasa, kişilerin hak ve hürriyetlerini teminat altına almaktadır. Bu hak ve hürriyetler, 1791 de anayasaya eklenen ve İnsan Hakları Beyannamesi adı verilen ilk on değişiklikte belirtilmektedir.

Anayasa, hükümetin yetkilerini üçe ayırmıştır: Başında başkan olan yürütme, senato ve temsilciler meclisi olmak üzere kongrenin her iki kanadını ihtiva eden yasama ve başta yüksek mahkeme olmak üzere yargı. Anayasa, her birinin yetkisini sınırlamakta ve birinin gereğinden fazla yetki sahibi olmasını engellemektedir.

Eyalet hükümetlerinde de, sistem, federal hükümet sisteminin hemen hemen aynıdır.

Alıntı:
sonrada olan iller nüfusa göre tekrar düzenlenmeli ve il olabilmek için nüfus sınırı olmalı. nazilli bodrum alanya gebze tarsus iskenderun gibi hem nüfus hemde  ekonomik anlamda   il olmayı hakeden ilçeler varken yarı nüfuslu ardahan ığdır kilis şırnak bayburt il olabiliyor

Daha önce de belirttiğim üzere nüfus tek başına kriter olmaz. Marmara Bölgesi'nde nüfusu 50000'i geçen bir sürü ilçe var. Doğu Anadolu'da ise 50.000'i geçemeyen iller var. Sonuçta bir yerleşim birimi il olunca bazı kamu kurumlarının o ilde kurulması ve o ile bağlı ilçelerde yaşayanların ihtiyaçlarını bu kurumlardan gidermesi söz konusu. Mükemmel bir ulaşım altyapımız olsa uzaklıkları problem etmeyiz. Ama, bölgesel olarak gelişmiş merkezlerin il olması ve ilçelerin de kendilerine yakın illere bağlanması gerekir.

Örneğin: Fethiye, Salihli, Beyşehir ya da Anamur il yapılabilir.

Bu bağlamda bazı ilçelerin bağlı oldukları ilin değiştirilmesi düşünülebilir. Örneğin Manisa/Selendi'den bir vatandaşın Bağ-Kur işlemleri için Manisa'ya gitmesi hiç efektif değil. Hem vatandaşa yazık, hem de optimum olmayan yapılanma sonucu seyahat edeceği fazladan yolculuk neticesinde harcanacak petrole, dolayısıyla kaybolacak milli servete yazık.

erhanthunder
8 yıl önce - Pts 15 May 2006, 20:40

İl merkezlerine uzak olan ilçelerin merkeze olan bağımlılıkları nedeniyle sorun yaşadıkları bir gerçek.Bazı illerimizn bazı ilçeleri diğer illerin merkezine daha yakın olabiliyor.Ama yeni yapılan düzenlemeler ile ilçelerin merkeze bağlılığı azaltılarak ilçelerin kamu işlerini daha hızlı ve daha etkili yapmaları sağlanabilir.İl yönetiminin yanında ilçe yönetimine yeterince önem verilerek zaı sorunların üstesinden gelebiliriz bence...

ahmetaksu

8 yıl önce - Pts 15 May 2006, 20:57

Valla ben de Aydın'ın Nazilli ilçesindenim.Şu anda ilçe merkezi 2000 yılı sayımında tabelada 105.665'dir.Köy ve beldeleri ile 145.963'tür.Ege Bölgesi'nin İl merkezleri ve büyükşehir ilçeleri hariç en büyük ilçe merkezidir.Fakat bizde aman aman il olalım diye bir düşünce yok.
Bazı ilçeler il merkezlerine uzak olabilir.Fakat e-devlet uygulaması ile bu sorun aşılabilir.

alabay

8 yıl önce - Pts 15 May 2006, 21:44

Alıntı:
fransa

Hayır, işte tam tersi, Fransa Türkiye ile ayni (!) sistemi kullanıyor, ve biz Almanya'dan bunu kıyasladığımızda problemleri Alsace veya Bretagne'de görüyoruz. Paris'ten bir cevap gelinceye kadar iş işten geçiyor. Eyalet sistemi işleri kolaylaştırıcı bir sistem olarak kullanılabilir, bağlayan sistem olarak da. Amerika'yı pek iyi bilemem, Yugoslavya eskiden sırf bağlanmış bir ülkeydi, Almanya ise bir 16 ülke federasyonu olsa da, yine de "Almanya" devleti.
Türkiye için eyalet sistemi bence modernleşme, daha hızlı reaksyon gösterebilme ve ilerleme için iyi olur. Ama tabiîki bölücülük de hep bir problem. Ama o eyalet de olsa öyle, olmasa da öyle Irak üniterdi, ne oldu.

B. Alabay

Deniz1993
8 yıl önce - Sal 16 May 2006, 23:56

Alıntı:
akdeniz-antalya

Eyalet sistemi ile alakalı olan başkent seçimi yanlış olur çünkü Akdeniz Bölgesi'ndeki en önemli şehir Adana'dır.

Eyalet sistemi benim takdir etmediğim bir sistemdir. Zaten ülkeyi yönetenlerin de bu konu ile ilgili pek bir kaygısı olduğunu sanmıyorum. Daha 5-6 sene öncesine kadar bazı yerleşim birimlerini il yapan bir hükümetin eyalet sistemini düşüneceğini bu işe kafa yoracağını sanmamaktayım.

Zaten Amerika gibi büyük bir ülkedeki eyalet sisteminde her eyaletin farklı kuralları var. Her eyalet farklı bir düzen içerisinde. Bizim ülkemiz böyle olmayabilir ancak yinede örnek alacağımız ülkeler de olabilir.

erhanthunder
8 yıl önce - Çrş 17 May 2006, 00:32

Örnek vermiş olduğunuz ülkeler yüzyıllardır eyalet sistemiyle yönetilmiyorlardı.almanya kendi başına devlet oalna devletlerden oluşmakta;amerikada öyle ve ingiltere ne zaman eyalet oldu merak ediyorum???İngiltere eyalet yoktur ve kendi kendini yöneten dışta kraliçeye içte kendi parlamentosuna sahip bir devletler birleşimidirki gerçek adı birleşik krallıktır.
Nasl oluyorda eyalet sisemini bu kadar övebilirsiniz anlamıyorum heleki bu teknolji çağında ???

alabay

8 yıl önce - Çrş 17 May 2006, 14:21

Alıntı:
?İngiltere eyalet yoktur ve kendi kendini yöneten dışta kraliçeye içte kendi parlamentosuna sahip bir devletler birleşimidirki gerçek adı birleşik krallıktır.

Bu doğru, evet. Ama Almanya da aslında öyle. Burada eyalet denen "şeylerin" başkentleri ve ülke meclisleri var. Ayrca her eyaletin kendi polisi de var (ki bazıların üniforma/araba rengi bile değişik). Almanya'nın bir anayasası var, ilâveten her eyaletin kendi kanunları var, iki "eyalet"in de ülke kanunları Alman anayasasına aykırı olduğu için kaç senedir kavga var. Bavyera ve Baden-Württemberg (ki bu üç eyalet/ülke birleştirilerek oluşan bir cisim) aşırı hıristiyan olduğu için dini fazla sokuyorlar eğitim ve terbiyeye, bu aslında anayasaya göre yasak.

Eyalet sisteminin nesini iyi bulduğumu belirtmiştim.

B. Alabay

enderakay
8 yıl önce - Cmt 20 May 2006, 12:15

anket sonuçlarına bakıldığında hiçbir sistem diğerlerine büyük bir fark atamamış. demek ki hangi sistem gelirse gelsin çok fazla değişen birşey olmayacak, demek ki şu an ki mevcut yapıyla iktifa edip yeni sistemler aramaya lüzum yok. çünkü başka bir sistem gelse bu formda şöyle bir anket yine bulabilirsiniz. eski sistem mi daha iyiydi yeni sistem mi ve yine sonuçlarda aşırı bir fark olmayacak.

cafer
8 yıl önce - Cmt 20 May 2006, 12:40

Bence İstanbul da Anadolu ve Avrupa bölümleri olarak iki şehre ayrılmalı  olarak çünkü  doğuda 50 000 li yerler şehir oluyor. kadiköy o zaman başlı başına bir şehir olmalı
diye düşünüyorum.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET