Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Atatürk Arboretumu (ne?)
« önceki   1234 ... 737475   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
sayfa 3
Burç

16 yıl önce - Çrş 30 Hzr 2004, 00:23

Yanlış hatırlamıyorsam, Büyükdere'den araba ile 5-10 dakikalık bir yol,
Yolun solunda büyük bir çiftlik gibi kahverengi tahtadan kapıları var.

KILINC

16 yıl önce - Prş 08 Tem 2004, 15:25

Arboretumlar bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla orijini ve yaşları belli, her biri doğru ve dikkatli bir şekilde bir araya getirilmiş olan çoğunluğu ağaç ve diğer odunsu bitki taksonlarının uygun seçilmiş alanlarda yetiştirilip sergilendiği tabiat parçalarıdır. Başka bir açıdan bakıldığında arboretumlar eğitim ve bilimsel yanları ağır basan bilgi, emek ve sabırla meydana getirilmiş birer canlı bitki müzeleridir. (Yani piknik alanı değil )

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Atatürk Arboretumu hafta içinde ziyarete açıktır. Ancak hafta sonları sadece serbest giriş kartı alanlar girebilir. Serbest giriş kartı ücret karşılığında yıllık verilir ve aileye geçerlidir. Her yıl yenilenmesi gerekir. Giriş Kartı başvurusu için başvuru formunu doldurup Atatürk Arboretumu'na ulaştırabilirseniz, başvurunuz değerlendirilecektir.

Okul, kulüp, şirket, dernekler gibi grup ziyaretleri ücretli olup, önceden telefonla randevu alınması gereklidir. Gruplara gezi başlangıcında arboretum ve bitkiler hakkında bilgi verilir.

Randevu almak için 0(212) 2261929 nolu telefonu arayabilirsiniz.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fotoğraf ve Film Çekimi :
Atatürk Arboretumu'nda belirli şartlar ve ücret karşılığında profesyonel film ve fotoğraf çekimi yapmak mümkündür.

Atatürk Aboretumu haftasonu neden halkın ziyaretine kapalıdır?

Yedi piknik alanı ile İstanbul'un rekreasyon ihtiyacını karşılayan Belgrad Ormanı'nın bir parçası üzerinde yer alan Arboretum özellikle bahar ve yaz aylarında yoğun piknik baskısı altındadır. Koruma faaliyetlerini yürütecek eleman azlığı ve bu piknik baskısı haftasonu ziyaretlerinin şimdilik yalnızca kontrollü olarak yapılmasını olanaklı kılmaktadır.

Kaynak : http://www.orman.istanbul.edu.tr/muzeler/arboretu .../index.htm

Buraya giden yolun bir krokisi olan var mı acaba? Elimde neredeyse ansiklopedik bir İstanbul haritası var ama bulamadım (İstanbullu değilim ondandır belkide )

KILINC

16 yıl önce - Prş 08 Tem 2004, 15:34

Anladığım kadarıyla iş için yapılan çekimler paralı. TV, dergi, gazete vs. için.

yıldırım
16 yıl önce - Cum 22 Ekm 2004, 15:44

Burası benzerine az rastlanır türden bir yer. Ancak haftasonu kapalı olması hiç hoşuma gitmedi. Çalışanlar burayı gezmeye, görmeye başka ne zaman gidebilir ki? Görüldüğü kadarıyla koruma amacıyla alınmış doğru bir karara da benziyor. Güzel fotolar ve süper mekan için teşekkürler...

Kemal A
16 yıl önce - Prş 24 Şub 2005, 11:52

Az önce haberlerden duyduğuma göre hırsızlık yangını arberotum'a da sıçramış. Dün gece 78 ağaç çalınmış. Evet yanlış okumadınız. 46 adet sedir, 30 adet gül fidanı ve adını hatırlayamadığım 2 ağaç daha dün gece yerlerinden sökülerek çalınmış.

sayfa 3
« önceki   1234 ... 737475   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL