Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Burç

15 yıl önce - Sal 09 May 2006, 17:10
Güç ile Global Sermaye arasındaki savaş [SİYASET]


ümit'in sık sık bahsettiği bu konu benim ilgimi çekti, "konspirasi" diye kesip atmayı
ben de isterdim ancak haksız olduğunu söylemek çok zor.

Fakat bazı sorularım var, başka bir başlıkta konu dağılmasın diye yeni başlığa
taşıyorum :

umit1 demiş ki:
Alıntı:
Şimdi de karşımıza çıkan anomaliyi sorgulayalım: biz yıllardır borçlu olmaktan gocunurken ABD, İngiltere ve Almanyanın en borçlu devletler olduğunu görüyoruz, aynı şekilde bunların en güçlü ekonomiye sahip ülkeler olduğunu da biliyoruz, ve kafamız karışıyor, yoksa borçlu olmak iyi bişey mi diye....


Iyi yakalamissiniz,bugunki mucadele de zaten "Global Sermaye" ile "guc" arasindadir.Global Sermaye adindan belli yerel degildir,ne ABD ye aittir ne de Turkiyeye.(Tabii global sermaye denen sey Ingiliz derin devletinin 70 li yillardaki planinin urunudur,yani "Majestelerinin hizmetindedir" ama pek kimse bilmez bunu)

Global Sermayenin stratejik amaci dunyada devletlerin cokertilmesidir,ha ABD devleti ha Turk devleti hic farketmez,bu yuzden ABD devleti bugun parasal olarak cokmustur,sadece devlet degil ABD ekonomiside cokertilmistir "Global Sermaye" nin ABD de iktidarda oldugu 20 sene icinde.Bugun ABD vatandaslarinin toplam borcu 10 trilyon dolari bulmustur,bugun gayrisafi milli hasilanin %7 sini bulmus olan dis borclar cok kisa bir sure sonra gayri safi milli hasilanin % 10 bulacaktir,GM ve Ford gibi sirketlerin durumu ise malumdur,fiilen oludurler.
ABD de durumu iyi giden "reel sektor" degildir,zaten pek reel sektor diye birsey kalmamistir,hemen hemen hersey ithaldir,ve bu hemen hemen ithal olan herseyi satin alabilmek icin ABD devleti,ABD sirketleri ve ABD vatandaslari surekli olarak borclanmak zorunda kalmaktadirlar,bu borclanma ise bu tuzagi hazirlayan "Global Sermaye" yi daha da semirtmektedir.
Iste bunu onlemek icin ABD de 2000 senesinde ABD de bir meshur tabiri ile bir post-modern bir darbe yapilmis ve "Global Sermaye" yonetimden uzaklastirilmistir.
Buda yeterli degildir,ABD yari askeri bir diktatorluge dogru gitmektedir,2008 secimleri belki yapilir belki yapilmaz ama 2012 secimleri kesinlikle yapilmayacaktir.
"Global Sermaye" nin ABD devleti icindeki kalesi olan CIA yede Pentagon tarafindan el konmustur herhalde bu kurulusun icindeki "Globalistler" temizleneceklerdir.

Alıntı:
Tüm dünya devletleri (istisnalar hariç) borçludur... Peki kime borçludur?
El-Cevap: Devletlerden daha güçlü olanlara...

Modern iktisatçılara göre eğer makul ölçülerdeyse devletlerin borçlu olması kötü bişey değildir. Önemli olan borcun sürdürülebilir olmasıdır. (Mealen, devletin faizi ödeyebilecek kadar yaşaması gereklidir, hepten çökerse faiz de anapara da gider, yani alacaklıların menfaati için devletlerin ölmeyip sürünmesi gereklidir.)


Hic bir sey "guc" ten daha guclu degildir,zira para bir "guc" degil sadece bir aractir,eger siz bunu unutur hic gucunuz olmadan paraniza guvenip gucluleri tasviyeye kalkarsaniz sonunuz daima husran olur,Rusyada boyle olmustur,ABD de boyle olmaktadir,Turkiyedede oyle olacaktir,zira bu tarih boyunca boyle olmustur.

Bakin "guc" un devletlerden daha guclu olduklarini zannedenleri attan dusmus hale getirmesi icin ucak gemisi bombardiman ucagi kullanmasina gerek yoktur.
Ne yaparsiniz devletten daha guclu olduklarini zannedenlerin canina okumak icin?
Basit calistirirsiniz dolar matbaalarini basarsiniz dolarlari,ellerindeki dolarlari guc zannedenlerde,Global sermayenin fonlarinin %70 i dolar bazindadir cunki,ellerindeki gucun munasip yerlerini silmekten baska bir ise yaramadigini ogrenirler.

Bugun ABD M3 para buyuklugunu devlet sirri yapmistir bunun cok onemli bir siyasi sebebi vardir,ABD de banknot matbaalari bugun tam gazla calismaktadir,bununda siyasi bir nedeni vardir.
Daha evelde soylemistim bir kez ABD faiz hadlerini azami 1,5 puan arttirabilir bunu gecerse ABD ic savas patlar demistim,o zamandan beri ABD faizleri sadece 0,25 puan arttirdi yani azami 1,25 puan daha arttirabilir,hepsi o.

Yani ABD faiz hadlerini arttirir gibi yapip artirmamakta ama emisyonu cig gibi artirmakta ama bunu gizli tutmaktadir.
Bu politika belki ABD de enflasyonu azdiracaktir bir sure ama kendilerini devletlerden daha guclu zannedenlerin bir tomar kagitla guclu olunamiyacagini ogrenmelerinide saglayacaktir.

Ne demis atalarimiz "Baskasinin ipiyle kuyuya inilmez".
Kendilerinin devletlerden daha guclu olduklarini zannedenlerin de devletlerce basilan ve para denilen seye guvenip kuyuya inmemeleri gerekirdi.Ama artik cok gectir bu en guvendikleri sey en cok ellerini yakacak sey olacaktir bu donemde.


umit1 demiş ki:
Alıntı:
Conspiracy Overdose


CIA nin basina bir Generalin getirilmesi uzerine Global sermayenin sozcusu olan NYT,Washington Post ve Boston Globe gibi basin yayin organlarinda kopan yaygaraya bakarsaniz "conspiracy" olmadigini hemen anlarsiniz.

Tabii size 1 milyon kisiyi barindiracak "karantina merkezleri" (Tabii bunlara toplama kamplari demek pek uygun olmayacak) hazirlanmis oldugunu soylersem o zaman ne diyeceksiniz?

Her sey hazir sayin Kazandibi,bir Pandemi veya teror saldirisi da ne zaman icin siparis edilmisse o zaman gelir.

2008 secimlerinin yapilma sansi bugun %50 dir.Secim yapilsa bile kimlerin iktidara gelemiyecegi,hatta aday bile olamiyacagi bugunden bellidir,ama eger yapilirsa,2008 secimleri bildigimiz sekilde yapilan son secimler olacaktir .

Bilmem dikkatinizi cektimi bir kac zamandir ABD de Generaller ve Amiraller savunma bakani kalsinmi gitsinmi diye tartisiyorlar,tabii bu Turkiyede normal sayilir,ama ABD nin pek alisik olmadigi birseydir,merak etmeyin cok yakinda "Baskan kalsinmi,gitsin mi" diye tartismaya basliyacaklardir.

Eger bu konuya merakli iseniz size ABD ordusu yayinlarindan "Origins of the American Military Coup of 2012" adli arastirmayi okumanizi oneririm.1990 da hazirlanan bu arastirma o zaman ABD genelkurmay baskani olan Powell tarafindan en iyi eser olarak degerlendirilmis ve bu eserde boyle bir darbenin olmamasi icin yapilmamasi istenen hersey o tarihten bu yana titizlikle yapilmistir.Yani bu pek kimsenin dikkatini cekmeyen kucuk arastirma ABD de bazilari icin bir yol haritasi olmustur.Birinci sorum şu :
"güç", sermaye olmadan nasıl silaha ve orduya sahip olabilir?
Hadi Türkiye gibi bir ülkede ordunun insan gücünü bedavaya getirmek mümkün,
ama Amerika'da bu bile paralı. Orduya harcanan para, sermaye olmadan nereden
gelecek? Güç ile sermaye birbirinden ayrılabilir mi?


kadirbaba
15 yıl önce - Sal 09 May 2006, 17:18

Alıntı:
"güç", sermaye olmadan nasıl silaha ve orduya sahip olabilir?
Hadi Türkiye gibi bir ülkede ordunun insan gücünü bedavaya getirmek mümkün,
ama Amerika'da bu bile paralı. Orduya harcanan para, sermaye olmadan nereden
gelecek? Güç ile sermaye birbirinden ayrılabilir mi?


Aslında birbirlerine çevrilebilen değerler bunlar. Sermaye ancak serbest piyasa koşullarında bir güç olarak sayılabilir. Ancak sermaye güçleri diğer güçleri de ellerinde tutmaya başlıyorlar.

Cengiz şöyle demiş:

Alıntı:
Bu sermaye çevresi akla mantığa sığmayan bir kârın simsarları. Bu kârlılık sürdürülebilir değil çünkü ülkeleri sömürüyorlar. Eninde sonunda bu ekonomik sistem göçecek ama artık ellerindeki değerleri müsbet şeylere çeviriyorlar. Paraya alternatif güçlere çeviriyorlar. En önemlisi politik güç. Politikacılar satın alınıyor, memur gibi maaşa bağlanıyor. Strateji Enstitüleri satın alınıyor. Daha sonra madenler, toprak, haberleşme, uydular, enerji, silahlar... Yani kapitalizm 100 yıl önceki değerlere dönüyor fakat bu sefer tacı takanlar imparatorlar değil.


Yani sermaye elindeki gücü reel değerlere çeviriyor. Ülkelerin siyasî güçlerinin ekonomik değerlerle ölçüldüğü bir dünyada zaten ikisini birbirinden ayırmak zor. Üstünde durulması gereken nokta bu güce kimin haiz olduğu.

Alıntı:
Şirketlerin bu parasal güçleri savaş halinde orduların tekrar egemenliği ele geçirmesiyle bitebilir diye düşünülüyor ama teknoloji de, silahlar da, satın alınan her türlü politik güç de onların elinde, dikkatinizi çekerim. Bu sermayedârların desteğiyle öyle yıkıcı silahlar ve ordular meydana gelebilir ki, bizim anladığımız mânâdaki ulusal güçler bunun karşısında aciz kalabilir. Dünya'nın gelecek yüzyıllarında sınırların egemenlik açısından pek anlamı kalmayacak bence.


Ekleme:
Alıntı:
Orduya harcanan para, sermaye olmadan nereden
gelecek?


Yer altında yapılan teknolojik silah araştırmaları hakkında birşeyler okumuştum. Kaynak bulunca hemen gönderirim fakat kabaca şunlardan bahsediyordu: Yüksek tahribatlı bombalar, askerleri ikame eden makinalar, insansız uçaklar ve uzaktan kontrol edilen savaş makinaları. Mekatronikte ve robotikteki gelişmeler tüketim piyasasına sunulandan çok daha ötede.


umit1
15 yıl önce - Sal 09 May 2006, 20:43

Alıntı:
"güç", sermaye olmadan nasıl silaha ve orduya sahip olabilir?
Hadi Türkiye gibi bir ülkede ordunun insan gücünü bedavaya getirmek mümkün,
ama Amerika'da bu bile paralı. Orduya harcanan para, sermaye olmadan nereden
gelecek? Güç ile sermaye birbirinden ayrılabilir mi?


Simdi "Global Sermaye" dedigimiz olay 70 li yillarda Basbakan Thatcher tarafindan bati gundemine surulmus bir olaydir,bu sadece bir sermaye olayi degildir tipki "siyasal islam" dedigimiz olay gibi siyasal amaclari ve belirli referanslari olan bir "harekettir".Bunun arkasindaki guclerin ne olduguna ve bir anti-globalist olan Baskan Reagan yonetimine "global sermaye" nin nasil kabul ettirildigi konularina simdilik girmeyelim.

Sermaye olmadan guc olurmu? Olmaz tabiki.
Peki 70 lerden evvel yani "Global Sermaye" nin meydana surulmesinden once guc vede sermaye yok mu idi? Tabiki vardi hem de alasi   ,yanlis hatirlamiyorsam eski baskan Eisenhoover,ki bilirsiniz gucun gobeginden gelme birisiydi,bunu "Askeri-endustriyel kompleks" olarak tanimlamisti 1960 da.

Bugun esas mucadele guc ile bir siyasal hareket olan "global sermaye" arasindadir ve mucadele esas olarak gelismis bati ulkelerinde butun hiziyla surmektedir,sizlerin Irak,Afganistan ve Turkiye gibi yerlerde gordugunuz olaylar ise bu cekirdek ulkeler dedigimiz gelismis ulkelerde suren mucadelenin cevredeki ulkelere yansimasindan baska bir sey degildir.


umit1
15 yıl önce - Sal 09 May 2006, 21:04

Alıntı:
Aslında birbirlerine çevrilebilen değerler bunlar. Sermaye ancak serbest piyasa koşullarında bir güç olarak sayılabilir. Ancak sermaye güçleri diğer güçleri de ellerinde tutmaya başlıyorlar.Gucu her zaman paraya cevirebilirsiniz,ama parayi her zaman guce ceviremezsiniz,"Global sermayenin temel yanlisi da bunu anlayamamasi olmustur.

Bakin basit bir ornekle aciklayayim bunu.
Cok zengin bir adam zuurt bir silahsoru cagirip "Al sana 100 dolar git su adami vur" diyebilir.Ama bundan sonrasi zengin adamin degil silahsorun kararlarina baglidir.
Silahsor;
a)parayi alir isteneni yapar,o zamanda para guce basari ile cevrilmis olur.
b)teklifinizi reddeder gider,hic bir sey yapamazsiniz,en kotusude
c)Teklifinizi reddeder,tabancasini burnunuza dayar ve "ver bakalim cebindeki herseyi" der,siz gene hic bir sey yapamazsiniz,paranizi guce ceviremediginiz gibi ustune ustluk cebinizdeki parayida kaybedersiniz,ama silahsor gucunu paraya cevirmis olur.

Umarim anlatabilmisimdir.


Burç

14 yıl önce - Pts 29 Oca 2007, 10:53

Bu başlık neredeyse bir sene önce açılmıştı.
Bu bir sene içinde dünyadaki dengeler kimin lehine gelişti dersiniz?
Güç mü kazanıyor, sermaye mi? Zannediyorum Irak'ta ikisi de kaybetti, kaos kazandı  

Türkiye'de durum nedir? Türkiye bir "güç" ülkesi midir, "sermaye" ülkesi midir?
Bence Türkiye, Cumhuriyet tarihi boyunca bir güç ülkesi oldu, Atatürk'ün planı bu şekilde
görünüyor. Turgut Ozal ile başlayan küresel sermaye atağı ülkemizde başarılı oluyor mu?

Osmanlı imparatorluğunun sonu da "güç"ün bir yenilgisi değil miydi?alimemo
14 yıl önce - Pts 29 Oca 2007, 12:41

umit1 demiş ki:
1990 da hazirlanan bu arastirma o zaman ABD genelkurmay baskani olan Powell tarafindan en iyi eser olarak degerlendirilmis (...)

Kaynak isteyecektim ama kendim buldum.

http://www.guardian.co.uk/Iraq/Story/0,2763,1215613,00.html
Alıntı:
In 1992, General Colin Powell, chairman of the joint chiefs, awarded the prize for his strategy essay competition at the National Defence University to Lieutenant Colonel Charles Dunlap for The Origins of the American Military Coup of 2012.


...

Ben bu işlerden çok anladığımı iddia etmiyorum ama, "güç"ün "global sermaye"ye gövde gösterisi yapmak için dolar basarak devalüasyon yapması, ABD'ye biraz pahalıya patlamaz mı? Maaşların erimesi, hiperenflasyon, fakirlik, yani kısaca bizim uzun süre yaşadığımız, ülke ekonomisini felç eden şeyler.


umit1
14 yıl önce - Pts 29 Oca 2007, 19:43

Alıntı:
Bu başlık neredeyse bir sene önce açılmıştı.
Bu bir sene içinde dünyadaki dengeler kimin lehine gelişti dersiniz?
Güç mü kazanıyor, sermaye mi? Zannediyorum Irak'ta ikisi de kaybetti, kaos kazandı  Daha evvelde yazmistim galiba eger Senaryoyun ne oldugunu anlayamazsaniz,istemedende olsa senaryoyu yazanlarin bekledikleri gibi davranirsaniz,siz daima kaybeden olursunuz senaryoyu kurgulayanlar ise daima kazanlar olur.

Irakta kimin kazanip kimin kaybettigini anlamak ise cok kolaydir,sadece "constructive chaos" adli projenin kimin senaryosu olduguna bakmak kimin kazanip kimin kaybettigini gosterir.

"Constructive Chaos" projesi Ortadoguda mukemmel bir basari ile uygulanmaya baslanmistir,malesef Turkiye ve Guneydogu Asyayi hatta ilerde ABD yide icerecek sekilde genisletilecektir,bunun isaretleri bugunden acikca goruluyor.

Alıntı:
Osmanlı imparatorluğunun sonu da "güç"ün bir yenilgisi değil miydi?


Tamamen dogru,yalniz 1.Dunya savasi bitmemistir,bitmedigi icinde 2.Dunya savasi cikmistir o da belirleyici bir sonucla bitmedigi icin bugun yeni bir hesaplasmaya dogru gidiyoruz.

Bakiniz 20. yuzyila uzerinde gunes batmayan bir dunya Imparatorlugu olarak giren Ingiltere Kralligi,20.yuzyil ortalarina gelindiginde,yani tarihte goz acip kapama suresi kadar diyebilecegimiz kisa bir sure icinde uzerinde gunes batmayan dunya imparatorlugundan uzerinde gunes dogmayan kucuk bir ada devleti haline donmustur.Yani bu paylasim mucadelesi ne kazananlari ne de kaybedenleri memnun eden sonuclarla bitmistir,hatta kazananlarin kayiplari goresel olarak kaybrdenlerden fazla olmustur.
1.Dunya savasi bitmedigindende Turkiyenin karsisina Sevr ve Lozana iliskin konular surekli gelmektedir ve 1.Dunya savasi kesin sonucla bitene kadarda gelmeye devam edecektir.

Alıntı:
Turgut Ozal ile başlayan küresel sermaye atağı ülkemizde başarılı oluyor mu?


Hirant Dink suikasti acikca goruluyorki bir Kuresel Sermaye (yani Ingiltere) operasyonu idi,eger sikismamis olsalar boyle bir operasyona gerek duymazlardi.  

Alıntı:
Türk Pırelli, Coeffeuer-Sa ... vb Ne denli Türk gücüdür


Bill Gates de,  Warren Buffett de Amerikalidir,ama birisi Kuresel sermayenin has adamidir ve bu yuzdende ABD derin devletinin hedefi olmustur yakin gecmiste,digeri ise guc ve ABD derin devletinde sozune onem verilen bir isimdir,isimler sizi yaniltmasin.

Alıntı:
Kaynak isteyecektim ama kendim buldum.Bunun orijinal adi "The Origins of the American Military Coup of 2012" dir ve ABD ordusu yayinlarindandir.

Bunun onemi nedir?
Bu yayinda yazarin 2012 de ABD bir darbe "OLMAMASI" icin ABD de "YAPILMAMASI" istedigi seylerin bir cogu bugun ABD de ozellikle "YAPILMAKTADIR" .
Yani bu calisma bazilari tarafindan bir darbe icin nelerin gerekli oldugunu anlatan bir calisma olarak algilanmis ve geregi yapilmaya baslanmistir yaklasik 10 senedir.
Hatta bununda otesinde bugun ABD de Beyazlardan olusan "minutemen" ler ve diger milislerle gocmenler arasinda catismalar cikmasi,ve "Meksika asilli" bir ABD baskaninin cogunlugu beyaz olmayan ABD ordusuna beyazlara karsi silah kullanma emri vermesi halinde ne yapilacagi ciddi ciddi konusulmaktadir ABD derin devleti katlarinda.


Engin

14 yıl önce - Pts 29 Oca 2007, 20:48

Alıntı:
Hatta bununda otesinde bugun ABD de Beyazlardan olusan "minutemen" ler ve diger milislerle gocmenler arasinda catismalar cikmasi,ve "Meksika asilli" bir ABD baskaninin cogunlugu beyaz olmayan ABD ordusuna beyazlara karsi silah kullanma emri vermesi halinde ne yapilacagi ciddi ciddi konusulmaktadir.

Katrina kasırgasının ardından verilen "vur" emri gibi mi  

Peki soru geliyor  
Küresel sermaye İngiltere'nin elinde ise, neden ABD sisteminin eritilmesi, soğutulup saklanması yahut çökertilmesi gibi bir planın içine girsinler ki?

Anladığım kadarı ile kaos planı dahilinde girişilebilecek bir İran operasyonu her daim masada. Şahsi fikrim bunun ABD eli ile değil, yeni israil ve müttefiki kürdistan ile olacağı yönünde. şayet nükleer silahı gerçekten geliştirmedilerse  

Bu iki kutuba da satılacak silah, akacak kan ve daha oburlaşacak abd sanayisi için iyi bir seçenek. "kaka ülkeler" rezervlerini Euro'ya çevirmişlerken dolara geri dönmelerini sağlayacak yegane yol. öyleyse abd nin markasına halen ihtiyacı olacak sermayecilerin....

neden ülkeyi kaosa sürüklemek, dağıtmak, zayıflatmak istesinler ki?

2012de seçimlerin olmayışı, "gerçek" savaş karşıtı birinin %100 kazanma ihtimalinin belirmesinden doğuyorsa, yönetimi devralacak generalin ortadoğuya girmek isteyeceğinden nasıl emin olunabiliyor? yoksa kravatlılar, üniformalıların savaşı en son isteyen kesim olduğunu unutuyorlar mı?

amerikan ordusunu döndüğünde green card alıp rüya ülkesinde yaşama hayali ile dolu askerler oluşturuyorsa, rüya olmaktan çıkan zayıf bir amerika'nın büyüsüne kapılabilcek daha kaç asker bulabilecekler "kaka ülkelere" e yollayacak?

dünya'da iran ve ırak kadar sermayeye kapalı bir çok ülke var. danimarka'da bile visa ve mastero kullanımının minimum düzeyde olduğu, insanların ulusal kart sistemi olan danskekort kullandıklarını gördüğümde çok şaşırmıştım. visa ve mastero gibi imparatorluklar sermaye blokunda iseler, neden gücü danimarka'yı zorlamaya teşvik etmiyorlar? bu verdiğim tek bir örnek, bu ülkede "sadece danimarka malı" olarak bulabileceğiniz o kadar çok çeşit mal-hizmet sınıfı var ki...! belki de başka bir sermayecinin danimarkalı oluşundandır hehehe =) (bkz. maersk)

ya da neden Türkiye gibi kapıları ardına kadar açık 70 milyonluk bir pazar bu güç tarafından zorlanıp sıkıştırılıyor? sonuçta Türkiye megane üretimini %100 artırıp ihracatını ikiye katlamak için bile motor alımını 2 ye katlayıp ithalatını 2 ye katlaması gereken bir ülke...

şayet sorun bor mineralleri ise alınmamış bir ders mi var acaba diye sormadan edemiyorum. amerikan mandasında akü bile yapamayan ülke değil miydi kıbrıs harekatında zorda kalınca hepsini oturup bir ayda yeniden icat edip, yerli sanayi yeni sektörler yaratan? olası bir amerikan menşeli saldırıda, savaşta, ambargoda mevcut pazarı ne büyük ölçüde kaybedeceklerinden ve Türkiye'nin elde edeceği özgelişimden bihaberler mi?

uzun oldu, umarım cevaplayabilirsiniz.  


umit1
14 yıl önce - Pts 29 Oca 2007, 22:28

Alıntı:
Peki soru geliyor  
Küresel sermaye İngiltere'nin elinde ise, neden ABD sisteminin eritilmesi, soğutulup saklanması yahut çökertilmesi gibi bir planın içine girsinler ki?


Kuresel sermaye ABD yi 70 li yillardan 2001 senesi basina kadar kontrolu altinda tutmustur 2001 de kontrolu kaybetmistir,ABD Rusyadan sonra Global Sermayenin kontrolu kaybettigi 2.ulke olmustur.
ABD nin kontrolu mucadelesi Ingiltere ile onun 1000 kusur senelik ezeli rakibi arasinda ABD nin kurulusundan beri surer.
ABD Ingilterenin ezeli rakipleri tarafindan Ingiltereden kopartilmis ve Ingiltereyi 1870 li yillara kadar 1 numarali resmi dusmani ilan etmis bir ulkedir.
Bu tarihten itibaren ise ABD de "Boston Brahminleri" denilen grup ve Ingilterede Rhodas in (Bay Clinton Rhodas bursiyeri degilmiydi?     ) gayretleri ile yeniden yakinlasma saglanmistir.

Oysa bugun iktidarda Rhodas bursiyerleri degil ,"Bonemen" referansli kisiler vardir,bu yuzden ,Turkiyede dahil olmak uzere,bir cok stratejist mucadelenin ABD ile Global Sermaye ve onun yaraticisi Ingiltere arasinda oldugunu farketmekte ama bugunki ABD yonetiminin kimin cikarlarina hizmet etmeye ca;istigini anlayamamaktadir.

Alıntı:
Anladığım kadarı ile kaos planı dahilinde girişilebilecek bir İran operasyonu her daim masada. Şahsi fikrim bunun ABD eli ile değil, yeni israil ve müttefiki kürdistan ile olacağı yönünde. şayet nükleer silahı gerçekten geliştirmedilerse  


Daha evvelde bahsettim bu yeni oyunda Araplarda,Iranlilarda,Kurtlerde, Israillilerde sadece senaryoda senaristlerin kendilerinden bekledikleri seyleri yapmaktadirlar,senaryonun sonunda onlara yer yoktur.
Bakin bugun Misirda,Urdunde Suudi Arabistanda nukleer silahlar edinmek istediklerini aciklamislardir,herhalde onlarada bu isteklerini gerceklestirmeleri yolunda yardimda bulunulacaktir  
Israil zaten hatiri sayilir bir nukleer guctur.

"Constructive Chaos" projesini hafife almayin 21.yuzyilin en onemli projesidir benim gorebildigim kadari ile dunyanin hakimleri geleceklerini bunun basarisina baglamislardir.

Alıntı:
amerikan ordusunu döndüğünde green card alıp rüya ülkesinde yaşama hayali ile dolu askerler oluşturuyorsa, rüya olmaktan çıkan zayıf bir amerika'nın büyüsüne kapılabilcek daha kaç asker bulabilecekler?


1920-1964 arasinda ABD dunyanin en siki ve irkci gocmenlik kurallarini uygulayan ulke idi,ama bildiginiz gibi bu ABD nin 2.dunya savasinda milyonlarca kisiyi silah altinda tutmasini engellememistir.

Sindi ise dunyanin en kalabalik 3.ulkesidir.

Alıntı:
neden ülkeyi kaosa sürüklemek, dağıtmak, zayıflatmak istesinler ki?


Neden Ortadogu,Guney Asya ve Afrika kaoso suruklenmeye calisiliyorsa o nedenle,yeni dunya duzenine hakim olacak kavramlarin biriside "Surplus Population" kavramidir.

Ayrica ABD yi disipline ederek "adam etmeye" calisanlarin Global Sermaye ve Ingiltere degil onun karsisindaki guclerin oldugunuda eklemem gerek,bugunki yonetimde bu yolun taslarini dosemektedir "Starve the Beast" adi verilen politikalari uygulayarak.Alıntı:
2012de seçimlerin olmayışı, "gerçek" savaş karşıtı birinin %100 kazanma ihtimalinin belirmesinden doğuyorsa, yönetimi devralacak generalin ortadoğuya girmek isteyeceğinden nasıl emin olunabiliyor? yoksa kravatlılar, üniformalıların savaşı en son isteyen kesim olduğunu unutuyorlar mı?27 Mayis,12 Mart ve 12 Eylul darbelerini uniformalilar birileriyle savasabilmek icinmi yaptilar ?

Eger ABD de darbe olursa nedenleri Turkiyedekinden pek farkli olmayacaktir.
"The Origins of the American Military Coup of 2012" bu muhtemel nedenleri iyi aciklar.


En son umit1 tarafından Sal 30 Oca 2007, 08:58 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


alimemo
14 yıl önce - Cum 16 Şub 2007, 00:31

bir başka başlıkta Umit1 Ağabey demiş ki:
Bu arada "ilimli Islam" in yani "protestanlastirilmis Islam" in Global sermayenin bir projesi oldugunu,buna karsi gelistirilen "Radikal Islam" in ise gucun bir projesi oldugunu hatirlatayimda kimin nerede oldugunu anlayabilesiniz Turkiyede.


Taha Akyol'un da anlattıklarıyla örtüşüyor. Üretmek, verimli olabilmek şart. Bunun için bol bol çalışmak şart. Ticaret yapmak şart. Bunun için de pragmatizm şart. Bunun için de -isterseniz adına din diyin, isterseniz gelenek diyin- toplumdaki değer yargılarına "ince ayar" yapılması şart. Eğitimli ve ucuz işçi isteyen sermaye, muhtemeldir ki "ince ayar" yapılmış bir değer yargıları dizisini tercih edecektir.

Neyse...

Çoğumuz (ben dahil) Ümit Ağabey'in anlattıklarını anlayacak temel bilgiye sahip değiliz. Anlattıklarını anlayabilmemiz için biraz daha temel seviyeye inmesi gerekiyor.sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET