Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara Samanpazarı
« önceki   1234 ... 181920   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
galpay

11 yıl önce - Cmt 13 May 2006, 19:22

Samanpazarı diyince akla ilk gelen muhakkak ki Meşhur Dönerci ve Köfteci Dursun Usta olmalıdır. Senelerdir, Anadolu'nun çeşitli yerlerinden Ankara'yı şu veya bu sebeple altlarında bir araba ile ziyaret edenlerin pek çoğu, öğle yemeğinde Dursun Usta'nın Döneri veya köftesini tercih eder.  Tabii, boş yer bulabilirse...

Dursun Usta! eline koluna kuvvet... kolay gele...

Necmettin K.

11 yıl önce - Sal 16 May 2006, 01:33

(+)

Necmettin K.

11 yıl önce - Cmt 20 May 2006, 13:53

(+)

galpay

11 yıl önce - Pzr 21 May 2006, 08:34
Ankara - Samanpazarı - Kesikbaş Türbesi

.
Kesikbaş Türbesi:-

07.04.2004 durumu

Aslanhane Camiinin biraz ilerisinde ve At Pazarı Yokuşu üzerinde, kare (4.8x5.0m) ve küçük bir platform üzerinde, dört sütunlu, üzeri kubbeli açık bir türbe. Dört köşede yer alan devşirme mermer sütunlar üzerinde, köşeleri pahlanmış herbiri birbirinden daha başka sütun başlıkları ve bu başlıklara basan sivri tuğla kemerleri bulunmakta. Dört kenarındaki kemerler üzerinde pandantifli bir kubbe var. Dış kenarlarda kemerler üzeri kipri saçaklı. Gerek pandantifler ve gerekse kubbe içi, beyaz badanalı bir sıva tabakası ile kaplanmış. Türbenin ortasında beton sıvalı bir lahit bulunmakta. Tabanınde kare tuğlalar döşenmiş. Altında bir cenazelik olduğu söylenir. Kemerler başlıkların üzerinde gergi ağaçları ile birbirine bağlanmakta. Türbenin kitabesi yok. 14.yy’a tarihlenir. Mezarın Felekeddin veya Hacı Arap veya Zeynel Abidin’e ait olduğu söylenir. Hangisinin doğru olduğu da bilinmez!!!
.

galpay

11 yıl önce - Pts 29 May 2006, 00:13
Ankara - Samanpazarı

.
Samanpazarı neresi?
Merak ettim, araştırdım ve öğrendim. wowTURKEY de paylaşıyorum.

Ben sanıyordum ki; bugün Altındağ Belediye Başkanlığı binasının bulunduğu bölgedir.
Hayır, değilmiş...  
Samanpazarı; Ulucanlar Caddesi ile Saraçlar Sokağının Koyun Pazarı Sokağı ile birleştiği alanmış. Başka bir anlatım ile; Oğuz, Koyunpazarı ve Sutepe Mahalleleri sınırlarının birleştiği yer.
Kaynak - Ankara Kılavuzu  

Fakat, halk ağzında Samanpazarı denince; güneyde Talatpaşa Bulvarından kuzeyde Atpazarına (Hisar Kapısı) ve doğuda Hamamönünden batıda Anafartalar Caddesine kadar uzanan bölge anlaşılırmış. Galiba bugün de öyle.
.

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 181920   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA