Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Kazandibii

18 yıl önce - Prş 31 Tem 2003, 01:43
Boukoleon ve Tekfur Sarayları, Hipodrom; Roma Bizans Dönemi Eserleri


Bugün Hipodrom'u, Boukoleon Sarayı'nı ve Tekfur Sarayı'nı gezdik.

1) Meğer Hipodrom'un neredeyse YARISI ayaktaymış (öbür yarısı ve tribünler ise yerin altında), Sphendone adı verilen güney tribünü zannettiğimden çok daha büyük ve uzunmuş (etrafında yürü yürü bitmiyor...) Meğer Istanbul'da bir COLOSSEUM varmış da haberim yokmuş...

2) Tekfur Sarayı muhtemelen Istanbul'daki en büyük 3. saray (sadece Dolmabahce ve Topkapi'dan daha küçük) ve inanılmaz güzel cephe mozaikleri var - bana Italya'daki ortaçağ saraylarını hatırlattı.

3) Boukoleon Sarayı'nın içine girebilmek için canımız çıktı ama sonunda başardık (o kadar gizli bir yerde ki bayağı aramanız gerekiyor - normalde sadece Sahilyolu'na bakan kısmını görebiliyorsunuz ama biz tren yolunun etrafından dolaşıp "içine" de girebilmeyi başardık... )

Fotoğraflar yakında burada...


KeReM

18 yıl önce - Prş 31 Tem 2003, 02:46

O zaman hemen şu Bukoleon Sarayına bir göz atalım:


Tekfur Sarayı:

Hipodrom:

Kariye:Zafer Takı:Emre_meyavuz
18 yıl önce - Prş 31 Tem 2003, 10:11

Kerem ve Kazandibi, Fotolar cok guzeller. Yanliz buralara nasil gidilir bu konuda yardimci olabilir misiniz bana? Eminonunden gidebilirim sanirim oyle degil mi?
TEsekkurler...


Kemal
18 yıl önce - Prş 31 Tem 2003, 10:33

Sphendon adlı yapı tribün değil hipodromun dönüşyerinin istinat duvarıdır yani at meydanının düz olması için gereken kod farkı düzenlensin diye bu kadar büyük bir istinad duvarı inşa edilmiş trübünler ise bu duvarın üzerinde idi.

Kazandibi

18 yıl önce - Prş 31 Tem 2003, 15:52

Tribünlerin bir kısmı Atmeydanı'nda, yer seviyesinin yaklaşık 6 metre altında bulunuyor. 1998 yılında bu civarda yapılan bir umumi tuvaletin inşaası (kazısı) sırasında pek çok mermer tribün ortaya çıkarıldı, ama sonra belediye bunları muhafaza etmek yerine moloz diye attı. Bazı tribünlerde Palaiologos hanedanının simgesinin (Pi-Lambda) bulunması ise oldukça ilginç (demek ki geç Bizans dönemine kadar Hipodrom kullanılmış.)

Bu tribünlerin fotoğraflarını görebilmek için Robert Ousterhout'un "Constantinople Page" web sayfasına bakabilirsiniz.

Meyavvuz, Sahilyolu'ndan gitmek bence en iyisi. Sahilyolu'ndan (Eminönü) Yedikule istikametine giderken, hemen Küçükayasofya'ya gelmeden önce sağda bir cep (küçük meydan) var, orada ilk Boukoleon Sarayı görülüyor. Boukoleon'u geçer geçmez sağdaki ilk sapaktan dönünce ise Hipodrom'un Sphendone (güney) tribünü karşınıza çıkıyor. Tekfur Sarayı ise çok uzakta (Kariye'ye yürüyüş mesafesinde) ama yine Sahilyolu'ndan gidebilirsiniz: Yedikule'ye kadar Sahilyolu'ndan gidin, Yedikule'ye gelince ise sağa (Edirnekapı istikametine) sapın ve surlar boyunca uzunca bir yol gidin (yolda giderken hemen sağda Yedikule'yi ve yanındaki Porta Aurea'yı (Altın Kapı) görebilirsiniz). Edirnekapı Mezarlığı'na gelince ise sağa sapın, sonra ilk sokaktan sağa sapıp devam edin. Sonra sola sapın (imalathanelerin yanından) sonra tekrar sağa sapıp dümdüz devam edin. Tekfur Sarayı hemen karşınızda. VEYA, Kariye Müzesi'nden yokuş yukarı yürüyün, orada hemen size göstereceklerdir.sayfa 1
123 ... 131415   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL