Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Bornova
123 ... 616263   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR
cevap yaz
sayfa 1
vehbim

18 yıl önce - Sal 28 Ekm 2003, 12:51
BORNOVA
Pandespanian Köşkü
Eski tren istasyonu (Şimdiki metro) son durağı ve üniversite kampüsü girişindeki köşk, 1880 yılında Pandespanian ailesi tarafından inşa edilmiştir. Ege Üniversitesi tarafından restore edilen köşk, enfes mimari tarzı ile bugün üniversitenin sosyal tesisi olarak kullanılmaktadır.
Steinbuchel Evi
Hürriyet Caddesi üzerinde halen Ege Üniversitesi Rektörlük binasının karşısında yer alan köşk, İngiliz John Maltass tarafından 1860 yılında inşa edilmiştir. Kurtuluş Savaşı'nda ise bu muhteşem köşk Atatürk'ün karargahı olarak kullanılmıştır.

En son vehbim tarafından Pts 09 Şub 2004, 15:54 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


vehbim

18 yıl önce - Sal 28 Ekm 2003, 13:08

Charlton Whittal (Büyük Ev)
Gençlik Caddesi üzerinde bulunan ve günümüzde Ege Üniversitesi Rektörlük binası olarak kullanılan köşk, tarih içinde Hollandalı rahibelerin manastırı olarak kullanılmıştır. Evin sahibi ünlü Whittal Şirketi'nin kurucusu Charlton Whittal'dir. Giraud Ailesi'ne satılan ev daha sonra Türk yetkililere geçmiştir.Murat Evi (Perili Köşk)
Halk arasında 'Perili Köşk' olarak bilinen Murat Evi, Fevzi Çakmak Caddesi ile Gençlik Caddesi'nin kesiştiği yerdedir. Bina, 1880'de İngiliz ailesi olan Edwards tarafından yaptırılmıştır. Büyük bahçesinin arka kısmında yıkılmaya yüz tutan bir hamam bulunur.
Rivayate göre uzun yıllar köşke geceleri bakire bir kız uğrayıp bir şeyler taşımıştır. Dilden dile dolaşan bu rivayet nedeniyle köşkün adı halk arasında; "Perili Köşk" olarak anılır.
Santa Maria Katolik Kilisesi
Bornova Cumhuriyet Meydanı'nda Kars İlköğretim Okulu yanındaki kilisenin yapım tarihi 1797'dir. Franciscan Mezhebince inşa edilen yapı, Bizans tarzındadır ve halen misyonunu sürdürmektedir.Giraud Evleri
Bugünkü Sanat Sokağı'nın yanında Dokuz Eylül İlköğretim Okulu'nun karşısında Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde bulunan köşk, 1860 yılında William Gıraud tarafından inşa edilmiştir. William Gıraud'un babası Türkiye'de ilk tekstil fabrikasının kurucularındandır. Bina uzun yıllar Jean BAPTISTE'nin yeğeni Lui Cortazzı tarafından Venedik Konsolosluğu olarak kullanılmıştır.


En son vehbim tarafından Pts 09 Şub 2004, 15:46 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


vehbim

18 yıl önce - Sal 28 Ekm 2003, 13:29

Giraud Evleri
Bugünkü Sanat Sokağı'nın yanında Dokuz Eylül İlköğretim Okulu'nun karşısında Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde bulunan köşk, 1860 yılında William Gıraud tarafından inşa edilmiştir. William Gıraud'un babası Türkiye'de ilk tekstil fabrikasının kurucularındandır. Bina uzun yıllar Jean BAPTISTE'nin yeğeni Lui Cortazzı tarafından Venedik Konsolosluğu olarak kullanılmıştır.Belhomme Evi

Aliberti House'nin evini yapan İngiliz mimar Clark tarafından 1880 yılında inşa edilmiştir. Yakın geçmişte Belhomme Ailesi'nden gelen ve UNESCO'da görev yapan Helene ARMAND tarafından restore ettirilmiştir. Gösterişli dış cephesi ve girişte muhteşem kolonlara sahip olan binanın röleve ve restorasyonu 1997 yılında dönemin Belediye Başkanı Prof. Dr. Aysel BAYRAKTAR tarafından yapılmıştır.
Fevzi Çakmak Caddesi İş Bankası'nın yanında no:34'te bulunan bina, bugün Bornova Belediyesi Kitaplığı (Atatürk Kitaplığı) olarak kullanılmaktadır.Peterson Köşkü

İngiliz tacir John Peterson tarafından 1859 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. Bugünkü Mustafa Kemal Caddesi üzerinde bulunan 38 odalı köşkün birçok yapı malzemesi Avrupa ve İngiltere'den getirilmiştir. Yedi kez değişikliğe uğrayan köşkte 1991 yılında Kültür Bakanlığı tarafından restorasyon çalışmaları başlatılmış, Anıtlar Yüksek Kurulu'nun onayı ile de çevresindeki 54 bin metrekarelik alanda Büyükşehir Belediyesi tarafından çevre düzenlemesi yapılmıştır. Kültür Bakanlığı, Peterson Köşkü'nün kullanım hakkını 49 yıllığına İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne kiralamıştır.

En son vehbim tarafından Pts 09 Şub 2004, 21:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Yuzbasi Volkan Yuksel

18 yıl önce - Sal 16 Mar 2004, 16:42
Uçaktan Bornova


Izmir'in dogusunda. Daha fazla ip ucu gerekmez herhalde.
(+)
(+)


Volkan Yuksel


En son Yuzbasi Volkan Yuksel tarafından Sal 20 Nis 2004, 16:38 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi


ümit
18 yıl önce - Prş 25 Mar 2004, 00:10
BORNOVA MANZARALARI


Ege üniversitesi - Yeşil köşk: Restoran ve Cafe olarak kullanılıyor.


(+)


Bitmeyen senfoni: Peterson köşkü ve bahçesi


(+)(+)


Atatürk mahallesinden Bornova - İzmir ve körfez


(+)(+)(+)


Yeni Tansaş


(+)


Metro railroad crossing


(+)


Adliye binaları


(+)
En son ümit tarafından Cum 26 Mar 2004, 13:43 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi


sayfa 1
123 ... 616263   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR