Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
SABRİ BİLGİN
14 yıl önce - Cmt 06 May 2006, 14:44
Kentlilik Bilinci

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem 21 Genel Sekreterliği, son 5 aydır Bursa'daki kentlilik bilincini arttırmak amacıyla "Bursa Kent Kültürü ve Kentlilik Bilinci Projesi" geliştiriyor.Projenin sloganı "Kentimiz, geleceğimiz."

Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri Tahsin Bulut bu konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede neler yapacaklarını anlattı:

-Metropol sınırları içerisindeki 7 ilçedeki okullarda bilgi yarışması düzenlenecek.Yarışmada sanattan tarihe,spordan kültüre kadar sorulacak her soru Bursa ile ilgili olacak.

-Kahvehanelere gidilip vatandaşlara Bursa'yı tanıtıcı konuşmalar yapılacak ve konuşmalar, izlettirelecek Bursa Belgeselleri ve tanıtım filmleriyle desteklenecek. (vatandaş oyundan kafasını kaldırıp dinlerse tabi )

-Bursa'da bulunan onlarca hemşehri dernekleriyle nasıl Bursa paydasında birleşilebileceğine ilişkin fikir alış verişinde bulunulacak.

-Dolmuş, taksi, otobüs şoförleri ve personeli Bursa hakkında bilgilendirilecek.Kendilerini kentli hissetmelerini sağlamak amacıyla ve aynı zamanda gelen yabancı turistlere yardımcı olabilmeleri için özellikle taksicilere ingilizce eğitimi verilecek.

-Bunlar dışında yine Bursa'ya ait kitaplar çıkarılacak,belgeseller ve tanıtım filmleri çekilecek, bu sayede döküman açısından Bursa zenginleştirilecek.

Yerel Gündem 21 Genel Sekreterliği'nin projeye ilişkin çıkardığı tanıtım broşüründe kentli olmanın 16 kuralı yer almış.İşte Kentli Yaşam Klavuzu'ndaki 16 altın kural;

Kural 1; Bursa'yı tanımalıyız...

"Tanımadığınız yeri sevemezsiniz. Tanımak için gezmek gerekir Bursa'da."

Kural 2; Kentimizin tarihine sahip çıkmalıyız...

"Bursa'da yaşamak, onun sadece bugününe değil geçmişine de ilgi duymak tarihsel mirasına sahip çıkmak, korumak demektir."

Kural 3; Bursa'nın doğasını korumalıyız...

"Unutmayalım; Bursa'nın bilinen adı Yeşil Bursa'dır."

Kural 4; Selamlaşmayı alışkanlık haline getirmeliyiz."

Selam verip karşınızdakine iyi dileklerinizi ileterek, onun günün iyi gemesine, güne güzel bir başlangıç yapmasına neden olursunuz."

Kural 5; Birlikte yaşadığımız kent halkına karşı nazik olmalıyız..."

Başkalarının aklarına saygı göstermek, bizim saygınlığımızı artırır"

Kural 6; Komşumuzun haklarını gözetmeliyiz...

"Atalarımız komşuluğa öylesine değer verir, komşuluk haklarını o denli önemserlermiş ki, evlerini yaparken, evlerinin komşuları ile sınırdaş olmamasına, ön cephesinin komşusunun ön cephesine bakmamasına azami özen gösterirlermiş..."

Kural 7; Farklı kültürlere açık olmalıyız...

"Kentli bireyler olabilmek için, farklı kültürler ile iletişim halinde olan sosyal kişiler olmalıyız."

Kural 8;Kentimizi temiz tutmalıyız...

"Kentli olmak, başkalarıı düşünmek, kenti evimiz gibi görmektir."

Kural 9; Kamu görevlilerine yardımcı olmalıyız...

"Bizlere hizmet üretenler için elimizden gelen herşeyi yapmalı, onların işlerini kolaylaştırmalıyız."

Kural 10; Çevremizdekileri rahatsız etmemeliyiz...

"Sevincimizi ya da üzüntümüzü yaşarken, başkalarını huzursuz etmemeye özen göstermeliyiz."

Kural 11;Kültürel gelişime önem vemeliyiz[/b]...

"İnsanı insan kılan şeylerin başında bilgi gelir. Bir insanın bilgi ve yetenekleri arttıkça o insan da incelir."

Kural 12; Kent mobilyalarını korumalıyız...

"Kentimizin ortak mekanları ve oradaki mobilyalar bizlerin sorumluluğundadır."

Kural 13; Toplu ulaşım araçlarında kuralara uymalıyız...

"Toplu ulaşım araçlarında yolculuğun başkaları için eziyete dönüşmemesi için asgari temizlik ve nezaket kurallarına uymalıyız."

Kural 14; Yardımsever olmalıyız...

"Karşılık beklemeksizin yapılan yardım yardımların en değerlisidir."

Kural 15; Katılımcı olmalıyız...

"Kentlilerin o kentte yapılan uygulamalara daha fazla sahip çıkmaları yönetimle halk arasındaki güveni pekiştirir."

Kural 16; Kentimizin geleceğine sahip çıkmalıyız...

"Kentli kişi herşeyden önce kendini kentine karşı sorumlu gören ve kentine faydalı olmak için çabalayan kişi demektir. Unutmayalım ki, kentimiz geleceğimizdir. Kentimize sahip çıkmak, çocuklarımızın geleceğine sahip çıkmaktır"

KAYNAK:Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri Tahsin Bulut'un açıklamalarından ve gazetelerden yararlanılmıştır.

SABRİ BİLGİN
14 yıl önce - Çrş 10 May 2006, 17:55

Büyükşehir Belediyesi'nin Bursa'da yaşayanlar arasında bir Bursalılık bilinci oluşturmak,kentli davranış biçimlerini yerleştirmek amacıyla başlattığı "Bursa'da Kent Kültürü ve Kentlilik Bilinci Projesi" çerçevesinde yapılan araştırmadan çıkan bilgilere göre Bursa denince akla hala "yeşil" geliyor.

Ankete katılanların %40'ı "yeşil olması" cevabını verirken,%1'i ise "eski yeşilliğini kaybedip betonlaşması" dedi.%9'u "şeftali" cevabını verirken bunu sırasıyla "Uludağ","kestane şekeri","tarihi değeri","güzellik","türbeleri","sanayi kenti","Ulucami","Bursaspor","Osmanlı başkentlerinden biri olması","büyük bir yer olması","yaşadığımız yer","evliyalar","havlu","iskender kebabı"ve "iş olanakları" yanıtları izledi.

Bursa'nın sevmediğiniz yönleri nedir sorusuna ise ankete katılanların %20'si "herşeyini seviyorum"derken,18'i "trafik ve ulaşım",%6'sı "düzensiz yapılaşma",%5'i "havasının kirli olması" yanıtını verdi.

Akın Alan
14 yıl önce - Çrş 10 May 2006, 18:04

Belediye'nin yaptığı bu anketler güvenilirlik bakımından çok fazla güvenilr değil.

Belediye bu anketleri 300-500 kişiye yapıyor,oysa Bursa'nın nüfusu şehir merkezinde 18 yaş ve üzeri 1.000.000 civarındadır.Ve anket yapılırken seçilen örneklem 300-500 değil 3000-5000 kişiye yapılmalıdır.Bu insanlar çeşitli sosyo-ekonomik düzeylere göre belirlenip kentin çeşitli bölgelerine doğru orantılı olarak dağıtılmalıdır.Böylece kentin tamamı hakkında bir kestirim yapabiliriz.......

Kısacası bu anketler sizi bazı konularda yanıltmasın.

SABRİ BİLGİN
14 yıl önce - Çrş 10 May 2006, 18:19

Alıntı:
Kısacası bu anketler sizi bazı konularda yanıltmasın

Haklısın.Biz bunları okurken doğru örneklem seçildiğini varsayıyoruz ama dediğin gibi anketi yapanlar açıklamadığı sürece bilme şansımız yok.

Akın Alan
14 yıl önce - Prş 11 May 2006, 02:11

Benim kentlilik bilinci projesine saygım sonsuz..

Dünya Sağlıklı Kentler Birliği bu projeye çok önem veriyor ve bu proje için Bursa pilot bölge gibi bir durumda...

Ancak ben bir Bursalı olarak Bursa'daki yöre derneklerine tepkim çok büyük,örnek verilebilir;(Artvinli Sanayici İş Adamları Derneği,Muşlular Derneği.....vs.)

Bir insan kendi memleketini özlüyorsa gitsin oraya yatırım yapsın, sadece Bursa'da lobi faaliyetleri yapıp biryerlere gelmeye çalışan insanlarar,aynı zamanda hemşerilicik oynayarak kendilerini kayırmaya çalışıyorlar.

Bu ortamda bazı siyasi oyunlarda yok değil.

Yanlış anlaşılmasın sadece Artvinliler ve Muşlular için değil bu yazdıklarım.....zaten Bursa'da yaşayan başka yöre vatandaşları alınmasınlar,istedikleri gibi herkes Bursa'da yaşama hakkına sahip.Benim kızdığım niye birlik olma çabası var........

Dikkat ederseniz,İzmir'de veya İstanbul'da Bursalılar derneği yoktur.

Son cümlem yeterince açık sanırım.

kıvanç

14 yıl önce - Prş 11 May 2006, 02:33

akın hocam bu dernekler evet bir nevi "ayrışma" kuruluşlarıdır..ama birde şöyle bir yanı vardır ki,dışardan bu şehre göçen insanları bir çatıda toplar...gidip bir yerde bir anda hepsine ulaşabilirsin..iyi yönetilen bir derneğin üyelerin üzerinde etkisi büyüktür..bu şekilde bir bilinç oluşturmak mümkün..bir de yeni gelen veya burda hiç kimsesi olmayan insanlar gidip ordan çevre edinebilir,yardım alabilir..ama onun dışında kötü tarafları da yokmudur..olsa gerek..

Akın Alan
14 yıl önce - Prş 11 May 2006, 02:38

Kıvanç demiş ki;

Alıntı:
Akın hocam bu dernekler evet bir nevi "ayrışma" kuruluşlarıdır..ama birde şöyle bir yanı vardır ki,dışardan bu şehre göçen insanları bir çatıda toplar...gidip bir yerde bir anda hepsine ulaşabilirsin..iyi yönetilen bir derneğin üyelerin üzerinde etkisi büyüktür..bu şekilde bir bilinç oluşturmak mümkün..bir de yeni gelen veya burda hiç kimsesi olmayan insanlar gidip ordan çevre edinebilir,yardım alabilir..ama onun dışında kötü tarafları da yokmudur..olsa gerek..

Yanlış anlaşılma olmasın ben iyi uygulamalar yapan derneklere lafım yok,tabi ki birliktelik sağlamak için çok iyi bir sivil toplum örgütleri.

Benim demek istediğim;hepimiz biliyoruz ki siyasi oyunlar oynayan böylece kendini güçlü zanneden dernekler zararlıdır diyorum.Yoksa iyi olana kimse birşey demez.

Hikmet Şahin'de Artvinli ama Bursalılardan daha çok çalışıyor.

Akın Alan
13 yıl önce - Pzr 15 Ekm 2006, 05:41

Kentlilik Bilinci Hutbe Olacak

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kentlilik bilinci oluşturmak için başlattığı ‘Kent Kültürü ve Kentlilik Bilinci Projesi’ Bursa’daki bütün camilerde cuma namazının hutbe konusu olacak.  

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri Tahsin Bulut, Kentlilik Bilinci Projesi’nin çalışma grubuyla birlikte Bursa Müftüsü Mahmut Gündüz’ü ziyaret ederek, yeni görevinde başarılar diledi. Gündüz’e Kentlilik Bilinci Projesi hakkında bilgi veren Bulut, “Kentlilik bilincine sahip bir toplum için toplumlumuzun en saygın mesleklerinden din görevlilerine büyük görev düşüyor. Okullarımızda, hemşehri derneklerinde ve çeşitli kurum ile kuruluşlarda kentlilik bilinci projemizi anlattık. Şimdi de camilerimizde dini vecibelerini yerine getiren hemşehrilerimize bu projeyi anlatmanızı istiyoruz. Kentlilik bilinci toplumumuzda kültür haline geldikçe huzurumuzda, yaşantımızın kalitesi de sağlığımızda o ölçüde artacaktır” dedi.  

Bulut: “Bir kent, kentlileri ile bir bütündür”

Aldığı yoğun göçten dolayı Bursa’nın kontrolsüz büyümenin sıkıntısını yaşadığını ifade eden Bulut, “Bursa’nın, farklı kültürlerin kaynaşarak oluşturacakları ortak bir Bursa kültürüne ihtiyacı var. Bursa’nın güçlü bir kent kültürü geliştirebilmesi, bu çoğulculuğun yönlendirilebilmesine bağlıdır. Kentli olmak, kentin sunduğu imkanlara ve değerlerine katılma anlamına geliyor. Bir kent, kentlileri ile bir bütündür. O kentteki yaşam tarzını belirleyen, kent yönetiminden çok kentlilerin kendisidir. Kentlilerin davranışları ve yaşam tarzları, kent yönetiminin işini kolaylaştırır veya zorlaştırır. Yani ya sorunun bir parçasıyız, ya da çözümün. Bursa’yı seviyorsak, çözümün bir parçası olmalıyız. Bu konuda da din görevlilerimizden destek bekliyoruz” diye konuştu.  

Kentlilik Bilinci hutbe konusu olacak

Bursa Müftüsü Mahmut Gündüz de Avrupa’daki örneklerini anlatarak, kentlilik bilinci çalışmasının ülke genelinde yaygınlaşarak, bir kültür haline gelmesinin zorunluluk olduğunu belirterek, Büyükşehir Belediyesi’nin projesine her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Bulut’un Kentlilik Bilinci Projesi’nin bir Cuma namazında hutbe konusu olması yönündeki talebi olumlu karşılayan Gündüz, “Bursa’ya sahip çıkmamız hepimizin görevi. Bu konuda öncelikle din görevlilerine kentlilik bilinci projesi hakkında bilgilendirme yapıp, ardından bir Cuma namazının hutbe konusu olarak işleyebiliriz” dedi. Bulut, Gündüz’e Kentlilik Bilinci Projesi’nin kitap ve tanıtım materyallerini hediye etti.

Batur

13 yıl önce - Prş 19 Ekm 2006, 00:41

Geçen akşam Astv’de kentlilik bilinciyle ilgili okullar arası bilgi yarışması vardı. Bursa merkezden ve ilçelerden olmak üzere 4 tane okul yarıştı. Sanırım her hafta farklı okullar arasında bu yarışma yapılıyor, öğrencilerin yaşadıkları şehre daha duyarlı olmaları için güzel düşünülmüş bir yarışma  

alper can

12 yıl önce - Sal 23 Ekm 2007, 00:56

uygun bir başlık aradım , ancak burayı buldum
mesajım alakasız ise site denetçilerinin uygun yere yönlendireceğini düşünüyorum
kentlilik bilinci olarak düşünülebilir: yeni yüksektepe kültür derneği hiç bir karşılık beklemeden köy okullarını onarıyor
3-4 kasım ve 10-11 kasım 2007'de iki ayrı köyün(Keles'e bağlı) onarımı var
isteyen parasıyla isteyen emeği ile katkıda bulunabiliyor
iletişim: 233 77 04

sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet