Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

En Beğendiğiniz Vapur Türü Hangisidir?
Bahçe Sınıfı (Paşabahçe, Fenerbahçe) 57.2%  57.2%  [103]
Bacadan Direkliler Sınıfı 10.6%  10.6%  [19]
Şüheda Sınıfı 5.6%  5.6%  [10]
Fairfield's Sınıfı 18.3%  18.3%  [33]
C tipi (Mehmet Akif Ersoy, Tuzla vb.) 2.8%  2.8%  [5]
Köy Sınıfı (Çengelköy, Beykoz vb.) 5.6%  5.6%  [10]
Toplam Oy : 180

Kutlu Singil

13 yıl önce - Cmt 06 May 2006, 04:42
En Sevdiğiniz Vapur Türü

Bu başlık, bir süredir devam eden ve yeni vapurlarla ilgili olan tartışmaya eski vapurlar üzerinden yeni bir bakış açısı getirmek amaciyla açılmıştır...

Şu anda kullanilanlarin disinda, yakin zamanda hizmetten alinan ve Kadikoy'lulerin devekuşu, ama genel adiyla Fairfield'lar olarak bilinen gemiler de oylamaya dahil edilmistir...

Bunda ise amac, guncellikleri halen devam eden, ve vapurseverler arasinda halen tartisilan bu gemilerinde, genel fikir profilinde kendilerine nasil yer bulduklari konusunda bir resim ortaya koyabilmektir...

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Cmt 06 May 2006, 06:34

Aslında Şehirhatları vapurlarının bütün grupları da kendilerine göre birtakım özellikler ve güzellikler taşırlar, kimisi büyüklüğüyle ön plâna çıkarak hoşa gider, kimisi minyonluğuyla... Bir kısmı hızıyla tutulurken, bir kısmı salına salına Boğaziçi'nde gezinmesiyle... Kimi eski olduğu için ayrı bir yerleri olur insanların gönlünde, kimi yeni ve modern çizgiler taşıdıkları için... Bazıları sadeliklerinden dolayı sevilirler, bazılarıysa diğerlerinde olmayan çıkmalarıyla, balkonlarıyla, bacalarıyla...

Eski Köy Tipi vapurlar, her zaman için biblovârî görünümleriyle İstanbul silûetine olumlu katkılar yapmışlardır. Bahçeler, endamları, oranları ve işçilikleriyle bir numara olmuşlardır. Şühedâlar, pratik ve kıvrak vapurlar olmaları, ayrıca üstlerinde taşıdıkları manevî değerden ötürü baştâcı edilmişlerdir. Glasgow mamulü olanlar, Kadıköylüler'in vazgeçilmezleri arasındadırlar(idiler). Bacadan direkliler, Türk işçiliğiyle şekillenen ilk büyük vapurlarımız olmaları nedeniyle sevilmişlerdir.

Hangisini seçsem, diğerleri küsecekmiş gibi geliyor bana...

Akın KURTOĞLU

Mustafa Noyan

13 yıl önce - Cmt 06 May 2006, 11:56

Hangisini seçsem, diğerleri küsecekmiş gibi geliyor bana... tamamen aynı hisleri paylaşıyorum; hiçbirini diğerlerinden ayıramayacağımdan, oy veremem bu başlıkda...

yılmazz

13 yıl önce - Cmt 06 May 2006, 20:56

diğer vapurlarıda seviyorum ama bahçelerin yeri benim için ayrı onlarsız bir boğaz nasıl olur düşünemiyorum hele bugünlerde emekliye ayrılacak vapurlar arasında sayılmaları içimi burkuyor
herhalde bu seçimimde bir bahçede çalışmam etki ediyor

mekselina
13 yıl önce - Cmt 06 May 2006, 21:41

oy vermeyi çok isterdim ama aralarındaki farkı tam olarak görebilmemiz için fotolarını koyabilirseniz çok makbule geçer

yılmazz

13 yıl önce - Cmt 06 May 2006, 22:45

bahçe tipi 1

(+)

bahçe tipi 2

(+)

Bacadan direkli

(+)

bacadan direkli (önden)  

(+)

şuheda tipi

(+)

Fairfield sınıfı  

(+)

c sınıfı

(+)

köy tipi

NOT: bu mesajdaki resimler sitemizde değişik başlıklar altında yayınlanmakta ve üyelerimizin çektiği fotoğraflardır örnekleme amaçlı buraya konulmuştur.

hakan gerçek
13 yıl önce - Pzr 07 May 2006, 00:51

Büyük ve heybetli oluşları bana güven veriyor.Bahçe Sınıfı (Paşabahçe, Fenerbahçe) onlar diğerlerinden bana kızmayın ama biraz daha farklılar.

yılmazz

13 yıl önce - Pzr 07 May 2006, 03:58

bahçelerin yapım teknikleri ve makine güçleri diğerlerine göre çok farklı kızakta yapım aşamasında önce savaş gemisi olarak başlanan ve savaşın bitmesiyle yolcu vapuruna çevrilen bahçeler türkiyeye gelen ilk dizel motorlu gemilerdendir.o zamanki hızı(18knot)ve manevra kabiliyetiyle insanları büyüleyen bahçeler günümüzdede(16knot) bu özelliklerini devam ettiriyorlar.
mesela paşabahçe 54 senedir boğazın en hızlı vapuru ve duruşundan da hiç bir şey kaybetmedi tabi yıpranma var.
daha uzun seneler 2 bahçe de yaşayabilir. fakat bu aralar emeklilikleri gündemde umarım 2'si de iyi bir tadilattan sonra nostajik vapurlar olarak kalıp çeşitli tur ve gezilerde kullanılarak uzun seneler boğaz sularında bizlere hizmet verirler

Emir Kula
13 yıl önce - Pzr 07 May 2006, 20:39

Bence en güzel vapur tipi Fairfields'ler.Nedendir bilinmez onlara karşı bir sempati duymuşumdur.Özellikle kıç tarafları,önden görünüşleri çok güzel.

Kemal Çevik
13 yıl önce - Pzr 07 May 2006, 22:54
Ama oylamada yok

Arkadaşlar,

Ben de Fairfield's diyorum ama oylamada yok.  

Görüşmek üzere
Kemal ÇEVİK

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM