Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
mertksk
11 yıl önce - Cum 05 May 2006, 17:05
İzmir'de kep törenleri kaldırıldı - (başlıkta temizlik yapıldı)

Alıntı:
İzmir'de kep giyme ve mezuniyet törenlerine yasak

İZMİR, (DHA)

İzmir'in Konak İlçesi Kaymakamı Ali Muhsin Nakiboğlu, ilçedeki ilk ve orta dereceli okullardaki mezuniyet ve kep giyme törenlerini yasakladı. Bu törenlerin Türk kültüründe, geleneklerinde ve de yasal düzenlemede yeri olmadığını bildiren Nakiboğlu, yasağın bu yıl başlayıp süreceğini kaydetti.

2004 Kasım'da Ankara Mamak'tan İzmir Konak İlçesi Kaymakamlığı'na atanan Ali Muhsin Nakiboğlu, şimdiden hazırlıklarına başlanan mezuniyet ve kep giyme törenlerini toptan yasakladı. Nakiboğlu imzasıyla, Konak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne geçilen ve tüm okullara bildirilmesi istenen yazılı açıklama, Konak İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Lütfi Çıkar tarafından okul yönetimlerine bildirildi. Kep giyme törenlerinin ilk olarak ABD ve Avrupa'daki okullarda yapıldığı, Türkiye'de aynı eğitimi veren okullarda başlayıp yaygınlaştığı öne sürüldü. Ne geleneklerde, ne de resmi kurallar içinde kep giyerek mezuniyet töreni düzenlemesine ilişkin bir düzenleme olmamasına karşın, özellikle son yıllarda ilk ve orta dereceli okullar ile anasınıflarında dahi kep giyme töreni düzenlendiğine dikkat çekildi.

Bu durumun ailelerin de gereksiz harcamalar yapmasına yol açtığı kaydedilerek, 2005- 2006 öğretim yılından başlanarak okullarda kep giyme ve mezuniyet törenlerinin yapılmaması istendi. Konak Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürlüğü'nden bir yetkili, kep giyme törenlerinin kiliselerde, papaz yetiştiren okullarda başladığını hatırlatıp, şunları söyledi:  “Bu bizim kültümüzde yok. Ayrıca veliler ciddi maddi külfet altına sokuluyor. Kaymakamlığımıza bu konuda çok başvuru var. Konak, 1 milyon nüfusu ile Türkiye'nin en büyük ilçesi. Nüfusu pekçok ilden fazla olan bir ilçe. Alsancak'ı, Güzelyalı'sı başka, İkiçeşmelik, Uzundere, Karabağlar başka yapıda. Mezuniyet törenleri konusunda çok şikayet aldık. Detaylı araştırılması yapıldığında da paralı-parasız ayrımına gerek olmadan her türlüsünün yasaklanması gerektiği ortaya çıktı. Benim görüşüm kep giyme törenlerinin başlangıcı kiliseler, papaz yetiştiren okullar. Bizde yeri yok, bir de vatandaş mağduriyeti var.”
Öte yandan 2.5 yıl önce göreve geldiğinde velilerden yüklüce para toplanarak, özellikle 5 yıldızlı otellerde yapılan, öğrencilerin özel giysiler almak zorunda kaldığı yemekli mezuniyet törenlerinin dikkatini çektiğini belirten Konak İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Lütfi Çırak, “Bazı okullarda sırf bu törenler için 25- 50 milyar lira toplanıyor ve paranın nereye gittiği belli değil. Geçenlerde müdürler toplantısında da konuyu gündeme getirdim, veli şikayetlerini aktardım. Biz iki yıldır bu törenlerin lüks, pahalı ve paralı yapılmasını yasaklamıştık. Okul bahçesinde ya da salonda veliye yük getirmeden mezuniyet töreni yapılmasına izin veriyorduk. Kep giyme adı altında velilerin maddi sıkıntıya sokulmasını engellemeye çalıştık. Nitekim geçen yıl Hakimiyet-i Milliye, Güzelyalı İlköğretim okullarının törenlerini iptal ettirdik. Bir okul böyle bir törende 4.5 milyar liralık havai fişeği attırmış, soruşturma açtık. Toplanan paraların nereye gittiği belli değil. Bu törenle ilgili Kaymakamımız bir karar almış, yazıyla bildirildi. Biz de bütün okullara bu yazıyı göndereceğiz. Bu talimat doğrultusunda artık okullarda parasız dahi olsa kep giyme ve mezuniyet töreni yapılmayacak” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/4367286.asp?m=1 ...mp;gid=69#[/url]

[Partilere laf atan mesaj silindi.  - alimemo - Cmt 06 May 2006, 14:00 ]

Not2: bence bu konunun İzmir altına taşınması yanlış. Olay İzmir'de gerçekleşiyor ancak Milli Eğitim'in medreseleşme sorunu tüm ülkenin geleceği açısından önemli...Denetçi arkadaşlardan haberler/sohbet altında taşınmasını rica ediyorum.

evrenpitrak
11 yıl önce - Cum 05 May 2006, 18:09

mekselina
11 yıl önce - Cum 05 May 2006, 18:16

mertksk
11 yıl önce - Cum 05 May 2006, 18:25

Alıntı:
Ne geleneklerde, ne de resmi kurallar içinde kep giyerek mezuniyet töreni düzenlemesine ilişkin bir düzenleme olmamasına karşın, özellikle son yıllarda ilk ve orta dereceli okullar ile anasınıflarında dahi kep giyme töreni düzenlendiğine dikkat çekildi.

Sizce bundan dolayı mı yasaklanıyor? Saf olmayın, papazlara benzedikleri için yasaklamak istiyorlar. Laik Düzen'e söven Şevki Yılmaz densizi de Turgut Özal'ı ABD'de aldığı bir fahri doktora ve giydiği kep yüzünden papaz diye eleştirmişti.

Kep törenlerinin "düzenlemede yok" diye yasaklandığını zannedenler, acaba Atamız'ın anısına verilen davetlere de "rahatsızlığı" yüzünden katılamayan yobaz zihniyettekilerin de gerçekten rahatsız olduğunu düşünüyordur herhalde....

ugursurmeli
11 yıl önce - Cum 05 May 2006, 18:41
merhabalar...

mekselina
11 yıl önce - Cum 05 May 2006, 18:56

medeveci
11 yıl önce - Cum 05 May 2006, 18:58
İzmir'de kep törenleri kaldırıldı

evrenpitrak
11 yıl önce - Cum 05 May 2006, 19:00

Alıntı:
öküzün altında buzağı aramayın.
kararı destekliyorum.

Atasözünüze bir atasözüyle karşılık vermek istiyorum:

Görünen köy kılavuz istemez.

Resmi kurallar şimdi mi akıllarına gelmiş? İlk önce dış gezilerde başbakanın eşini giydiği kıyafete baksınlar da ondan sonra söz söyleyeceklerse söylesinler.

Bu şekilde düzenlenen törenlerde öğrenciler için katılım zorunluluğu yoktur. Kaldı ki, maddi durumu zayıf öğrenciler için okul aile birlikleri de devreye girebilmektedirler.

Kaldı ki, özellikle lise mezuniyet törenleri, öğrencilerin de içinde bulunduğu bir komisyon tarafından yapılır (en azından benim okumuş olduğum 60. Yıl Anadolu Lisesi' nde öyleydi),
öneriler öğrencilere sunulur, öğrencilerin görüşleri alınırdı.

Hakimiyet-i Milliye ve Güzelyalı İlköğretim Okulları' nda okuyan öğrenciler, o çevrenin sosyal yapısı nedeniyle, çoğunlukla varlıklı öğrencilerdir. Buna rağmen, ilçe milli eğitim müdürünün yapmış olduğu açıklamanın içinde verilen 25-50 milyar rakamlarının gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum. Bu rakamlara inanmamamın bir nedeni de, verilen fiyatlar arasındaki farkın iki kat olmasıdır. Aradaki farkla yeni bir araba alınabilir

Bunlar genel anlamda bakıldığında, yasaklamayı meşrulaştırmaya yönelik hareketler sadece.

Konunun "rahip okullarına" getirilmesinin nedeni de budur.

evrenpitrak
11 yıl önce - Cum 05 May 2006, 19:06

Alıntı:
evt laiklik bir kere daha elden gitti arkadaşlar
elde kaldı sıfır  

laiklik elden gide gide bi hal oldu.
elimizde ne çok laiklik varmış.
gidiyo gidiyo ama kriz üretmek için şapkanın altından bi tane daha çıkıyo.

bakalım bi sonraki laiklik tartışması hangi keskin zekaların sivri fikirleri doğrultusunda vuku bulacak.
merakla bekliyoruz.
arkası yarın

İlk önce eleştirilere yanıt verebilme becerisi göstermek gerekir, laf sokmak veya defter yırtmak değil.

Bunun yanında, kendinize bir soru sorun:

Neden Çırağan Sarayı' nda yapılan ve kişi başı ödenen paraların milyarı bulduğu mezuniyet törenleri yerine İzmir' deki mezuniyet törenleri konuşuluyor?

Alıntı:
hangi keskin zekaların sivri fikirleri

İlk önce tartışmayı öğrensek, site kurallarını okusak olmaz mı?

Alıntı:
Seviyesiz kelimeler, deyimler, üslûp veya hakaret içeren mesajları
yazmakla boşuna vakit kaybetmeyelim. Tek bir seviyesiz kelime bile
varsa, bütün mesaj silinecektir.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=22862#22862

mekselina
11 yıl önce - Cum 05 May 2006, 19:16

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet