Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Misafir 3bc

3 yıl önce - Çrş 21 Eyl 2016, 11:27

izmirin deprem riskinden daha çok, deprem sırasında oluşacak sıvılaşmalar riski daha fazla. özellikle çiğli, mavişehir, bostanlı gibi bölgeler sıvılaşma riski en çok olan bölgeler. deprem anında bu bölgelerde zemin hareketlerinden dolayı binalar yerin içerisine girer. Bunun nedeni zeminde bulunan kil - silt katmanlarıdır. sağlam binalarda oturunuz.

Emirhan35
3 yıl önce - Çrş 21 Eyl 2016, 23:40

Aliağa'nın durumu nasıl arkadaşlar bilen var mı acaba ? Aliağa Merkezde oturuyoruz ve bina benimle aynı yaşta sayılır ikimizde 23 yaşındayız 6 katlı bina her deprem olduğunda dua ediyorum Allah'a inşallah kimseye birşey olmaz diye.

fatih413
3 yıl önce - Cmt 18 Şub 2017, 18:57

MTA Diri fay haritası İzmir-Manisa:

(+)

MTA Diri fay haritası İzmir:

(+)

MTA Diri fay haritası İzmir şehir merkezi:

(+)

MTA diri fay haritasını çıkarırken körfezdeki adaları haritaya işlememiş.
Adalar deprem olmadan Tsunami dalgaları altında kaldı!

tolgailgim
3 yıl önce - Prş 23 Şub 2017, 20:52

Uzmanlar alüvyon zemin üzerinde sağlam kazık çakma yontemi kullanılsa dahi depremde bu alanların büyük zarar göreceğini belirtmekte. Farkındamısınız bilmiyorum ama İstanbuldan önce asıl tehlike İzmir'de malesef ve elle tutulur çok sağlam bir araştırmada yok. MTA verilerine göre kentin göbeğinden geçen bir fay mevcut adı İzmir Fayı bu fayın 1688 yılında meydana gelen 7+ lık depremi üreten fay olduğu düşünülüyor yada desteklediği düşünülmekte ve bu depremde 16000 kişi öldü. 1688 yılından beri de İzmirde 6+ deprem yok.

Felaket telalı diyeceksiiz ama 6+ bir depremde özellikle o çok riskli bölgelerde yer alan yüksek katlı binalar bana kalırsa yerle bir olur ve İzmir 17 ağustos 1999 depreminden daha çok etkilenir. Aklıma bile getirmek istemiyorum ama Deprem yağmur gibi bir doğa olayı ve İzmir deprem konusunda uzun zamandır sessiz. Hazırlığınızı yapın

Ahmet Ercan ;

Bornova Ovası’ndan başlayarak onun denize birleştiği Bayraklı, Alsancak, Basmane, Konak daha sonra Urla, Karşıyaka, Tuzla, Çiğli, Menemen en riskli yerlerdir

kentsel dönüşüme gidildiği zaman o bölgede beklenen en büyük deprem bir değiştirgen olarak alınır. Eğer Balıkesir’de kentsel dönüşüm yapıyorsanız 7.5 olarak alacaksınız. Bu İzmir’de ise 7.3’tür. İzmir’de yıkım gücü 10’la 11’e denk geliyor. İzmir’de yüksek. Neden yüksek? Çünkü İzmir’in eski yerleşim alanları genellikle taşlaşmamış, güncel sulu çökenler üzerinde durur.

fatih413
3 yıl önce - Cum 24 Şub 2017, 00:28

Alıntı:
tolgailgim - 20:52 (bugün)
Uzmanlar alüvyon zemin üzerinde sağlam kazık çakma yontemi kullanılsa dahi depremde bu alanların büyük zarar göreceğini belirtmekte. İstanbuldan önce asıl tehlike İzmir'de

Felaket telalı diyeceksiiz ama 6+ bir depremde özellikle o çok riskli bölgelerde yer alan yüksek katlı binalar bana kalırsa yerle bir olur ve İzmir 17 ağustos 1999 depreminden daha çok etkilenir.

İzmir deprem konusunda uzun zamandır sessiz. Hazırlığınızı yapın

İnşaat mühendisleri olarak, yapıların dinamik hesapları yaparken, binanın bulunduğu zemin periyotu ile hesapla bulunan (binanın yüksekliğiyle çok alakalı) bina periyotunun çakışması durumunda deprem yükünü artırırız.

1985 Mexico depremi 360 km (İzmir-İstanbul arsı mesafe) uzakta olmasına rağmen,
şehrinin zemininden kaynaklanan rezonanstan dolayı Mexico City'de çok can kayıpları olmuştu.

Sismik dalgalar yumuşak zemin tabakaları tarafından büyütülür
Yumuşak zemin tabakalarının gelen deprem dalgalarını önemli oranda büyütür ve yeryüzünde meydana gelen hasarlarda önemli rol oynar. 1985 Michoacan Meksika depreminde kaynaktan yaklaşık 400 km uzaklıkta Mexico City şehrinin yumuşak zemin üzerine kurulu bölümünde aşır hasar ve yüksek ivme (170 cm/sn2) değerleri kaydedildi.

ZEMIN HAKIM PERIYODU VE BINA YÜKSEKLIĞI REZONANS İLİŞKİSİ
ZEMİN NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?
Çok katlı yapılar

Sadece İzmir merkezinde olacak depremde değil,
Ege denizinin herhangi bir yerinde olacak depremde de İzmir'de çok can kaybı olabilir.

mahmut11
3 yıl önce - Cum 24 Şub 2017, 00:34

İzmir zaten son derece çarpık bir şehir, bir depremde yerle bir olur.

Misafir a66

3 yıl önce - Cum 24 Şub 2017, 03:37

şu başlıkta bile acaba nasıl bir gol atarım derdinde bazıları hayret bişi...
konu çarpık şehirleşme değil..ona bakarsan turkıyenın genel sorunu bu..istanbulda yerlebir olur..
birileri çıkıp bi sempozyumda ben yatay yapılaşmadan yanayım dikey kentleşmeyi sevmiyorum diyor..
e adama sormazlarmı sen o şehrin 10 seneyi aşkın belediye başkanlıgını yaptın
bu nasıl bir pişkinliktir gerçekten anlamak mumkun değil..

fatih413
3 yıl önce - Cum 24 Şub 2017, 19:33

Alıntı:
Misafir a66 - 03:37 (bugün)
şu başlıkta bile acaba nasıl bir gol atarım derdinde bazıları hayret bişi...
konu çarpık şehirleşme değil..ona bakarsan turkıyenın genel sorunu bu..
istanbulda yerlebir olur..

İstanbul'un içinden geçen büyük bir fay yok.
Sadece şehre 10-20 km mesafede ki Marmara fayında oluşacak depremde zemini sakat yerlerdeki yapılarda ve tsunamiden dolayı sahil kenarlarında can kayıpları olacak.

İzmir'in içinden boydan boya geçen fay var.

Bursa:

Aydın- Muğla:

Hatay:

Denizli:

Kahramanmaraş:

tolgailgim
3 yıl önce - Cum 24 Şub 2017, 20:11

Fatih bey çok güzel bir şekilde açıklamışsınız olayı. İstanbul da dediğiniz gibi kentin ortasından geçen bir fay yok. Ama İzmirde kentin ortasından boylu boyunca geçen bir İzmir fayı var bunun gibi birçok fay daha var.

2010 Haiti depremini hatırlıyormusunuz bilmiyorum 7,0 şiddetinde bir depremde 316 bin kişi öldü. İzmirin de en az haiti kadar zarar göreceğini düşünüyorum ben. Biran önce gerekli önlemlerin alınması lazım

fatih413
3 yıl önce - Cum 24 Şub 2017, 21:27

MTA'nın 2012 yılında yayınladığı haritalar:
Türkiye:

(+)

İzmir Urla:

(+)

İzmir Merkez:

(+)

Körfezdeki adaları haritaya işlememişler.

sayfa 2
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet