Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
H.İ.Murat ÇELİK
14 yıl önce - Cum 05 May 2006, 01:45
İzmir Deprem Haritası


Depremi unuttuk mu acaba? İşte İzmir'in deprem haritası.
Elinizde daha güzel haritalar var ise, paylaşır mısınız?burak a.

14 yıl önce - Cum 05 May 2006, 02:27

karşıyakanın izmire ters yönde olan taraflarının en tehlikeli bölge oldugunu ilk defa öğreniyorum.ve o kıpkırmızı bölgenin içinde de izmirin yüksek katlı en büyük konut toplulugu oldugunu düşünmek daha da ürkütücü.daha fazlasıda yapılıyor ayrıca.VolkanAtalay
14 yıl önce - Cum 05 May 2006, 02:30

ama kazık sitemiyle yapılıyor  emlak bankası sağlam ev yapar bence..orası alüvyon toprak yapı sanırım ondan kırmızı

EnderYıldırım
14 yıl önce - Cum 05 May 2006, 02:37

Aslında deprem riski bulunan bir bölgeye Mavişehir gibi yer kurmak ne kadar dogrudur. Böyle deprem tehlikesi bulunan yerlere yurtdışında yasak diye biliyorum.

erhanthunder
14 yıl önce - Cum 05 May 2006, 10:50

teknolojinin nimetlerinden doğru yararlanarak istediğiniz yere istediğiniz binayı yaparsınız.Mavişehir ve o bölge deki binada bildğim kadarıyla İzmirin en iyi ve sağlam binaları.H.İ.Murat ÇELİK
14 yıl önce - Pts 08 May 2006, 19:41

İzmir ve çevresinin Aktif Fay Haritası aşağıda görülebilir.(+)


mehmeterden198
14 yıl önce - Pts 22 May 2006, 13:14

Tempo Dergisi'nin 09.11.05 sayısından:

[
Alıntı:
Ahmet Ercan uyarıyor
İzmir'de asıl deprem, Gediz grabeninde olacak


İzmirlileri bugünlerde endişelendiren depremleri yaratan kırıklar yaşlı... Uzmanlar bu kırıkların yıkıcı bir deprem üretemeyeceği konusunda hemfikir. Ama yaşlı da olsalar, bu kırıklar 6'nın üzerinde bir depreme neden olabilirler.
 
Deprem, İzmirlilerin hayatına 17 Ekim sabahı saat 08:45'te girdi. O günden bu yana deprem İzmirlilere rahat bir uyku vermedi. Üstelik 5.9’ları zorlayarak insanları panikletti. Bu laf, insanları sinirlendiriyor ama İzmirlilerin, “Depremle yaşamayı öğrenmelerinin” tam zamanı. Çünkü; bölgedeki sismik aktivite bir süre daha devam edecek. Ne kadar süre mi? Bilim her soruya yanıt veremez ki!

Bölgedeki aktiviteyi değerlendiren Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, bölgede bir deprem dizini beklediklerini de açıkladı. Deprem dizini, depremlerdeki devamlılığı ifade ediyor.

İzmirliler depremlerin devamlılığının yanında, büyüklüklerinin ne olacağını da merak ediyorlar. Bu satırların yazıldığı sırada en büyük deprem 5.9’du... İzmirliler ise 6’nın aşılıp aşılmayacağını merak ediyor... Jeoloji ve jeofizik mühendisleri, İzmir’i şu anda korkutan depremlerin yaşlı kırık üzerinde meydana geldiğini; ancak yaşlı ve genç kırıkların kesiştiği noktalarda deprem meydana gelmesi halinde İzmir’in korkması gerektiğini söylüyorlar... Yani genç kırıklar İzmir’de korkulanı gerçek hale getirebilir.

Tektonik açıdan dünyadaki en hareketli bölge

Eski TÜBİTAK MAM Başkanı Prof. Dr. Naci Görür, öncelikle bölgenin fay yapısına dikkat çekiyor. Prof. Görür, “İzmir bölgesinde, Karaburun Yarımadası ve çevresinde küçük boyutlu, genellikle de kuzey-güney, kuzeydoğu-güneybatı doğrultulu ve bizim graben dediğimiz havzalar var. Bu havzaların kenarlarında çoğu kez normal veya doğrultu-yanal atımlı faylar mevcut. Bu bölge ayrıca da dünyanın tektonik yönden en aktif bölgelerinden biri ve kuzey-güney yönlü gerilmenin etkisi altında. Bu gerilmeye bağlı olarak, faylar meydana geliyor veya zaman zaman da depremler üretiyorlar. İzmir’de olan depremler, işte bu graben sınır faylarının üzerinde veya bunların denize doğru olan devamlarında oluyor. Jeolojik bakışla, bu depremlerin burada olması son derece doğal. Bugün ve bundan sonra da devamlı deprem üretecekler ancak boyutları sınırlı; çünkü 6’lar mertebesinde deprem üretebilirler ancak. Bu nedenle her depremde ayağa kalkmanın bir anlamı yok. Önlem alınması lazım sadece” diyor.

Bölgede geniş bir fay demeti var

İstanbul Üniversitesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy ise İzmir depremlerini anlamak için öncelikle fayların mekanizmasının incelenmesi gerektiğini belirtiyor. Prof. Üşümezsoy’a göre; İzmir’de Seferihisar’dan başlayarak, kuzeybatıya yani İzmir’e doğru uzanan bir fay hattı var ve İzmir bunun oluşturacağı deprem riski altında. Bu hat aynı zamanda, tek bir faydan oluşmuyor, aksine birbirine paralel faylar var. Bunlardan biri Seferihisar-Urla ve Yağcılar Fayı olarak güneydeki Sığacık ve İzmir Körfezi’ni birbirine bağlayan hat ve bunların deniz içindeki uzanımları ise Somos Adası ile İkaria Adası arasında. Fakat bu, bir makaslama kuşağı olduğu için tek fay olarak çalışmıyor. Karaburun Yarımadası ile ana kara arasındaki sol yönlü hareketten oluşuyor.

Prof. Üşümezsoy bölgeyi şöyle yorumluyor: “Böyle olunca, geniş bir fay demeti olarak çalışan bu kuşakta, bir deprem olduğunda bir dizi deprem oluşuyor. 2001’de Seferihisar’da oluşan deprem Urla’da da artçılara neden olmuştu. Bu son hatta olan depremse birbirine eşit büyüklükte birkaç deprem olarak gerçekleşti ve kuşak içinde yayıldı. Bunların stres boşaltması olması söz konusu değil. Bunlar üzerinde 35 kilometrelik bir fayda, 50 cm’lik bir oynama, 6.5’lik depreme, bir metreye yakın oynama ise 7’nin altında bir deprem potansiyeline sahiptir. Burada ilginç olanı, fayın direkt Seferihisar, Gaziemir, Bornova hattından İzmir’e doğru uzanıyor olması. Eğer fayın deniz içindeki uzanımı ile kırılırsa 6.5 ile 7 arasında bir deprem oluşturur. Orada 2001’den beri devam eden sismik aktivite var. İzmir’i etkileyecek olan karadaki yırtılmadır. İstanbul’a hiçbir etkisi olmaz.”

Körfezin içini bilmiyoruz

Jeofizik Mühendisi Oğuz Gündoğdu, yanal atımlı fayların mekanizmasının son derece farklı olduğunu ve bu nedenle de beklentilerin fazlalaştığını söylüyor. Gündoğdu, Seferihisar Doğanbeyli Körfezi’nin içini bilmediklerini, kısa kısa ve yönleri farklı birçok fayın bulunduğunu vurguluyor ve şunları söylüyor: “Karmaşık bir durum, buradan ne çıkacağı belli değil. Karaya gelince, aldığımız bilgilere göre, doğrultu atımlı bir fay var ama devamı için bir şey söylenemiyor. Bunun çok büyük bir deprem üreteceğini düşünmüyorum. İstanbul’u sormaya gerek bile yok.”

Artçılar aylarca sürebilir

BÜ Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Merkezi Sismoloji Laboratuar Şefi Doğan Kalafat da konuya ilişkin şunları söylüyor: “İzmir’de olan depremler bölgede deprem üreten kaynakların özellikleri açısından değerlendirildiğinde, süregelen deprem etkinliğinin ‘Deprem Dizileri’ şeklinde meydana geldiğini gösteriyor. ‘Deprem Dizileri’ ana fay zonlarının dışında, ikincil aktif fay zonlarında olan deprem oluş düzenidir. Bu düzende art arda büyüklükleri birbirine yakın en az iki, genel olarak da fay zonundaki aktif fay parçalarına bağlı olarak üç veya dört adet (genelde büyüklükleri 5.5-5.9 arasında) deprem olur ve her depremin artçıları uzun süre devam eder. Yani aylarca süren bir deprem etkinliği gözlenir. Bu deprem etkinliği zamana bağlı olarak sıklıkları ve büyüklükleri azalarak biter. Bu yüzden hissedilir türde artçılar olacaktır.

Bilim insanları, bölgede yaklaşık büyüklüğü 7 olabilecek bir depremi öngörüyor, burada önemli olan, korku yerine, hazırlıklı olabilmemiz ve savunma mekanizmamızı geliştirebilmemizdir. Şunu söyleyebilirim, özellikle İzmir, Karaburun, Seferihisar ve Urla civarında olan depremlerin ortalama büyüklükleri 5.5-6.0 arasında değişiyor. Son 105 yıllık aletsel dönemde söz konusu bölgelerde büyüklüğü 7 olan deprem bulunmuyor. Ve bunları üretebilecek büyük fayların varlığı henüz bugüne kadar tanımlanmamıştır.”

Tehlikeli Bölge

Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, İzmir’de boşalan dört depremin, toplam 6.2’lik bir depreme eşit enerji açığa çıkardığını, ayrıca bunun İzmir’in şansı olduğunu belirtiyor ve bu kırığın yaşlı olduğu için daha büyük bir deprem üretmeyeceğini söylüyor.


H.İ.Murat ÇELİK
14 yıl önce - Cum 26 May 2006, 10:15
Afet gönüllüsü aranıyor


Bilinçli toplum oluşturmak için her mahalleden 30-40 kahraman gerektiği söyleniyor ve Gönüllülerin müracaatları bekleniyor.

Alıntı:

İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, depremle yaşamayı öğrenmek gerektiğini, bunun için eğitimin önemli olduğunu söyledi. Urla'da, Valilik ve Sivil Savunma Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Toplum Afet Gönüllüleri" seminerinde konuşan Aydın, afetlerde ve depremlerde yetkili kişiler veya ilk müdahaleyi yapacak ekiplerin olay anında orada olamayacağını hatırlattı. İlkyardım, arama ve kurtarma ve sosyal yardımın, komşular arasında gerçekleştiğine dikkat çeken Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, şu görüşlere yer verdi:

Eğitim verilecek
"Felaket anında komşusuna ilk anda yardımcı olacak, bilinçli toplumu oluşturmak için her mahalleden 30-40 afet gönüllüsü arıyoruz. Gönüllü vatandaşlarımızı belli bir eğitimden geçireceğiz. Böylece felaketlere karşı önemli bir önlem almış olacağız. Gönüllüler, ilk şokun atlatılmasından sonra görevlilere ve profesyonel ekiplere yardımcı olacaklar. Kötü niyetli kişilerin önüne de ancak bu şekilde geçebiliriz."
Afet gönüllülerinin, aynı zamanda toplumun dayanışma gücünü ve moralini yükselteceğini belirten Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mahallede yaşamın olağan şekilde sürmesi, Afet Gönüllüleri'nin devreye girmesiyle mümkün olabilir. Kısacası mahallede, evde, işyerlerinde örgütlenmemiz lazım. Herkes afette nasıl çalışacağını bilirse, krizden o kadar az etkileniriz. Afetlere karşı bilinçli bir toplum yaratmak zorundayız. Afet gönüllüsü olmak isteyen vatandaşlarımızın mahalle muhtarlıklarına, Sivil Savunma müdürlüklerine müracaatlarını bekliyoruz. Profesyonel anlamda yetiştirilmeleri için eğitim çalışmalarını da hemen gündeme alacağız."


Barbaros Vurucu

8 yıl önce - Prş 03 May 2012, 00:46

'Deprem geliyorum diyor'
Jeofizik Mühendisi Ahmet Ercan, Ege Bölgesi'ndeki yeraltı hareketliliğini NTV'ye değerlendirdi. Ercan, "İzmirlileri korkutmak istemiyorum ama büyük deprem geliyorum diyor" dedi.

İzmir'de önceki gün meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depremin ardından 50'ye yakın artçı sarsıntı meydana geldi.

Sarsıntıların meydana geldiği fay hattının yeni ortaya çıktığını belirten uzmanlar bu depremin, büyük bir depremin tetikleyebileceğine dikkat çekiyor.

Jeofizik Mühendisi Ahmet Ercan da İzmir'deki hareketliliğin, büyük depremin habercisi olabileceği görüşünde.

Canlı yayında NTV Gece Bülteni'nin konuğu olan Ercan, yerlatındaki hareketlilikle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ercan, "Amacım İzmirlileri korkutmak değil ama deprem geliyorum diyor" dedi.

Midilli, Karaburun ve Foça üçgeninin bölgedeki depremin merkezi olacağını söyleyen Ercan, "Geçen yıl yine aynı yerde 5.1 büyüklüğünde bir deprem daha olmuştu. Bu son depremle aynı şey yinelendi. O fay bu fay diye bir şey söylemeye gerek yok. Üzerinde Menemen ve Foça'nın bulunduğu yarımada Çeşme ve Sakız'a doğru yani güneybatı doğrultusunda bir yürüme gösteriyor. Ve bu oldukça hızlı seyreden bir oluşum. Bunun karşısında bir direnç var. Bu direnç Midilli üçgeninin içinde bir birikmeye neden oluyor" diye konuştu.

Bölgede, en sonuncusu 1949 yılında olmak üzere 7 ve üzerinde depremlerin sıklıkla meydana geldiğine işaret eden Ercan şöyle devam etti:

"Son sarsıntılar gelecek bir depremin sancısıdır. Büyük bir deprem meydana gelmeden önce gerginliğin boşaltılması için bu şekilde küçük depremler meydana gelebilir. İzmirlileri herhangi bir korkuya boğmak istemiyorum. Şu gün olur diyemeyiz ama 7 ve üzerinde bir deprem meydana gelebilir."

Kaynak: ntvmsnbc


Misafir 06a

3 yıl önce - Sal 20 Eyl 2016, 17:36

Ahkisar ne olacaksayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet