Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Ankara'ya DisneyLand Benzeri Eğlence Parkı - [PROJE]
« önceki   123 ... 101112 ... 464748   sonraki »
Ana Sayfa -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
kilitli
İ.Hakkı Erdoğan
6 yıl önce - Cmt 09 Ağu 2008, 13:43

TOKİ normal konut yapsa para kazanmayı düşünsün ama böyle bir yerde ve böyle bir prestij projesinde şirkete istenen olanaklar sunulmalıdır.Eğer TOKİ şirketin istediği gibi yapsaydı şimdi elde edeceği gelirin daha fazlasını elde edecekti ve ayrıca buraya gelecek turistlerde düşünüldüğünde muhteşem bir katkı sağlanmış olacaktı.

TOKİ kimse yapmazsa kendisi yapacakmış.Böyle bir parkın çok tercih edileceğini zannetmiyorum.Bu tip bir tema parkda orjinallik önemlidir.TOKİ'nin burada kendi başına yapacağı tema parkda ancak Harikalar Diyarı kadar olur.Harikalar Diyarıda bilindiği gibi büyük bir cazibe merkezi değildir.Evime 8-10km mesafede olmasına rağmen yalnızca bir defa gittim büyük bir Harikalar Diyarına hele ki şehir merkezine 40km uzaklıktaki çakma parka kimsenin açılış dışında gideceğini sanmam.

altan-turan
6 yıl önce - Sal 12 Ağu 2008, 17:20

Yine ayni son desenize
Disneyland gelicek dendi, sonra yok yok Disneyland benzeri Tema Park olacakmis dendi,
simdi oda olmadi, İş Toki'ye kaldi
Ne tema parki,ne toki'nin yapacagi oyun alani,
gercek Disneyland gelmeli Ankara'ya. Gerisi hikaye olur bence,hic bir anlami yok yani.

İ.Hakkı Erdoğan
6 yıl önce - Çrş 13 Ağu 2008, 14:17

TOKİ'den İstanbul'a "tema park" sürprizi

Ankara'da tema park yapımı için ayrılan Ballıkuyumcu'daki arazinin satışı amacıyla düzenlenen ihalede araziye alıcı çıkmazken, Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul'da tema parkı yapımı için ihaleye çıkıyor.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, geçen hafta ABD'de yaptığı temaslarda, firmaların İstanbul Halkalı'da tema park yapımı işine büyük ilgi gösterdiğini belirterek, ''Bir hafta içinde ihaleye çıkıyoruz'' dedi. Bayraktar, İstanbul'da tema parkının Halkalı'daki eski çöplük alanının bulunduğu 1,5 milyon metrekare alanda kurulmasının planlandığını belirterek, şunları söyledi:

''ABD'de yaptığım görüşmelerde firmalar konuya büyük ilgi gösterdi. Ben orada tema parkını yaptırmak için üstüne para alacağım. Halkalı'daki bu yer çok kıymetli. Ben aslında Ankara'ya öncelik veriyordum. Ama müşteriler İstanbul'daki projeye daha fazla ilgi gösterdi. Halkalı'da 25 bin konut yapıyorum, konutların iyi paraya satılması için değişik projeler uygulamam lazım. Orada büyük şehir belediyesi bir proje uygulayacaktı.

Ancak arsayı almadan ihale edince mahkemelik oldu. Şimdi biz arsayı aldık, kendi tapulu malımız üzerinde, 1,5 milyon metrekare alanda büyük eğlence merkezi kuracağız. Bir hafta içinde ihaleye çıkacağız.'' Bayraktar, Halkalı bölgesindeki projenin isminin de ''Atakent'' olarak değiştirildiğini kaydetti.

ANKARA'DAKİ TEMA PARK NE OLACAK?

Ankara'da tema park alanı olarak ayrılan Ballıkuyumcu'daki 3,8 milyon metrekarelik arazinin satışı için açılan ihalede alıcı çıkmamasını da değerlendiren TOKİ Başkanı Bayraktar, projeye ilişkin çalışmaların devam ettiğini, yeni açılacak ihalede kim kendilerine uygun teklif verirse ona satacaklarını söyledi. Bayraktar, şöyle devam etti:

''Benim birisiyle anlaşmak gibi bir kaygım da lüksüm de yok. İhaleye çıkacağız, biri gelip alırsa yapar, almazsa yapmaz. Devletin malını bedavaya kimseye verecek halimiz yok.

Onlar, 'Bize arsaları ver, biz arsalara konut yapalım' diyorlar. Sonra millete, 'Biz burada Disneyland yapacağız, burada konutlar çok kıymetli' diyelim ve konutları satıp, oradan para kazanalım, Disneyland'ı yapalım' diyorlar. Bu şartlarda olmaz. Derenin taşıyla derenin kuşunu vurmaya çalışıyorlar.''

Ankara'da tema parkı kurmak için 3 yıldır çalışmaları sürdüren Tema Parkı Ortak Girişim Grubu, TOKİ'nin uyguladığı politika yüzünden, arazinin satışına ilişkin ihaleye girmeyeceğini duyurmuştu. Firma, Ankara'da tema parkı yapımı için arazi arayışını sürdürüyor.

http://www.sabah.com.tr/2008/08/13/haber,D5E40EBC ...D25E92885A

TOKİ Ankara'da firmayı küstürdü ama hala Tema Parkı Ortak Girişim Grubu Ankara'da ısrarlı buna rağmen TOKİ İstanbul'da da Tema Park yapmaya kalkışıyor.

nimet1948
6 yıl önce - Çrş 13 Ağu 2008, 14:28

sadece gülüyorum artık!!!! zaten ilk başta nasıl olurda istanbul dışında bir şehirde böyle bir proje yapılıyor ve bu şehir hükümet tarafından kaderine terk edilmiş ve sözde başkente çevrilmiş ankara olur diye düşünmüştüm hükümetin sonunda ankrayada bir projesi var demiştim ama sonuç ortada yine çok sevdikleri istanbul yazık...

hizli123
6 yıl önce - Pzr 24 Ağu 2008, 11:48
yuhhhh diyorum başka bişey demiyorun

yuhhhh diyorum başka bişey demiyorun adamlar naptılar ne ettiler projeyi istanbula yamadılar ya yazıklr olsun ayıp denen bişey var ya bu kadar da olmaz oldu olacak bütün projeleri sadece istanbula yapalım stadları okulları hastanleri kuleleri bankaları camileri hepsini oraya yapın yeterki gözleri doysun ama dikkat edin bunları yaparken olimpiyat stadı formula 1 pisti gibi ölü yatırım olmasın açlar

buchikus
6 yıl önce - Pts 25 Ağu 2008, 11:49
bayraktar disneyland istanbul

21 Ağustos 2008 Perşembe
Yerel Seçimler, Disneyland, Bayraktar

Milyon dolarların döndüğü bir pazarda tesadüflere yer olmadığına
inanırım.

22 Temmuz seçimlerinden sonraki dönemde, Melih Gökçek ve ekibinin
AKP'yle yaşadığı soğukluk ve sorunlar nedeniyle, AKP'nin müstakbel
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayının, TOKİ'nin konut teslim
törenlerini AKP mitingine çeviren, bu mitingler sürecinde AKP'ye 6
puan mertebesinde oy kazandırdığı iddia edilen TOKİ Başkanı Erdoğan
Bayraktar olduğu söyleniyordu. Ne tesadüftür ki, hemen hemen aynı
dönemlerde, Ankara'ya yapılması planlanan Disneyland projesinde Melih
Gökçek'in ağırlığı ve açıklamaları günden güne azalmaya başlamıştı. Ve
nihayet bundan beş-altı ay öncesi dönemde, Disneyland değil ama bir
Temapark'ın Ankara'da yapılacağı söylentisi iyice ayyuka çıktı. Öyle
ki, Bayraktar, gazete röportajlarında bu Temapark'tan övgüyle söz
etmeye dahi başladı.

Ancak projenin olgunlaşması sürecinde işe talip olan tek ortaklık ile
TOKİ arasında süren görüşmelerde garip sorunlar ortaya çıkmaya
başladı. Söz konusu ortaklığın açıklamalarına göre TOKİ, Temapark için
satışa çıkarılması istenilen 6 milyon metrekarelik arazinin yalnızca
3.5 milyonunu Temapark alanı olarak ayırıp, geri kalan kısımda,
Temapark'ın etrafında konut alanı olarak kendisi tarafından
kullanılacak bir rant bölgesi yaratmak istedi.

İki çıkar odağının rant kavgasında taraf olacak değilim. Ama risk alıp
yatırımıyla maddi bir momentum oluşturacak bir ticari hareketin, bu
momentumun sağlayacağı rantı bir çırpıda gözden çıkarmayacağını herkes
gibi Bayraktar da biliyordu herhalde. Ama bu, O'nu, araziye o şartlar
altında talip olmadığını bildiği halde Eskidji aracılığıyla açık
arttırmaya sunmaktan engelleyemedi.

Bayraktar'ın TOKİ'sinin o gün için anlamsız görünen hareketi bugün
nihayet anlaşılır hale geldi! Önce Bayraktar, Eskidji'deki fiyasko
açık arttırmadan hemen sonra, Temapark tipi yatırım için İstanbul'dan
büyük istek geldiğini, bu konuda çalışma başlatacaklarını açıkladı.

Aradan bir hafta geçti, AKP'nin yerel seçimlerde Bayraktar'ı İstanbul
Büyükşehir Belediye Başkan adayı yapacağı konuşulmaya başlandı.

Türkiye ve çevre ülkelerin biri Ankara'da diğeri İstanbul'da iki
Temapark'a birden misafir çıkarması zor. Bu durumda Temapark'ın ya
İstanbul'da ya da Ankara'da olacağını varsayabiliriz. Ve bu il
tercihinin Bayraktar'ın siyasi kariyerinin yol haritasına paralel
değişiklikler gösterdiğini gördük.

Bu tesadüf mü sizce? Tesadüf falan değil. Olay, Bayraktar'ın koltuk
uğruna Ankara'nın geleceğiyle oynamasından ibaret.

metehan343434
6 yıl önce - Pts 25 Ağu 2008, 13:26

Türkiyede bir sürü kentte bu tarz bir eğlence merkezini yapacağım diye projeler ortaya atılıyor ama henüz bu işi beceren bir şehir çıkmadı .

KORAY3434
6 yıl önce - Pts 25 Ağu 2008, 13:32

Alıntı:
bunları yaparken olimpiyat stadı formula 1 pisti gibi ölü yatırım olmasın açlar

bunların neresi ölü yatırım anlayamadım.. Her gün olimpiyat ta maç mı yapılması lazım ya da her gün F1 yarışları mı düzenlenmesi lazım...

ceyhunatuf
6 yıl önce - Pts 25 Ağu 2008, 15:41

bırakın disneyland tarzı bi parkı yeterince büyük bir lunaparka razı olur durumdaydım.eskiden gençlik parkı vardı ne güzel.ankara ya bişeyler yapılmayı geçtim artık elindekilerde alınıyo yavaş yavaş

İ.Hakkı Erdoğan
6 yıl önce - Çrş 03 Eyl 2008, 02:40

TemaPark yapımı için belirlenen alan.

(+)

Kırmızı Çizginin içi satışa çıkan alan.
Mavi Çizginin içindeki bölge ise şirketin projeyi büyük yapmak için istediği ek alandır.

Ana Sayfa -> ANKARA - Haberler ve Sohbet