Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Pzr 30 Nis 2006, 20:03
[İST-B1.57] - Yeni Açılması ve Düzenlenmesi Gereken Deniz Ulaşımı Hatları

İstanbul sularında hizmet veren mevcut deniz araçlarının (Şehirhatları, Denizotobüsleri, Özel Yolcu Motorları, Araba Vapurları, ...vs.) şu andaki hatlarından memnun olup olmadığınızı, gereksiz gördüğünüz hatları, kalkış saatlerini ve yeni açılması gerekli olan hatlarla ilgili önerilerinizi bu başlık altına iliştirebilirsiniz.

Akın KURTOĞLU

Avadis Hacınlıyan
13 yıl önce - Pts 01 May 2006, 00:29
Yalova Çınarcık seferleri ile ilgili aktarmalı alternatif

Yaz tarifesindeki Yalova Cinarcik seferleri icin aktarmali bir onerim var:

1. Cinarcik seferinin su sekilde tertip edilmesini oneririm (Sirkeci baglantisi iptal):

Kabatas K.   18:40
Heybeli        19:25
Cinarcik       20:30

Bu tarifeyi tercihan Bahce tipi veya arizalari duzelmemisse Inciburnu tipi bir vapurla gerceklestirmek mumkun.

2. Yalova seferini ise Sirkeci'den su sekilde baslatmayi oneririm:

Sirkeci 18:15
Kinali   18:55
Burgaz 19:10
H. Ada 19:25
Buyukada 19:40
Yalova 20:50
Bu seferi (Heybeli'ye yan yanasmasini saglamak icin) Inciburnu tipi bir vapurla gerceklestirmek zorunlu. Alternatif hem Sirkeci hem Kabatas'dan gelen vapurlarin iki yana yanasmasi, o durumda Sirkeci'den gelen vapur kıctankara yapabilir.

Cinarcik ve Kabatas Yalova icin kazanilan zaman, Kabatas B. Ada ve Yalova yolcularinin Heybeli'de aktarma yapmasi zahmetine bence deger.  Sirkeci'den kalkacak vapurun kalabalik olmasi beklendiginden mutlaka buyuk ve yollu bir vapur gerekir.

3. Buyukada'dan 19:00 gibi kaldirilacak bir Heybeli-Bostanci seferi ile bu adadan Cinarcik yolcularinin aktarmali seyahati saglanabilir.

4. Bostanci'dan 18:50'te kaldirilacak bir Şehit tipi vapur 19:15'de Heybeli iskelesine gelip Bostanci-Yalova ve Cinarcik yolcularini bosaltarak aktarma yapmalarini saglar. Ardindan diger iki vapur gelmeden Buyukada'ya devam eder.

Bu duzenle seyahat sureleri bayagi makul, ustelik su andaki tarifede olmayan Bostanci Yalova opsiyonu, tum adalardan Yalova ve Cinarcik opsiyonlari var.

Aktarma icin Heybeli'yi secmemin nedeni rotanin kisaligi. Buyukada secilirse lojistik bakimindan daha avantajli ama Cinarcik sefer suresi uzuyor.

Bir ara Yalova vapurunu da Buyukadaya ugratmayip Bostancidan gelen vapurla Buyukada baglantisini gerceklestirmeyi de dusundum ama aktarmalar ve Heybeli iskelesinin uc vapuru kaldiracak kapasitede olmamasi nedeniyle olmadi.

Acaba Kadikoy Cinarcik opsiyonu tutar mi? Tutarsa tercihim Kabatas-Heybeli-Cinarcik veya Sirkeci Adalar Yalova seferini Kadikoye ugratmak degil de bir onceki Kadikoy ugrakli Ada seferinden (muhtemelen Sirkeci 17:30 K. Koy 17:50 Kinali 18:25 Burgaz 18:40 Buyukada 19:00 Heybeli 19:10 Bostanci 19:35, yukarida 3. Maddedeki vapur onerisi) aktarmayi saglamak. Belki bu seferde Heybeli'ye haksizlik ediyorum, ama diğer iki sefer önerisinde bu adaya saglanan avantaja karsilik bir cemile de Buyukadaya saglanmis olsun.

Sirket-i Hayriye aktarmayi kullanirmis, galiba o kulturu yeniden benimsememiz gerekecek.
Belki ilgisiz ama aktarma muessesesi kullanilirsa gecen yaz tarifesinde deniz otobuslerine adeta davetiye cikaran su yaklasik 2 saatlik Sirkeci Buyukada seferinden de kurtulmak mumkun olur.

Sirkeci K.  19:30
Kabatas    19:45
Kadikoy    20:05
Kinali        20:35
Burgaz      20:50
Heybeli     21:05
Büyükada 21:20

Saygilarimla,

Avadis Hacinliyan

burakbecan
13 yıl önce - Pts 01 May 2006, 00:38

yalnız şöyle bir konu var.zaten 18.30 çınarcık seferini şuanda inciburnu tipi vauprlar yapıyor hatta inciburnu desek daha iyi olur!biliyorsunuz isimleri değişti!ancak 18.30 da kalkan vaupr doğal olarak bostancıya 19.20 sularında yanaşıyor.ve heybeliadadan kalkışta tam adayı geride bırakırken sattler 20.00 ı göstermekte!!!ve çınarcığa varışta çoğunlukla 20.50 civarı bunun değişmesi için öncelikle yeni veya eski bahçe tipi konulması lazım.2.si vapurun eskisi gibi 18.00 da kabataştan kalkması lazım.ve bir konu daha yaz tarifesinde yalova seferleride çınarcık seferi gibi kabataştan yapılıyor hatta akşam vapurları aynı anda hareket ediyor

burakbecan
13 yıl önce - Pts 01 May 2006, 00:42

ben özel yolcu motorlarının adalar seferlerini gereksiz buluyorum!öyle bir şeyki;vapura bile yol vermiyorlar.adeta kazaya sebebiyetler.

selim_
13 yıl önce - Pts 01 May 2006, 00:42

Yoğun saatlerde bence Beşiktaş-Kadıköy seferleri sıklaştırılmalı yarım saat uzun bir ara, vapurun hiçbir alternatifi yok bu hatta, İDO tamamen tekel.

burakbecan
13 yıl önce - Pts 01 May 2006, 00:45

ben yaz tarifesi olarak kabataş-çınarcık 18.30 seferinin eskisi gibi 18.00 da yapılmasını isterim.çünki en azından 18.00 da yapılırken hava aydınlıkken vapur çınarcığa varıyordu!şimdi karanlıkta varıyor!ve kabataş-çınarcık(1+1)olan seferi eskisi gibi(2+2) yapsınlar.birde bostancı olayını düzeltmeleri gerekir

Kutlu Singil

13 yıl önce - Pts 01 May 2006, 05:27

Istanbul - Ankara vapur hatti acilsa, ve 15 dakikalik intervallerle karakoy iskelesine inse...

Mustafa Noyan

13 yıl önce - Pts 01 May 2006, 10:54

Çınarcık Vapurlarına Heybeliada'dan binen yolcu sayısını senelerdir sayıyorum, hiçbir zaman 30 kişiyi geçmedi, bunun içinde Yalova vapuru Paşabahçe ile Heybeliada'ya kadar keyif amaçlı gidip, bu iskeleden Çınarcık vapuruna geçen benim gibi birkaç vapursever de dahil, ancak bu sefer 2 saatten fazla sürdüğünden yüzlerce kişi deniz otobüsü veya motorlarla Çınarcık'a gidiyor.
Arkadaşlar,
Yalova ve Çınarcık seferlerine yolcu ilgisi çekmenin tek çaresi var, o da ekspres sefer:
18:30 Kabataş, Heybeliada, Büyükada, Yalova seferi sadece yarım saat kadar erkene alınarak, aynı anda aynı adalara uğrayan birer Yalova ve Çınarcık seferi yerine;
18:45 Kabataş
19:00 Kadıköy
20:15 Çınarcık

seferi bu seneki yaz tarifesinde mutlaka olmalı.

Mehmet BERBER

13 yıl önce - Pts 01 May 2006, 11:02

Kadıköy-Eminönü vapur seferlerinin saat 20:00'de sona ermesi çok anlamsız bence. En azından saat 22:30'a kadar devam etmeli bu seferler diye düşünüyorum.

Ayrıca Bakırköy'ün batısındaki iskelelerin de(Avcılar, Büyükçekmece) aktif kullanımı sağlanmalı. Okulların tatil olmasından sonra Cuma-Cumartesi günleri E-5'ten Büyükçekmece yönüne giden araç kuyruklarını bir nebze de olsa azaltmak mümkün olabilir diye düşünüyorum.

Mehmet Kasım
13 yıl önce - Pts 01 May 2006, 11:08
ÖNERİ

Gemlik-Yenikapı Hattını talep ederim

Silivri-B.Çekmece-Avcılar-Bakırköy-Eminönü yararlı olurdu ama seferleri etkili olmalı.

Eyüp-Eminönü düşünülebilir.( Ve Kuzey Haliç )

Üsküdar-Kabataş sıklaştırılabilir.

Üsküdar-Yenikapı-Bakırköy.

Ayrıca Zeytinburnu Sahile bir iskele yapılarak Bakırköy'e giden deniz araçlarının uğraması sağlanabilir.

Ayrıca bir iskele de Küçükçekmece ve Gölün En Kuzey ucuna ( Bahçeşehir yakınlarına ) yapılabilir.

İ.Ü. Avcılar Kampüsüne yakın göl kenarına iskele yapılabilir.

Florya ve Yeşilköy Sahillerine iskele yapılabilir.

( Kadir Topbaş'ın projesi-destekliyorum ) Dünya Ticaret Merkezi ( CNR-Yeşilköy ) ün yakınındaki dere su yolu şeklinde açılarak eniz ulaşımına elverişli bir hale getirilebilir.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM