Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Tarık Aydemir

16 yıl önce - Sal 25 Nis 2006, 14:34

Alıntı:
  Avrupa’nın ilk piramidi Bosna’da

Bosna Hersek’te bir tepeyi kazan arkeologlar, toprağın altından antik bir piramit çıkarıyor. Mısır’daki eşlerinden daha yüksek olduğu düşünülen piramidin mimarı şimdilik soru işareti.    

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’nın 30 km kuzeyindeki Visoko kasabasında 650 metre yüksekliğinde bir tepe, altında piramit olduğu düşüncesiyle kazılıyor. Tüm tepenin kazılmasıyla gün ışığına çıkacak muhtemel piramit, Avrupa’daki ilk piramit olacak.

Araştırmayı yürütün Boşnak arkeolog Semir Osmanagiç, tepeden gün ışığına çıkan ilk taşları göstererek, “İşte bunlar Avrupa’nın bulunan ilk piramidinin duvarları” şeklinde konuştu. Osmanagiç, gün ışığına çıkan kısım için, “Son derece pürüzsüz bir yüzeye sahip, bunlar insan yapımı olmalı, taşlar küpler halinde kesilip cilalandıktan sonra yerleştirilmiş” diye konuştu.

Boşnak arkeolog Osmanagiç, piramidin 220 metre yüksekliğinde olduğunu tahmin ediyor, bu hesaba göre Bosna’daki piramit Mısır’daki Gize piramitlerinden daha yüksek olacak.

GİRİŞ KAPISI VE TÜNELLER
  Daha önce yapılan keşiflerde, arkeologlar tepeyi oluşturan toprak katmanının altında taştan bir giriş kapısı ve buna bağlı bir tünel gördüklerini ifade etmişti. Uydu görüntüleri ve termal fotoğraflarda da, tepenin içinde piramit benzeri bir yapı olduğu teyit edilmişti.

Tepenin kazısına yakınlardaki kömür madeninden işçiler de katılıyor. Yaklaşık 6 ay sürmesi beklenen kazıya Mısır’dan piramit uzmanları da katılacak. Tepenin içinden çıkacak piramidin Avrupa’da bulunan ilk piramit olması bekleniyor.

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/news/370029.asp

tuncay83
16 yıl önce - Sal 25 Nis 2006, 14:44

ilk önce böyle bir haberi gazeteler ve gazetecilerden önce öğrenen ve bizimde öğrenmemizi sağlayan Alper'e çok teşekkürler. Ama benim aklıma bir şey takıldı; olaya mantıksal açıdan bakarsak piramitlerin 1930 yılında çekilmiş ve net olarak görünen fotoğrafları var. Alper in eklediği birinci fotoğrafta büyük bir ağaç gözükmekte. Ağacın büyüklüğünden yaşınında yaklaşık 60-70 arasında olduğu gözüküyor. Ayrıca o kadar yüksek bir piramidin bu kadar zamanda üstünün toprakla kapanıp üzerinde bu kadar büyük ağaçların olması düşündürücü değil mi arkadaşlar? Ama şu olabilir belki Alper in 1930 yılında çekilmiş dediği fotoğraf daha çok eski yıllarda çekilmiş olabilir (şimdi fotoğraf makinesini icat tarihini araştırmamız ortaya çıkalabilir veya o resim sahte olabilir) hatta öyle olmasıda lazımdır diye düşünüyorum... Zaten kazılardan sonra gerçek ortaya çıkacaktır.

tolginho

16 yıl önce - Sal 25 Nis 2006, 14:47

Ben de biraz piramitlerin ütopik boyutundan bahsedeyim. Yıllardır piramitler gibi bazı tarihi yapıların inşaası günümüz bilgileri ile bile ancak açıklanabilmektedir. Özellikle Mısır'dakiler inşaa edildiği dönemdeki Astronomik yerleşime uygun bir yapıya sahiptir.

Eşkenar üçgen prizma inşaa etmek de yüksek matematik ve inşaa bilgisi gerektirir ki, yine yakına kadar piramitlerin inşaası sırrını korudu.

Ancak piramitleri Mısır'la eşlemek çok doğru değil. Piramit yapıları inşaa eden bir diğer eski uygarlık da sırra kıdem basan Maya Uygarlığı idi. Maya için günümüz teknolojisinden çok ileri olduğu yorumları da yapılıyor bazı kesimlerden.

Erich Von Daniken adlı yazarda - ki bu zat birçok kişi tarafından eleştirilir-bu piramitlerin insan yapısı olmadığınu iddia eder. Yine Daniken'in söylediğine göre Bermuda Şeytan Üçgeni olarak nitelendirilen bölümde de dev bir piramit varmış.

Bazı fikirler uçuk olsa da renk gelsin diye yazdım.

TOLGA KAPROL

yasar_gul

16 yıl önce - Sal 25 Nis 2006, 15:37

ALINTI :
ilk önce böyle bir haberi gazeteler ve gazetecilerden önce öğrenen ve bizimde öğrenmemizi sağlayan Alper'e çok teşekkürler. Ama benim aklıma bir şey takıldı; olaya mantıksal açıdan bakarsak piramitlerin 1930 yılında çekilmiş ve net olarak görünen fotoğrafları var. Alper in eklediği birinci fotoğrafta büyük bir ağaç gözükmekte. Ağacın büyüklüğünden yaşınında yaklaşık 60-70 arasında olduğu gözüküyor. Ayrıca o kadar yüksek bir piramidin bu kadar zamanda üstünün toprakla kapanıp üzerinde bu kadar büyük ağaçların olması düşündürücü değil mi arkadaşlar? Ama şu olabilir belki Alper in 1930 yılında çekilmiş dediği fotoğraf daha çok eski yıllarda çekilmiş olabilir (şimdi fotoğraf makinesini icat tarihini araştırmamız ortaya çıkalabilir veya o resim sahte olabilir) hatta öyle olmasıda lazımdır diye düşünüyorum... Zaten kazılardan sonra gerçek ortaya çıkacaktır.

CEVAP : 1930 Yılında çekilen fotoğrafa dikkat ederseniz , alt kısımlarda ağaçlar mevcut. Yeni çekilen fotoda aynı şekilde duruyor.Üst kısımları 60-70 yıl içinde maki halini almış ve bu doğal.Yine yeni resimde gördüğünüz ağaçlar , 60-70 yıl  içerisinde o kadar zaten büyürler.
Bana göre doğru.Toprakla kaplanmasına 20 sene yeterlidir ve üzerine maki oluşması(bodur ve kökleri ağaşı inmeyen yanlara yayılıp güçsüz ağaçlardır) fazla zaman gerektirmeyecek durumdur.Üst kısımlarda zaten ağaç yok...

onur35
16 yıl önce - Sal 25 Nis 2006, 15:44

alperdemirkaya arkadaşımıza haber niteliği taşıyan bu güzel mesaj için teşekkürler. Fakat verdiği bilgilere dikkatlice okudum ortada tarih çağlarından kalma bir yapı var, kazı yapılıyor;
fakat kazı ekibine baktım (arkadaşımızın yazdığı bilgiler doğrultusunda) arkeolog haricinde herkes var!  Bilimsel sonuçlar elde edip bu büyük keşfi dünyaya kim duyuracak? Jeofizik uzmanımı?
Bu haberin ayrıntısını ve gelişmeleri arkadaşımızdan merakla bekliyorum...

vestaerhan
16 yıl önce - Sal 25 Nis 2006, 16:01

Discovary kanalında idi yanılmıyorsam, Eski kayıp bir uygarlığı anlatan bir belgesel izlemiştim. İsmi "Kayıp Uygarlığın İzinde" gibi birşeydi. Aslında, belgesel bir teoriyi anlatıyordu. Mısır Firavunlarından çok daha önce yaşamış ve Dünya'nın çeşitli bölgelerinde piramitler inşa etmiş bir medeniyet olabileceğinden bahsediyordu. Fransa, Kanarya Adaları, Uzak Doğu ve Güney Amerikada bulunan piramitler inceleniyordu. Bu piramitlerin ortak özelliği ise takımyıldızlardan ilham alınarak yapılmış olmaları idi. Billindiği üzere Mısır Piramitleri, Orion (Avcı) takımyıdızının piramitlerin yapıldığı tarihteki gökyüzü görünümünün yeryüzündeki izdüşümü şeklindedir. Gene Uzak Doğu piramitleri Drago (Ejderha) ve Güney Amerika Piramitleri ise Taurus(Boğa) takımyıldızlarından ilham almış idi. Piramitlerin yaşını bulmak için yıldızların hareketleri hesaplanmış, ve piramitlerin şekillerini aldığı tarih bu çok farklı coğrafyalardaki piramitler için aynı sonucu vermişti. O tarihi malesef hatırlamıyorum :-( Bir başka belgeselde ise bu teorinin saçmalığından bahsediliyordu
Belki bu pramitler bu teorilere bir ışık tutabilir.

onur35
16 yıl önce - Sal 25 Nis 2006, 16:16

Alıntı:
Tarih yeniden yazılır, antik Yunan madara olur  

Umarım arkadaşımız bu cümleyi espiri olarak yazmıştır. Uygarlık Mezopotamya'da başlar, Anadolu'da şekillenir ve Antik Yunan'da ilerler... Bunun en açık sebebi yunanlıların sanata yunanlı filozofların ve bilim adamlarının ise bilime ve pozitif düşünceye sırtlarını çevirmemiş olmalarıdır. Yazdıklarımın hepsi bilimsel verilerle kanıtlanmış bilgilerdir aksini iddia eden ve tartışmaya açık arkadaşlar lütfen kaynak göstererek yorumunu eklesin. Şuanki Yunan halkıyla antik yunan halkının aynı olduğunu zannetmiyorum. Eğer aynı olsalardı onlarda ataları gibi yaşadığımız yüzyılda da dünyanın önde gelen uygarlıklarından biri olurlardı...

taylan özgür
16 yıl önce - Sal 25 Nis 2006, 16:30
uzaylı mı türk mü

Hakkatten enterhasan bişey bu ha...Zaten piramitler hakkında bi seel düzmece var. vay uzaylı yapmış şöyleymiş böyleymiş. bakalım bu nerden çıkmış, kim yapmış çok merak ediyorum.Ama büyük ihtimalle Türklerin bi parmağı vardır bu işte, Türkler yapmıştır.
Tabi bazılarının dediği gibi pramit mi değil mi bi garip şekilli dağ parçası mı ilerleyen zamanlarda görecez inşallah. ak geçi gara geçi belli olacak. Merak edecek bişey ama gerçekten. Sizce kim yapmış olabilir?....

vestaerhan
16 yıl önce - Sal 25 Nis 2006, 16:36

Alıntı:
Ama büyük ihtimalle Türklerin bi parmağı vardır bu işte, Türkler yapmıştır.

O vakit Orta Asya Bozkırlarında kımız içip, at koşturuyordu atalarımız. Mete Han dahi Dünyaya gelmemişti  

onur35
16 yıl önce - Sal 25 Nis 2006, 16:43

Alıntı:
O vakit Orta Asya Bozkırlarında kımız içip, at koşturuyordu atalarımız. Mete Han dahi Dünyaya gelmemişti  

Biraz fantezi yapsak;
Mevsimlik işçi olarak oraya gidip piramidin inşaatında çalışmış olamazlarmı?  
Eğer dünyadaki bütün piramitleri uzaylılar değilde insanoğlu yaptıysa...

sayfa 3
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET