Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
alperdemirkaya
16 yıl önce - Sal 25 Nis 2006, 00:11
Özel: Bosna Hersek'de yüzyılın keşfi Bosna Piramitleri - [ARAŞTIRMA]

Değerli arkadaşlar,

Belki çoğunuzun haberi yok ama Avrupa'da sanırım eski tarih yeniden yazılacak. Çünkü
Sarajevo'nun 35 km kuzey batısında Mısır piramitlerinden daha uzun 3 adet piramit tespit edildi(büyüğü 220m)  ve kazılar 9 ün önce başladı. 3-4 gün önce ilk duyduğumda olaya tamamen şüphe ile baktım ve inanmadım ama dün sitenin Bosna Hersek üyelerinden Haris ile beraber  piramitlerin bulunduğu Visoko bölgesine giderek herşeyi yerinde görme ve inceleme şansı bulduk. Jeofizik mühendisliği eğitimi almış olmam dolayısıyla konu fazlasıyla ilgimi çekmişti.

Doğrusu Sarajevo'ya giderken böyle bir keşiften haberim yoktu ve tamamen orada Haris arkadaşımızdan öğrendim.

Şu an için 3 adet piramit tamamiyle toprakla kapalı durumda ve en büyük olanından kazı işlemleri başladı, kazıların 6-7 sene sürmesi bekleniyor. 3 Adet piramit in merkezleri birleştirildiğinde 60 ar dereceli bir eşkenar üçgen ortaya çıkıyor. Gerçekten de bu keşif başlı başına akıllara durgunluk veren bir olay.

Çalışmalara öncülük eden Bosnalı kaşif Semir Osmanagic ile rastlantı sonucu dün sabah tepeye tırmanırken karşılaştık ve bizi arabasına alarak tepeye CNN e repörtaj vereceği karargah kısmına çıkarttı. Arabada kendisiyle bir süre piramit hakkında konuşma şansı buldum ve bir Jeofizik mühendisi olduğumu öğrenince izlenim ve gözlemlerimi sordu benim için olağan ötesi bir deneyimdi, keza yukarıda da CNN muhabiri Chris Burns e bir saat önce Piramit in tünellerinden birinde çektiği fotoğrafları gösterip açıklama yaparken ben de karargahta yanındaydım, beni Chris Burns'e "İstanbul'dan gelen bir meslektaşım" olarak tanıtması ve Chris Burns' ün beni türkçe Günaydın diyerek selamlaması inanılmaz bir tecrübeydi.

Nihayetinde Bosna piramitlerini daha ortaya tam olarak çıkmasa da gezen "Tarihteki ilk Türk olarak" yerimi aldım, bu da benim için çok özel.

(+) BU tepede kazı yapılan pek çok noktadan birisi

(+) Bu da bir başkası. Kötü olan dağı saran ağaçların köklerinin zamanla piramide zarar vermiş olması

(+)Osmanagiç ile piramitler hakkında görüşürken

(+)Ve bir hatıra fotosu Haris, Osmanagiç ben ve Haris in babası  

(+) Piramit duvarlarından çıkartılan parçalar  

(+) Osmanagiç Piramit tepesinin üzerinde brifing verirken

(+)Yeşil olan yamaca bakarsanız piramidin bir yüzeyini görmiş olursunuz

(+)BU da tepeden bir diğer piramit moon pyramid. 3 piramitten birisi

(+)Dönerken arabanın penceresinden çektiğim bir foto. Net olarak piramit belli oluyor.

Aşağıdakilerden ilki 1930 lu yıllarda bölgede çekilmiş rastgele bir foto, en altta ise google earth ta yeri

pitramit hakkında daha çok bilgi isteyenler http://www.bosnian-pyramid.com/ adresini ziyaret edebilirler.

Saygılarımla,
Alper Demirkaya

messiah_haktan

16 yıl önce - Sal 25 Nis 2006, 00:13

Bu adam o kadar haber yapti, hemen hemen her gazete de okudum bu haberi, sonunda pramit cikmazsa onun icin baya bi kötü olacak...

Gerci yüzde 99 pramit cikacak gibi duruyor ama nolur nolmaz! Acaba pramit ciakrsa tarihi yeniden yazarlar mi? Cok igrenc bir olay, böyle ilgilendigin icn kutlarim, tabiki ilk türk oldugnu icinde!  

En son messiah_haktan tarafından Sal 25 Nis 2006, 00:17 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

alperdemirkaya
16 yıl önce - Sal 25 Nis 2006, 00:17

BU piyango değil ki çıksın ya da çıkmasın, orada piramit var hem de 3 adet.

messiah_haktan

16 yıl önce - Sal 25 Nis 2006, 00:18

bilmiyorum, okudugum haberlerde kesin birsey yazmyiordu. Umarim cikar da tarih yeniden yazilir! Pramitler kimden kalma olabilir böyle bir tahmin var mi?

AHMETR
16 yıl önce - Sal 25 Nis 2006, 00:20

Gerçek ise tüm tarih kitapları çöpe gidecek.
İşte şimdi dananın kuyruğu göründü. Irk, soy üzerine tarih yazanlar ne anlatacaklar dünyaya?    
En çok ta avrupa tarihinin başı kabul edilen ''asil'' yunanı merak ediyorum.    

messiah_haktan

16 yıl önce - Sal 25 Nis 2006, 00:20

arab harflerinin oldugu bir pramit cikiyormus ortaya!!     Ondan sonra avrupa yazsin tarihini bastan  

En son messiah_haktan tarafından Sal 25 Nis 2006, 00:25 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

CAN
16 yıl önce - Sal 25 Nis 2006, 00:23

Alper bu güzel çalışma ve senin orada olmandan dolayı gurur duyduğumu söylemek isterim.Açıkcası projenin kapsamı ve derinliğini bilmiyorum ama bir gün olur da IT konusunda bir destek arıyoruz derseniz seve seve katılmak isterim.Sonuçta yıl 2006 ve Avrupa bugün orada piramidin değil kendisini tek bir taşının bile inşaa edildiğini bilmek ve içerisinde olmak tarihin yeniden yazılmaya başlaması demektir.Açıkcası garip karşılanabilinir ama ben bu piramitlerin insan yapımı olmadığına daha çok inanmaya başladım.Önce Mısır sonra güney Amerika şimdi de Avrupa....

Tebrikler Alper

alperdemirkaya
16 yıl önce - Sal 25 Nis 2006, 00:33

Piramitleri kimin yaptığı, ne zaman yaptığı ve neden yaptığı tamamıyle gizem, hiç kimse bilmiyor.

Bu arada tebrikler için teşekkürler, ayrıca söylemeliyim ki orada bulunmam tamamiyle turist olmam ile ilgili, araştırma ekibiyle ve çalışmalarla ilgili hiç bir alakam yok. Fakat Osmanagiç in kartını aldım, kendisi ile haberleşmeyi ve yazışmayı düşünüyorum.

Tepede bir de web camera gördüm, sanırım yakıda 24 saat canlı yayına başlar, ya da başlamıştır.

Yusuf
16 yıl önce - Sal 25 Nis 2006, 00:35

Birkac aydir takip ediyorum Semir Osmanagic'i.
Cok ilgimi cekiyor. Eger gercekten piramit'se tarihimizi yeniden yazmamiz gerekecek.
Burda bilgi bulabilirsiniz: http://www.bosnian-pyramid.com/

Alper bende orda olmak isterdim  

göçmen
16 yıl önce - Sal 25 Nis 2006, 00:39

Bu cok güzel bir haber Alper hocam, aslinda Bosnaya gelme sansi yaratabilsem, cok istiyorum gelmeyi, bak bir sebep daha cikti iste   .

Tesekkürler bu ilginc ve güzel haber icin

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET