Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Zonguldak - Gökgöl Mağarası
12   sonraki »
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
daksoylar
8 yıl önce - Pzr 23 Nis 2006, 20:40
Zonguldak - Gökgöl Mağarası

Zonguldak'a 3 km uzaklıkta, Zonguldak-Ankara yolu üzerindedir. Kollan ile uzunluğu 3350 m'dir. Girişten 250 m'ye kadar olan fosil kısımdan sonrası aktif mağaradır. Girişten başlayarak mağara bitiminde çıkan kaynağa kadar, mağara hemen hemen aynı seviyede ve yatay yönde devam eder.
 Mağara 3 bölümden oluşur: 1. Fosil kısım, 2. Aktif kısım, 3. Yarı aktif yan kolları. 250 m devam eden fosil kısımdan sonra, yeraltı suyunun yeni bir yatağa geçerek burayı terk ettiği görülür. Burada boyları 2-5 m arasında değişen sarkıt ve dikitlere rastlanır. Çöküntü blokları arasından 1. salona çıkılır. Çöküntülerin dibinde sifona geçilir (7-10 m uzunluğunda). Buradan sonrası aktif haldedir. Yeraltı deresinin geldiği yöne gidilirse, 30-40 m yüksekliğinde 2. salona ulaşılır. Gökgöl Mağarası,Zonguldak'a yakın olması, ulaşım için pek çok araç bulunabilmesi yanında, yer yer çok güzel sarkıt, dikitler ve travertenler içermesi ve gezilmesinin oldukça kolay olmasıyla turistik açıdan önemlidir. Gökgöl Mağarası'nın 875 metrelik kısmı b turizme açılmış durumdadır.

Mağara Adı :  Gökgöl Mağarası
Uzunluğu : 3350 m
Derinliği : -11 m
Eğimi : 82 m
Mağarayı Bulanın Adı : Temuçen Aygen, Chris Mauer, Harvery Lomas
Bulunduğu Yıl : 1976

beyzamunevver

8 yıl önce - Prş 26 Ekm 2006, 09:31
zonguldak - Gökgöl mağrası1

Gökgöl Mağarası

Zonguldak-Ankara karayolu üzerinde Zonguldak`a 3 km uzaklıktadır. 3250 metre uzunluğuyla yurdumuzun beşinci uzun mağarasıdır. Fosil kısmı, diri mağara ve yarı aktif yan kollar olmak üzere üç bölümden oluşan mağara; akarsuyu, gölü, galerileri, sarkıt, dikit, travertenleri ve milyonlarca yıllık mercan fosilleriyle gerçek bir doğa harikasıdır. Tarihçi Heradot`un "Mısır Nil`in armağanıdır " sözünü; speologlar, "Gökgöl Mağarası doğanın Zonguldak`a armağınıdır. " Biçiminde değiştirerek bu mağaranın farklı oluşumlar içerdiğini vurgularlar.  

ali varlık
7 yıl önce - Cum 02 Mar 2007, 17:00

Tam bir tabiat harikası, mükemmel güzel bir mağara, Zonguldak'a yolu düşenlerin mutlaka görmeleri gereken bir yer. Ben bir kaç sefer girdim gezdim, tavsiye ederim.

[Eray]
6 yıl önce - Sal 01 Oca 2008, 20:35

İki adet uyarı eklemek istiyorum merak edenler için.
Flaş ile fotoğraf çekilmesi yasak. Sarkıt ve dikitlere zarar veriyor.Benim çektiklerim flaşsız gece ayarı ile çekilmiş fotoğraflar.Gideceklere tavsiyem dışardaki hava ne kadar sıcak olursa olsun kışın dışarda geceleyecekmiş tarzında giyinip içeri girmeleri yoksa titreme nedeniyle fotoğraf bile çekmek mümkün olmuyor. .

Yukarıda arkadaşımızın yazdığı gibi 875 metre x2 =1750 metre yürümek gerekiyor bu da akılda tutulmalı.Yorucu olabilir.

(+)

Bu mağaranın giriş kapısı.Doğayla uyumlu, rahatsız edici bir yapılaşma yok giriş kısmında etrafta.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Ve çıkış.Kayalardaki yansımalar ilginç ve hoş ama acaba mağaranın hava sirkülasyonunu bozmuyor mu bu yeşil panolar bilmek isterim doğrusu!

En son [Eray] tarafından Sal 01 Oca 2008, 20:46 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Ümit Gürbüz
5 yıl önce - Çrş 18 Şub 2009, 06:34

Fotoğraflar sevgili abim Özdal Güngörün arşivine aittir..Doğa ve kamp fotoğrafçısıdır.Kendisine teşekkürlerimi bir borç bilirim.İzni ile Gökgöl Mağarası sizlerle...
Daha ayrıntılı bilgi için Gezenbilir sitesinden faydalanabilirsiniz..

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler