Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Batur

11 yıl önce - Sal 25 Nis 2006, 19:44

İlk sayfada alıntı yaptığım projenin amaçlarını daha iyi okunabilmesi için temize çektim. Bu proje zaten ovanın korunması ve planlı yapılaşma olması için düşünülmüş. Zaten Bursa’nın sıkıntısı yıllardır düşünülmemiş bu tür projelerdir. Vatandaşın önünde bu tür projeler olsaydı, kafasına göre kendi evini yapma ihtiyacı hissetmezdi. Bugün otoyolun bağlantı yolunu yapmak mümkün değilken, bu projeden sonra konutların göle doğru devam edeceğine ihtimal vermiyorum.

Alıntı:
Toplu Konut Projesi
•  Gürsumuz yanlış imar planı uygulamalarından dolayı yukarıda sanayi bölgesi ile aşağıda verimli tarım arazileri arasında sıkışmış durumdadır.
•  Nüfusdaki doğal artış ve göç nedeniyle gelecekte yeni yerleşim alanına ihtiyaç duyulacaktır.
•  En uygun çözüm özellikle Katırcı dağlarının (Dışkaya) yamaçlarında planlı kent anlayışına uygun toplu konut alanlarının oluşturulmasıdır.

yusuf ülkü
10 yıl önce - Çrş 28 Ksm 2007, 22:24

Bu projeyi daha önce de duymuştum ama gerçekleşeceğinden emin değildim.Deseniz e ova iyiyiden iyiye ayvayı yiyecek
Bu arada ova ile alakası yok demeyin sakın bana.İnsanın gelip gectiği hiçbir yerde tarım iyi bir şekilde yapılamaz. 17.000 konuttan bahsediliyor.Bu insanlar Ankara yolunu kullanacaklar haliyle, yani arada güzelim Gürsunun verimli toprakları transit geçiş olacak Eğer tarım arazilerine yakın yerleşim yerleri varsa zararda fazla oluyor(Tespit:Ben. Çocukluğum oralarda geçti, ondan konuşuyorum )

[ arka arkaya yazılan iki mesaj birleştirildi- Figen - Çrş 28 Ksm 2007 21:17 ]

serdarbaha
10 yıl önce - Cum 30 Ksm 2007, 17:02

Bu proje tam olarak nerede gerçekleştirilecek yüksek bloklar yada az katlı evlerdenmi oluşacak ve şartları hakkında bilgi edinebilirmiyim.

yusuf ülkü
10 yıl önce - Pzr 02 Arl 2007, 17:09

Çevreyolu diyorsa muhtemelen Gürsunu Kuzeyinde Dışkaya köyü yolu civarı olabilir

Samet Yılmaz

10 yıl önce - Cum 07 Arl 2007, 19:49

Zamanında az yatırım yapılan Bursanın doğu tarafı şimdi Büyükşehir belediye başkanı sayesinde yatırım görmekte!

karaca_brs
10 yıl önce - Cmt 15 Arl 2007, 15:56
doğayı öldürmesek artık, olduğu gibi kalsa

Projenin gerçekleştirileceği yerleri gidip görmenizi tavsiye ederim.Yavaş yavaş yok olan Bursa ovasına yapılacak olan bu kadar konut doğayı biraz daha öldürecek. Aynı zamanda hala anlayamıyorum gürsu gibi nüfusu belli olan bir yerde niçin bu kadar fazla sayıda konut palnlanmış. Bursa batıya doğru gelişiyor oysa.Planlamalar yapılırken neye dikkat ediliyor merak ediyorum.

hakanda
10 yıl önce - Çrş 19 Arl 2007, 05:30
Insanlar cok acımasız!

Ovanın ölüm fermanı demirtaş'a TOFAŞ fabrikasının kurulmasıyla yıllar önce verildi. Sanayileşme ile Demirtaş köyü ilçe olma yolunda hızla ilerliyor. 1. sınıf tarım arazisine yüksek apartmanların yapılması bölgeyi dahada cazip hale getirdi.
bursa'nin mantıklı biçimde genişlediği tek alan batı oldu. kuzey alternatif olabilir ancak doğu asla!
bu arada dikkatimi çekti. Projeyi yabancı mimarların hazırlaması projeyi cazip kılarmi? biz avusturya'li miyiz?

Levent_US
10 yıl önce - Çrş 19 Arl 2007, 15:42
Düzenli Kentleşme

Merhaba,

Tabi ki tarıma elverişli arazilerin yok edilmesi, ovanın katledilmesi konularında hepimiz Bursa da yaşayan insanlar olarak duyarlı ve hassasız. Ancak ovaya, sanayileşmenin mi yoksa çarpık kentleşmenin mi daha fazla zarar verdiği konusu tartışmaya değer. Yıllardan beri, doğudaki kentlerden veya balkanlardan gelen vatandaşlarımız (ki biz ve bizim pekçok akrabamız bunların içindedir), Bursanın özellikle doğusunun maalesef çarpık büyümesine sebep olduk. Bunu bilerek ve isteyerek mi yaptık, hayır.. Bunu zamanın hükümet ve belediyelerinin gözyummaları ve seçim zamanı afları ile kuvvet alarak ve mecburen yaptık. Şöyle Bursa haritasını elinize alın ve ovaya neyin zarar verdiğine iyice bakın. Ben hükümet veya belediyenin reklamını yapar gibi yazmak da istemiyorum ama bu tip takdire değer projeleri de küçük görmemek ve yapıcı eleştirilerde bulunmak gerekir diye düşünüyorum. Eğer 30 sene öncesinden beri yapılaşmalar şu anda Toki nin gerçekleştirdiği gibi olsaydı, bence Bursanın doğusu çok daha yaşanılabilir bir bölge olurdu. Bir şeyi sıfırdan inşa etmek, eskisini düzeltip yeniden yapmaktan daha kolay. Kötüyü yokedip iyiyi inşa etmek konusunda ben şahsen Toki ve uygulamalarına vatandaş olarak destek veriyorum.

sılanur

10 yıl önce - Çrş 19 Arl 2007, 16:27

bence yerleşim yerleri ovaya değilde dağın yamaçlarına yada hafif tepe yerlere yapılmalıdır.biliyosunuz ülkemiz deprem kuşağı üzerinde bulunmakla beraber ve deprem yönünden ova ve düzlüklerde çok hasar görüldüğü için yerleşim yapılmasını uygun bulmuyorum.Hem bu nedenlede çok verimli olan düz ovalarımız yerleşim kurma sevdası yüzünden yok olma tehlikesi altında.yerleşim alanları biraz yüksek yerlere yada fazla yüksek olmayan dağlara yapılarak deprem dağ zemininde fazla hasara neden olmaz çünkü dağ zemini kalın vede az etkilenmektedir.düz yerler tarım arazisi veya orman yapılmalıdır.

basaran16
10 yıl önce - Cum 21 Arl 2007, 16:50

Otobanı izleyen yerler yeni yerleşim bölgeleri olacak.Umarın uygun projelerle ve imar planlarıyla önceki hatalar yapılıp gece kondulara dönüşmezler.

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet