Ana Sayfa 878 bin Türkiye Fotoğrafı

Kayseri Lale Şehri
Sayfa: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sonraki
Ana Sayfa -> KAYSERİ
cevap yaz (üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Burhanettin Akbaş

8 yıl önce - Pzr 23 Nis 2006, 00:53
Lale Şehri

Abdullah Satoğlu, bizim için son derece değerli bir ağabey... Özellikle kişiliği ile, kimliği ile, bugüne kadar yazdığı eserleri ile çok önemli bir isim...
Abdullah Satoğlu, Lale şairi olarak hafızalarda... Çünkü, onun şiirlerinde lale önemli bir unsur... “Bir Demet Lale” adını verdiği şiir kitabının dışında “Türk Şiirinde Lale” isimli eserinde “lale”nin Türk-İslam Kültüründeki yerini de anlatan Satoğlu’nun niçin laleye düşkün olduğunu daha iyi anlıyoruz. Halil Soyuer, bu konuda şöyle bir espri yapıyor:
-Bizim Abdullah, laleye öyle düşkündür ki, hatta Kayseri nüfusundan çıkıp İstanbul Laleli nüfusuna kayıt yaptırmak istemiştir!
Ben de Abdullah ağabeyden etkilendim ve acaba şehirdeki lalelerle bir kompozisyon oluştursam değerli dostların hoşuna gider mi diye düşündüm. Adını da "lale şehri" koydum. Acaba Kayserili Abdullah Satoğlu kendisini "Lale şairi" olarak ilan ettiğine göre Kayseri şehri de "lale şehri" olmuş mudur?

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

enes

8 yıl önce - Pzr 23 Nis 2006, 00:55

Bu laleler nerede yetişiyor?
İstanbuldaki laleler Konya'dan geliyor.
Acaba bunlar da mı aynı bahçenin ürünü?

yalper
8 yıl önce - Pzr 23 Nis 2006, 05:59

Ne guzel bir calisma olmus boyle Burhanettin Bey, sehrin bircok yerinden lale manzaralari aktarmissiniz, havanin kapali olmasi biraz sanssizlik olmus, resimlerdeki renk cumbusunu kisitlamis ama, dusunce cok guzel, urun cok degerli, ellerinize saglik, sehr-i kayseri bu ciceklerle daha bir guzel olmus, umarim beyinlerde ve gonullerde de o rengarenk laleler acsin, selam ve muhabbetlerimle, yeni calismalarinizi sabirsizlikla beklemekteyiz...

Akın Kurtoğlu

8 yıl önce - Pzr 23 Nis 2006, 06:05

Üstadım, desenize Kayseri lâle şenliğinde İstanbul ile yarışmakta... Pây-i Taht da lâlelere gömüldü Nisan ayının girmesiyle birlikte... Erguvanlarla lâle öbeklerinin uyumu çok müstesna bir görüntü teşkil ediyor şu günlerde... Gönül istiyor ki, dört mevsim canlı kalsınlar, hiç solmasınlar...  

Akın KURTOĞLU

çulçapur

8 yıl önce - Pzr 23 Nis 2006, 10:46
lale bayramı ve lale sebolü

İstanbul da bir mayıs lale bayramı adı ile anılırdı eskiden Ne güzel çiçektir şu lale
Senbolü lale olan tüzel kişi parti belediye varmı bildikleriniz..

Ana Sayfa -> KAYSERİ