Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
serkancirak
13 yıl önce - Prş 20 Nis 2006, 12:34
Akyurt


AKYURT

Halkın sosyal yaşantısında en etkili faktörün tarımsal ekonomik yapının olmasının yanı sıra Akyurt'un Ankaraya en yakın ilçe olması, İlçemiz Mülki Hudutları içerisinde 100’ün üzerinde fabrika ve işyerlerinin faaliyet sürdürmeleri, pek çok Akyurt’lunun buralarda çalışması, Türk Metal Sendikasının yaptırmış bulunduğu 10 bin kişilik kapalı spor salonu ve bu tesislere bağlı 516 yatak kapasiteli 5 yıldızlı Büyük Anadolu Oteli de dikkate alındığında yörede gün geçtikçe sosyal ve kültürel hayat daha da canlı hale gelmektedir.

Akyurt 100'den fazla fabrika sayısına her geçen gün yenileri eklenmekte olup bacasız sanayi yatırımlarının önemli bir kısmını bünyesinde barındıran ve gerek Esenboğa Hava Limanına gerekse Ankara'ya yakınlığı nedeniyle fuarcılığa aday bir ilçe konumundadır.

2000 YILI NÜFUSU 18.000

2005 TAHMİNİ NÜFUSU 50.000
serkancirak
13 yıl önce - Prş 20 Nis 2006, 12:42
Büyük Anadolu Oteli


Spor ve Aktiviteler
 
Açık havuz, kapalı havuz, çocuk havuzu, aquapark, Türk hamamı, sauna, masaj, dinlenme odası, fitness center, masa tenisi, bilardo, gece klübü, atletizm pisti, tenis kortu, futbol, voleybol, basketbol, amfitiyatro, bovling, atış poligonu.  
 
Toplantı ve Kongre kapasitesi
18 toplantı odası (16000 max. kapasite). Tepegöz, perde, beyaz tahta, slide projektör, flipchart, projeksiyon, barkovizyon, ses sistemi, mikrofon, kulaklık, video player, DVD player, televizyon, fax, klima, ışık sistemi, simultane çeviri sistemi. En büyük salon kapasitesi 12000 pax, En büyük alan 16500 m2, Fuar/Sergi Alanı (kapasite 1800 m2 ).  
 
Konum
Esenboğa Hava Alanı 1 km. Şehir merkezinde.  

 

 


 


 


 serkancirak
13 yıl önce - Prş 20 Nis 2006, 12:44

Akyurt'ta Toplu Konut Atağı  


Başkent’e yakınlığı, dev sanayi tesislerini bünyesinde barındırması ve hızlı göç alması nedeniyle konut sıkıntısı yaşayan Akyurt’ta bu sıkıntıyı çözmek amacıyla toplu konutlara kayıtlar başladı.  

Ahmet Çamlı

12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 11:46

Akyurt'ta Üniversitede öğrenciyken bir Arazi çalışmaları dersimizde gitmiş ve Akyurt'la ilgili rapor hazırlamıştık. Yıllardır Ankara'da olmama rağmen ilk kez 2003'te gitmiştim.


AKYURT

**********

AKYURT LOKASYON HARİTASI

 

(+)


Akyurt 40° 8' Kuzey enlemi 33° 5' Doğu boylamı arasında, Ravlı deresinin oluşturduğu düzlük üzerine kuruludur. Ankara sınırları içerisinde geniş ve düz bir arazi üzerine kurulu olan ilçe, doğusunda Kalecik, batısında Keçiören, Güneybatısında Altındağ, Güneydoğusunda Elmadağ ilçeleri bulunmaktadır.(HARİTA-1)
İlçe merkezi; Çankırı, Kastamonu, Sinop’u Ankara’ya bağlayan devlet karayolu üzerinde olup Başkent’e olan uzaklığı 32 km’dir. Akyurt’un Çubuk’a olan uzaklığı 16 km’dir. Akyurt, Ankara devlet karayolu 12. km’den itibaren Esenboğa hava limanı, Ankara karayolu ile birleşmektedir.
Yüzölçümü 258 km², denizden ortalama yüksekliği isse 960 metredir. Kuzeybatısında Hüseyin Dağı, Güneybatısında Hüyüklü Tepesi,(1068 m) güneyinde Kocaali tepesi bulunmaktadır.

Akyurt’un içerisinden Çam, Karayatak ve Kızıldere’nin birleşmesinden (Gölbaşı deresi, Killiközü deresi, Bağ deresi ve Arılık deresinin birleşmesinden) meydana gelen Ravlı Çayı geçmektedir. Ravlı çayı daha sonra Çubuk Çayına karışmaktadır. Akış hızı oldukça düzensiz olan Ravlı Çayı, kış ve bahar aylarında artan su miktarı ile birlikte yaz aylarında çevredeki bahçelerin sulamasını sağlamaktadır. Ayrıca bozca köyünde Gökseki, Örez ve Soğukpınar’dan gelen çayların birleşmesiyle büyük bir dere oluşmaktadır. Bunun yanında dağlardan toplanan yağmur ve kar sularıyla kendi kaynağını oluşturan Akyurt Sulama Göleti de ilçe merkezine 4 km uzaklıktadır ve Karacalar köy yolu üzerindedir.


 


 


adnan-a
10 yıl önce - Cmt 26 Tem 2008, 14:49

Akyurt ilçesi Ankaranın, gelişimini süratle sürdüren metropol ilçelerinden birisi. Akyurt ilcesinden yeni görüntüler...
(+)

(+)(+)


sayfa 1
ANA SAYFA -> ANKARA