Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Mustafa Noyan

15 yıl önce - Prş 20 Nis 2006, 09:39

Bostancı İskelesi'nde mendirekten sonraki yanaşma mesafesi Paşabahçe, Fenerbahçe, Emin Kul ve Fahri Korutürk gemilerinin yanaşmasına yetersiz uzunlukta olduğundan Bostancı uğraklı seferlerde bu gemiler kullanılamıyor.
Bu 4 gemiyi ben de Bostancı İskelesi'nde hiç görmedim.

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Prş 20 Nis 2006, 15:43

Evvelki sene 2004-2005 Kış Tarifesi'nin başlamasından hemen sonraki ay; Yalova-Sirkeci seferleri 4 Ada ile birlikte Bostancı'ya da uğramaya başlamıştı. Şimdi aklıma geldi ki, Yalova'dan saat 14:00'de kalkan "Bahçekapı" vapurun Bostancı'ya da uğrayarak yoluna devam etmişti. Nadir de olsa bu iskeleye yanaşabiliyorlar demek ki...

Akın KURTOĞLU

Mustafa Noyan

15 yıl önce - Prş 20 Nis 2006, 23:12

Alıntı:
Evvelki sene 2004-2005 Kış Tarifesi'nin başlamasından hemen sonraki ay; Yalova-Sirkeci seferleri 4 Ada ile birlikte Bostancı'ya da uğramaya başlamıştı

Akın Hocam,
değerli arşivinizde mutlaka vardır, 2004-2005 Kış Tarifesini incelerseniz bu tarifede ilk kez denenen ve halen aynı saatte kalkan seferlerde uygulanmaya devam edilen bir uygulamayı mutlaka hatırlayacaksınız; 2004-05 Kış tarifesinde Yalova'dan kalkan vapurlar Bostancı'ya iş günlerinde de tatil günlerinde de uğramayarak tekmil adalar sonrası Kadıköy uğraklı Sirkeci seferleri yapmaya başladılar, yani eğer tarife dışı özel bir durum yaşanmadıysa Yalova Sirkeci 14:00 seferi Bostancı'ya uğramamalıydı.

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Prş 20 Nis 2006, 23:36

Alıntı:
2004-05 Kış tarifesinde Yalova'dan kalkan vapurlar Bostancı'ya iş günlerinde de tatil günlerinde de uğramayarak tekmil adalar sonrası Kadıköy uğraklı Sirkeci seferleri yapmaya başladılar, yani eğer tarife dışı özel bir durum yaşanmadıysa Yalova Sirkeci 14:00 seferi Bostancı'ya uğramamalıydı.

Ehhheehheee.. Uğramamalıydılar elbette ki ama, uğradılar maalesef... Hatta çok iyi hatırlıyorum. Yaz tarifesinin biterek, kış tarifesinin başladığı Pazartesi gününe kaldık diye eşimle hafiften atışmıştık dahi (O, her zaman çabuk tarafından İstanbul'a varmayı yeğler, ben ise kenara oturarak cigara ve çay eşliğinde, ehl-i keyf bir ortamda, etrafı seyrede seyrede Pây-i Taht'a girmeyi tercih ederim). Neticede benim dediğim oldu o gün ve biz 3 saat kadar süren bir yolculuğa başladıktan sonra, ikinci saatin sonlarında Bostancı mendireğini döndük. İskelede yolcu indirildi-bindirildi ve oradan Kadıköy pas geçilerek Sirkeci'ye ulaştık.

Burada muallâkta kaldığımız nokta ne olabilir? Yılların su gibi akıp geçmesiyle paralel olarak, beyin hücrelerimizdeki olası eksilmelerin, hafızamızın derinliklerindeki hâtıraları kazıyıp çıkartırken, küçük tarih yanılmalarına sebebiyet vermesi, hatırladığım yılın 2004-2005 değil de, 2003-2004 Kış tarifesinin başlangıç dönemine tekabül etmesi gibi bir geridönüş aksaklığından kaynaklanmış olabilir. Lâkin, bindiğimiz vapurun tipini, saatini, uğradığı iskeleleri unutacak kadar da yaşlanmadık henüz. Bu konuda hiç endişe buyurmayınız üstâdım... 28 yıldır, ben o arşivleri vitrinde sergilemek için toparlayıp düzenlemedim

Akın KURTOĞLU

Arda Alkaya
15 yıl önce - Prş 20 Nis 2006, 23:45

Eminim ki Yalova vapurları bir aralara Bostancı'ya da uğruyorlardı.  Akın Üstad'a katılıyorum: seferler o kadar uzun sürüyordu ki insanın artık "kaptan sağda inecek var" diyesi geliyordu.

tarkan arslan

15 yıl önce - Prş 20 Nis 2006, 23:52

Yalova - İstanbul seferlerinde niye aktarma yapmazlar ya da önermezler anlamıyoru. Böylelikle insanlar Ada aktarmalı Bostancı Kadıköy Yalova veya Çınarcık'a yolculuk yapabilir

Kemal b
15 yıl önce - Cum 21 Nis 2006, 00:32

Alıntı:
Bostancı İskelesi'nde mendirekten sonraki yanaşma mesafesi Paşabahçe, Fenerbahçe, Emin Kul ve Fahri Korutürk gemilerinin yanaşmasına yetersiz uzunlukta olduğundan Bostancı uğraklı seferlerde bu gemiler kullanılamıyor.
Bu 4 gemiyi ben de Bostancı İskelesi'nde hiç görmedim.

Ben 1988 yılının eylül ayında 13.10 Bostancı kalkışlı seferde Dolmabahçe'ye bindiğimi çok net hatırlıyorum.O yaz sürekli olarak bu seferi Bahçe tipi vapurlar yapmıştı.1987 yazına kadar 9.00 ve 9.45 olmak üzere Yalova'ya 2 sefer yapılıyordu.9.45 seferi direkt Yalova'ya giderdi.1988 yazında direkt Yalova seferi iptal edilmişti.Açıkta kalan bahçe tipi vapur da 11.10 Sirkeci kalkışlı Kadıköy-Adalar-Bostancı seferini yapmaya başlamıştı.Aynı vapur 13.10'da Bostancı'dan hareket ederek Adalar'dan Sirkeci'ye geri dönerdi.Sonraki yıllarda 11.10 Sirkeci kalkışlı Bahçe tipi vapur Büyükada'ya kadar çalışmaya başladı.Sirkeci-Adalar-Bostancı seferi de bir önceki sefere (Sirkeci:10.05) kaydırıldı.

burakbecan
15 yıl önce - Cum 21 Nis 2006, 02:08

aslında gerçekten bostancı baya zaman kaybettiriyor..ve akın abime katılıyorum bende çayımı sigaramı alıp ne kadar uzun sürerse sürsün keyif yaparım ama nedense çınarcıktan istanbula dönüşümde(gerçi istanbula gelince 5 gün sonra tekrar çınarcığa geliyorum ama) hep içimde bir burukluk oluyor.ee okadar temiz havalı ve güzel biryerden bianda istanbulda kabataşa inince insanın isyan edesi geliyor tabiki:)keşke çınarcık seferlerini tekrar 17.30 ve 18.00 olarak iki sefere tekrar çıkarsalarda bizde bostancı ya uğamaktan kurtulsak güzel olur diyorum

ulaş

15 yıl önce - Cum 21 Nis 2006, 02:18

90'lı yılların ikinci yarısında yazları Çınarcık'ta geçirdim. O dönem İstanbul Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'dı ve yazlığı Çınarcık'ın hemen bitişiği olan Esenköy'deydi.
Hatta bu sebeple Deniz Otobüsü seferleri İstanbul-Çınarcık-Esenköy olarak yapılırdı.Ben birkaç kere akşamları Çınarcık'a İstanbul'dan gelen bir vapurun "genelde Şüheda sınıfı olurdu" Esenköy tarafına doğru gittiğini hatırlıyorum.

burakbecan
15 yıl önce - Cum 21 Nis 2006, 02:28

esenköy seferini saat 18.00 da kabataştan kalkan çınarcık vapuru yapardı.çınarcıkta yolcuları indirdikten sonra esenköye geçerdi ve geceyi orda geçirirdi ertesi sabahta saat 07.00 da çınarcığa ugrayıp istanbula gelirdi.ayrıca esenköye devam eden vapur aplus dediğimiz emin kul(ozaman bahçekapı idi),fahri korutüerk paşabahçe veya fenerbahçe vapurlarıydı.şüheda tipi vapur ise 17.30 da kabataş-bostancı-büyükada-çınarcık seferi yapıyordu ve saat 20.30 civarı çınarcığa yanaşıp yolcuları indirip 21.00 sularında tekrar istanbula kalkıyordu...ayrıca bu esenköy olayı 93 lü yıllarda başladı.

sayfa 2
« önceki   123 ... 262728   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara