Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Suat Oğuz

12 yıl önce - Çrş 31 Oca 2007, 23:24

Bir Yalova Vapuru resmide benden olsun istedim ..

(+)

erdinc balkan
12 yıl önce - Çrş 02 May 2007, 23:41
ss yalova vapuru

arkadaşlar 1948  hollanda yapımı ss yalova vapuru su an samsun limanında restaurant olarak hizmet vermekte olup en son 9 yıl önce haliç tersanesinde kızaklanmış.  bu yıl onun kızaklaması yapmayı planlıyoruz ancak bu satırlarda yazılı teknik bilgiler harici herhangi bir resmi teknik bilgiye sahip değiliz tonajını bile kabaca 500-600 ton civarı diye hesaplayabildik. bu konuda yardımcı olabilecek herhangi bir adres kişi kurum bilen varsa yardımlarınızı beklerim. bu arada yalovanın karina ve sintinesinin fotoğraflarına sahibim isteyenler özel mesaj atabilir maillerim.( teknik bilgiden kastım tam boyu eninden tutun da tonajına endaze resimlerine kızak planlarına kadar ne olursa )
şimdidedn ilginize teşekkürler.

Tolga Ülgür
12 yıl önce - Prş 03 May 2007, 17:47

Erdinç Bey merhaba,
Elinizdeki "Yalova" ile ilgili detay fotoğraflarını paylaşabilirseniz çok sevinirim.Hobi olarak modelcilik ile uğraşmaktayım ve sağdan soldan toplama olarak bir takım çizimler elde etmiştim. Ancak bunlarda sizin ihtiyacınız olan teknik bilgiler sanırım mevcut değil. (General arrangement tabir edilen 1/50 lik yan görünüm üst görünüm çizimleri ve "O" tabir edilen tam gövde ortasındaki endaze posta figürü - tek olarak var)
Ben özellikle burunun su kesiminin altında kalan kısmını merak ediyorum.Zira burada yanlış hatırlamıyor isem belli belirsiz bir bombe vardı. Eğer kızaklama esnasında bu kısım ile ilgili (arka kıç taraf da önemli tabii) detaylı resimler çeker ve paylaşırsanız çok memnun olurum. Yeterli dokuman toparlayabilirsem uygun bir zamanda Yalova nın 1/100 modelini yapmayı planlamaktayım. Daha önce (10yıldan fazla oldu) Fairfields lerden Kanlıca nınkini yapmıştım (sehir hatları vapurları müzesi başlığında bazı resimleri yeralmakta) , sırada Halas ve Yalova tipi gemiler var.
(Özel mesaj atamıyorum zira yeterli sıklıkta mesaj yazmadığım için özel mesaj atmam şu an için mümkün görünmüyor)

erdinc balkan
12 yıl önce - Pzr 06 May 2007, 15:38
yalova gemisi

ilginize teşekkür ederim . bende de aynı dert var . buradan mail adresi vermek doğru mu bilmiyorum ama aynı nickin bitişik yazılmış hali ile yahooda mailim var oraya da atabilirsiniz. özellikle 1/50 lik general arrengment çok işime yarar. gerçi ben bu hafta istanbul haliç tersanesinden aldırdım birkaç mavi resim pazartesi göreceğiz ne olduğunu ama o gemi ile ilgili her türlü bilgi işime çok yarar. teşekkürler tekrar:

Mustafa Noyan

12 yıl önce - Pts 14 May 2007, 20:30

"Yalova Yürüyen Köşk" tanıtımı amaçlı, çocuklara yönelik bir broşürde, ismi yazılı olmasa da "Yalova" Vapurunun hoş bir çizimi bulunuyor:

fatihsune
11 yıl önce - Pzr 24 Şub 2008, 21:13

Şık ve nezih bir ortam olan Yalova Gemisi nostaji ile denizi bir araya getirmektedir. Cafe-restaurant hizmeti veren gemi Sahil Yolundadır ve Samsun'a yolu düşenlerin mutlaka görmesi gerekenler arasındadır.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Çetin KOŞAR

11 yıl önce - Pzr 24 Şub 2008, 23:24

Yalova Gemisi

(+) Yalova Gemisi İstanbul'da... Boğaz içinde... Görevinin Başındayken

SS Yalova 1948 Hollanda yapımıdır ve sınıfının ilk gemisidir.1970’ lerde genel bir revizyondan geçirilerek fuel-oil ‘e dönüştürülmüştür.

1995 yılına kadar İstanbul Şehir Hatları Vapuru olarak İstanbul – Yalova arası seferlerini yapmış olup adını da buradan almaktadır. Kasım 1996 da Harem İskelesi'ne bağlı halde beklerken, gece yarısı yandı. Zaten birkaç yıldan beri hizmet dışı kalan vapurda orta derecede hasar oluştu. "Yalova" servis dışı kaldıktan sonra da Denizyollarına bağlı (B sınıfı) bir gemi olarak, yaklaşık 5-6 sene daha İstanbul'da kaldı. Uzun bir süre Haliç Tersanesi'nde, bir yaz boyunca da Kabataş'ta halka açık "Yüzer Müze" olarak hizmet verdi.

1998 yılında Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul Denizcilik İşletmesinden satın alınarak Samsun’a getirilmiştir. Bakımsız ve eski durumdaki gemi, dış görünümüne sadık kalınarak içi restoran ve cafe kullanımına uygun olarak restore edilmiştir.

İlk önce Batıpark da düzenlenen özel bir alanda Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent İmar İnşaat Şirketi tarafından Turizm işletmesi olarak hizmet vermekteyken 2003 yılında Yusuf Ziya Yılmaz döneminde Samsun Sahil Yolu çalışmaları kapsamında şimdiki yeri; Samsun Limanı'nın içine taşınmıştır.

Yalova Gemisi iç mekan görüntüleri

YALOVA VAPURU wowturkey.com'da
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=23871

Resmi Web Sayfası
http://yalovagemisi.com/

ersin55
11 yıl önce - Pts 25 Şub 2008, 00:17

(+)

not: fotograf alıntıdır.Kaynak: http://yalovagemisi.com/

yavuzhan55

11 yıl önce - Pts 25 Şub 2008, 00:35

(+)
yalova gemisinin içinden bir görüntü...daha fazla resim için kaynak:http://yalovagemisi.com/resimler/resimler.html

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Pzr 06 Nis 2008, 00:08

Arşivimden; Yalova vapurunun ve kardeşlerinin bir kısmının kısa bir tarihçesini derlemeye çalıştım:

• 08 08 1947: Denizyolları Hollanda’ya 6 vapur sipariş ediyor. Bunların 4’ü Ülev tipi, kalan 2’si de 71 numaralı Boğaz vapuru tarzında inşa edileceklerdir. Sipariş 3 gün sonra verilecektir.

• 09 10 1948: Hollanda’ya sipariş edilen “Yalova” vapurunun inşaası sona ermiş olup, yapılan seyir tecrübelerinde muvafık olduğu görüldü. Vapur yarın İstanbul’a gelmek üzere Hollanda’dan hareket edecektir. Yedekte çekilerek getirilecek olan Yalova vapuru, 10-12 gün sonra İstanbul limanına giriş yapacaktır.

• 29 10 1948: “Yalova” vapuru yarın yedekte olduğu halde İstanbul limanına girecektir (İnşa edilen vapurlardan birincisidir).

• 31 10 1948: Yalova vapuru Cuma günü Haydarpaşa’ya demirledi. Dün de limana geldi.

• 01 11 1948: Yalova vapuru, uskurlarının takılması için İstinye Havuzu’na nakledildi. Vapur 1 hafta sonra sefere çıkacak olup “Adalar-Yalova” hattına tahsis edilecektir. Öncelikle şehir içinde işleyecek, ilkbahardan itibaren ise Ada hattına tahsis edilecektir.

• 04 11 1948: Yolda dökülen boyaları tamir edilmek üzere Yalova vapuru bakıma alındı. Vapur 10 gün sonra hizmete girecek olup, tamire giren vapurların yerine vazifeli olarak geçecek ve dönüşümlü olarak farklı hatlarda çalışacaktır.

• 12 11 1948: İnşa edilmekte olan 6 vapurdan ikincisi olan “Büyükdere” vapuru da bugün İstanbul limanına giriş yapacaktır.

• 14 11 1948: Büyükdere vapuru dün saat 09:30’da bir römorkör yedeğinde İstanbul limanına geldi ve İstinye’de havuza çekilerek kazan ve istim tecrübeleri yapılmaya ve boyaları yenilenmeye başlandı. Bu işlemlerin tamamlanmasında hemen sonra “Büyükdere” de derhal sefere çıkarılacaktır.

• 14 11 1948: “Yalova” vapurunun seyir tecrübeleri devam etmektedir. Muhtemelen yarın sefere çıkacaktır.

• 21 11 1948: “Yalova” vapuru arızalandı. Kazan borularundan sızan sular ateşi söndürmektedir. Vapur seferden alıkonularak tamire çekildi.

• 23 12 1948: Satın alınan 6 vapurun üçüncüsü de denize indirildi ve seyir tecrübelerine başlandı.
Akın KURTOĞLU

sayfa 3
ANA SAYFA -> ULAŞIM