Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Pzr 08 May 2005, 17:26
S/S-Yalova Vapuru

(+)

Eminönü'nde 2 şehirhatları vapuru... Arkadaki "Kalender" bize doğru olan ise "Yalova"...

Kalender; 1911 yapımı olup 975 yolcu kapasiteliydi ve Haziran 1984'e kadar hizmet verdi.
Yalova ise; 1948 yapımıydı. 1992 yılında seferden alındı (Şehirhatlarının en son seferden alınan gemisidir). 1150 yolcu kapasiteliydi.

Akın KURTOĞLU

umit1
14 yıl önce - Pzr 08 May 2005, 19:50
ss Yalova.

Akin bey, Yalova yi gormek mumkun degil ancak sokuldugune dair bir kayit bulamadim simdiye kadar.Acaba 1992 den sonrasi icin bir bilginiz varmi?
SS Yalova 1948 Hollanda yapimdir ve  sinifin ilk gemisidir.1970 lerde genel bir revizyondan gecirilerek fuel-oil e donusturulmustur.
Bu sinifin Diger gemileri SS Haydarpasa,SS Buyukdere,SS Buyukada ve SS Anoduluhisaridir.
Cok kullanisli vapurlar idiler ,Bogaz hatlarindan Adalar hatlarina kadar her hatta basariyla kullanilabiliniyorlardi.

SS Buyukada nin Karadeniz belediyesince satin alinip Deniz Gulu adinin verildigini  duydum.

(+)

SS Buyukdere ve SS Yalova kizakta insa halinde

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Pzr 08 May 2005, 20:34

Ümit Bey,

"Yalova" servis dışı kaldıktan sonra da Denizyollarına bağlı (B sınıfı) bir gemi olarak, yaklaşık 5-6 sene daha İstanbul'da kaldı. Uzun bir süre Haliç Tersanesi'nde, bir yaz boyunca da Kabataş'ta "Yüzer Müze" olarak halka açık olarak hizmet verdi. Sonradan, restore edilerek Boğaziçi ve Adalar gezilerinde kullanılacağı yazıldı gazetelerde... Ancak bu gerçekleşmedi. 2000 yılı civarlarında da izini kaybettim İstanbul'da bu geminin...

Deniz Ticaret Odası'nın Lloyd'unda göre, bu yıl itibarıyla; "İZMİR DENİZ İŞLETMECİLİĞİ NAKLİYE TURİZM TİCARET A.Ş."ye ait gözüken bir Yalova vapuru var. Ancak, benim tahminim, bu gemi bizden İzmir'e giden gemilerden biri olup, sadece ismi değiştirilenlerden biri (Çünkü, kayıtta Yalova-1 olarak geçiyor). Şubat 2002'de kayıt altına alınmış İzmir Limanı'na...

Dolayısıyla, bizim eski "Yalova"nın şu anda nerede olduğunu ben de bilemiyorum. Sökülmüş olabilir. Çünkü yaşlı bir gemiydi.

Akın KURTOĞLU

omer_y

14 yıl önce - Sal 10 May 2005, 01:48

Akın Bey merhaba,
İzmirdeki M/F Yalova-1, eski adı ile M/F KUMBURGAZ olan vapurdur.
Bunu siz, İzmirin vapurları ve İskeleleri başlıklı bölüme yazdığınız
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=120324#120324
adresli mesajda çok güzel açıklamışsınız..
Selamlar
Ömer Yardaş

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Sal 10 May 2005, 02:00

Üstadım, merhabalar...

Adı geçen vapurun sonradan sizdeki vapur olduğunu (eski "Kumburgaz" olduğunu) farkettim. Ama hep uzun süre benim aklım devamlı 1940'lardaki Yalova'da idi... Doğru, haklısınız. Zaten Lloyd kayıtlarına tekrardan baktığımda, inşa tarihi ve tersane adından uyandım.

Görüşmek üzere...

Akın KURTOĞLU

Mustafa Noyan

14 yıl önce - Çrş 11 May 2005, 06:51
Yalova Gemisi

Samsun Belediyesi sahilde kafeterya olarak kullanmak için bir gemi almıştı.
Ben o gemiyi Yalova olarak hatırlıyorum, ama elimde bunu doğrulayacak hiç belge yok.

ilhan kermen
14 yıl önce - Prş 12 May 2005, 17:18

Mustafa Bey bende günlerdir bu konuyu düşünüyordum.1995 yılında Samsun/Novorossiyk hattında bir RORO gemisinde çalışırken Samsunda bağlı duran bir şehir hatları gemisini görüyordum..Ne yazıkki fotoğrafını çekmemiştim..Düşüncelerimde Halas veya Yalova arasında teredütte kalıyordum..o kesinlikle Yalovaydı...

ilhan kermen

Kemal
13 yıl önce - Cum 25 Ksm 2005, 12:25
Bu vapurun Samsunda işi ne ola

Bu Yalova adlı zannedersem Hollanda yapımı çok şık bir vapur.Samsun limanında durmakta neden İstanbul'da değil de Samsun'da acaba vapurlarımızı sağa sola atmaktan veya hepsini toptan yok etmekten ne zaman vazgeçeceğiz acaba.Bunları gördükçe İstanbul yöneticilerine kızmamak elde değil.Gerçi Samsun'lular ona iyi bakmış ama bu vapurların yeri İstanbul başka bir yer değil.

(+)

umit1
13 yıl önce - Cum 25 Ksm 2005, 21:08

Elinize saglik Kemal bey nihayet SS Yalova yeniden ortaya cikti,adeta eski bir dostla yillar sonu tekrar karsilasmak gibi bir sey.
Yalovanin sokulup sokulmedigini,sokulmedi ise nerede oldugunu konusmustuk nostalji basliginda,bir arkadas onun Samsunda oldugunu soylemisti ama fotografi yoktu.

Herhalde Samsunlulara tesekkur borcluyuz,Istanbullularin kiymetini anlayamadiklari vapuru koruduklari icin.

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Prş 20 Nis 2006, 06:03

"Yalova" vapuru ile ilgili son bilgilere ulaşan var mı?

Akın KURTOĞLU

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM