Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 11
mustafa taşanyürek
9 yıl önce - Sal 03 Ksm 2009, 00:40

Beylerbeyi

doqu
9 yıl önce - Sal 10 Ksm 2009, 01:13

Alıntı:
ÜÇ ESKİ DOSTA
Bir sabah Üçkuyular iskelesine vardım.
Orada üç aşina dosta rastladım.
Gurbette olmanın hüznü ile belki,
Üçü de birbirlerine yaslanmışlar
Görmeyeli bir hayli yaşlanmışlar.
Ortada memleketim Beykoz,
Sağda Hasköy, solda karşı komşu İstinye
Yıllarca boğazda dolaşıp durdular bitevive.
Kim bilir kaç nesli bağırlarında taşıdılar,
Kim bilir ne olaylar, ne anılar yaşadılar.
Boğazın emektarları, körfeze hoş geldiniz,
Bir sabah vakti bana çocukluğumu verdiniz.

İşte Üçkuyular İskelesi' ne gidip de boğazın üç emektar vapuru ile karşılaşınca eski dostlara rastlamanın mutluluğu ve heyecanı ile dudaklarımdan gayri ihtiyarı böyle dizeler döküldü. Bir boğaz çocuğu olarak onlar bizim için hem boğaz panoramasının birer süsü, hem vazgeçilmez ulaşım araçları, hem de keyif aldığımız, dostlarla buluştuğumuz mekânlarımızda Bir zamanlar İstanbul Boğazı'nın birer küçük köyleri olan iskeleler arasında beyaz kuğular gibi süzülerek; gün boyu yolcu taşırlardı. Sabah Beykoz'dan kalkarlar bir Anadolu, bir Rumeli yakasındaki iskeleler arasında zikzaklar çizerek 1,5 - 2 saatte Eminönü'ne varırlardı. Çocukluğumda İstanbul'un en önemli alışveriş merkezi olan Kapalıçarşı'ya, gezmeğe veya bir akraba ziyaretine biz hep o vapurlar ile gider gelirdik. Onlara bindiğimizde içimizi ya yeni bir şey almanın ya da bir akrabaya kavuşmanın heyecanı sarardı.

Bir de Eminönü, Sirkeci ya da Karaköy' de çalışan memurlar vardı. Onlar genellikle Beykoz'dan kalkan 7.40 vapuruna binerlerdi. Herkes birbirini tanırdı. Küçük memurlar da olsalar kim bilir kaç kuşak İstanbullu olan bu zarif insanlar tertemiz giyinirler, vapura bindiklerinde fötr şapkalarını çıkararak "sabah şerifleriniz hayırlı olsun" diyerek birbirlerini selamlarlar ve aşağı yukarı her gün aynı olan yerlerine otururlardı. Zira devamlı yolcuların yerleri belliydi, saygıdan kimse kimsenin yerine oturmazdı. Yol boyunca kahvelerini içerler, gazetelerine göz gezdirirler. Daha sonra da güzel Türkçeleri ile günlük olaylardan, politikadan, edebiyattan sohbet ederlerdi. O günlerde o vapurların bir kültürü vardı. Bu vapurlarla yolculuğa çıktığımız bir sabah bu sohbetlerden ünlü Romancımız Peyami Safa'nın vefatını öğrenmiştim. Çocuk kulağımla yol boyunca onun edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgi edinmeğe çalışmıştım. O yıllarda boğazdaki yalılarda çok varlıklı insanlar oturmazdı. Sakinleri için onlar birer dede yadigârı evlerdi. Zor geçinseler, masraflarını zor karşılasalar bile her evde "aile yadigârı "diye sattırmamakta direnen bir aile büyüğü vardı. O yıllarda yaşayanlardan da her gün o vapurlar ile işe gidip gelen ve memuriyette çalışan insanlar vardı. Daha büyüklerimizden duyduğumuza göre vapurların kaptanları bile her yalıdan kimin vapura bineceğini bilir ve iskeleye yaklaşırken "haydi hazır ol "gibilerinden uzun bir düdük çalarmış.

Önce yalılarda oturanlar değişti, sonra vapurdaki yolcular. Son yıllarda nostalji olsun diye bindiğimde ne o insanlardan ne o kültürden eser kalmadığını gördüm. Boğazdaki bazı iskeleler de yıkılmış, vapur seferleri de azaltılmış. Bizim emektarlar da her halde emekliye ayrılmış ve bazı emekliler gibi İzmir Körfezi' ne sığınmış.

İşte kim bilir çocukluğumda kaç kez bağırlarında taşındığım o eski dostları Körfezde görünce o günlere uçup gittim. Eski dostlar Körfeze hoş gelmişler, şeref vermişler, sefalar getirmişler.

Rabia YAVRUTÜRK
İzmir 2001

Peki, sonra ne oldu ?
İzmir körfezinde sadece bir kaç sefer yapabilen Beykoz vapuru sürekli arıza nedeni ile bir kenara çekildi. Bakım için yapılacak harcamanın çok fazla bulunması nedeniyle 6 Nisan 2004 tarihinde hurda olarak satıldı. Ve gemi söküm atölyelerine gönderilip yok edildi. . .

M. Osman AKBAŞAK
İzmir 2008

http://www.osmanakbasak.com/Beykoz/Beykoz_vapur_i ...iskele.htm

Hasköy Vapuru, İzmir

(+)

mert1969

9 yıl önce - Cum 20 Ksm 2009, 02:46

(+)

Eski bir fotoğrafta Yeniköy vapuru...

doqu
9 yıl önce - Çrş 19 May 2010, 01:13

Rumelihisarı

mustafa taşanyürek
9 yıl önce - Çrş 19 May 2010, 13:27

Rumelihisarı köy tipi vapurlar sınıfına girmiyor.

m.gökhan bölek
8 yıl önce - Cmt 16 Ekm 2010, 01:51

(+)

m.gökhan bölek
8 yıl önce - Pts 08 Ksm 2010, 20:56

BEYKOZ

(+)

tarkan arslan

8 yıl önce - Cum 03 Arl 2010, 15:49

Çengelköyün sonu

f

fotoğraflar alıntıdır

http://www.gemimodelcileri.org/takagurcangulduler.htm

tarkan arslan

8 yıl önce - Cum 03 Arl 2010, 15:49

ugur ozarslan
8 yıl önce - Sal 08 Şub 2011, 16:37
Beylerbeyi Vapuru

Bende Sizlerle Beylerbeyi vapuru ile ilgili belgeseli paylaşmak isterim.

http://www.akilli.tv/video/471649/BEYLERBEYI-VAPURU.aspx

sayfa 11
« önceki   123 ... 10111213   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM