Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
simon

13 yıl önce - Pts 27 Şub 2006, 02:43

İstinye vapurunun orjinal görünümü.

(+)

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Sal 14 Mar 2006, 01:35

1959 Hasköy Tersanesi yapımı "Beykoz" adlı köy tipi vapur, Karaköy Rıhtım Caddesi'nin döndüğü noktadaki dubalı geçici iskeleye bağlamış halde. Ya küçük çaplı teknik bir onarımdan geçiyor, ya da Köprü'nün kalabalıklığından ötürü, kenarda bu kalabalıklığın azalmasını ve sefer saatinin gelmesini bekliyor... Rıhtım'dan Yolcu Salonu'na doğru bir Leyland dönüyor. Karşıda, tüm haşmetiyle duran binayı söylememe gerek yok herhalde!...

Akın KURTOĞLU

fatih kocaoglu
13 yıl önce - Sal 18 Nis 2006, 22:20

1973 yılından bir fotoğraf.Beykoz isimli vapur sanırım  

(+)

En son fatih kocaoglu tarafından Sal 18 Nis 2006, 22:40 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Kemal b
13 yıl önce - Sal 18 Nis 2006, 22:33

Fotoğraftaki vapurun Beykoz, Vaniköy ya da Hasköy olması lazım.

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Prş 20 Nis 2006, 02:23

Evet, bir üzerindeki resimin farklı bir açıdan çekilmiş hâli, ya da 2 kardeşinden birisi... (Toplam 3 adettiler...)

Akın KURTOĞLU

Mustafa Noyan

13 yıl önce - Prş 20 Nis 2006, 10:48

Alıntı:
Fotoğraftaki vapurun Beykoz, Vaniköy ya da Hasköy olması lazım.

Fatih'in yüklediği vapurun ikinci katında en ön kısımda çapa mahallini ön açık yolcu salonundan ayıran paravan kısmın yan cephesinde bir tek pencere var; bu kısımda Hasköy vapurunda 3, Beykoz Vapurunda 1 pencere vardı, Vaniköy vapurunda ise yenileme yapılmadan önce hiç pencere yokken yenilemeden sonra zaten şekli tamamen değişmişti.
Bu durumda fotoğrafdaki vapur kesinlikle BEYKOZ Vapuru olmalıdır.

umitoner
13 yıl önce - Prş 20 Nis 2006, 15:15

Bu vapur Hasköy olamaz çünkü Hasköy İstanbul'da hiç calışmadı.

umitoner
13 yıl önce - Prş 20 Nis 2006, 15:27

Akın Bey'in daha önce verdiği Vanköy resmiyle de (siyah-beyaz olan) birebir örtüşüyor. Yani bence %100 Vaniköy.

Bu vapur daha sonralari uzun sure İzmir'de hizmet verdi. Makinalarının sorunlu olduğunu duyardım hep. Epey bir süredir goremez oldum. Akıbetini bilen varsa ve iletirse sevinirim.

Ayrica benim cok begendigim İstanbul'daki Sedefadasi ve onun tipindeki 3 geminin seferden alindigini akibetlerinin ne olacaginin bilinmedigi gibi bir seyler okumuştum buralarda bir forum sayfasinda. Keske bunlari Izmir belediyesi alsa. Cocuklugumdan beri neredeyse aşik oldugum gemilerdir bunlar. Onlari İzmir'de görmek ne büyük zevk olurdu.

simon

13 yıl önce - Prş 20 Nis 2006, 21:42

Alıntı:
Bu vapur Hasköy olamaz çünkü Hasköy İstanbul'da hiç calışmadı.

Bildiğim kadarıyla, Hasköy vapuru 6 veya 7 yıl gibi istanbul sularında mekik dokumuştur. Sevgili Fatih Kocaoğlu'nun gönderdiği resimde Hasköy olmadığı görüşüne katılıyorum. Çünkü Hasköy'ün iki kardeşi olan Beykoz ve Vaniköy vapurları başta sadece kaptan köşkünün üzerine tek direkli olarak tasarlanıp hizmete sokulsa'da, daha sonraları ön kısımlarında bir direk daha dikilmiştir. İnşa edildiği zamandan bu zamana kadar tek direkli olma özelliğini koruyan vapur Hasköy vapurudur.

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Prş 20 Nis 2006, 21:55

Alıntı:
Bildiğim kadarıyla, Hasköy vapuru 6 veya 7 yıl gibi istanbul sularında mekik dokumuştur.

Evet, benim de bildiğim kadarıyla "Hasköy" İstanbul'da, "Vâniköy" de İzmit Körfezi'nde yıllarca çalıştılar (Hatta 1980'lerin başlarında dahi Vâniköy İzmit'te idi). Ardından Hasköy (1980'den evvel olması kuvvetle muhtemel) İzmir'e gönderildi. "Beykoz" ise inşasından son seferine kadar, sadece İstanbul'da hizmet verdi.

Akın KURTOĞLU

sayfa 2
« önceki   123 ... 111213   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM