Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Çrş 16 Mar 2005, 23:56
İstanbul için sanal vapur seyr-ü sefer takip programı

SANAL VAPUR HATLARI

2001 yılında İstanbul şehir plânını bilgisayarda çizerek, üzerinde tüm vapur iskelelerini işaretledim. Ardından, 2001 yılı TDİ Vapur tarifesini bilgisayara yükledim... İskeleler arası vapur rotalarını gerçek güzergâhlarıyla zahiri olarak kodladım. Her bir hattın kaç dakika sürdüğünü araştırarak buldum ve bu verilerin tümünü bir programda topladım (Eminönü-Üsküdar: 13 dakika, Eminönü-Kadıköy: 18 dakika, Beşiktaş-Kadıköy: 24 dakika gibi...).

Program çalıştırıldığı anda, o anda İstanbul sularındaki vapurların çalışmasını eşzamanlı olarak görme imkânını buldum. Vapurlar iskelelerden kalkıyor (Vapurların 4 ana ve 4 ara yöndeki minik görüntülerini bilgisayarda oluşturarak ekledim. Rota düğüm, yön değişim kısımlarına geldiklerinde her bir vapur 45'er derecelik sapmalar yaparak, o yöne ait görünüme atlıyorlar), sanki uzaydan İstanbul seyrediliyormuş hissi verecek şekilde her vapur, kendi rotasında bilgisayarın gerçek saatini, sürekli bir subroutin içinde kontrol ederek yollarını şaşırmadan birbirlerinin yanından geçiyor ve varacakları iskeleye yanaşıyorlar. Bu şekilde, hangi saatlerde (pik saatler gibi) yoğunluk artıyor, anında ekranda görülebiliyor...

Bu programda, sezon değiştikçe tek yapılacak olan, yeni tarifeleri yüklemek yeterli oluyor...

Yalnızca tek bir handikapımız var ki, o da şu: 1984'lerden kalma bir alışkanlıkla ben bu programı QBasic'de yazdım ve düzenledim... Dolayısıyla, bunun günümüz makinalarında nasıl otomatik olarak çalıştırılacağı konusunda bir fikrim yok... QBasic içinden çalıştırmak yeterli oluyor gerçi ve program tıkır tıkır çalışıyor ama, arkadaşlarımın o kadar uyarılarına rağmen ben onları kaale almadım ve inatçı yaşlılar gibi gittim yine QBasic'de hazırladım... Şimdi çok pişmanım... Ama ne çare?

Bunu güncel hale getirerek, 24 saat otomatik olarak çalışabilecek hale getirme imkânımız var mı acaba?

Screen görüntüsünün capture halini az sonra göndereceğim...
Aman, bana bir yardım!... Bu, temeli atılmış programı ziyan etmeyelim de, kullanıcının birşey yapmasına gerek kalmadan işe yarar bir hale getirelim...

Akın KURTOĞLU

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Prş 17 Mar 2005, 01:05

BENİM PROGRAMDAN BİR CAPTURE:

(+)

Yaptığım bilgisayar programından aldığım, saat 18:41 itibarıyla bir capture görüntüsü...
Harita, "İç Liman" denilen kısımla, Boğaziçi'nin girişi ve Kadıköy-Haydarpaşa'ya kadar olan kesimi içine almaktadır...

Sarı renk rakamlı iskeleler TDİ'nin, beyaz renkli olanlarsa İDO'nun iskeleleridir... Tabii program 2001 yılına göre yapıldığı için, haritadaki olası ufak değişiklikler haliyle şimdilik yansımadı, ancak düzeltilmeleri ortalama 10-15 dakikamı alır...

Altta arka arkaya giden iki vapur; Yalova ve Çınarcık rotasındalar...
Kuzguncuk'a giden ise 18:15 Boğaziçi vapuru... Az sonra Boğaz Köprüsü'nün altından geçerek gözden kaybolacak...

Vapurlar (herbiri ayrı ayrı, birbirlerinden bağımsız olarak); dakikada 60 defa kalkış saati, rota uzunluğu ve hızlarını, hazırladığım bir formülü baz alıp sürekli kontrol ederek, hangi yöne kaç piksel ilerlemekleri gerektiğini bularak, bu sonuca göre konumlarını değiştirmekteler...

Hatlara bir numara verdim... İskelelerde de aynı numaralar var... Böylece hangi hat nereler arasında çalışıyor, görülebiliyor...

Ardarda giden vapurlar herhangi bir hatadan kaynaklanmıyor... Kalış saatlerinin o zaman diliminde gerçekten arka arkaya gelmesinden dolayı, (gerçekte de bazen bu şekilde gidenlerini görürüz ya) görünmektedir...

Programlama konusunda uzman olan arkadaşlar varsa, bu programı güncellemek iyi olacak... Sitemiz WOW'un (Sitemiz diyorum ama, artık ben bu siteyi ciddi ciddi kabullenmeye başladım), hiçbir sitede olmayan bir özellik kazanabileceği bir çalışma olacak...

Akın KURTOĞLU

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Prş 17 Mar 2005, 19:33

(+)

Bu capture da; şehirhatları vapurlarının ölü saatten-pik saatlere geçiş vakitlerindeki gidiş-gelişlerini göstermekte...

Akın KURTOĞLU

Kutlu Singil

13 yıl önce - Pts 01 May 2006, 18:13

Bu program ile ilgili bir link verilirse, bilgisayarimiza indirip kullanabilir, ve boylece bu muhtesem calismayida ziyan etmemis oluruz....

Kutlu Singil

13 yıl önce - Pts 01 May 2006, 18:21

bu progamin calistirilabilmesi icin bir emulator'e ihtiyac var...

aramalara basliyorum... ancak bilgisi olan varsa lutfen ilgilensin...

Rifat Behar
13 yıl önce - Pts 01 May 2006, 18:59

wow !!! demek istiyorum. Akın Abi sen neymişsin ya !!

burakbecan
13 yıl önce - Sal 02 May 2006, 00:36

bu gerçekten muhteşem bir şey.kutlu abinin de dediği gibi keşke bilgisayarlarımıza yükleyip çalıştırabilsek

Kutlu Singil

13 yıl önce - Sal 02 May 2006, 00:38

evet muhtesem birsey ama, ben oyle dedim diye eksi puan vermisler...

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Çrş 03 May 2006, 18:05

Günümüz şartlarına göre bir programa uydurabilirsek, daha net ve detaylı olarak çizilecek harita üzerinde, Kabataş-Topkapı, Tünel ve Kabataş-Taksim fünikülerini de gösterebiliriz. Böylece, ileride konulması muhtemel olan Kabataş kalkışlı vapur hatlarının fünikülerin geliş ve gidişleriyle senkronize çalışıp çalışmadığını da saniyesi saniyesine takip edebileceğiz.  

Akın KURTOĞLU

Süha
9 yıl önce - Cmt 20 Hzr 2009, 16:01

Akın abi'nin yazdığı programın sanal tabanlı bir biçimde internete yarlanmış durumda. Vapurların ser-ü Seferlerini çok rahat takip edebiliyorunuz.

2 Tane İnternet Tabanlı Gemi Takip Programı:

Marine Traffic

(+)

Kaynak: http://www.marinetraffic.com/ais/

Vessel Tracker

(+)

Kaynak: http://www.vesseltracker.com/en/Port/ISTANBUL/Map.html

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM