Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul - Bahçe Tipi Vapurlar
« önceki   123 ... 697071   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
sayfa 2
umit1
14 yıl önce - Sal 03 May 2005, 09:01
mv Dolmabahce

1952 Denny of Dumbarton yapimi.Mv Fenerbahce nin esidir.1990 yilinda istartaya cikar

(+)

tilmis ve daha sonra Aliagada sokulmustur.

umit1
14 yıl önce - Çrş 04 May 2005, 20:09
mv Pasabahce

Bahceler den ucuncusu 1952 Italyan yapimi mv Pasabahce.
Bu gemi yarim yuzyili gecen surede surekli olarak Istanbullulara hizmet vermis ve zannederin hala da vermektedir.Sehir hatlari isletmesinin gelmis gecmis en hizli gemisidir.
Ilk seferini Italyadan Istanbula yapmistir.

Makineleri mv Fenerbahce ve Dolmabahce ile ayni tip olmakla beraber (Her biri 10 silindirli iki adet Sulzer ana makina),Pasabahce'nin makinalari orijinal Sulzer imalatidir ve Fenerbahce ile Dolmabahce nin Denny tarafindan Iskocyada Sulzer lisansi altinda imal edilen ana makinalarindan biraz daha gucludur.

Ekteki foto Eylul 2003 de alinmistir.

(+)

Faruk Öncan

14 yıl önce - Prş 05 May 2005, 19:39

Eski Yalova ekspresi Paşabahçe Sarayburnu önlerinde

(+)

umit1
14 yıl önce - Pzr 05 Hzr 2005, 09:24
Kurucesme ve Hayriye komur istasyonu

Mordehay bey size de Gunaydin,

LT1 i adini belki degil ama kendisini hatirliyabiliyorum kurucesme onunden defelarca gectim vapurla komurlu vapurlar devrinde.bu arada genc arkadaslarda Galatasay adasinin kisa bir tarihcesini ogrenmis oldular bu kucuk sohbet sayesinde.

Bende Yalova vapuru ile ilgili bir animi aktarayim bu vesile ile.

1970 yillarda birgun Karakoy iskelesinde Kadikoy vapurumu bekliyordum ama iskeleye Fairfields lerden biri yerine revizyondan daha yeni cikmis ss Yalova yanasti,neyse bindik ben kic tarafta yan aciga oturdum,yalova kalkti hemen arkasindanda kadikoy adalar seferini yapan Pasabahce kalkti ve tabii sarayburnu onlerinde bizi rahatca gecmeye basladi.(Biliyorsunuz Pasabahce sehir hatlarinin gelmis gecmis en hizli gemisidir) Pasabahce bizi bir vapur boyu kadar gectiginde bizim Yalova nin pervane titresimlerimin epeyce artigini ve vapurun dahada hizlandigi hissettim ve birde baktim ki bizim Yalova meshur Pasabahceyi santim santimde olsa yakaliyor vr geciyor olacak is degil !.
Tekrar yanyana geldigimizde (Pasabahce 100 metre kadar yanimizda seyrediyor) Pasabahcenin carkcilarinin,yani makinistlerinin yolcularin inip bindigi sahanliga ciktigini Yalovayi bir muddet seyredip,Yalovaya dogru malum el hareketlerini yapip tekrar kaybollduklarini gordum.
Hemen sonra Pasabahce nin bacasindan cikan eksoz artti ve tekrar bizi gecmeye basladi yani Pasabahcenin makinistleri Yalovayi gecebillmek icin motorlarina yuklendiler,Kadikoy icin yavasladigimizda yaklasik iki vapur boyu onde idiler.

Kadikoy adalar iskelesine yanasan Pasabahce ile Kadikoy iskelesine yanasmak icin onun yanindan gecen Yalova murettebatlari arasidaki malum el ve kol sovu ise yolcular icin gunun show programi idi herhalde.

saygilarla,

Mustafa Noyan

14 yıl önce - Çrş 22 Hzr 2005, 19:31
Burç'un vapur sorusu

Alıntı:
acaba hangi vapurun içi??

http://wowturkey.com/t.php?p=/tr27/Burc_vapur_ic_0177.jpg

Fenerbahçe

Mustafa Erdinç
14 yıl önce - Cmt 16 Tem 2005, 19:45

Tüm Vapurseverlere Merhaba !

Bugün Eminönü civarında bir dolaştım. Ve son elde kalan emektarlardan ve belki de pek coğumuzun hala gönlünde yerini hala muhafaza eden MV FENERBAHÇE'ye rastgeldim.
Tabii ki, henüz yok edilmemişken, belki bir daha çalışırken rastgelemeyeceğim korkusu ile onu fotoğrafladım. Umarım daha çok uzun yıllar hizmete devam eder. Çünkü böylesine güzel bir KUĞU artık yok....

(+)

(+)

(+)

(+)

umit1
14 yıl önce - Pzr 17 Tem 2005, 23:04

Tabiki Fenerbahce nin mi Pasabahce nin daha guzel olduklari hakkinda dusuncemiz ancak subjektiftir,ama her ikiside "modern" konserve kutulari ile kiyas bile edilemeyecek kadar alimli vapurlar burasi kesin,

Bence Fenerbahce klasik masif (kaplama degil !) maun kaptan kosku ve Denny of Dumbarton a ozgu tekne hatlari ile biraz daha koklu bir denizcilik geleneginden geldigini belli ediyor gibidir.

Ama her ikiside bugunki halleri ile bile Istanbul un en guzel ve en hizli iki vapurudur,ve turlerinin dunyada bozulmanis durumda kalan en son iki orneginidir.

Ama malesef onlarinda ,Fairfieldslerinde kaderi belli oldu.

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Pzr 17 Tem 2005, 23:52

Alexandros Ağabey'in de Ümit Bey'in de söyledikleri o derece doğru ki... "Paşabahçe" de "Fenerbahçe" de birbirinden güzeller. İkisi arasında kıyas yapmak, iki güzel sevgili arasında mecburî seçim yapmak gibi zor...

Kaptan köşkünün o mükemmelliği ve simetrisi ile Fenerbahçe bir adım öne çıkarken, zerafeti, genel hatlarındaki uyumu, inceliği ve adeta kuğu görünümüyle de Paşabahçe onu yakalayıp bir adım öne geçiyor...

Kıssadan Hisse: Ne yardan ne de serden geçilmez!...

Akın KURTOĞLU

Alexandros

14 yıl önce - Pts 18 Tem 2005, 14:20

Egri oturalim, dogru konusalim. Saka bir yana Elektronun hakki var, gercekten Dolmabahce ve Fenerbahce, Pasabahceden daha guzel. Pasabahce daha kaba yapimli, ama dikkat ederseniz kaptan koprusu daha aerodinamik yapimli. Ustelik yalniz Pasabahcede (eski) ikinci mevkide ust tarafta disarida oturabiliyorsun (yan tarafta), sanirim hicbir sehirhatllari vapurunda bu oturma yeri var.

Bilirsiniz eskiler hatirlar, o zamanlar ne television, ne PC, nede cep telefonu oyunlari vardi, ada sahilllerinde oturup vapurlari seyrederdik ufak iken, bir taraftan Suvat, obur taraftan Ulev vapurlari taraftarlari vardi, ayni sekilde Maltepe – Suadiye mukayesesi ve Pasabahce bir taraftan obur taraftan Dolmabahce-Fenerbahce mukayesesi vardi. Bende koyu ve fanatik Pasabahce taraftari olarak guzellik yarismasina 12 puani Pasabahceya veriyorum.

Hoscakalin.

Mustafa Erdinç
14 yıl önce - Pts 18 Tem 2005, 19:16

Sevgili Alexandros !

Öncelikle teşekkür ederim. Ben genellikle, kişilik olarak, pek ön planda olmayı sevmeyen bir tipim. Wowturkey sitesini, eger önemli bir engelim yok ise, hemen hemen hergün bir yoklarım.
Burası, çok kültürlü ve sanata değer veren arkadaşların bir araya geldikleri yer... Seviyeli, Ölçülü ve Saygılı....Kopmam mümkün değil...

Ben bu ara, bir vapur sever olarak, bir vapuru hatırlatmak istiyorum... Sanırım bunu pek az kişi hatırlayabilecektir... Yıl 1959-1960 sanıyorum... Bostancı - Adalar arası çalışan SS SUVAK isimli küçük bir vapur... Sonraları izini kaybettim...

Bu vapur hakında elinde bilgi ve fotoğrafı olanlar varsa çok sevineceğim... Eskiler... Şöyle arşivlerinizi bir tarayın bakalım.... DİKKAT: Suvat değil.... SUVAK isimli...

İşte sizlere üç adet MV PAŞABAHÇE fotoğrafı... Arşivimden.... Sarayburnundan çekilmiştir..
Makine: CANON S1IS... Hepinize Saygı ve Sevgiler sunarım....

(+)

(+)

(+)

sayfa 2
« önceki   123 ... 697071   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM