Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya - Metro Müjdesi
« önceki   1234 ... 747576   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
faya
10 yıl önce - Cum 23 Şub 2007, 01:29
bilmiyorum

şu an için metro bana gereksiz gibi görünüyor tabi bu benim fikrim hepinize saygı duyarım ama
metrodan önce şu tramvayları bi yenileseler daha hızlı gitse daha güzel olur her halde

fakat metro yapılırsada çok sevinirizyani ama o kadar para nerde?
ayrıca tahir ak yürek seimde proje olarak gösteriyodu sanki bunu kullandı diye hatırlıyorum ama o üsten gidiodu yanlışmıyım yanlışsam biri düzeltsin

berke_han

10 yıl önce - Cum 04 May 2007, 12:00

inşallah gelir metro.konyamıza çok yakışacaktır

görkem 07
10 yıl önce - Cum 04 May 2007, 12:57

Arkadaşlar Metro iyidir hoşturda...Muazzam bir maliyettir...kilometresi 75 milyon dolara gelir.10 km lik bir hat yapsan 750 milyon dolar bunun maliyeti.Ayrıca konya büyüyen bir kentimiz olmakla beraber metro için acele etmenin gerek olmadığını düşünüyorum.Yani borç harç alıp ilerde yarım kalacaksa hiç başlanmasın.Adana metrosu gibi olmasın sonu yani... haa finansman sorunu halledilir o zaman başka...Çünkü metro ağı ile şehrin gelecekteki ulaşım sorunu için de köklü çözüm olur...
  ancak ben etkin kullanılan bir tramvay sistemi ilede ulaşım sorununun çözüleceğini düşünüyorum....Araçlar yenilenerek,telebin az olduğu duraklar kaldırılarak sefer sayıları sıklaştırılarak sorunlar hafiletilebilir... 23 km lik tramvay ağının yerine bu metronun yapılacağı söyleniyor...Bu yaklaşık 2 milyar dolarlık bir yatırımdır...

H. Altun
10 yıl önce - Sal 12 Hzr 2007, 19:47

Bence Konya'ya metro yapılmalı. Metro Türkiyede en çok Konya'ya yakışır. Birincisi maliyet yönünden belli bir tasarruf sağlar şehir düz olduğu için.İkincisi Konya Büyükşehir belediyesinin Türkiyedeki birkaç borçsuz belediyeden biri olması ve belediyenin bu işin altından kalkabilecek teknik alt yapıya ve maddi güce sahip olması. Üçüncüsü Konya şehir merkezinde 20 yıldır işlerliğini sürdüren tramvayın artık Konya'ya cevap verememesi önemli üç neden olarak gösterilebilir. Daha birçok neden ileri sürülebilir.Hayırlısı olsun diliyorum eğer metro yapılamazsa onun yerine monoray sistemi düşünülebilir.

MurataruM
10 yıl önce - Sal 12 Hzr 2007, 19:55
metro

Merhaba,
Metronun maliyeti cok yuksektir ama bir kere yapildiginda bir tren seti diger ulasim araclarindan cok daha uzun sure kullanilir. Oslo metrosunun bazi vagonlari 1958 yilindan kalma ve hala cok iyi calisiyor. Gecen sene teker teker yenilemeye basladilar. Ayrica sehir ici trafige faydasi ve kullanan kisilere kazandiracagi zamani ve konforu dusununce verilen parayi kat kat cikartir gibime geliyor. Ustelik kendi iscimizin muhendisimizin yapacagi bir metro projesinden ulkemiz de kazanir. Kimbilir belki bu sefer vagonlari da Turkiyede yapilir...
Hayirli olsun diyorum...

Burakhan
10 yıl önce - Sal 12 Hzr 2007, 21:20

Alıntı:
23 km lik tramvay ağının yerine bu metronun yapılacağı söyleniyor...Bu yaklaşık 2 milyar dolarlık bir yatırımdır...

23 km'lik tramvay hattının yerine yapılacak metro ağında (Konya için konuşuyorum) en fazla 1/3'lük kısım yer altında olacaktır. Zafer - Aydınlık arasında (en fazla 5km) yerin üzerinden gitmesi zor. Ancak Aydınlık'tan sonra Sanayiler, Binkonutlar ve bunun gibi yoğun yerleşim yerleri haricinde Metro yer üzerinden de gidebilir(sinyalizasyon ekarte edilmek şartı ile)

Bu şartlarda 700 Milyon$'a metro hatı inşa edilebilir. Tabi ki bu teorik bir ihtimaldir.

Alıntı:
İkincisi Konya Büyükşehir belediyesinin Türkiyedeki birkaç borçsuz belediyeden biri olması ve belediyenin bu işin altından kalkabilecek teknik alt yapıya ve maddi güce sahip olması.

Artık KBB borçsuz bir belediye değil. 2004 öncesi bu söz doğruydu. Ancak şu an yapılan yatırımla geçmiş dönemdekiler kıyaslanamaz bile. Bu açıdan çok da kızmıyorum.
Borçsuz bir belediye bile Metro inşaatının altından kalkabilecek mali güce sahip olamaz. Elbette ki uzun vadeli kredi kullanılmak zorunda. Önemli olan bu sistemin kredinin geri ödenmesi için rantabl olup olmamasıdır.

Alıntı:
Hayırlısı olsun diliyorum eğer metro yapılamazsa onun yerine monoray sistemi düşünülebilir.

Monoray dünyanın çok az yerinde tabiri yerindeyse "numunelik" olarak ulaşım sağlamakta. Kaldı ki 60 tramvayın kaldıramadığı yolcu yoğunluğu ve uzun yolu Monoray hiç kaldıramaz. Monoray hakkında küçük bir araştırma yaparsanız bunun fantaziden ibaret olduğunu anlarsınız.

Alıntı:
Ustelik kendi iscimizin muhendisimizin yapacagi bir metro projesinden ulkemiz de kazanir. Kimbilir belki bu sefer vagonlari da Turkiyede yapilir...

Türkiye'nin sorunu kalifiye eleman değil, imkan sıkıntısıdır. Metro'nun ilk üretimi için büyük bir para gerekir. Ama hiç bir sermaye kuruluşu (belediyeler de dahil) bu riske girmek istemez. Halbuki Türkiye yurt dışına sadece raylı sistem ulaşımı için ödediği parayla bir kaç ulaşım sistemi daha inşa edilebilirdi... Sermaye sahipleri Türkiye'ye, bu ülkenin gücüne inanmıyorlarsa girişimciler ne yapsın?

Alıntı:
Üçüncüsü Konya şehir merkezinde 20 yıldır işlerliğini sürdüren tramvayın artık Konya'ya cevap verememesi önemli üç neden olarak gösterilebilir.

Bu aslında tek nedendir. 24 saat çalışan 60 tramvayın cevap veremediği nüfus, ulaşım yoğunluğu ve uzun güzergah, Metro'nun devreye sokulması için en büyük ve tek sebeptir.

atesali
10 yıl önce - Sal 22 Oca 2008, 21:37

Alıntı:
konyanın merkez nüfusu 762 000 den (tabelada yazan) 1 020 000 e (50 000 lik köy ve belde nüfusu dahil) yükselmiştir.
merkez nüfusunda üçte birlik bir artış yaşanmış.

Konya şehrinin nüfusu 1 milyonu aştığına göre artık metronun gelmesine Devlet Planlama Teşkilatı tarafında bir engel kalmamıştır. Artık şu saatten sonra vaadedilen metro yapılmazsa bu kimsenin değil belediyenin suçudur!..

nebi

10 yıl önce - Sal 22 Oca 2008, 22:28

Alıntı:
Artık şu saatten sonra vaadedilen metro yapılmazsa bu kimsenin değil belediyenin suçudur!

Merak etmeyin Belediye Temeli atacaktir, 2009 geliyor

Yusuf Esengül

9 yıl önce - Prş 14 Şub 2008, 12:20
kimyager

Ankar metro yapımında geç kaldı.Maliyeti çok arttı.Aynı şeyleri Konya için de öngörmek lazım.Şehir hızla büyüyor.Eğer projeler gerçekleşirse ilimizde 3-4 üniversite olacak.(1.TOOB 2.Mehir Vakfı 3.Sağlık Vakfı-Vakıf Hastanesi) Bunlarla birlikte nüfus artacak.Turizm gelişmeleri de göz önüne alınırsa şehir içi taşımaya karayolu ve tramvaydan başka alternatifler düşünülmeli.Hem de acilen.

umucu
9 yıl önce - Prş 30 Ekm 2008, 16:37

turkiye de metro yapilacak belki en musait sehirdir konya.bazi arkadaslar hala konya ya metronun gereksiz oldugunu soyluyorlar.gercekten inanamiyorum.acaba kendimize mi yakistiramiyoruz yoksa maddi olarak kulfetli oldugundan anlamiyorum.bati da 100 sene once yapilmis metrolar.uzun vadeli projelerdir bunlar.su anda ihtiyac olmasa bile.alt yapisi hazirlanir en azindan.maliyetini birakin biz dusunmeyelim oy verdiklerimiz dusunsun

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 747576   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM