Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya - Metro Müjdesi
123 ... 959697   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
sayfa 1
42hakan42

14 yıl önce - Pts 17 Nis 2006, 21:44
Konya - Metro Müjdesi


Konya Ulaşım Master Planı’na dahil edilen projeye DPT’den onay çıkması halinde, Konya Metrosu’nun temeli 2007 yılı içinde atılabilecek.

 Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Komisyonu Başkanı Fatih Yılmaz yaptığı açıklamada, nüfus yoğunluğu sürekli artan Konya’da tramvayın, ulaşım ihtiyacını artık karşılamakta yetersiz kaldığını söyledi.

 Kentin metroya kavuşması için planlama çalışmalarına başlandığını ifade eden Yılmaz, “Şu an Ulaşım Master Planı’nda revizyon çalışmaları yapılıyor. Bu çalışma yapıldıktan sonra DPT’nin onayına sunulacak. Ulaşım Master Planı’nda yer almadan DPT onay vermiyor” dedi.

 Projeye DPT’den onay çıkması halinde Konya Metrosu’nun temelinin, dünyada Mevlana Yılı ilan edilen 2007 içinde atılabileceğini açıklayan Yılmaz, şunları kaydetti: “Konya Metrosu’nun, etaplar halinde yapılması düşünülüyor. İlk etap nüfus yoğunluğu ve ulaşım ihtiyacının en fazla olduğu kent merkezi ile Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubat Yerleşkesi arasında olması düşünülüyor. Daha sonra Metro, ihtiyaca göre kentin farklı noktalarına da uzanacak. Ayrıca, mevcut tramvay hattının, üniversite yerleşkesi ve TOKİ Konutları içinden geçirilmesi de yapılan çalışma içinde yer alıyor. Bosna- Hersek Mahallesi ile 2. Organize Sanayi Bölgesi arasında da bir raylı sistem hattı planlanıyor.”

 Yılmaz, Konya’nın, modern ulaşım aracı olan metroya mutlaka kavuşacağını belirterek, “Kent merkezi ile Bosna-Hersek Mahallesi arasındaki mesafenin tramvayla halen 1 saatte alınması hoş bir olay değil. Bu sürenin 15 dakikaya inmesi gerekiyor ve umarım kısa süre içinde bu da gerçekleşecek” diye konuştu.  

http://www.merhabagazetesi.com.tr/arsiv/2006/04/18/g8.htm


Mahmut
14 yıl önce - Pts 17 Nis 2006, 22:06

Çok güzel bir haber , çok sevindim.

Tramvay hattı ne olacak acaba ? Metro hattına parallel gitmesi bence pek mantıklı değil.42hakan42

14 yıl önce - Pts 17 Nis 2006, 22:15

Metro hattı ile tramvay hattı aynı şu anda. Ama bu ilk etap için düşünülüyor. Mevcut tramvay hattını genişletmeyi düşünüyorlar. Yani şu anda yolcu yoğunluğu en fazla olan merkez-kampüs arasına düşünülüyor. Tahminim tramvay hattı başka yönlere kaydırılabilir.

nebi

14 yıl önce - Pts 17 Nis 2006, 22:55

Iste bu!!!! sonunda anladilar konyamiza metro yakisir...ya ben belediyeye mail atmistim 1 sene evvel demek sagolsunlar bunu degerlendirdiler

Sonunda meram'ida dusunduler ya ona çok seviniyorum bence metro simdi yapilmali nedenini sorarsaniz ilerde sehir çok buyuk oldu mu dahada zorlasir ufak ufak yapsinlar ilerisi için kolaylasir hem zaten konya dumduz zor diye bir sey yok bu proje için insallah 2007 de temel atilir


omeralp
14 yıl önce - Sal 18 Nis 2006, 18:09

gercekten  konyamiz  icin  super  bir  gelisme  ...zaten  tramvay  sehir  nufusunun  surekli artmasi  ve yavas olmasi nedeniyle talebe karsilik  vermekte oldukca yetresiz kaliyordu.. :thumbsup:nediyelim  tum konya  icin  bu  proje  hayirli olur  insaallah...Karani Eseroğlu
14 yıl önce - Sal 18 Nis 2006, 19:05

Konya yıllardan beri, hangi partiden gelirse gelsin yerel yöneticiler açısından şanslı bir kenttir. 1980 li yıllarda tramvayla tanışması bildiğim kadariyle Anadolu'da bir ilkti ve diğer kentlere de iyi bir örnek oldu. Tramvayın yaklaşık 20 yıldır, 250-300 bin nüfuslu bir kentin trafik sorunlarının çözümüne çok olumlu katkıları olmuştur. Fakat bu gün nüfus bir milyona dayanmış, belediye mücavir alanının çapı 40 km.ye yaklaşmıştır. Yanlış hatırlamıyorsam öğrenci sayısı bakımından İstanbul Üniversitesi'nden sonra ikinci sırada olan Selçuk Üniversitesi'nin onbinlerce öğrencisi, onlarca sanayi çarşısı ve üç tane organize sanayi bölgelerinin binlerce çalışanı her gün bu geniş alanda seyahat etmektedirler. Bundan 3-5 yıl sonrasını da gözönüne getirirsek Konya için metronun ne kadar gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Konya umarım metroda da Anadolu'ya iyi bir örnek olacaktır.

42hakan42

14 yıl önce - Sal 18 Nis 2006, 19:12

Hızla büyüyen bu kent için metro hayati bir önem arzediyor elbet. Eğer zamanında yapılabilirse ulaşım bakımından sağlıklı bir kent olur Konya. Mevcut tramvay hızlı nüfus artışının getirmiş olduğu yoğunluğu kaldıramıyor. Tramvaya her binişimde insanlar balık istifi bir şekilde seyahat etmek zorunda kalıyor.

 Bu hat üzerinde yer alan yerleşim birimlerine,otogara,sanayi bölgelerine ve kampüse tramvay yetmiyor artık. Bu sorunun üstesinden gelebilecek tek çözüm var o da METRO...


Kartal
14 yıl önce - Sal 18 Nis 2006, 19:47

Bence de Metro Konya'ya yakisir.
Nufusu bir Milyon'a yaklasan bir kent icin en iyi yatirimlardan biridir.
Ama metro guzergahi mevcut metro hattiyla aynidir.
Baska yerlere de kisa surede hatlar yapilsa daha iyi olur.

En fazla metro gereken Selculku Universitesi Kampusu ile Merkez arasi midir?
Ayni yere hem metro hem tramvay gitmesi ve baska yerlere (otobus/dolmustan baska) birsey gitmemesi bunu mu belirtiyor?


42hakan42

14 yıl önce - Sal 18 Nis 2006, 19:53

Alıntı:
En fazla metro gereken Selculku Universitesi Kampusu ile Merkez arasi midir?
Ayni yere hem metro hem tramvay gitmesi ve baska yerlere (otobus/dolmustan baska) birsey gitmemesi bunu mu belirtiyor?


 Evet,en gerekli güzergah şu anda merkez ve kampüs arası. Çünkü bu güzergahta yerleşim alanları,sanayi bölgeleri,otogar ve kampüs gibi nüfusun yoğu olduğu yerler var. sırf kampüste onbinlerce kişi tramvayı kullanıyor.
 Mevcut tramvay hattı ile aynı ama tramvay hattı başka bölgelere kaydırılarak faydalı duruma getirilir. Bu yüzden bu bölgelere otobüs pek sık gelmiyor. Ama dolmuşlar çok miktarda var.


Burakhan
13 yıl önce - Pzr 03 Eyl 2006, 02:19

Metro hattının Zafer meydanından Selçuk Üniversitesi Kampüsü'ne kadar ulaşması demek 55 dakikalık bir yolculuğun 15-20 dakikaya inmesi demek.
Metro hattının güzergah seçimi çok başarılı.

Tramvay hattının kaydırılacağı güzergahlardan biri de İstanbul Yolu-TOKİ konutları olacak.Artık buradan Metro hattıyla bağlantısı mı yapılır, yoksa buradan Binkonutlar'a mı geçe geçer bileem. Bu arada Otogar ile Halil Ürün Caddesi'nden M1 AVM ve daha ilerisi için oluşturulacak tramvay güzergahında rayların ve durakların orta refüj'de çok rahatlıkla yer bulabileceğine de dikkat çekmek istiyorum. Zira 4'er şeritli çift yönlü yolda rahat 3 şeritli bir yol yapılabilecek kadar yeşil alan bulunmakta.

Bahsettiğim tüm Raylı Sistem güzergahları Selçuklu İlçe sınırları içerisinde kalıyor. Meram'ın ve özellikle Karatay'ın gelişime açık semtlerine de tramvayın götürülmesi gerçekten hoş olabilir.sayfa 1
123 ... 959697   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM