Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Rifat Behar
13 yıl önce - Sal 11 Nis 2006, 19:06
[İST-G1.05] - İstanbul'un Üçüncü (Özel) Füniküleri: Büyükada'daBüyükada'da "Füniküler" olduğunu bileniniz var mı? Bir adam, cadde ile biraz yukarıda kalan evine gitmek için özel bir füniküler hattı yapmış. Bu yaz fotosunu çekeceğim inşallah...


Kemal
13 yıl önce - Çrş 12 Nis 2006, 13:07

iyi haber reklam_link.com da transport başlığında adamlar asansör bozması fünikülerlerini bile matahmış gibi sergiliyorlar .Bunu niye oraya koymayalım.bir tane de Bodrum'da bir otelin içinde vardı galiba bilen varmı?Rifat Behar
13 yıl önce - Çrş 12 Nis 2006, 13:29

Bu füniküler denen şeyin ne olduğunu merak edenler için birkaç link:

http://www.funiculars.net/

http://www.funiculars.net/funiculars.php?sok=istanbul burada Istanbul var

http://www.funimag.com/

http://www.funimag.com/Funimag-oldissues.htm burada Istanbul var

http://www.p.lodz.pl/I35/personal/jw37/urbtr/funicul-f.html

Sanırım İzmir'deki asansör de bu sınıfa giriyor...

Türkiye'de eminim başka yerlerde de vardır...


Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Prş 13 Nis 2006, 01:06

Alıntı:
Bir adam cadde ile biraz yukarıda kalan evine gitmek için özel bir füniküler hattı yapmış.

Üstad, bu mevzubahis edilen füniküler asansör tarzı bir şey mi? Belediyenin izni vs. gibi durumlar nasıl atlatılmış acaba?

Akın KURTOĞLU


Ahmet Mahmutoğlu
13 yıl önce - Prş 13 Nis 2006, 01:26

büyükada da bunlardan bi kaç tane var evine merdivenle inip çıkmaktan üşenenler bunları yaptırıyo.bi tane de ayayorgiye yapsalar o yokuş insanı mahvediyo.Halil
13 yıl önce - Prş 13 Nis 2006, 01:49

Alıntı:
bir tane de Bodrum'da bir otelin içinde vardı galiba bilen varmı?


Bahsettigin sistem Kervansaray otelde Kemal abi.


mcagri
13 yıl önce - Prş 13 Nis 2006, 11:30

Geçen sene gittiğimiz Kemer Naturland'da da benzer bir sistem vardı...

gökhan b.
13 yıl önce - Prş 31 Ağu 2006, 17:41

taksim kabataşta olduğunun aynısı diyeceksiniz neredeyse nasıl yapar halka açıkmı

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Pzr 03 Eyl 2006, 07:46

Alıntı:
Büyükada'da "Füniküler" olduğunu bileniniz var mı? Bir adam, cadde ile biraz yukarıda kalan evine gitmek için özel bir füniküler hattı yapmış. Bu yaz fotosunu çekeceğim inşallah...

Bu başlığın içeriğine uygun olarak; Büyükada'da mevcut olan enteresan fünikülerlerden birisinin resmini, en kısa zamanda burada görmeyi çok isteriz Bilgilendirici ve arşivlik bir malzeme olacaktır.

Akın KURTOĞLU


Selcuk Aral

13 yıl önce - Pzr 03 Eyl 2006, 08:53

Sevgili WOW’cular !

Ben aslinda *feniküler* kelimesinin ne anlama geldigini sizlerden ögrendim (insallah hemen tekrar unutmam) üstelik Büyükada’da olanlarini da hic görmedim. Lâkin (bir zamanlar calistigim) bizim sirketin Bodrum’da kurulmakta olan tatil köyünede, binalarin deniz seviyesinden oldukca yüksek bulunmasindan dolayi (merdiveninlerin yaninda) bir feniküler de plânlanmisti.

Esasen biz Rifat Bey’in verdigi link’lerdeki tasima cihazlarina Almanca’da *Bergbahn* deriz ve *dağtreni* anlamina gelir. Isminden de anlasilacagi gibi: Feniküler’lerden (kat edilmesi istenen) iki yükseklik arasinda bulunan arazinin, dag-tepe-bayir vs. gibi egik oldugu (asansörün kullanilamadigi) durumlarda istifade edilir ki: Asansöre nazaran cok daha marsaflidir.

Italya’nin denize yüksek ve dik gelen kiyilarinda, bilhassa Napoli’den baslayarak; Kapri Adasi, Sorento, Amalfi, Portofino vs. yörelerinde coluk-cocuk, yasli ve hastalarin denizden istifade edebilmeleri icin (daha cok asansör) cok yayilmistir.

Yukarda resmini görmüs oldugunuz Atina’nin (en yüksek noktasi –touch the sun) Akropolis’ine de (Likavitos Dagi) cikabilmek icin böyle bir *feniküler’den* istifade edilir. Siz simdi *Yâ, Selcuk ! Sen hic Atina’ya gittin mi ?* diye sorarsaniz: Cevabim *hayir* olacaktir, ama onu internet sayesinde bilirim. Büyükada’ya ise *hafta dokuz-gün ondokuz* gider-gelirim, ama daha simdiye kadar hic gözüme carpmadi.

Hahaha... (al sana bir tane daha !)

Iyi bir Pazar günü dilegiyle hoscakalin !sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM