Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya - Proje Önerileri
« önceki   1234 ... 282930   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
Alper KARACOR
11 yıl önce - Cmt 13 Oca 2007, 01:17

Suan mevcut olan Selçuk Universitesi bildigim kadarı ile 2 ye bölüneceği, son zamanlarda, bir tanesinin  Ticaret odası önderliginde, birkac tane özel üniversite acılacağı ile ilgili haberler duymaktayız.
Belki Konya merkezde göl, gölet gibi seyler yok ama cevresinde daha iyi degerlendirilmeyi bekleyen Apa ve Sille barajları var ve bana göre gercekten cok güzeller. Kültürel ve sosyal aktivitelerde cok daha iyi kullanılabilecegini düşünüyorum. Daha iyi bir çevre düzenlemesi ve güzel tesislerle cok daha kullanıslı olacaktır. Yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, daha temiz piknik alanları, kafeteryalar, konser alanları, belki bir buzpaten pisti.. Belki cok oldu ama...

Burakhan
11 yıl önce - Cmt 13 Oca 2007, 02:31

Şehrin genel havasının değişmesi; yazları kavurucu çöl sıcağı ve kışları donduran ayaz durumundan kurtulması için ağaçlandırma seferberliği ve buna bağlı olarak da çok geniş alanlara ulaşabilecek sulama sistemleri gerekiyor.

Sosyal yapılardaki çarpıklığın önüne geçmek için bir çok alanada kentsel dönüşüm modeli ile kenti yenilemek gerekiyor;
1) Zafer Alanı. Buradan kastım Zafer bölgesinde trafiğe kapanan alan ve arka sokakları. Arka sokaklardaki eski binaların yerine ustaca çizilmiş kent mimarisine göre modern ve kullanışlı binalarla "Çarşı" kavramını genişletmek. Böylece her yerde mantar gibi biten alışveriş merkezleri olmaz. Alışeriş merkezlerine karşı değilim ama insanların sosyalleşmek için, alışveriş yapmak için ve hoşça vakit geçirmek için basık ortamlarda bina içine sıkışıp kalması hiç de hoşuma gitmiyor. Kule Site AVM'nin de mimari yapısı ve konumu hiç de hoş değil bence. Hem Nalçacı trafiğini karmaşık hale getirdi -ki Selçuklu Kulesi kullanıma açıldığında yaşanması muhtemel karmaşayı hiç hesaba katmıyorum- hem de zevksiz mimari yapısıyla sıradan bir bina olduğu ve şehrin merkezinde olduğu ve insanlar buraya ister istemez çektiği için Kule Site AVM'yi hoş bir yapılaşma olarak görmüyorum.

2)Ulaşım. Kesinlikle el atılması gereken bir konu bu. Sadece Selçuklu ilçesinde bile Zafer-Kampus arası 1 saate yakın bir süre alıyor ki bu şehir sadece Selçuklu'dan ibaret değil. Şehrin en stratejik noktalarından geçen ve gelişime açık bir yeraltı raylı sistem projesi gerekiyor (Metro). bunun için çalışmalar yapılıyor bidiğim kadarıyla.

3)Otopark Sorunu. Sadece otomobil sahipleri değil, yayaları da rahatsız eden bu sorunun çözümlenmesi için hiç vakit kaybedilmemeli. Öyle ki kaldırımlara araç parketmekten başka çare bırakılmıyor. İvedi olarak modern, yüksek kapasiteli katlı otoparklar inşa edilmeli. Bunun için şehir merkezinde yeterince yer olmaması bir bahane olmamalı. Gerekirse otopark alanları kamulaştırılıp otoparka dönüştürülmeli. Burada kastettiğim arsadan bozma otoparklar değil. Otopark için arazi yaratılmalı ve katlı ve hatta mekanik otoparklar yapılmalı.

4) Yaşam Alanları. Sadece yeni konut projelerinde yer alan sitelerin arsalarında değil, apartmanlardan bunalan insanların stres atabileceği, şehrin 4 bir yanına yapılması gereken ve mimari açıdan çok kullanışlı olması gereken yeşil alanlar. Bunlara en iyi örneklerden biri Nene Hatun parkı. Aslında bu kadar büyük bir araziye çok daha kullanışlı bir park yapılabilirdi. Buradaki en büyük eksik yürüyüş yolunun parkın bir ucundan başlayıp dümdüz öbür ucunda son bulması. Gereksiz bir şekilde sade olmuş. Dinlenmek için kullanılacak olan bankların da sayısı haliyle az. Ve yeşil alandan kasıt, çim olmuş. Yeni dikilen hiç ağaç yok. Eski kısmında bir çok büyük çınar, çam gibi ağaçlar görmek mümkünken 2004 yılında tamamlanan yeni kısımda neredeyse hiç ağaç yok. Bu da olmamış.

5)Sille Bölgesi. Sille bölgesine muazzam mesire yerleri yapmak mümkün. Selçuklu Belediyesinin de bununla ilgili güzel projeleri var. Ama çoğu zaman eleştirdiğim Selçuklu Belediyesi bu projeyi yapmakta da çok yavaş davranıyor. Ama sorsanız onlara muhtemelen "İlgileniyoruz efendim" cevabını alırsınız. Aynı şekilde Nene Hatun parkı için de 2000 yılının sonunda veya 2001'in ortalarında bitirme sözü verdiğine şahidim başkanın. Ama parkın 2004 seçimlerine çok az bir süre kala bittiğine de şahidim.

Bu projeler şehir estetiği ve şehrin imarının kullanışlı olması için büyük önem teşkil ediyor.

Atila
11 yıl önce - Cmt 13 Oca 2007, 02:34

Mutlu Akü Selcuk üniversiteye bir salon söze vermis, kimsenin haberi varmi?

nebi

11 yıl önce - Cmt 13 Oca 2007, 02:44

Konyalı olanlar bu duruma alışkın oldukları için o kadar dikkat etmiyorlar...ama Alper Karakoç arkadaşımızın tespiti çok doğru konya şehir merkezi bayağı bir yeşil olmasına rağmen "su" eksikliği var...

Gölet fikri çok güzel...

Benim düşündüğüm Konyadaki park çözümüne bir öneri.

Bu park yerinin yeterince merkezi olması lazım ki büyük bir işlevliği olsun.

Peki merkezde bunun yapılabilmesi gereken alan var mı? Var : Fuar.

Fuarın altını kazsalar ve oraya büyük bir park yapsalar ( ileriki büyümeleri düşünerek yerin altında 4-5 kat olabilir.)

Bence bir nevi merkezdeki park sorununu çözer.
Ayrıca hem çevre kirliliği de yaratmaz ( görüntü açısından).
Hem inşaat kimseyi rahatsız etmez, alan zaten boş ve yol içinde değil.
Hem belediyenin geliştireceği otomatik ödeme sistemiyle kasasına para girer.

Burakhan
11 yıl önce - Cmt 13 Oca 2007, 02:55

Alıntı:
Mutlu Akü Selcuk üniversiteye bir salon söze vermis, kimsenin haberi varmi?

Zaten Türkiye standartlarını çok üzerinde hem sporcular için hem de seyirciler için çok modern bir salona sahip bir takım Mutlu Akü S.Ü.

Alıntı:
Benim düşündüğüm Konyadaki park çözümüne bir öneri. Bu park yerinin yeterince merkezi olması lazım ki büyük bir işlevliği olsun. Peki merkezde bunun yapılabilmesi gereken alan var mı? Var : Fuar. Fuarın altını kazsalar ve oraya büyük bir park yapsalar ( ileriki büyümeleri düşünerek yerin altında 4-5 kat olabilir.)

1.si fuar alanının gelecekte nasıl değerlendirileceği henüz belli değilken sadece otopark yapmak ileriye dönük bir yatırım olmaz.

2.si de park yerleri lokal olmalıdır. Merkezdeki park sorununu tek otoparkla çözmek yanlıştır. Kimse arabasını Fuar'a bırakıp da mevlana caddesinde yürümeye kalkmaz. Ayrıca o mevkide (Fuar Zindankale kapısı) 2 bölgede otopark var. Bunların kapasitelerinin arttırılması (çok katlı yapılması) ve yol kenarlarına park hallerinde yaptırımlar uygulanması o bölgeyi çözer. Aynı şekilde her bölgede olmalı. Ayrıca yeraltı otoparkları Mekanik otoparklar kadar kullanışlı değil. Mekanik otoparkların da yüksek maliyetleri var. Bölgenin imar planı ve talebe göre en uygun çözümün üretilmesi gerekiyor aslında...

Atila
11 yıl önce - Cmt 13 Oca 2007, 03:41

Mevcut salon Türkiye standardlarina göre uygun, hatta bazilardan daha iyi, ama Avrupa oynamak istiyorsan, daha büyük ve daha görkemlig bir salon lazim...

Burakhan
11 yıl önce - Cmt 13 Oca 2007, 03:52

Alıntı:
Mevcut salon Türkiye standardlarina göre uygun, hatta bazilardan daha iyi, ama Avrupa oynamak istiyorsan, daha büyük ve daha görkemlig bir salon lazim...

Kombassan bile Avrupa maçlarını -ki Kombassan Konyaspor TBL'de çok iyi bir takımdı- eski 100. Yıl'da oynuyordu. Onlar da yeni salon yapmaya niyetlendiler, yer tanzimini bile yaptılar ama nasip olmadı  

Selçuk Üniversitesi igibi yeni bir takım çin yeni salon yapmak pek de akıl karı bir iş değil. Kolay da değil zaten. Fenerbahçe bile yıllardır bahsedilen salonu yapamadı. Yani söylentiler muhtemelen asılsız.

gokerjr
11 yıl önce - Cmt 13 Oca 2007, 09:20

Arkadaslarin onerdigi metro tarzi projeler kulaga hos geliyor fakat tavsiyem bir proje onerirken, bu projenin maliyeti ve kaynagini da aciklayalim bundan sonra.
1.Konya'nin metrodan once halledilmesi gereken cok acil altyapi ve ustyapi problemleri oldugunu dusunuyorum. Konya'da belki Istanbul'daki kadar goze batan gecekondular yok ama gecekondu tarzi bir suru ev var sehrin degisik yerlerinde. Konya'yi bilenler bilir ne demek istedigimi. Oncelikle bu mahallelerin ne yapilacagi arastirilmali. Belediye olur olmaz yerlere altgecit yapacagi yerde bu sorunlara egilmeli.
2.Otopark sorunundan bahsedilmis. Ben konyada akut bir otopark sorunu dusunmuyorum. Ornegin alaattin cevresinde su anda 3 tane katli otopark var(iki tanesi yeralti biri yerustu) Bundan onceki belediye kayaliparktaki iki acik otoparki kapatti sanki onemli bir icraat gibi. Bunlar acilirsa ve bedesten ici yikilip yeniden duzenlenirse otopark sorunu falan kalmaz. Var oldugu iddia edilen otopark sorunu konya insaninin otoparklara para odememek icin arabalarini kaldirim kenarlarina koymalarindan kaynaklaniyor.
3.Yesil alan sorunu gercekten onemli ama icme suyunun bile zar zor yetistigi sehirde bu yeni parklar ne ile sulanacak? Ic anadoluda kuraklik var...
4.Nufusu bir milyon civarinda olan bir sehire metronun luks oldugunu dusunuyorum. Amerikada ve avrupada bile bir milyon nufuslu hicbir sehirde yaygin bir metro yok. Kaldi ki istanbul'daki metro bile tek hatta ve cok kisitli hizmet veriyor. Su sartlarda konya metrosu icin hem kaynak hem ihtiyac yok.
Lutfen proje onerirken projenin maliyetini ve kaynagini da belirtelim. Hayal mahsulu fikirlerle zaman harcamanin anlami olmadigini dusunuyorum
Saygilar

gokerjr
11 yıl önce - Cmt 13 Oca 2007, 09:37

Bazi eklemeler
5.Toplu ulasimdaki tikaniklik belediyenin otobus seferlerini siklastirmasiyla rahatlikla cozulebilir. Son 4-5 senedir belediye otobus sayisi ayni kaldi konyada. E butun para luzumsuz alt gecit insaatlarina gidiyor...
6.Bircok caddenin genisletilmesi gerekiyor. Bunlarin basinda karaman yolu geliyor. Bu yol halen tek seritlidir...
7.Belki fiziksel olmasa da sosyal bir proje de kentte kultur ve sanat aktivitelerinin yayginlasmasi ve tesvik edilmesi. Bir milyon nufuslu bu sehirde bir devlet tiyatrosu var ve buna giden insan sayisi iki elin parmagini gecmez. Hep avrupa ve amerikadan ornek veriyoruz, bu konularda da duyarli olmaliyiz o zaman. Konya'da halen belli basli birkac otel haricinde ickili restoran yok sayilir. Sonra da turist gelmediginden sikayet ediliyor. Turist icin bir aktivite var mi mevlana haricinde?? Konya insaninin dunya gorusunu genisletmesi gerekiyor... Bu tutuculukla kendi icine hapsolmus durumda su anda

Bu satirlari bir konyali olarak yazdigimi bilakis belirtmek isterim. Amacim yikici elestiri degil bunlari yazarken. Eksiklerimizi bilelim ki duzeltme sansimiz olsun
Herkese saygilar

necati42
11 yıl önce - Cmt 13 Oca 2007, 12:40

Alıntı:
Peki merkezde bunun yapılabilmesi gereken alan var mı? Var : Fuar.

bencede artık Fuar cazibesini yitirmis durumda onun yerine orayı toptan temizleyip yerine güzel bi park yapılabilir.Hemde Zafer'de böyle bisey olsa cok güzel olur.

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 282930   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET