Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı

Ankara'nın simgesi...
1. Hitit Güneşi
67.6%
 67.6%  [119]
2. Atakule+Kocatepe(şimdiki)
32.4%
 32.4%  [57]
Toplam Oy : 176

Kutlu Singil

8 yıl önce - Sal 11 Nis 2006, 13:21

burasi ne tuhaf bir sehirdir ki, belediye baskani gecekondu gibi bir amblem yapsin...

sonra mahkemeler yurutmeyi durdursun... ama yine ayni belediye baskani, durdurulan yurutmeye ragmen , bildigini okumaya devam etsin....

i melih gokcek suc islemektedir... su andaki tuhaf ve amorf dizayn ankarayi temsil edemez...

bir kere o amblemin kendisi tek basina suc unsurudur...

uzerinde turk bayragi oldugu iddia edilen bir olusum vardir ki... turk bayragi ile ilgili kanuna direk ters dusmektedir... bu kanunda ay ve yildiizin konumlari, sekilleri birbirlerinden uzakliklari ve caplari kesin bir bicimde belirtilmistir...

bunlar uzerinde degisiklik yapilamaz...

kaldiki, laik ve demokratik bir cumhuriyet olan Turkiye Cumhuriyeti'nin, bayragina kucuk kafali bir yarim siyasetci tarafindan bir ibadethanenin resmi konulamaz...

istanbul buyuk sehir belediyesi ambleminde bulunan camii figurunun yukarida bahsettigim husus icinde degerlendirilmesi yalnis olacaktir... zira IBB ambleminde minarelerin yaninda bir turk bayragi zorlamasi bulunmamaktadir..

i melih suc islemektedir... ama kimse buna ses cikarmamaktadir... yakin zamanda burada zat-i zararlinin diger icraatlari ile ilgili bilgillerde yayinlanacaktir...

serkancirak
8 yıl önce - Sal 11 Nis 2006, 13:22

arkadaşlar bu konu ile ilgili benim pollemik.com da düzenlediğim ankette ilk 5 sıra şöyle:

1)Anıtkabir

2)Kızılay

3)TBMM

4)Atakule

5)Çankaya

77 kişinin görüşüdür bu sonuç

serkancirak
8 yıl önce - Sal 11 Nis 2006, 13:43

hititler çoruma 82 km mesafedeki boğazköy(hattuşa) da kurulmustur Ankara ıle alakaları yoktur.

Ankara demek ATATURK,ANITKABIR,TBMM demektır.

Ama bunlar tum ulkenın semboludur.O yuzden en uygun sembol Atakuledır.

osman karakas
8 yıl önce - Sal 11 Nis 2006, 13:46

Ya arkadaşlar niçin bukadar simgemizi eleştiriyorsunuz.sonuçta Atakulede Kocatepe camiide ankara'ya simge olsun diye yapılmış yapılardır. Evet istanbul camiileri gibi tarihsel bir geçmişi yoktur.ama Turgut Özal bu camiiyi Adnan Menderes ten sonra 20 yıl süren ve bekleyen bir inşaat sonunda ankaraya simge olsun diye yapmıştır.Ayrıca Turgut Özal Atakuleyide aynı düşünce ile ankaraya simge olsun diye yaptırmış hatta üzerinde çok durmuştur bu olayın.Kulenin boyunun kısa olmasına kadar değerlendirmelerde bulunmuş "keşke biraz daha uzun olsaydı" gibi yorumlarda bulunmuştur. Sonuçta Ankara Kaleside(Altındağ belediyesinin simgesi) simge olsa ben aynı şekilde savunurdum.Yeterki Ankara'yı simgelesin...

Erdem
8 yıl önce - Sal 11 Nis 2006, 14:02

Ankara'nın Sembolü Hitit Güneşi'dir.

Bahsi geçen diğer amblem sadece Büyükşehir Belediyesi'nin amblemi olmuştur, daha ileriye gidebilecek, Ankara'yı sembolize edebilecek bir amblem değildir.

Kocatepe Camii ve Atakule SIRADAN yapılardır. Kocatepe Camii bir Sultanahmet, Selimiye, Süleymaniye DEĞİLDİR! Onların güzel bir kopyasıdır. Ankara'nın ne dününü, ne bugününü, ne de geleceğini temsil eder.

Hitit Güneşi ise, sadece Hititleri temsil etmez! Hitit güneşi tüm Anadolu'nun sembolüdür, Anadolu'nun kalbi de Ankara'dır. Geçmişteki, artık kayıp olan Anadolu uygarlıklarının, günümüzdeki temsilcilerinin Anadolu'lulu Türkler olduğunu simgeler.

İllaki Ankara'nın Cumhuriyet tarihini de içerecek bir amblem olacaksa. Ankara'nın simgesi olabilecek tek "yapı", tartışmasız Anıtkabir'dir.

Böyle bir sembol dururken, gidip de Kocatepe ve Atakule gibi SIRADAN yapıları ambleminize sokuyorsanız, ben bunda art niyet ararım.

Gün gelip de bu saçma grafitiden kurtulduğumuzda, bir amblem yarışması açılmalı. Ve böyle bir amblem yarışması olursa, benim tercihim "Anıtkabir + Hitit Güneşi" (Ankara'nın Dünü ve Bugünü) olacak!

umut88
8 yıl önce - Sal 11 Nis 2006, 16:52

evet evet kesinlikle katılıyorum Anıtkabir gibi estetik değeri olan ve ulu önderimizi simgeleyen bir amblem ve Hitit Güneşi'nin bütünleşmesi sonucu oluşan bir simge Ankara'yı en güzel şekilde temsil eder

doğuş
8 yıl önce - Sal 11 Nis 2006, 17:59

Şu an kullanılan amblem başkentimize hiç yakışmıyor. Ankarının önemli yapılarından biri olan Kocatepenin kubbesi, içki içilen ve bir eğlence mekanı olan Atakule ile simgelenmiş buna bir anlam veremedim. Hiç bir orjinalliği olmayan ve dini bir öğenin amblem olark kullanılması hiç te hoş değil.

Ertugrul Selvi
8 yıl önce - Çrş 12 Nis 2006, 01:39

Ankara'nin su anki "yasadisi" amblemi, kendisi gibi dusunmeyenleri asagilamak, onlardan intikam almak isteyen bir zihniyetin dizayn ettigi bir amblemdir, bunu Ankara'da yasayan herkes bilir. Bu amblem Ankara Buyuksehir Belediye Belediyesi'nin kisisel amblemidir, Ankaramizin degil. Aleyhinde acilan butun davalari kaybetmesine ragmen kural tanimaz i.melih bu igrenc amblemi zorla Ankara insanina dayatmaktadir. Ortada hic boyle bir ambleme ihtiyac yokken, belediye imkanlarini ve hepinizin parasini boyle bos islere harcayan i.melihten -yasalarin gercekten islemeye basladigi gun!- bunlarin hesabi birer birer sorulacaktir. Ankaramiz da en kisa zamanda da eski amblemine kavusacaktir.

mert80
8 yıl önce - Çrş 12 Nis 2006, 05:47

tabiki her zaman hitit gunesiydi ve her zaman hitit gunesi olucak

yasemin şahin

8 yıl önce - Çrş 12 Nis 2006, 12:51

Alıntı:
Ankara'nın sembolü, 1973'te Vedat Dalokay'ın belediye başkanı olduğu dönemde Hitit Güneş Kursu olarak belirlenmişti. 1995'te Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yarışma açarak Ankara'ya yeni bir sembol buldu. İki minare arasında Atakule ile aşağı doğru bir hilal ve yıldızlardan oluşan yeni sembol, '50 yıl değiştirilemez' koşuluyla kullanılmaya başlandı.

haberin tamamı
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=142972

Alıntı:
Ankara Üniversitesi'nin sembolü olan Güneş Kursu, genellikle Hitit uygarlığına ait bir eser olarak kabul edilir ve çoğumuzda Ankara ve Anadolu çağrışımlarını uyandırır.

Bulunduktan sonra ilk kez Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi tarafından sembol olarak benimsenen, Ankara Üniversitesi kurulduktan sonra da Üniversite'nin sembolü olan Güneş Kursu'nun anlamı ve öyküsü ile ilgili olarak Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Dekanı ve Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu ilginç bilgiler aktarıyor. Güneş Kursu'nun, Alacahöyük'te Atatürk'ün emriyle 1935 yılında başlayan kazılarla açığa çıkartıldığını, bu eserin Hitit öncesi döneminin yani Hatti döneminin bir eseri olduğunu belirten Prof. Dr. Çınaroğlu şunları söylüyor:

"Güneş Kursu tunçtan yapılmış olup günümüzden yaklaşık 4250 sene önce dini merasimlerde ya da diğer merasimlerde standart olarak kullanılıyordu. Aynen Mehter Takımı'nın standartları gibi bir işlevi vardı. Sallandığı zaman ses çıkartıyor ve bu ses de o merasime katılanlara bir huşu veriyordu. Güneş Kursu'nu oluşturan yuvarlak dünyayı ya da güneşi temsil ediyor. Altta, iki adet boynuza benzer çıkıntı var ama boynuz değil. Ne olduğu kesin olarak henüz bilinmiyor. Üzerinde yer alan çıkıntılar ise doğanın çoğalmasını, üremeyi temsil ediyor. Kuşlar da aynı şekilde yine doğanın çoğalmasını, doğadaki hürriyeti anlatıyor.Bunun Güneş Kursu olduğu, benzer bir eserin gü-neş şeklinde ve ışınları yayar biçimde ele geçmesiyle anlaşıldı ve dolayısıyla bunların hepsine Güneş Kursu dendi."

Prof. Dr. Çınaroğlu, Güneş Kursu'nun kesinlikle bir Hitit Eseri olmadığını belirtiyor. Hititlerden önce Anadolu'da yaşayan ve adı bilinen en eski Anadolu kavmi olan Hatti'lere ait olduğunu, yanlış olarak Hitit olarak yorumlandığını kaydediyor. Güneş Kursu'nun, Hititlerin Anadolu'ya gelmelerinden yaklaşık 300 sene önce yapıldığını ve kullanıldığını anlatan Prof. Dr. Çınaroğlu, Hatti Kavmi'nin ise Anadolu'da Türkçe'nin de içinde bulunduğu Azyanik dili konuşan en eski kavim olduğunu dile getiriyor. Güneş Kursu'nun Alacahöyük'te Hatti beylerinden birinin mezarında bulunduğunu da belirten Prof. Dr. Çınaroğlu, buna Alacahöyük dışında hiç bir yerde rastlanmadığını, Hatti kralları öldüğü zaman bunun gibi 4-5 sembolle birlikte gömüldüklerini kaydediyor.

http://www.ankara.edu.tr/yazi.php?yad=7

ben oyumu hitit güneşine verdim.
sanırım bu amblem bana, anadolu topraklarında medeniyet kurmuş devletleri ve bu zengin kültürü hatırlatıyor.

Ana Sayfa -> ANKARA - Haberler ve Sohbet