Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Batur

14 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 12:06
Bursa Erkek Lisesi Mezunları

1998 Bursa Erkek Lisesi mezunuyum. Eski bina 2.katta belli tarihlerde mezun olanların fotoğrafları var koridor boyunca. 2 sene öncesine kadar 97/98 mezunlarının da resimleri vardı, 70'li 80'li yıllardaki mezunlarla beraber bizim dönemimizin resimlerinin olması da gurur vericiydi, umarım kaldırılmamıştır.

Bursa Erkek Lisesi fotoğrafları için tıklayınız...

uguremre

14 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 15:56

Bursa Erkek Lisesi 2002 mezunuyum...Hiç unutamayacağım anılar,hiç silinimeyecek izler bıraktı Erkek lisesi bende.
Sait Faik Abasıyanık'ın   oturup Nilüfer ovasını seyrederek öykülerini yazdığı o cama oturur derin düşüncele dalardık artık nilüfer ovası diye birşey görülmese de...
Mahkeme Fırınına uğramadan gitmezdik evimize,tabi zıt yönden gidince tahtakaleyi de zevkle dolaşırdık ve evin yolunu tutardık....
Çok güzel günlerdi be....

Tolgaryus
14 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 16:12

En kıdemliniz benim sanıyorum.89 mezunuyum.Erkek Lisesi mezunu olmak bir ayrıcalıktır arkadaşlar.Benim için en önemli yanı lise bölümünü okuduğum Erkek Lisesinin 3 senede basketbol takımının formasını terletmiş olmam.Bu üç seneye bir kez Türkiye ikinciliği ve bir kezde Türkiye üçüncülüğü sığdırdık.O yıllarda herşeyimiz basketbola endeksliydi.En zevkli yönü turnuvalardı.Hem kulüp bazında hem okul ile sene içinde en az altı kez  on günlük organizasyonlara katılırdık.Erkek Lisesinin ruhunu takım ruhu ile birleştirir,inanılmaz mücadeleler yapardık.Bu organizasyonlar müthiş hatıralar bıraktı bende.
Çavuşoğlu Koleji,Taksim Atatürk Lisesi,Ankara TED Koleji en büyük rakiplerimizdi.
Bursa'da ise ezeli rakipler Süleyman Çelebi Lisesi ve  Anadolu Lisesiydi.

cenkince

14 yıl önce - Cum 07 Nis 2006, 11:04

1983-86 Yılları arasında Lise kısmında okuduğum Bursa Erkek Lisesi'nin başlığa konu olması çok sevindirici. Sahi ya daha önce neden akıl etmekdik ki

Bu okula ilişkin hatırladığım ilk mevzu okul numaram: 1858

Daha önce okuduğum okullarda hiç bu kadar büyük bir numaram olmamıştı. Ne kadar büyük bir okul, ne şanlı bir camia olmalı diye geçirmiştim aklımdan. Umarım bu okul beni yutmazdı diye de aklımdan geçirmiştim. Sınıflara geçip ilk yoklama alındığında şaşkınlığım daha da artmıştı. Zira 5000'li numaralar vardı.

1983-84 Öğretim yılının açıldığı ilk gün okulun yaşayan en eski mezunu sıfatı ile bir ihtiyar amcayı çıkartmışlardı Balkona. (Okuyanlar hemen hatırlayacaktır; Okul Müdürü önemli konuşmalarını Eski bina 2. Kat Balkonlu sınıftan yapardı...) Konuşmasını tam duyamasak da savaş yıllarında okuduğunu ve bunu büyük bir gururla anlattığını hatta konuşmasının sonuna doğru ağladığını hatırlıyorum.

Okulun kapısından sakallarım uzun olduğu için geri çevrildiğim günü unutamam, Bir berbere gidip de sakal tıraşı olacağım demek alay ederler düşüncesi ile ne kadar da utanmıştım.

Bir keresinde de saçlarım uzun olduğu için pansiyonun altındaki berbere yollamıştı beni kapıdaki görevli hoca,

Haa az kalsın unutuyordum. Bir de ceketlerimizdaki arma konusunda çok hassas dı okul yönetimimiz.

O yılların kadrosundan hatırladığım bazı isimler...

Okul Müdürü: İlhan DOĞAN
Müdür Muavinleri: Neşet ŞEN, Hamdi Bey

Matematik: Halit KIYAK, Dursun EKŞİOĞLU
Kimya: Sıfırcı AYLA, Sait Hoca
Fizik: Ünal Bey, Ömer bey

Batur

14 yıl önce - Cum 07 Nis 2006, 11:29

Alıntı:
1983-86 Yılları arasında Lise kısmında okuduğum Bursa Erkek Lisesi'nin...

Alıntı:
Müdür Muavinleri: Neşet ŞEN

Cenk İnce, Neşet hocamız sizin döneminizde de müdür yardımcısıymış, benim okuduğum 95-98 deöneminde de müdür yardımcısıydı ve bizim dönemimizde ikinci kez emekliliğinin geldiği ama hala emekli olmadığı konuşuluyodu. En son 2-3 sene öncesine kadar arşiv bölümünde görevlendirildiğini duymuştum. Şu an hayatta ise kesin okulda görevine devam ediyodur. Helal olsun Neşet Hoca'ya  

Tolgaryus
14 yıl önce - Cum 07 Nis 2006, 11:55

Her okul döneminin başlangıcında o balkonda okunan

"....Liselerin lisesi Bursa İrkek Lisesi...."

şiirini unutmak mümkün mü?

levent tezcanlı

14 yıl önce - Cum 07 Nis 2006, 13:36

Arkadaşlar biliyorsunuz artık sadece adı ERKEK LİSESİ       eğitim  kanunundaki değişikliten bu yana yaklaşık 10 yıldır kız öğrencide kabul ediyor,üstelik şu anda mevcut yarı yarıya  

bu mesajı şu an burda olmayan kızkardeşim namına yazıyorum,o ilk kız mezunlardan,oraya kayıt yaptırılması için ben çok ısrar etmiştim,o zamanlar süper lisesi,harika eğitim veriyordu, tolgaryus,kız kardeşimde senin gibi basket takımındaydı  

Akın Alan
14 yıl önce - Cum 07 Nis 2006, 14:09

Arkadaşlar bende 2000 mezunuyum inanın lise dönemi bambaşkaydı,insan unutamıyor;

Erkek Liseli Olmak Ayrıcalıktır....

Tolgaryus
14 yıl önce - Cum 07 Nis 2006, 14:20
Sıfırcı Ayla

Bu arada unutulmayan anılar var tabi ki.Nam-ı değer Sıfırcı Ayla'dan benim anım;
Malum not konusunda çok büyük sıkıntı Ayla Hanımın dersi Organik Kimya.89 da not sitemi 10 üzerinden.Ayla Hanım,sonuçları açıklamaya başladı,düşükten yükseğe doğru notlar açıklanıyor.Malum sıfırdan başladı,1,2,3 diye gidiyor,5-6-7 alan sayısı ortalamanın çok üzerinde,7-8-9 lar havada uçuşuyor,derken 10 lar başladı ki bu mucize gerçekleşti demekti.Sınıfta bir bayram havası,çığlıklar,bağrışmalar,çakanlar,alkışlayanlar derken bir tokat gibi yüzümüze çarpan,saçlarımızı diken diken eden,kızarıp morarmamıza yol açan son notlar okunmaya başladı;13,17,22,24,27.....
Ayla Hanımın okuduğu değerlendirme 100 üzerindendi.!!!!!

En son Tolgaryus tarafından Cum 07 Nis 2006, 18:36 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

uguremre

14 yıl önce - Cum 07 Nis 2006, 18:19

Alıntı:
Okulun kapısından sakallarım uzun olduğu için geri çevrildiğim günü unutamam, Bir berbere gidip de sakal tıraşı olacağım demek alay ederler düşüncesi ile ne kadar da utanmıştım.

İnanır mısın bu bakış açısı  dört yıl öncesine kadar vardı...
O berber amcaya traş olmak karizmayı yerlere sermek gibi bir şeydi...

sayfa 1
123 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet