Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara Taceddin Sultan Camii
12345   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
galpay

11 yıl önce - Cmt 08 Nis 2006, 19:56
Ankara Taceddin Sultan Camii

Mehmet Akif Ersoy Evi yanında Taceddin Sultan Camii var.
Caminin kuzey cephesinin batıya doğru devamında; camiye göre daha alçak olan türbenin kapısı ve onun iki yanında birer pencere bulunur. Kapıdan kare planlı ahşap tavanlı kare planlı bir alana girilir. Türbenin üstü küçük bağdadi kubbelidir. Döşemedeki bir açıklıktan cenazeliğe inilmektedir. Ahşap sandukalar yenidir. Eskileri ise kaybolmuştur. Kapısının üzerinde, iki sıra halinde dört satırlık talik kitabe bulunur. Ayrıca; türbenin, camiye açılan penceresinin üzerinde de bir kitabe vardır.
Asıl adı Taceddin İbrahim…; çok genç yaşta, 1500-1550 de, Anadolu’ya gelerek Üftade Dergahı’na katılır. Dürüstlüğü, doğruluğu ve sadakati ile sivrilir. İstanbul medreselerinde ve Aziz Mahmud Hüdai Dergahı’nda eğitimini tamamlayarak, Ankara’ya gönderilir. Karalar Köyü’nde yedi sene yaşamış. Sonradan Mehmed Akif Ersoy’un da oturduğu evin alt katında oturmuş. Zir Köyü’nden evlenmiş. Tek evladı Muttaki, babası hayatta iken vefat etmiş ve camii yanına yapılan türbeye defnedilmiş. Kendisi de ölünce, oğlunun yanına defnedilmiş. Evvelce kerpiç olan bu türbe Sultan Abdülmecit zamanında bugünkü hali ile yeniden inşa edilmiş. Taceddin İbrahim; tarikat sahibiymiş ve tasavvufi şiirler de yazmış. Dönemi Camileri

serkancirak
11 yıl önce - Cmt 15 Nis 2006, 14:56

[ kurallara uymayan fotoğraflar silindi- kemalsoylemez - Cmt 15 Nis 2006, 22:47 ]

mustafaşahin
11 yıl önce - Cmt 15 Nis 2006, 15:06

geçen yıl ankaraya geldiğim ilk günlerde gittiğim bir yer.

çok az durdum.ama hoş bir mekan.hacettepe üniversitesinin arkasında sessiz bir yer.

ben türbenin içine de girmiştim.ve hayatımda ilk defa türbenin içine girdim.

yani türbenin içide tabutlara benzeyen şeylerin altında bir kat daha var orda.çok dar bir yer.emekleyerek girebiliyorsunuz.işte oraya girdim.bekçi sağolsun izin vermişti.

galpay

11 yıl önce - Sal 06 Hzr 2006, 08:03
Ankara - Taceddin Sultan Dergahı

31.03.2004 günü ziyaretimden kareler;

Taceddin Sultan Camii’nde kuzeydoğudan kuzey duvarına bakış
En doğuda minare kaidesi ve kapısı, Caminin ana kapısının iki yanında birer pencere bulunur, Sonradan ilave edilmiş eternit kaplı sundurma dört ahşap direğe dayanır, Türbenin dış kapısı yanındaki bir ufak pencere sahanlığı aydınlatır, En batıda yer alan dergahında bir penceresi kuzeye açılır, Mehmed Akif Ersoy’un yaşadığı ev komşu bahçededir

Taceddin Sultan Camii’nde güneyde bulunan Haziresi’ne kuzeybatıdan bakış

Taceddin Sultan Camii’nde güneyde bulunan Haziresi’ne kuzeydoğudan bakış
.

galpay

11 yıl önce - Pzr 10 Arl 2006, 23:57
Ankara - Taceddin Sultan Camii

.

(+)

(+)

(+)

sayfa 1
cevap yaz