Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
hasan42

14 yıl önce - Cum 07 Nis 2006, 00:02
Konya Kadınlar Pazarı

Bu konunun başlığını KONYA - MELİKE HATUN ÇARŞISI olarak da atabilirdim, çünkü şu andaki resmi adı böyle. Aslında güzel de bir isim. Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin kızının adı.
Ama eski, ve bence korunması gereken, bir geleneği sonlandırdığı için eski ismini kullanmayı tercih ettim. Zaten halk hala burayı Kadınlar Pazarı diye anıyor.

Yıllar önce çevre semt ve köylerden taze sebze ve meyvelerini buraya getirip satan kadınlardan almış bu pazar adını. Köylüler bahçelerinden toplayıp tartarak getirdikleri sebze ve meyveleri burada akşama kadar satar, geçimlerini sağlarlarmış.

Zamanla belediye tarafından değişiklikler yapılmış ve dükkanlar yapılıp esnafa satılmış. Artık eskisi gibi bahçesinden getirdiklerini burada satamaz olmuş köylüler. Şimdilerde kaçak göçek bu çarşının etrafındaki kaldırımların üzerinde satmaya çalışıyorlar ürettikleri sebze meyveyi. Doğrusunu söylemek gerekirse bir başka taze, bir başka lezetli oluyor sattıkları.

Pazarın şu andaki durumunun da hakkını yememek gerekir aslında. Fotoğraflarda da görebileceğiniz gibi derli toplu, rahatça alışveriş yapabileceğiniz bir mekan. Keşke hem esnafın hakkını koruyan, hem de geleneği sürdüren bir sistem kurulabilseydi.

Aşağıdaki linkte burası hakkında güzel bir yazı var. Gazeteci Nail Bülbül anlatmış buranın tarihini.

http://www.merhabagazetesi.com.tr/arsiv/2003/09/0 .../yorum.htm

(+)

(+)

(+)

(+)

erdemivrizli
14 yıl önce - Pts 26 Hzr 2006, 12:45

harun bilgen

14 yıl önce - Sal 16 Oca 2007, 10:33

Bu İlk panoramam hatalarım varsa? affınıza

(+)

(+)

Hüseyin Cumhur

13 yıl önce - Cmt 29 Eyl 2007, 19:52

Bu çarşının eski halini hatırlıyorum. Bundan oyuz sene evvel hep kadınlar satış yapardı. Ama gerçek üretici kadınlar. Yerlerde otururlardı. Yazın önlerinde birer kilo birer kilo tartılıp hazırlanmış öbek öbek meyve ve sebzeler olurdu. Çok saf ve temizlerdi. Saabah çok erken gelirler, on dedimi de çoktan giderlerdi. Lalebahçe, Uluırmak, Çayırbağı, Dere gibi yerlerden kışın bile gelirlerdi. O zamanda peynir, süzme yoğurt, patates, havuç, lahana, yer elması ya da iğde, kayısı, armut kurusu gibi kışlıklar olurdu.
O tarihlerden fotoğrafı olan varsa, insanlar yeni binayı daha iyi bağdaştırabilir.

Emir ERTEN
13 yıl önce - Cmt 29 Eyl 2007, 22:37

Bir sualim olacak.Bu pazara erkekler girebiliyor mu?
İsminin Kadınlar pazarı olması neticesinde sordum bu suali.Bilen cevaplasın lütfen.
Saygılar.

sayfa 1
123 ... 91011   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA