Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kayseri Yamula Barajı
123 ... 474849   sonraki »

ANA SAYFA -> KAYSERİ
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Neşe Akbaş

11 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 17:50
Kayseri Yamula Barajı

YAMULA BARAJI
Yamula Barajına bugünlerde hiç gittiniz mi bilmem. Erkilet tarafından Baraj göletinin bulunduğu yere hemencecik ulaşıyorsunuz. Yolda bir araç trafiği ki sormayın gitsin. İnsanlar akın akın baraj göletine koşuyorlar. Hani fıkralara konu olmuş “Kayserililerin deniz özlemi” sanki Yamula Barajı gerçekleşmiş oldu. Daha herhangi bir tesis yok ama vatandaş kendi çapında kahve ve çay içmek için deniz kenarına bir şeyler yapmış. Mısır satanlar, meşrubatçılar derken kalabalığın olduğu yere yönelik bizim alışılmış hizmet sektörümüz canla başla faaliyete geçmiş bile.
Baraj gölünün bizlere deniz havasını aksettirdiği kesin… Nem hissedilir derecede var. Eskiden gittiğimiz yolun bir anda kesilmiş hali garip geldi bana. Yol, bir yerde tükeniyor ve yolun bittiği yerde uçsuz bucaksız bir deniz uzanıyor. Hemen denizin kıyısına kurulup suyun serinliğini almak istiyorsunuz. Denize girip yüzenler var. Sadece insanlar değil, üç tane ördek de sahilde büyük bir keyifle yüzüyor. Sonra limanımız da var artık. Yatla deniz gezintisi yapmak isteyenler için yarım saatlik bir Yamula Baraj Gölü turu adam başı 3 milyon ( 3 YTL)
… Malum Ankara havaları ile deniz yolculuğu yapıyorsunuz. Meşrubat isterseniz yatta satılıyor zaten.
Bizim insanımız çadırlarını denizin kenarına kurmuş. Geceyi burada geçirenler de var. Denizin kenarında deniz rüzgarını ciğerinize doldurarak uyumak keyifli olsa gerek.Yamula’da bir de balık olsa bizim balıkçılar da burada konaklayacaklar demek ki…
Bizim millet elbisesiyle bile suya dalıyor maşallah… gerçi şişme botunu getirenler, mayosuyla suya dalanlar da var. Benim gibi orta halliler de deniz kıyısında oturmayı seviyor. Çocuklar ve gençler deniz rüzgarına karşı taş atıp denizin üstünde kimin taşı daha uzun kaldı diye rekabet ediyorlar.
Bir ara baktım, Hisarcık Belediyesinden veteriner olarak çalışan kıymetli dostum Yahya Yılmaz Bey de ailecek oradalar. Su kenarına oturup biraz sohbet ettik. Kendisi bana Kadı Burhanettin’in bir şiirinde Kızılırmak üzerinde bir denizi hayal etmiş olduğunu söyledi ve “Bu baraj, aslında Kadı Burhanettin’in hayaliydi ve gerçek oldu” dedi. Gerçekten ilginç… Kadı Burhanettin’in Kızılırmak’ın suyuna karışan göz yaşlarının deniz olduğunu söylemesi belki mecazi bir laf ama yine de gerçeklik payı da olabilir. Çünkü, şairlerin bir sözü hem mecazi anlamda hem de gerçek anlamda kullanmaları da mümkün. Yahya Bey, Yamula Barajının suyunun bir kanalla Kayseri’ye akıtılabileceğini de düşünüyor ve kamuoyunda tartışılan bu konuda Başkan Özhaseki ile aynı görüşü taşıyor. Yahya Bey, “Kayseri çukurda, baraj ise Kayseri’den yüksekte kaldı. Erkilet üzerinden bu suyu Kayseri’ye akıtmak mümkün. Yeter ki insanoğlu istesin” diyor. Öyle ya, kim böyle bir denizin Kayseri’ye yapılacağını hayal edebilirdi. Bakın oldu. Belki bu su, zamanı gelince Kayseri’ye de akıtılacak. Şair, “insanoğlu hayal ettiği müddetçe yaşar” demiş. Ben bu yaşta artık “olmaz”ı diyecek cesareti kendimde bulamıyorum.
Yamula’da görüştüğüm insanlar, Kayseri’nin ikliminin değiştiğini sık sık ifade ediyorlar. Onlar “Bir kere nem arttı, fark etmiyor musunuz” diyorlar. Yine vatandaşa göre, Kayseri’de artık çok şiddetli kışlar yaşanmayacak. Çünkü, sıcaklık ortalaması ve yağış miktarı da artmakta imiş. Ben bu konunun uzmanı değilim ve sadece onları dinledim. Onlar, her şeyden memnun gözüküyorlar.
Yamula Barajında suya girenlerin dikkatli olmaları gerektiğini düşünüyorum. Baraj gölü hala su topluyor ve suya girilen yer çok iyi tanımlanan bir sahil değil elbette. Böyle olunca tedbiri elden düşürmemek lazımdır. Çoluk çocuk hep suda… Allah göstermesin, üzüntü veren haberler duymak istemiyoruz.
Eğer gitmediyseniz Yamula Barajını görmenizi tavsiye ederim. Erkilet istikametinden gidin ve baraj gölüne ulaşın. Değişiklik olur.

S.Burhanettin AKBAŞ / Kayseri Akın Günlük Gazetesi

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Burakİdikut
11 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 19:14

Evet 1,5  sene önce gitmiştim. Baraj sahasına girerken köy muhtarlığı adına para alıyorlar.Sanırım 1 milyondu.Sayın Akbaş'ın bahsettiği gibi tekneklerle baraj turu atabiliyorsunuz. Ben gittiğimde çevrede pek düzenleme yoktu.Ama bildiğim kadarıyla Belediye çok önem veriyor.Yakın bir gelecekte mesire yerleri hatta plajı bile olacakmış. Su sporları ve benzeri aktiviteler düşünülüyormuş. Ayrıca ortasında yeralan bir adaya teleferikle geçiş sağlanacakmış. Bunların olmaması için hiçbir engel yok.Eminim 3-4 sene içinde hepsi olacak. Sanırım barajın tam olarak su tutması bekleniyor. Ayrıca tüm havza suyla dolunca Kayseri ikliminde 3-4 derece bir  ısınma bekleniyor. Hele bir de Özhaseki'nin Kızılırmak projesi varki; şehirdeki diğer projelerini bitidikten sonra bir kanalla baraj suyunu Kayseriden akıtacak.Arzusu bu kanalın etrafında meseri yerleri,kafeler,restorantlar yapmak. Bence mümkün. Hele yapacak kişi Özhasekiyse. Kanallar hele bir kazılmaya başlansın,etrafı hemen cazibe merkezi haline gelir. Başkan da bu arazileri kiralar yada satar ve finanse eder kanalı.Doğrusu Kayseriye'de yakışır.

Kartal
11 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 23:33

Yamulanin yeni ismi Yemliha degil mi?
Baraja niye Yemliha baraji demiyorlar?

Ben Kayserili degilim ama Yamulali bir arkadasim var.
Bu isim degisimini ondan duymustum.

Burhanettin Akbaş

11 yıl önce - Cum 07 Nis 2006, 01:23

Yamula adı sonradan verilmiş bir isimdir. Barajın yanındaki kasabanın adı Osmanlı kaynaklarına göre Yemliha-i İslamlu idi. Zamanla Yemliha oldu. Halk ise bu bölgeye "Yamula" adını veriyordu. Hatta yöre patlıcanları ile ünlüdür ve bu bölgede üretilen yerli patlıcana "Yamula Patlıcanı" deniyor. Bu isim resmi kayıtlara bugüne kadar geçmemişti. Bu barajla birlikte ilk defa halkın kullandığı isim benimsenmiş oluyor. Yamula Barajının adının hikayesini kısaca böyle özetledim.

(+)

(+)

(+)

Neşe Akbaş

11 yıl önce - Cmt 08 Nis 2006, 11:02

Arkadaşlar Yamula Barajı hakkında birkaç söz daha .Daha doğrusu teknik bilgi.

YAMULA BARAJI, Kayseri Şehir Merkezinin 30 km kuzeybatısında   Kızılırmak nehri üzerine kurulmuş enerji ve sulama amaçlı Türkiye’ nin önemli projelerinden birisidir.
ve 100 MW  gücündedir.Yıllık üretim kapasitesi   423 milyon kWh  dir.Yap-işlet-devret  modelinde inşa edilmiş ve işletme süresi 20 yıldır.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 474849   sonraki »
ANA SAYFA -> KAYSERİ