Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir deyince aklınıza gelen ilk şey nedir?
123 ... 383940   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 1
Zeyno35
14 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 17:13
İzmir deyince aklınıza gelen ilk şey nedir?

Bir izmirli olarak kızları haricinde akla gelen şeyin ne olduğunu gerçekten merak ediyorum.

ARZUÇ
14 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 17:19

İzmir denice;

1- Cumhuriyetimizi sonsuza kadar koruyacak halka sahıp bir şehir,

2- Büyük balkonları olan evler geliyor aklıma

Karakan
14 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 17:20

Cocukluğum, gençliğim, en güzel hatıralarım...
Izmirim gibisi var mı!?

Baki KARAKOÇ
14 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 17:20

Farklılık
Her şehrin kültürü gereği, farklı bir algılanış şekli var. İzmir diğer illerden biraz daha farklı algılanıyor. Avrupa kültürünün etkisinin en fazla hissedildiği ve (bana göre bir eksiklik ama) Asya kültüründen en fazla uzaklaşmış kent görünümünde.

Sadece gördüklerimi, duyduklarımı, yaşadıklarımı yazmak istedim. Hiçbir kenti övme yada yerme gibi bir niyetim yok. Hepsi benim memleketim.

Ebru K.Türk
14 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 17:23

Bu başlık için en doğru yerin burası olduğunu düşünüyorum. O yüzden taşıdım. Devam edebilirsiniz arkadaşlar.  

birDilek
14 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 17:24

Kordon boyu, saat kulesi, EGE ...Egenin incisi Izmir, Kumru, "Gevrek"-simit degil gevrek!,boyoz,Alsancak, Kemeralti, palmiyeler,...Harmandali-zeybek (EGE diye), Türkiyenin en modern ve batili sehri (kanimca)....

En son birDilek tarafından Prş 06 Nis 2006, 17:28 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Zeyno35
14 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 17:24
OT DEYİP GEÇMEYİN...

OT DEYİP GEÇMEYİN...

Arapsaçı
Yapraklarında bulunan ve uçucu bir yağ olan rezene sayesinde anasona benzer etkili ve güçlü bir kokuya sahiptir. Gaz söktürücü ve süt artırıcı etkileri vardır. Kökü idrar artırıcı olarak kullanılır.

Acı soğan
Yaban sümbülünün soğanıdır. İzmir Alaçatı civarında yetişir. Acı olduğu için iki kere haşlanır; üzerine zeytinyağı ve limon dökülerek yenir.

Ebegümeci
Zeytinyağlı yemeği yapılan bu bitki yurdumuzun değişik yörelerinde yetişir. Kol ve bacak çürüklerinde, ciltteki şişlik ve çıbanlara losyon şeklinde tatbik edilen bitkinin yaprakları kaynatılıp içildiğinde sinirleri kuvvetlendirir.

Turp otu
Haşlanıp salata olarak yenildiği gibi kavrulup üzerine yumurta kırılırak da yenir. İçerdiği uçucu yağlardan dolayı canlandırıcı, sinirleri teskin edici, ağrı dindirici özellikleri vardır.

Denizbörülcesi
Deniz kıyılarında suyun gel git yaptığı yerlerde sular çekildikten sonra yetişen bu bitki, tuzlu, ekşi ama çok lezzetlidir. Daha çok ilkbaharda tüketilir; çünkü sonbahara doğru deniz tuzunu iyice içine çeker. Haşlanarak salatası yapılır. İyotlu topraklarda yetiştiğinden iyot eksikliğine bağlı guatr hastalığına iyi gelir. İdrar artırıcı ve kuvvet vericidir. Çiğ tüketildiğinde mutlaka sirke kullanmak gerekir.

Şevket-i bostan
Süt dikeni olarak da bilinir. Kuzu etiyle yemeği yapıldığı gibi haşlanıp salata olarak da yenir. Haşlama suyu sabahları aç karnına içildiğinde böbrek taşı ve kumu için iyi gelir. Yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır.

Cibez
Türklerin 'cücük' dedikleri yabani lahanadır. Yumuşak ve lezzetli olan bu bitki haşlandıktan sonra zeytinyağı ve limonla tatlandırılır.

Zeyno35
14 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 17:40

İlk sigarayı Alsancak - Karsıyaka vapurunda içmişsen artık ne zaman sigara içsen rűzgar esecek sanırsın.
İzmir de bűyűműş isen yolların er yada geç denize çıkacağını ...
S a n ı r s ı n
Herkesin öyle ya da böyle lafının bir yerinde şaka yapacağını,
gűlűşeceğinizi, kızların hep şenşakrak olacağını..
S a n ı r s ı n

Efelenen kadınlar olduğunu bildiğin için kadın olarak, ondan sonra hep efelenebileceğini sanırsın. Paçan ilk kez asağıya alındığında, omuz atacağım bu hayata derken fena halde omuz yediğinde koşup Alsancak – Karsıyaka vapuruna o ilk sigarayı yeniden içmek, İzmir'e "ama sen bana böyle dememiştin" demek ister canın.

Dolmuşlarda, otobűslerde yanında oturanlarla konuşmaya başlayacağını, en mahrem dertlerini anlatıvereceğini onun da hakiketen dinleyip işleri kolaylaştırıcı birşeyler söylemeye gayret edeceğini....
Sanırsın

Salataların hep ışıl ışıl zeytinyağlı olacağını, çekirdeğe herkesin çiğdem
diyeceğini, sinirlenenlerin "asfalyalarının atıcağını” balık yerken terenin
unutulmayacağını, her şehirde sabahları boyoz bulunabileceğini, gevrek
diyince simit demek istediğini herkesin anlayacağını, gevreğin yanında da
mutlaka tulum peyniri olacağını  .....
S a n ı r s ı n
Kumru dediğinde simit ekmeğine yapılmıs domatesli - peynirli sandviçleri
kasdettiğinin anlaşılacağının filan.... S a n ı r s ı n

Her şehirde çocukken gidilen ve çok hayret edilen fuarlar olduğunu,"pavyon"diyince űlkelerin standlarının bulunduğu neşeli hangarların kasdedildiğini, lűnapark denilen şeyin fuarın ayrılmaz parçası olduğunu, fuar denilen yerde yűrűyűnce çocukların çok yorulduğunu ve yorulmuş çocukların kucakta taşınacağını ...
S a n I r s I n

Karın dağlarda olan birşeyler olduğunu, herkesin ahtapot yediğini, herkesin biraz rumca bildiğini, dünyadaki bütün kadınların yaz olunca mini etek giydiğini, rakı içilince oynandığını, içilmesede oynandığını, her fırsatta oynandığını ...
S a n I r s I n

İzmir'in kıymeti
İzmir'de olmayınca daha iyi anlaşılıyor belki...  

Tüm İzmir'lilere sevgiler

Zeyno35
14 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 17:43
İzmir'li ERKEKLER :)

Erkekler...
Dünyanin neresine gidersenizgidin aynidirlar,
bir Izmir hariç...
Çünkü Izmirli erkekler,balkonlari henüz
yikanmis ve kurumaya bile baslamamis evlerin
kadinlarininkocalari, agabeyleri,
kardeşleri, sevgilileridirler...
Denizin hemen kiyisinda yasarlar, bir kadının
saçların da denizi koklar ve her seferinde sasirip,
deniz bileböyle gerçek kokmaz diye düşünürler...
Günün tüm yorgunlugunu,
hayatintüm
yasanmazliklarini kapattiklari dükkân kepenklerinin
ardinda birakip,filesini kavun, raki ve umutlari ile
doldurup tek özlemi az evvel günesinkuruttugu
balkonunda siseyi yarilamaktir Izmir'inerkeklerinin
Izmirli erkekleridünyanin en iyi
erkeklerinden sanirlar Izmirli kadinlar,
simarikliklari buyüzdendir... Bu yüzdendir Izmirli
erkeklerin, rakiyi bir dikiste içip, birayihamallik
saymalari, Bu yüzdendir her kadinin saçi deniz kokar
mi diyemerak etmeleri.

Izmirli erkeklerde aglar, tipki Izmirli
kadinlar gibi, hiç ummadiginiz andakarsilasirsiniz
gözyaslariyla, efeliklerini
umursamadan birtürkünün
takilip son sözüne, bugün bayram diye seslenen
televizyonreklamina, siginip bir vapurun kenarina
aglarlar...
Erkekler...
Dünyanin neresine gidersenizgidin aynidirlar,
bir Izmirhariç...
ÇÜNKÜ
IZMIR'LI ERKEKLERE, IZMIR'LI KADINLARDOKUNUR...

SerdarHakan
14 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 17:54

İzmir ili sınırları içerisinde kalan, dünyaca tanınan, bilinen, eşsiz güzellikte ve zenginlikteki  kültürel varlıkları akla ilk gelenler arasında...

sayfa 1
123 ... 383940   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet