Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
messiah_haktan

13 yıl önce - Çrş 05 Nis 2006, 18:13
Beyoğlu'ndaki Sessiz Değişim! - [PROJE]


Kötü haber olunca medya genelde günlerce o haberi manset yapar, gazeteciler fantezilerini kullanip kafalarina göre ekleme yaparlar.. bildigmiz isler yai, anlatmama gerek yok! Beyoglun'da ki yeni zemin cok berbat, bu dogru ama bunu günlerce manset yapan internet sayfalari bu olumlu gelismeleri niye halka anlatmiyor?


Yenilemesi ilerlemis ama bitmemis bölgeler:

Alıntı:
Talimhane
1930 yıllarında kurulmuş olan Talimhane, bilindiği üzere, İstanbul'un ilk planlı yerleşim bölgesi olmakla birlikte, neredeyse İstanbul'un ilk apartman örneklerini içermekte. Yapılar, Art Nouvea, Art Deko tarzında olup, hala İstanbul'un en güzel kimlikli yapıları arasında.

Bölge, turizm konaklama bölgesi olarak şehir içindeki tanımını alırken bu tanıma uygun şehirleşme alt yapısının yapımı 2004 mayıs-haziran aylarında gerçekleştirildi. Bu proje çerçevesinde Talimhane'de 35 gün içinde tüm elektrik, su, doğalgaz v.s. gibi alt yapı inşaatı bitirilerek, sert zemin kaplamaları, aydınlatma ( istiklal Caddesindeki gibi katener sistem denilen direksiz aydınlatama) ve çevre düzenleme çalışmaları da tamamlandı. Çağdaş Kentlerin alt yapısında kullanılan, ihtiyaç durumunda kazı yapılmadan altyapı değişikliğini sağlayan,  boş boru uygulaması, ilk olarak bu bölgede uygulandı. Bölgedeki yapı cephe düzenlemeleri, restorasyonu ve temizliklerinin %90 ‘ı bitirildi.

Bölge de tabela, tente, dış cephe düzenlemelerine yönelik tüm çalışmalar, periyodik olarak takip edilmektedir.

Alıntı:
Meşrutiyet Caddesi
Beyoğlu'nun diğer önemli caddelerinden biri olan Meşrutiyet Caddesi için kentsel tasarım projeleri hazırlanarak ve uygulamaya konuldu.

Proje ; Meşrutiyet Caddesi'nin Galatasaray Meydanı bağlantı noktasından başlayarak, Tepebaşı devamında, Beyoğlu Belediye Başkanlık binası önünde sona eriyor. Proje çerçevesinde katener  sistem aydınlatma, sert zemin kaplaması, kent mobilyası gibi çalışmalar yapıldı. Bununla birlikte, bina cephelerinde Kentsel tasarım projeleri doğrultusunda restorasyon, yenileme, temizlik, boya, tabela,... benzeri düzenlemeler tamamlanmak üzere, çalışmalar sürekli takip altında tutulmakta.
Alıntı:
Kasımpaşa'da Bülent Demir caddesinin üst kısmında kalan, Tarihte Tabakhane Meydanı olarak bilinen Kızılay Meydanı, Kasımpaşa ve çevresinde yaşayanların nefes alabileceği bir meydan olarak tasarlanarak halkın kullanımına açıldı.

Kentsel Tasarım Çalışmalarının başında bölge halkı ile toplantılar yapılarak, Proje anlatıldı, halkın fikirleri alındı.
Buradaki çalışmalara Kızılay Meydanı'nın ortasında yer alan, belediyeye ait 32 adet dükkânın yıkılmasıyla başlandı. Bu dükkânlardaki balıkçılar, Bahriye Caddesi'nde inşa edilen yeni balık pazarına taşındı.

Proje'de, Zincirlikuyu ve Dörtkuyu Caddelerini, Kızılay meydanı ile birleştirilerek proje bütünlüğü sağlandı. Yaya kullanımına yönelik olarak tasarlanan meydan zorunlu haller dışında araç kullanımına kapatıldı. Proje çerçevesinde altyapı, katener  sistem aydınlatma, sert zemin kaplaması, kent mobilyası gibi çalışmaları tamamlandı.  

Meydanı ve sokakları çevreleyen yapıların cephelerinde yapılan düzenlemeyle de tarihi Kızılay Meydanı'nın özüne dönüşü hedeflendi. Öncelikle, görüntü kirliliği yaratan tüm tabela, klima gibi elemanlar tesbit edildi ve söküldü. Yapı sahipleri ile görüşülerek cephe düzenlemelerinin uygulanması, hala devam etmekte.

Kızılay Meydanı'nda bulunan  Tersane Emini Ahmet Ağa çeşmesinin Rölöve ve Restorasyon projeleri hazırlanarak anıtlar kururluna gönderildi, Projenin kuruldan çıkması ile çeşmenin restorasyonu yapılacaktır.

Kızılay Meydanı'nda bulunan Zabıta Binası, sosyal projelerin eğitim amaçlı merkezi haline getirilecek. Bu bina da, elsanatları,  zerafet,  İngilizce gibi halka yönelik kurslar verilecektir.
Alıntı:
İstiklal Caddesi
4 yıl önce başlatılan "Güzel Beyoğlu projesi" nin ilk ayağı olan İstiklal caddesinin, kentsel tasarım çalışmaları, sürekli devam etmekte, bina cephelerinde Kentsel tasarım projeleri doğrultusunda restorasyon, yenileme, temizlik, boya, tabela, tente ve benzeri düzenlemeler caddenin tarihi dokusuna uygun olarak sürekli takip altında bulunmakta.Alıntı:
Cihangir Bölgesi
"Güzel Beyoğlu projesi" nin ikinci ayağı olan Cihangir Bölgesi, kentsel tasarım çalışmaları, İstiklal Caddesi gibi sürekli takip  edilmekte.
Alıntı:
İstiklal Caddesi Balık PazarıKuruluşu Sultan Abdülaziz devrine dayanan, Tarihi Balık Pazarı İstiklal Caddesinin olmazsa olmaz, mekanlarından biridir. Geçmişte, balıkçıların, lakerdacıların, mezecilerin, çiçekçilerin yoğunlukta olduğu, Pazar bugün sayıları azalmış olsa bile, hala geleneksel hizmetini vermekte, yabancı Turistin ilgisi nedeniyle de, turistik eşya satışı gün geçtikçe artmaktadır.

Balık  Pazarı tarihi gelişimi içinde hem fonksiyonel , hem de yapısal olarak eskimeye maruz kalmış. Zamanla bu eskime Balık pazarı esnafının fiziki şartlarını değiştirmiş. Özellikle, yapılardan sokağa taşların , sıvaları düşme tehlikesine ve hava koşullarına  karşı önlem olarak getirilen üst örtü de zamanla eskiyerek, kirlenme sorununu artırmış, Balık Pazarının yayıldığı, sahne ve dudu odaları sokaklarında yangın ve acil müdehale için, itfaiye  ve ambulans araçlarının girmesine engel teşgil etmektedir.

Kentsel tasarım atölyesinin, balık pazarı esnafı ile yaptığı karşılıklı görüşmelerde esnafın da bu üst örtüden memnun olmadığı, sokağın kullanımındaki sorunların neler olduğu tesbit edildi. bu tesbitler doğrultusunda, önce üst örtü kaldırıldı, devamında, balık pazarındaki tüm yapıların cepheleri fotoğraflanarak, kentsel tasarım projeleri tamamlandı. Üst örtünün kalkmasıyla yarım asırdır bakım görmeyen çiçek pasajının ve Üç Horan Kilisesi binalarının ( Balık Pazarının önemli bir kısmını Kaplamakta) yan cepheleri, tüm ihtişamıyla ortaya çıkartılarak bakıma alındı.Yine aynı şekilde, balık pazarının en önemli yapılarından biri olan çiçek pasajı, Bu düzenleme esnasında, 50 sene sonra ilk defa yan cephesi bakım görmüştür. Ayrıca çiçek pasajı doğalgaza kavuşturuldu.

Alt yapı çalışmalarının başında Balık Pazarı’nın alt yapısının olmadığı, 19. yüzyılın sonlarından kalma dar horasan atık su kanallarının, halihazırda yetersiz olduğu gibi, binaların yenilenip üst katların da kullanılmasıyla kanalların tamamen tıkanacağı görüldü. Doğalgaz  bulunmayan binalarda , elektrik ve telefon kabloları da binaları örümcek ağı gibi sarmış, çalışmanın uzamasına neden oldu.
Şu an, Balık pazarı tüm alt yapısı, Atık su, elektrik, doğalgaz ve Telekom tesisatları tamamlanmış durumdadır. Balıkçıların pis suları sokağa akmayıp süzgeç sistemiyle kanalizasyona aktarılacaktır.

Zemin betonlaması ve kaplaması bitirilmek üzere ve devamında Proje çerçevesinde katener  sistem aydınlatma yapılacaktır. Bu çalışmalar esnasında balık pazarında bulunan 40 binadan 14 tanesinin dış cephe yenilemesi tamamlandı geriye kalan yapılar zemin kaplamasının bitimi ile yenilemeye başlayacaklar.

Tüm bu yenilemelerin yanı sıra, Balık Pazarındaki dükkanların , tente, tezgah, tabela gibi ögelerinin tasarımları yapıldı. Proje tamamlandığında, bambaşka bir Balık Pazarına kavuşacağız.
Alıntı:
Dolapdere Mobilyacılar Sitesi
Dolapdere'nin Dereotu ve Gölbaşı sokaklarında yer alan mobilyacılar sitesi Esnafıyla belediyemizin yaptığı toplantılar sonucunda, Sorunlar belirlenmiş. öncelikle güvenlik sorununun çözümüne yönelik olarak sokakların  aydınlatılması tamamlanmış. Devamında, alt yapı tamamen yenilenirken, Siteye  doğalgaz getirildi.

Bina cephelerinin kentsel tasarım projeleri hazır olan bölgede, uygulama araştırmaları bölge sakinleri ile birlikte yürütülmektedir. Bina cephelerinde yapılacak bu çalışmaların bitmesiyle, mobilyacılar sitesi bulunduğu Dolapdere bölgesine yeni bir bakış açışı getirecektir.Alıntı:
Ömer Hayyam CaddesiÖmer Hayam Caddesi Dolapdere ile Tarlabaşı Bulvarını birbirine bağlayan, Tarlabaşının en önemli caddelerinden biridir. Ömer Hayam caddesindeki, muhteşem güzellikteki tarihi binalarının sahipleri ve sakinleri ile Beyoğlu Belediyesinin yaptığı toplantılar sonucunda, öncelikle güvenlik sorunlarının çözümüne için caddenin, aydınlatması yapıldı.

Devamında Dış cephelerin boyanmasına yönelik, çalışmalar başlatıldı.  % 40 ı tamamlanan caddede uygulamalar  halen devam etmekte.
Alıntı:
Bankalar Caddesi
Tarihimizde çok önemli yeri olan Bankalar caddesi, 19, yüzyıla ait çok önemli yapılara sahiptir. Geçmişte ve hala bugünde Önemli banka yapılarının burada olması yapıları çoğunlukla korumakla birlikte, Şişhane meydanından girildiğinde okçumusa caddesi adıyla alınan kısmının Elektrik ve aydınlatma armatürü satan firmaların artmasıyla, yapılarda 1960' lardan itibaren ciddi bozukluklar başlamış. Büyük  bankaların bulunduğu  Voyvoda caddesi kısmında da artmaya başlayan bu firmalar binalar için tehlike arzetmekte.

Bu bölgede başlatılan kentsel tasarım çalışmaları, öncelikle görüntü kirliliği yaratan tabela klima gibi elemanları kaldırarak, yapıların ortaya çıkmasını sağladı ve dikkatleri bu yapılara çekmiştir. Bankaların ve hassas yapı sahiplerinin bu projeye katılımı ile dış cepheler temizlendi, boyandı bir kısmıda restore edildi. Kataner sistem aydınlatmada bölge güvenliği için önemli fayda sağlamıştır.

Cephe çalışmaları hala devam eden caddeyi, Kta periyodik olarak takip altında tutmaktadır.
Alıntı:
Karaköy 1. Kısım (Kemankeş Mahallesi)
Karaköy meydanı– rıhtım caddesi- Necatibey caddesi-Tophane İskelesi caddesi arasında kalan Karaköy 1. Kısım bölgesi, Çalışma alanının büyüklüğü nedeniyle, cadde ve sokaklarla, yapı adaları dikkate alınarak, 9 alt bölgeye ayrılmıştır.

Beyoğlu' nun kimliğini yansıtan binaların çokluğu bölgenin önemini artırmaktadır. Kta bu kısımdaki tüm yapıları fotoğraflandırarak, dış cephelerde görüntü kirliliğine neden olan tüm ögeler tesbit edildi. Yapıların dış cephe düzenlemelerine yönelik hazırlıklar tamamlanarak, işyeri ve dükkan sahiplerine, tebligatlar gönderilmeye başlandı. Tebligatı alan yapı sahipleri ve esnafla görüşmeler devam etmekte. Bu çalışmalar sürerken, bölgenin önemli bir bölümünün aydınlatması katener sistemle yapıldı.

Çalışmalar, aşağıda sıralanan 6 cadde ve sokaklarda sürdürülmektedir.

Karaköy,Necatibey (Topçular) , Kemankeş , Tophane İskelesi , Galata Mumhanesi , Rıhtım Caddeleri
Halil Paşa ,Yemişçi Hasan ,Erişteci ,Karantina ,Gümrük,Ağaç Tulumba ,Kölemen , Mangır,Demirciler ,Tophane Kasapları, Gümüş Halka, Galata Şarap İskelesi, Karatavuk, Karanlık Fırın , Baş Cerrah, Hoca Tahsin ,Akçe, Kara Ali Kaptan, Döşemeci , Ali Paşa Değirmeni, Dericiler, Gece Kuşu, Kireçkuyusu, Mürakib, Kılıç Ali Paşa Medresesi, Kılıç Ali Paşa Mescidi, Odun Meydanı, Yuva, Denizciler,Karınca Çıkmazı, Karınca, Sakızcılar, Vekiliharç, Arapoğlan, Karaoğlan , Çığırtkan Şeftali , Zengin (Beyzade) , Leblebici Şaban Arşın (Hastahane), Şerbetçi (Şerbethane) , Kadem , Aynalı Lokanta soklakları.


En son messiah_haktan tarafından Çrş 05 Nis 2006, 18:18 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi


messiah_haktan

13 yıl önce - Çrş 05 Nis 2006, 18:14

Bunların dışında yeni başlayan,

Gümüşsuyu Caddesi,
Sıraselviler caddesi,
Tarlabaşı bulvarı,
Boğazkesen caddesi,
Defterdar Yokuşu,
Şişhane meydanı,
Yeni Çarşı Caddesi,
Mete Caddesi
Bahriye Caddesi,
Kalyoncukulluğuwww.sercan.de
13 yıl önce - Çrş 05 Nis 2006, 18:16

iste en sevdigim sey budur
eski istanbul ölmesin diye böyle calismalar lazim

ama Süleymaniye bölgesi ne oldu?

Haktan
bunlari ssc.comdaki Imperial Istanbul topice ekle  


messiah_haktan

13 yıl önce - Çrş 05 Nis 2006, 18:46

Irfan abi'nin cektigi güzel gelismeler:

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=13324& ...ap%FDlanma


tatavla_aytac
13 yıl önce - Çrş 05 Nis 2006, 19:27

yanlız İstiklal caddesi'nin arka sokakları çopk kötü durumda özellikle yağışlı havalarda yerler balçık çamuru gibi.insanın üstü başı batıyor.inşallah göz önündeki yerlerden çok buralara ağırlık verirlerde bu pislik sona  erer. bir sene olacak nerdeyse hala doğru dürüst bir ilerleme yok.Ünal111
13 yıl önce - Çrş 05 Nis 2006, 19:43

E tabi medya bunları yazmasa da halk kendine yapılanları biliyor, iyilik yap denize at balık bilmezsa halit bilir demişler. Halit biliyor yapılanları elbette, herkes kendi bölgesindeki iyileşmeden memnun ama eleştirmeyi bilmyoruz, yapıcı hiç bir eleştirimiz yok, eleştirmeliyiz belediyeyi daha iyisini yapmaları için.

sinandadas
13 yıl önce - Çrş 05 Nis 2006, 19:54

yenilenen  binaların hep aynı renk olması ve estetik görünmesi çok hoş.İnsanın göz zevki artıyor.

Ekrem
13 yıl önce - Çrş 05 Nis 2006, 20:24

bu restorasyon calismalari cok önemli, keske daha önceden baslanmis olsayi bircok binlarin dis cehpelerini kurtarabilirdik,

benim en cok üzüldügüm, bu tip mimarinin yeni kompleden yapilmamasidir, sadece istanbulda 70-80 yil önceden yapilmis eski binalar bulunuyor, ayni zamanda tipik osmanli mimarisin kaybolmasi bence üzücü...


Saygilar...


Levent Ülgen
13 yıl önce - Çrş 05 Nis 2006, 23:45

Böyle tarihi binaların onarılması çok güzel bir şey. Fakat bazılarının eski hali sanki daha güzel görünüyormuş gibi geldi. Mesela o bina yeşilken, diğer bina da hardal rengiyken detayları daha belli daha doğal görünüyor. Hele sondan bir önceki bina gerçekten çok şey yitirmiş gibi. Siz ne düşünüyorsunuz. Yoksa ben bu binalara özen gösteriliyor diye şükredeceğime çok mu olumsuz düşünüyorum. Ne bileyim yani, restorasyonlar bence daha aslına yakın yapılmalı..

alper kurbak
13 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 00:12

merhaba!

art deco üslubundaki binalardan bahsetmişsiniz talimhanedeki...1930'larda inşa edilmiş bu yapılar daha tescillenemediği için birer birer yıkılıp 10'ar katlı oteller yapılıyor, belediyemiz de bu bölgeyi "oteller bölgesi" ilan ederek yıkılmasına dolaylı bir destekte bulunuyor.

Talimhane cumhuriyet dönemi Türk mimarisinin güzel örneklerini barındırıyor. İstanbul'u yönetenler turizmdeki meselenin konuğu yatıracak yerden ibaret olduğunu sanıyor, heryeri otel yaptığımızdaysa gösterecek birşeyimizin kalmayacağını önemsemiyorlar. Cephe boyayarak makyaj yapıyor, Süleymaniye'nin ortasından köprü geçiriyorlar vs vs...

bence günlük düşünüyorlar...sayfa 1
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet