Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Sizce Ankara'da cadde ve sokakların zeminlerinin bozulma nedeni nedir?
Asfaltın kalitesiz oluşu 18.3%  18.3%  [71]
Belediyenin kalitesiz oluşu 31.4%  31.4%  [122]
Karla mücadelede yanlış tekniklerin kullanılması 9.0%  9.0%  [35]
Hepsi 41.2%  41.2%  [160]
Toplam Oy : 388

Kutlu Singil

14 yıl önce - Pts 03 Nis 2006, 22:25
Ankara'da Caddelerin Asfalt Kalitesi [ANK ]

Asfaltlar neden böyle?

remzi
14 yıl önce - Pts 03 Nis 2006, 22:34

Genelde türkiyede asfalt yerine beton kullanılıyor tabi ankarayı bilmiyorum o yüzden kalitesiz oluyor,ondan sonra yama yapıyorlar

Tarık Aydemir

14 yıl önce - Pts 03 Nis 2006, 22:36

Nerede beton kullanılıyor?

despinis pinar
14 yıl önce - Pts 03 Nis 2006, 22:51

özellikle gmk (Gazi Mustafa Kemal) bulvarında yürümek için çaba harcamak gerekiyor. düz ayakkabıyla bile insanın ayakları yürürken ağrıyor. arnavut kaldırımı yapılmaya çalışılmış ama hiçbirşeye benzemiyor..

remzi
14 yıl önce - Pts 03 Nis 2006, 22:53

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=8866&start=0
Adanada kullanıldığını biliyorum aslında paranın dışarı gitmemesi yönünden iyi bir fikir. Bu arada İzmirin yolları siteden bakabildiğim kadarıyla çok iyi durumda gözüküyor. Bu verdiğim linkteki bulvar beton yola bir örnek

doğuş
14 yıl önce - Pts 03 Nis 2006, 23:22

Despinis kesinlikle haklısın benim okulum Tandoğanda ve genelde okula yürüyerek gidip geliyorum Tandoğan-Kızılay arası kaldırımları çok kötü. Yani hem çaba harcıyorsun hem de ayakkabı eskitiyorsun. Neden böyle yapılmış anlamış değilim. O bulvarın diğer kısımlarında böyle bir şey yok.

Osman Yavuz
14 yıl önce - Pts 03 Nis 2006, 23:36

Oncelikle sehir ici yollari icin beton asfalttan cok daha iyidir ve de cok daha uzun problemsiz dayanir. Velakin beton yol yaparken kaliteli yapilmalidir, yoksa o da zirt pirt parcalanir. Amerika'da sehir ici yollarin cogu betondan yapiliyor, hele yeni yerlesim bolgelerinde artik otoyollar da betondan yapiliyor. Otoyollarin uzeri asfaltla kaplanirken normal sehir ici yollarin cogunda asfalt kaplanmiyor. Beton yol yaparken, kendi gozlerimle goruyorum, en azinda diz boyunu gecen beton dokuyorlar, benim boyum 1.88 diz boyumu gecmesi demek en az 50 santim beton demek. Ve de betonu da ayni seklinde iyi oturmus halde tutmak icin 25'er santimlik (tahmini rakam) kareler halinde celik halatlar oruyorlar, iki uc kat kadar. O sekli ile yollar yillarca problemsiz dayaniyor. Asfalt yollar cabuk deforme olur.

Turkiye'de hele ki Ankara'da cogu yollar dogru duzgun asfaltlanamiyor zaten, butce yetersiz olabilir vs, bir de kisin tuzlama icin kullandiklari kimyasal madde ucuz olandan ve de asfalta asiri zarar veriyor. Velakin bu kistan itibaren yeni potasyum bisey bazli (hatirladigim kadari ile) daha kaliteli ama daha pahali tuzlama maddesi kullanacaklarimis. Bu da yollara cok zarar vermeyecektir elbette.

AYDIN BURAK ZORMAN

14 yıl önce - Sal 04 Nis 2006, 11:46

Asfalta en büyük zararı ağır vasıtalar verir. Otobüs olarak düşünün yüklü bir belediye otobüsü ortalama olarak 16-18 ton civarında gelir. 18 ton/6 tekerlek=3 ton tekerlek başına
asfalta yük biner. Otomobilde ise 1,5 ton/4 teker=375 kg, neredeyse 10 katı. Şehir içinde inşaatlara malzeme taşıyan kum ve demir kamyonlarını saymıyorum daha.ulaşım metro'ya kaydırılmadıkça şehir içi yollara neyaparsanız yapın değişmez. Beton, milli kaynakların kullanılması ve petrole bağımlılığı azaltması sebebiyle iyidir, fakat uzman personel tarafından tekniğine uygun olarak yapılmalıdır.

sedef can
14 yıl önce - Sal 04 Nis 2006, 11:54

malesef genellıkle aspırın tedavısı yapıyorlar araba kullanmak gıtıkce zorlasıyor bu yollarda

serkancirak
14 yıl önce - Sal 04 Nis 2006, 11:57

her kıs cıktıgında yapılan asfaltlar eskısı gıbı delık desık oluyor yazık masrafa

sayfa 1
123 ... 262728   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet