Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Alan
12 yıl önce - Pts 03 Nis 2006, 16:12
Bursa Büyükşehir Lisesi göz kamaştıracak!

Büyükşehir Belediyesi'nce Merinos lojmanlarının bulunduğu 33 dönümlük alanın 15     dönümünde inşa edilecek olan Bursa Büyükşehir Lisesi, maket
görüntüsüyle adeta göz kamaştırdı.

Merinos Fabrikası'yla birlikte Merinos lojmanlarının da Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmesinin ardından, fabrikanın bulunduğu alanda Merinos Parkı ve Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nin yapımına start veren Büyükşehir Belediyesi, lojmanların olduğu alanda da farklı bir projeye imza atacak. Lojmanların boşaltılmasının ardından bölgedeki binaların yıkım çalışmaları da tamamlanıyor. Lojmanların bulunduğu bölgede 33 dönümlük bir alan elde edecek olan Büyükşehir Belediyesi, bu alanın 15 dönümüne "Bursa Büyükşehir Lisesi" inşaatı, kalan
16 dönümlük alanı da yeşil alan olarak düzenleyecek. Büyükşehir'in 2007 yatırım programına aldığı lise inşaatının 10 milyon YTL civarında bir rakama mal olacağı ve lisenin 2007-2008 eğitim öğretim dönemine yetiştirilmesi hedefleniyor. İnşaatı ve iç düzenlemesinin tamamı Büyükşehir Belediyesi'nce yaptırılacak olan lise, daha sonra Milli Eğitim Müdürlüğü'ne devredilecek. Avan projesi tamamlanan lise binasının maketi görkemli görünüşüyle adeta göz kamaştırıyor. Bursa Büyükşehir Lisesi, neredeyse üniversite kampusu gibi geniş bir yeşil alana sahip olma özelliğiyle, örnek teşkil edecek.

Ebru K.Türk
12 yıl önce - Pts 03 Nis 2006, 16:20

Genelde böyle okul gibi kamu yapıları hep tipsin dikdörtgen prizma şeklinde yapılan beton binalar olurdu.   Eğer gösterilen türde bir yapı inşaa edilecekse çok güzel olur. Fakat nereden çıktı bu nisbeten daha estetik binaları yapmak. Üstelik de bildiğimiz lise binası. Özel lise bile değil.  Hayırdır İnşallah.    

Akın Alan
12 yıl önce - Pts 03 Nis 2006, 16:27

Yakında bina projesini yayınlarlar.

Neden estetik binalar sorusuna gelince belediye başkanının danışmanlarından 1-2 tanesinin çok iyi ve ünlü mimar olduklarını duymuştum.

Merinos Kongre ve Kültür merkezi,Büyükşehir Lisesi,Santral Garaj Kent Meydanı ve F.Çakmak cad. yapılacak olan ticaret ve iş merkezi birbirini tamamlayıcı ve bütünlük unsurları içeren mimaride olacak.Tamamen bölge abluka altına alınacak.

Ebru K.Türk
12 yıl önce - Pts 03 Nis 2006, 16:35

Konu biraz sapıyor ama hazır yeri gelmişken sormak isterim. Bu bölgenin yani Santral Garaj ve çevresinin kentsel görüntüsünü değiştirecek projeleri görüyoruz. Malum bölgeye Merkez Bankası yeni binası, bir alışveriş merkezi ve şimdi de bu okul yapıalcak. Zaten bazı binalar da gayet güzel (örn. bahar hastanesi). Fakat bir ara üzerine basa basa bölgedeki cep telefoncuları çarşısı ve göçmen pazarı bölgesinin yok edileceği söylenmişti.  

Acaba bu konuda bir gelişme ve yeni duyumlar var mı?

Akın Alan
12 yıl önce - Pts 03 Nis 2006, 16:41

Benim bildiğim kadarıyla bölgede Osmangazi metro istasyonundan kent meydanı yapılacak bölgeye kadar ankara yoluna kadar yıkılacak,karşı tarafta ise benzinlik kaldırılıyor,(bahar hastanesi tarafı),merkez bankasının yeni binası ve simit sarayı hiza alınarak istimlak ve düzenleme yapılacak benzinliğin olduğu yere 5 yıldızlı bir otel yapılacak diye duymuştum ama ne kadar doğru bilmiyorum.

Akın Alan
12 yıl önce - Pts 03 Nis 2006, 17:15

F.Çakmak Kültür ve ticaret merkezi hakkında;

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=20936& ...mp;start=0

Batur

12 yıl önce - Pts 03 Nis 2006, 17:20

Gerçekten de göz kamaştıracak bir proje hazırlamışlar, yaparlarsa helal olsun. Osmangazi Belediyesi binası kadar görkemli olacağa benziyo

Akın Alan
12 yıl önce - Pts 03 Nis 2006, 17:26

Alıntı:
Osmangazi Belediyesi binası kadar görkemli olacağa benziyo

Alıntı:
Lojmanların bulunduğu bölgede 33 dönümlük bir alan elde edecek olan Büyükşehir Belediyesi, bu alanın 15 dönümüne "Bursa Büyükşehir Lisesi" inşaatı, kalan
16 dönümlük alanı da yeşil alan olarak düzenleyecek

Bence çok daha görkemli olacak çünkü 15 dönüm üzerine kurulacak çok geniş bir alan.

Bence oraya lise yapılması çok anlamlı olmuş kent meydanı na bir hareket kazandıracak.

Batur

12 yıl önce - Pts 03 Nis 2006, 17:44

Belediye o araziyi çok iyi değerlendirmiş bu projeyle, hem güzel bir lise binası hem de bol yeşil alan.
Bu arada merinos lojmanlarının arazisi de 30 küsür dönümmüş, hatırladığım kadarıyla orada 3-4 tane lojman binası vardı, o arazinin bugüne kadar merinosun elinde kalması da bir nimet yoksa o arazi de nasibini alırdı ve bugün böyle güzel bir proje hazırlanamazdı.

Akın Alan
11 yıl önce - Cum 29 Arl 2006, 06:02

Belediye yıkımları tamamlamak üzere.Projede ufak bir değişiklik oldu.Okulun yanına kreş yapılması kararlaştırıldı.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet