Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Çrş 28 Eyl 2005, 23:02
[İST-B1.11] - İBB-WEB Kameraları ve Vapur Seyr-ü Seferi

İBB WEB KAMERALARINDA "EMİNÖNÜ-KARAKÖY" (İÇ LİMAN) DAHİLİNDEKİ VAPUR SEYR-Ü SEFER GÖRÜNTÜLERİNİN DE YAYINLANMASI ÜZERİNE BİR ÖNERİ...

İBB'nin WEB sitesinde, 52 farklı noktadan İstanbul'un 24 saat canlı kamera görüntüleri yayınlanmakta ve oldukça da başarılı bir çalışma sergilenmekte... Seçilen merkezî alanların sürekli görüntüleri, İstanbul meraklıları için vazgeçilmez görüntülerden olup, birçoğumuzun da bilgisayarlarında kısayol olarak kayıtlı olduklarına eminim...

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Kameralar/Kameralar.htm

Fındıklı'daki tramvay başdurakları, Taksim, Kadıköy, Beşiktaş, Aksaray, Topkapı gibi merkezlerdeki araç sirkülasyonu, çevreyolları ve her iki Boğaz köprüsündeki trafik akışı da verilmekte... Lâkin dikkat ederseniz, kameralar hep karayoluna çevrili (çok az noktada da raylı taşımacılığa). Oysa, İstanbul'un en önemli ulaşım merkezlerinden biri olan "Eminönü-Karaköy" arasındaki "İç Rıhtım" tabir edilen deniz alanına ve üzerindeki başdöndürücü trafiğe, bu kameralarda yer verilmemekte... Yenicami'nin kuzey minaresinden Galata Köprüsü ile tramvay yolu görüntülenirken, hemen yanındaki 3 adet vapur iskelesi + 1 adet deniz otobüsü iskelesi, hemen karşı kıyısında yine Karaköy dubalı iskelesi es geçiliyor. Adıgeçen minareden, sözünü ettiğim alanı kapsayacak yeni bir kamera daha konulması, vapur âşıklarını çok memnun edecektir... Sürekli olarak iskelelere yanaşıp kalkan İstanbul'un süsü o güzelim vapurları bizlere Net ortamından seyrettirmek şansını verseler, birçok insanın gönlünü hoş edeceklerdir...

İBB'nin WEB sitesinde nereye yazacağımı bulamadım maalesef... Yazsam dahi, beni ne derece ciddiye alırlar, bundan da pek emin olamadım ("Delinin biri, işini gücünü bırakmış, seyr-ü sefer halindeki vapurları seyretmeyi canı çekti herhal!"   diyeceklerini duyar gibiyim). Yine de, bu konuda nereye başvurulacağı ve ne şekilde girişimde bulunabileceğimizi bilen varsa ve mesajın altında paylaşırsa, bu konudaki talebimizi belki bir şekilde iletebiliriz Belediye yetkililerine...

Akın KURTOĞLU

mordehay kohen

13 yıl önce - Cum 07 Ekm 2005, 08:05

akın yeni cami minaresine kamera yerlestirmek  bu şahane bir fikir inşallah bunu uygularlar  bana kalırsa  karaköyde ziraat bankasina  yerlestirseler daha cazip gelir düşün bir kere kamera daha yakın her 20 dakikada kadıköy iskelesine  vapur girip çıkıyor
 ben bu sabah kalktım findıklıya gittim
tranvayın perona girişini seyrettim tabi uzaktan kameralardan

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Cum 18 Ksm 2005, 05:33

İstanbul Belediyesi WEB sitesindeki trafik ve genel görünüm kameralarının, İstanbul İç Limana yönelik bir çalışmasının olmaması üzerine, ben de "Beyaz Masa"ya bir başvuruda bulunarak, "Eminönü-Karaköy-Galata Köprüsü" arasında kalan alandaki vapur seyr-ü seferlerini takip edecek bir kamera konulup konulamayacağı hakkında bir mesaj geçtim. Cevabını beklemekteyim...
Alıntı:
Başvuru Formunuz alındı.
Başvurunuz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü Beyaz Masa Birimi'ne ulaşmıştır. Girmiş olduğunuz iletişim bilgileri aracılığı ile tarafınıza bilgi verilecektir. Başvurunuzu takip etmek için kullanabileceğiniz bilgiler (Başvuru Numarası ve Güvenlik Numarası) belirttiğiniz e-posta adresinize gönderilmiştir.
İlginize teşekkür ederiz.

Başvuru Numaranız: 99645
Kimlik Bilgileri:
Ad: İbrahim Akın
Soyad: KURTOĞLU

Başvuru Konusu: İBB WEB Sitesi'ndeki WEB Kameraları hakkında:

Eminönü WEB kamerası, Galata Köprüsü'ne yönelik olarak 24 saat yayın yapıyor. Yenicami'nin minaresinden elde edilen bu görüntüler çok hoş. Ancak, asıl Eminönü'nü belirleyici özellik iç liman olarak tabir edilen kesimdir (Eminönü-Karaköy-Galata Köprüsü arasında kalan kesim). Buradaki vapur iskelelerini, vapur seyr-ü seferini İstanbullular'a izlettirmek için herhangi bir çalışma neden yapılmıyor? İstanbul'un deniz ulaşımının kalbi olan bu kesime de yönelik bir WEB kamera montajı, şüphesiz harika görüntüler elde edilmesine sebep olacaktır. Bu konu hakkında menfi ya da müsbet bir çalışma yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. İyi çalışmalar temennilerimle...

Umarım, bu başvuruyu dikkate alırlar ve bizler gibi binlerce vapur meraklısını bu zevkten mahrum etmezler.

Akın KURTOĞLU

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Cum 13 Oca 2006, 00:58

Alıntı:
Başvuru Numaranız: 99645
Kimlik Bilgileri:
Ad: İbrahim Akın
Soyad: KURTOĞLU

Başvuru Konusu: İBB WEB Sitesi'ndeki WEB Kameraları hakkında:

Eminönü WEB kamerası, Galata Köprüsü'ne yönelik olarak 24 saat yayın yapıyor. Yenicami'nin minaresinden elde edilen bu görüntüler çok hoş. Ancak, asıl Eminönü'nü belirleyici özellik iç liman olarak tabir edilen kesimdir (Eminönü-Karaköy-Galata Köprüsü arasında kalan kesim). Buradaki vapur iskelelerini, vapur seyr-ü seferini İstanbullular'a izlettirmek için herhangi bir çalışma neden yapılmıyor? İstanbul'un deniz ulaşımının kalbi olan bu kesime de yönelik bir WEB kamera montajı, şüphesiz harika görüntüler elde edilmesine sebep olacaktır. Bu konu hakkında menfi ya da müsbet bir çalışma yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. İyi çalışmalar temennilerimle...

Alıntı:
İstanbul Belediyesi WEB sitesindeki trafik ve genel görünüm kameralarının, İstanbul İç Limana yönelik bir çalışmasının olmaması üzerine, ben de "Beyaz Masa"ya bir başvuruda bulunarak, "Eminönü-Karaköy-Galata Köprüsü" arasında kalan alandaki vapur seyr-ü seferlerini takip edecek bir kamera konulup konulamayacağı hakkında bir mesaj geçtim. Cevabını beklemekteyim...

Kasım 2005'de İBB'ye gönderdiğim başvuru dilekçem ve ardından siteye yolladığım açıklamalarım üstteki şekildeydi. Ardından da İBB'den bana;

Alıntı:
Başvuru Formunuz alındı.
Başvurunuz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü Beyaz Masa Birimi'ne ulaşmıştır. Girmiş olduğunuz iletişim bilgileri aracılığı ile tarafınıza bilgi verilecektir. Başvurunuzu takip etmek için kullanabileceğiniz bilgiler (Başvuru Numarası ve Güvenlik Numarası) belirttiğiniz e-posta adresinize gönderilmiştir.
İlginize teşekkür ederiz.

şeklinde bir cevap gelmişti. Geçen günlerde İBB-WEB sayfalarında gezinirken, ana sayfaya yeni bir link eklendiğini farkettim:

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Kameralar/TuristikKameralar.htm

Bu linke tıklandığında, İstanbul'un tarihi ve turistik noktalarına yeni kameralar yerleştirildiği ve 24 saat yayına geçildiği anlatılıyordu. Bunların içinde "Eminönü"nü de gördüm ve bu duruma çok sevindim (Her ne kadar Eminönü'nü geri plândan alan bir açı olsa da ve tam olarak vapur seyr-ü seferlerini görmek mümkün olmasa da, yine de bu da bir adımdı).

Bu yeni uygulamanın geliştirilerek yaygınlaştırılması dilekleriyle İBB'ye teşekkür ederiz...    

Akın KURTOĞLU

mordehay kohen

13 yıl önce - Cmt 14 Oca 2006, 13:59

IBB KAMERALARI
Akın tam düşündüğüm konuya değindi ama ibb müdürleri kameraları yanlış yere yerleştirmişler vapurlar hiç görünmüyor. yine de Akın beye bu girişimi için teşekkür ederim.
istanbulda yaşayan için sorun değildir ama yurt dışında yaşayanlar için büyük bir olaydır.
düşünün özlem yaşıyoruz, açıyoruz bilgi sayarı vapurlar canlı canlı karşımızda.

En son mordehay kohen tarafından Sal 17 Oca 2006, 19:08 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 21:15

İBB, bence zemini hazırladı ve bu bölümü açtı, şimdilik 4-5 ayrı noktadan 9 kamerayla işe başladı (İstanbul şehiriçi trafik akışını gösteren kameralar da ilk evvel, 9-10 kamerayla başlamışlardı. Şimdi ise tam 52 noktadan 24 saat yayın yapılmakta ). Zaman içinde bu "Turistik Kamera" projesi de ilerleyecektir, eminim. O zaman Eminönü İç Liman'ı görebileceğimiz bir kamera da devreye girebilir. Yenicami'nin minarelerinden birisine de monte edilebilir, Karaköy'deki dubalı iskelenin en üst katında ve uçta bulunan, vapur ana kumanda merkezinin bir kenarına da iliştirilebilinir. Her iki nokta da, iç limanı olabilen en geniş açıyla gören yerlerdir.   Zaten, karayolu trafiği nasıl ki izleniyorsa, aynı şekilde denizyolu trafiği de o derece önemli ve izlenmeli... Hatta, ileride raylı sistemler dahii bu kameraların ilgi alanı içine girebilirler.

Akın KURTOĞLU

mordehay kohen

13 yıl önce - Sal 17 Oca 2006, 19:10

her yere istediklere yere kamera yerleştirebilirler yeterki istesinler
vatandaşın basit bir ricasını uygulasınlar
birde 15 dk da bir dönen kameralar var çift yön gösteriyor

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Çrş 18 Oca 2006, 00:28

Alıntı:
vatandaşın basit bir ricasını uygulasınlar
birde 15 dk da bir dönen kameralar var çift yön gösteriyor

Mordehay Ağabey'in de dediği gibi, asıl önemli olan vatandaşın isteklerinin (mantık çerçevesinde) yerine getirilmesidir. Dönen kamerları geçtik, sabit ve geniş bir açıyla görsün, o da yeter... Ama Eminönü kameralarının en kısa zamanda Yenicami minareleri veya Karaköy İskelesi'nin üzerine (Ziraat Bankası'nın çatısı da olabilir) bir yere monte edilmesi elzemdir. Buradan alınacak görüntüler, en az Boğaziçi Köprüsü Çevre Yolu katılımı kameraları kadar ilgi çekecektir...  

Akın KURTOĞLU

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Pzr 07 May 2006, 07:13

Alıntı:
Başvuru Formunuz alındı.
Başvurunuz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü Beyaz Masa Birimi'ne ulaşmıştır. Girmiş olduğunuz iletişim bilgileri aracılığı ile tarafınıza bilgi verilecektir.

12 Ocak 2006'da İBB'ye yaptığım başvuruya karşılık bana gelen klâsik kalıp cevap üstteki gibiydi. Üzerinden tam 4 koca ay geçti. Asıl cevabı hâlâ cevap verecek beyzâdeler... Müsbet olmasını beklemiyorum, menfi dahi olsa, bir cevap verseler rahatlayacağım... "Şükürler olsun Rabb'ime!... Adam yerine konulduk" diyeceğim. Başvuruma hiçbir şekilde cevap verilmemesi; "Hadi leeen!... Cevap-mevap yok sana dingiiilll!..."in kibarcası mı oluyor acaba???

Akın KURTOĞLU

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Sal 08 Ağu 2006, 20:41

Eminönü-Karaköy civarlarındaki İBB'nin 3 adet kamerasından biri arızalı olup hiç görüntü vermiyor uzun zamandır (Yenicami'nin minaresinden sadece Galata Köprüsü'nün sol kesimini alan). Diğer ikisi ise turistik kameralar olup, biri Yenicami'yi ve çaprazındaki boş alanı, diğeri ise Zindan Han ve önündeki İETT terminallerinin üstünü alan enteresan açılardalar... Her ikisi de seyr-ü seferle ilgili doyurucu bir görüntü sunamıyorlar.

Bu kameradan Haliç'in iç kesimleri flu bir şekilde ve ayrıntılar hiçbir şekilde seçilemeyecek şekilde yayın yapılıyor. Vapuyr hareketleri Köprü'nün diğer tarafında kaldığından, hiçbir şey görülemiyor

Bu kamera da Yenicami'yi veriyor sadece. Bir de yandaki yoldan geçen trafik akışının bir yönünü...

Bakalım, önümüzdeki zaman dilimi içinde İç Liman'ı kuşbakışı gösteren ve vapur seyr-ü seferini gözler önüne seren, harika bir panoramaya sahip bir İBB-Web kamerası kurulacak mı? Yoksa bu başlık altında daha çoooook mu bekler şekilde kalacağız?!

Akın KURTOĞLU

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM