Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6
Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Çrş 03 May 2006, 20:52

Alıntı:
ama artık Sami Akbulut yerine M/S İstanbul demeye alışmamız lazım

Haydaaaaaaa... Bu gecenin bombası da bu oldu galiba!... Şehirhatlarında artık "Şehit Sami Akbulut" adında bir vapur olmayacak mı yani?      

Akın KURTOĞLU

simon

13 yıl önce - Prş 04 May 2006, 01:59

Alıntı:
Haydaaaaaaa...

Haydaaaa ki ne haydaa.  Daha önce yer ismi taşıyan vapurların isimlerinin değiştirildiğine şahit olmuştum. Ama bir şehidimizin isminin taşıyan vapurun isminin değiştirilmesine ilk defa şahit olacağım herhalde.

İlk olarak 1996 yılında Bayraklı adlı vapurun "Nurettin Alptoğan" olarak, 1999 yılında ise Karşıyaka'nın ise "İ. Hakkı Durusu" olarak değiştirildiğini görmüştüm. Aslında iki vapurun isim değişiklikler bir nebzede olsa mantıklı gelmişti. Çünkü bu vapurların taşıdıkları yer isimleri İzmir'de oldukları için ve de bu vapurlar artık İstanbul'da kalıcı olacaklarsa benim bu konu hakkında fazla yorumum olamaz.

Ancak İstanbul'un herhangi bir yerin ismini kazıyıp yerlerine bugün aramızda olmayan kişilerin adları verilmeye başlaması bana mantıklıca gelmiyordu aslında. Maksat o ismi yaşatmaksa o zaman yeni yapılan bir gemiye o adın verilmesi daha iyi olmazmıydı? Hem o isimlerin yaşama sanşları birkaç yıl daha yüksek olmazmıydı? Hem de o yer isimleride bu sayede yaşamaya devam ederlerdi. Bu konuda örnekleme yapacak olursak, 1999 yılında İnciburnu vapuru "Barış Manço", 2002 (?) yılında Kilyos III vapuru "Kaptan Gündüz Aybay", Aynı yıl Sedefadası vapuru "Prof. Dr. Aykut Barka", 2003 yılında Bostancı vapuru "Ahmet H. Yıldırım", 2004 yılında ise Bahçekapı vapuru "Emin Kul" olarak değiştirilmişti. Yıllardır başka bir isimle yaşayıp , emektar bir gemini ismini değiştirilmesi sonucunda, o isim ne kadar zamanda yaşayabilir ki? O da tartışılacak ayrı bir konu.

Ancak bir şehidimizin ismini taşıyan vapurun adını silip yerine "İstanbul" gibi bir isimle değiştirilmesi bana daha da mantıksızca yapılan bir hareket geliyor. İstanbul vapurlarında bir ilk denmeye mi çalışılıyor acaba?  Biraz daha etraflıca düşünücek olursak, şu anda oylamada olan vapurların birine Şehit Sami Akbulut ismi konulma ihtimali'de var olsada, bu işin yap bozdan farkı kalmayacak. Herşeyin orjinali makbuldur bence. Şehit Sami Akbulut ismi şu an Tersane'de yenilenen 1977 yapımı vapura yakışıyor bence. Bu konuda beni düşündüren diğer bir nokta ise, neden yeni yapılacak bir vapura İstanbul isminin konulmasına yanaşılmaması. En azından Şehit Sami Akbulut ismine dokunulmadan yapılabilecek bir alternatif olarak düşünüyorum. Şimdi kalkıp biri bana dese ki, "Yahu ne varmış bunda, ne güzel işte şehidimizin ismi yeni bir vapurda yaşatılacak" savunmasına ben de bir soruyla yanıtlarım, " Peki o zaman diğer şehitlerimizin ve aramızda olmayan kişilerin günahı nedir?"

Şimdi bu vapurun görünümü muhtemelen böyle mi olacak?

(+)

ayhan1
13 yıl önce - Prş 04 May 2006, 02:26

Ya , Recep Tayyip Erdoğan yada Kadir Topbaş  ismi verilseydi ?

Aylık çıkan İstanbul Bültenlerinde gözüme çarpan bir olay var; Kadir Topbaş tan sonraki  sayılarda  adeta her sayfada Kadir Topbaşın resmi var.

ferhevn
13 yıl önce - Prş 04 May 2006, 10:56
HAYDAAAA

Şehit Sami Akbulut'un adının değiştirilmesinin yaratacağı tepkiyi düşünemezler çünkü düşünce ve dünyayı algılamaları zaten ortada.

ayhan1
13 yıl önce - Prş 04 May 2006, 11:20

şimdiden  ufak bir  tepki kampanyası yapalım o  zaman, mail gönderme olabilir hatta web sayfası olabilir. Şimdiden bizden başka kaç kişinin isim değişikliğinden farkı vrki şuan.

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Prş 04 May 2006, 20:43

Bugün duyduğuma göre, "Şehit Sami Akbulut" ismi, İDO'nun kampanyası sonrasında inşa edilecek olan 20 vapurdan birine verilecekmiş. Böyle bir değişime şöyle bir mantıklı açıklama yapılabilir:  

Boğaziçi veya diğer özel gezi seferlerinde kullanılmak üzere hazırlanan Sami Akbulut'un tamir-yeniden düzenleme çalışmalarının sonuna yaklaşıldı. Yaz döneminde bu vapuru devreye alacaklar. Ancak İDO'nun oylaması sonucu şekillenecek olan vapurların inşaatları ve İDO'ya teslimleri daha yıllar sürecek. Teslim süresine kadar zaman içinde özel gezi amaçlı vapura; "İstanbul" adı verilecek, ki diğer vapurlardan farklı olduğu belirtilebilsin.

Yani, bir an önce İstanbul adının bir vapura verilmesi gerekli... Burada da piyango Şehîd Sami Akbulut'a vurdu...  

Akın KURTOĞLU

Kutlu Singil

13 yıl önce - Prş 04 May 2006, 20:48

E o halde su vakitten itibaren, basligi, Sehit Sami Akbulut'un kendiside adida yenileniyor yapalim mi?

mordehay kohen

13 yıl önce - Cum 05 May 2006, 00:05

şehite yapılan saygısızlık ailesi ne tepki gösterecek ne derse haklıdırlar   habire vapurların ismini değistiriyorlar bacalardan T.D.I logosunu
indiriyorlar mecliste koruma kanunu cıkarmaları lazım isimler değişmez devlet kuruluşu olan vapurlarda logoyu indirmek yasaktır tıpkı sit alanları gibi zaten benim için T.D.I LOGOSU AY YILDIZI ILE BERABER TURK BAYRAGINA ESITTIR KORUMA ALTINA ALINMASI LAZIM
BIRDE YILMAZZ DAN BIR RICAM VAR ON TARAFTA SARI HARDALI SERIT NEREYE GITTI
YOKSA BOYAMASINI UNUTTULARMI HATIRLAT SEN BU DURUMU BOYACIYA

En son mordehay kohen tarafından Cum 05 May 2006, 00:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

ayhan1
13 yıl önce - Cum 05 May 2006, 00:12

ido  , logoyu  kaldırma karrı almıştı ama sonradan vazgeçti

yılmazz

13 yıl önce - Cum 05 May 2006, 00:23

evet ido gelen ve gelebilecek tepkilerden dolayı bu karardan vazgeçmişti ama yeniden canlanmaz inşallah
baş taraftaki sarı çizgi belki vapurun önündeki sami akbulut yazısı kazındıktan sonraki boyamaya kaldı yada ido yeni vapur görünümünü alıştıra alıştıra oturtmaya başlıyor

sayfa 6
« önceki   123 ... 567 ... 192021   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM