Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 20
Necdet Cevahir
13 yıl önce - Cum 10 Ksm 2006, 01:45

Değerli Ali Ağabeyime bu güzel açıklamaları için teşekkür ediyorum. Elbetteki bu bir tartışma platformu. Herkes fikirlerini söyleyecek. Anladığım kadarıyla siz bazı hallerde değişim olabilir diyorsunuz , bizde buna saygı duyarız elbette. Ama dediğim gibi bu böyle keyfe keder yapılmamalı inandırıcı bir gerekçesi olmalı. Örneğin telsiz konuşmalarındaki karışıklık mantıklı, oranın İnciburnu olduğunu elbette biliyorum. Demekki böyle uygun görülmüş. Diğer isimler hakkında da az çok bilgim vardı. Ama geçtiğimiz yıl devreye giren bir arabalı vapurumuz vardı, bu aralar pek göremiyorum. Sizler bilirsiniz. Ata Nutku. Bu adı görünce biraz araştırma yapmıştım. Galiba İstanbul'a ilk arabalı vapurun gelmesini sağlayan muhterem bir zatmış. Hatta bir cahil muhabir araştırmadan şöyle yazmıştı ; "Yahu dalkavukluğun bu kadarı olmaz Ata'nın nutkundan bile vapur ismi yapmışlar."  Ne kadar zavallı bir durum değilmi ? Maalesef şimdiki nesiller bir araştırma zahmetine bile girmeyip böyle açık düşüyorlar. Birde bir anım daha var. Küçükyalı'da oturduğumuz yıllar yan komşumuz bir yaşlı amca vardı. Necdet ...  Soyadını şimdi hatırlayamadım. Eski demiryolcuydu kendisi. Şimdi onun adı Van gölünde çalışan bir tren ferisinde yaşıyor. Ama tabii çok uzun yıllar odu. Belki onunda adını değiştirmişlerdir.    Saygılar , hürmetler..

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Cum 10 Ksm 2006, 02:05

Alıntı:
Sizler bilirsiniz. Ata Nutku. Bu adı görünce biraz araştırma yapmıştım. Galiba İstanbul'a ilk arabalı vapurun gelmesini sağlayan muhterem bir zatmış. Hatta bir cahil muhabir araştırmadan şöyle yazmıştı ; "Yahu dalkavukluğun bu kadarı olmaz Ata'nın nutkundan bile vapur ismi yapmışlar."  Ne kadar zavallı bir durum değilmi ? Maalesef şimdiki nesiller bir araştırma zahmetine bile girmeyip böyle açık düşüyorlar.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=8090&a ...p;start=80

Akın KURTOĞLU

Murat Koraltürk
13 yıl önce - Cum 10 Ksm 2006, 02:43
Ata Nutku hakkında

Türkiye'de Cumhuriyet döneminde inşa edilen ilk gemiler ile ilgili bir kaç araştırma yapmış bir kişi olarak bu sayfalarda kısa bir süre önce merhum Ata Nutku'nun anılması üzerine bu önemli şahsiyet hakkında kısa bilgi verme ihtiyacı duydum.

Denizci bir aileye mensup olan Ata Nutku, Türkiye’de modern kılavuzluk teşkilatının kurucusu olan Süleyman Nutki’nin oğludur.  1904’te doğan Ata Nutku, Almanya’da gemi mühendisliği eğitimi aldı. Gölcük tankerinin planlarını çizdiği sırada donanmada yüzbaşı rütbesi ile görev yapmaktaydı. Gölcük ve Taşkızak askeri tersanelerinin modernleştirilmesi için çalışan Ata Nutku,  1948’de Deniz Kuvvetlerinden yarbay rütbesiyle emekli oldu. Yüksek Mühendis Okulu’nda gemi inşaiye dersleri veren Ata Nutku, 1953’te Gemi Enstitüsü’nü kurdu. Ordinaryüs profesör olarak uzun yıllar ders veren Ata Nutku, meslek yaşamında bir yüzer havuz, iki mayın dökme gemisi, üç şehir hattı vapuru, dört araba vapuru, ve Deniz Nakliyat’a ait Abidin Daver şileplerini inşa etti. 100 metre uzunluğunda gemi model deney havuzunu ve laboratuarını gerçekleştirdi. Türkiye gemi inşa sanayinin öncü ismi Ata Nutku 1994’te vefat etti.

Son bir not: İstanbul sularında ilk aravapuru Şirket-i Hayriye tarafından dönemin umum müdürü Hüseyin Haki Bey'in girişimi üzerine 1870'lerin başlarında işlemeye başladı.

Murat Koraltürk
13 yıl önce - Cum 10 Ksm 2006, 02:56
Gemi isimleri hakkında

Sayın Ali Bozoğlu gemi isimleri üzerine değerli bilgilerini yine bu sayfalarda bizlerle paylaştı.Kendilerinin de izni olursa bir ekleme yapmak istiyorum. Gemilere şahıs isimleri özellikle siyasal kimliği olan şahısların isimlerini verme alışkanlığı 27 Mayıs'dan önceye hatta Cumhuriyet'ten önceye kadar uzanmaktadır. Daha önce Toplumsal Tarih Dergisi, Sayı 153, (Eylül 2006)'da "Gemiler, İsimler" başlığı ile bu konu hakkında bir makale yayınladım. Bu makalenin pdf formatı elimde var. Eğer buradan yayınlama olanağı varsa ilgilenenlerle bu yazıyı paylaşmak isterim.

tarkan arslan

13 yıl önce - Cum 01 Arl 2006, 17:51
müjde

istanbul-9 iş başında 05/12/2006 salı günü saat:11'de kabataş iskelesinde tekrar hizmete başlama töreni var http://www.ido.com.tr/?page=SubPage&textid=78 ...&ln=TR
hayırlı olsun

tarkan arslan

13 yıl önce - Cum 01 Arl 2006, 17:54
acaba

şu anda idonun elindeki vapurlardan aynı işleme konacak başka varmı? maliyeti 1,8 milyon ytl
harcanmış bence aynı sınıfların hepside sırayla bu işlemden geçse de bir kırk yılda daha hizmet verse

Murat Caner
13 yıl önce - Cmt 02 Arl 2006, 09:07

Törene katılacak mıyız?

Ençok sorakladığım geminin güvenlikli iniş kapıları.

Maliyet çok fazla değil mi? Yeni gemi kaça yapılıyor.

mordehay kohen

13 yıl önce - Cmt 02 Arl 2006, 10:00

Acaba bu  yenilenen şehit sami akbulut yeni ismiyle istanbul 9 dan sonra hangi vapuru
yenilemeleri lazım bence 1976/77 serisinden olacağını kanaatindeyim
şehit adem yavuz
''      karaoğlanoğlu      hamdi karahasan   aydın güler
        Temel şimşir       ilker karter            mustafa aydoğdu
       cafer gönyeli       necati gürkaya      burada belirtiğim bu vapurlardan birisi yenilenmesi lazım

Alper AKAY

13 yıl önce - Cmt 02 Arl 2006, 11:46

En sonunda beklenen tarih belli oldu.  
5 Kasım 2006 herkes Kabataş'a...
keşke oraya gelebilsem ama haftaiçi karamürsel'deyim
anca haftaya cumartesi görebileceğim İstanbul-9'u haydarpaşa mendirek içinde süzülürken...
TEŞEKKÜRLER IDO...

tarkan arslan

13 yıl önce - Cmt 02 Arl 2006, 15:41

bence karaoğlanoğlu yada adem yavuz dan birisi yenilense iyi olacak gibi

sayfa 20
« önceki   123 ... 192021   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM