Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 19
Necdet Cevahir
13 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 02:14

Ortaya bir soru sormak istiyorum. Neden bu vapurların sık sık ismi değişiyor acaba , bilen varmı ? Hadi Barış Manço veya Arkut Barka adları günün mana ve ehemmiyetinden diyelim , peki İstanbul 9 ne olaki ?

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 02:18

Alıntı:
Ortaya bir soru sormak istiyorum. Neden bu vapurların sık sık ismi değişiyor acaba , bilen varmı ? Hadi Barış Manço veya Arkut Barka adları günün mana ve ehemmiyetinden diyelim , peki İstanbul 9 ne olaki ?

İşletmenin en klas vapurlarından birisi olacak şekilde içi düzenlendi. Merdiven üzerinde dev plazma ekranlar ve daha birçok teknik özellik ile Osmanlı dönemini çağrıştıran oymalı trabzanlar, özel koltuklar vs... eklendi. Bundan ötürü, özel gezilere evsahipliği yapacak bir tarz oturtulmaya çalışılması neticesinde, ismi de daha bir geneli kapsayacak şekilde; "İSTANBUL" olarak değiştirtildi.

Akın KURTOĞLU

Kemal Dilmen
13 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 02:59

İSTANBUL-9 kabataşta bu sabah yoktu!

simon

13 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 22:05

Sevgili Ali Bozoğlu hocam demiş ki
Alıntı:
uyuma simon İstanbul - 9 Karaköy'de bağlı duruyor fotoğraf makinam yanımda yoktu resimini çekemedim.

Aşkolsun Ali hocam uyumak ne demek? Bu vapurun yenilenmesinden itibaren gönüllü takipçileri olduk, olacağız'da.  

Bu fotoğraf, bugün Karaköy'de çekilmiştir.

(+)

En son simon tarafından Sal 07 Ksm 2006, 22:10 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

ali_bozoglu

13 yıl önce - Çrş 08 Ksm 2006, 00:27

Ortaya bir soru sormak istiyorum. Neden bu vapurların sık sık ismi değişiyor acaba , bilen varmı ? Hadi Barış Manço veya Arkut Barka adları günün mana ve ehemmiyetinden diyelim , peki İstanbul 9 ne olaki ? diye sormuş sevgili kardeşim Necdet Cevahir  B...k yemenin arapcasını biliyormusun  işte bu

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Çrş 08 Ksm 2006, 00:34

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=22951& ...;start=182

Arda Alkaya
13 yıl önce - Prş 09 Ksm 2006, 19:55

Dün akşam amacım Karaköy'e gidip, İstanbul-9'u fotoğraflamaktı. Kabataş'ta Fenerbahçe'yi görünce iki poz alayım dedim ama İstanbul-9 da Kabataş'taydı. Neye niyet neye kısmet.
Sıkılmış şöyle bir  Karaköy havası alsın diye mi düşündüler acaba? Bence asıl neden uzun süreli beklemenin yol açacağı oksitlenmeyi engellemek.
Not: Fotoğraf dün gece çekildi.

(+)

En son Arda Alkaya tarafından Prş 09 Ksm 2006, 20:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Alexandros

13 yıl önce - Prş 09 Ksm 2006, 20:23

Istanbulun, uzun gecmisinde ve yakin tarihinde, izlerini ve  damgasini birakmis kisilerin listesi oldukca uzun, sanirim IDO'yu yonetenler veya vapurlara  isim verme veya isim degistirme yetkililerini, TEK BIR SEY ICIN SUCLUYABILIRIZ, FANTAZI EKSIKLIGI, sanirim bu vapurlar ISTANBULU TEMSIL EDIYOR, IDO'nun yetkilileri, oturduklari koltuklarin mesuliyetlerini farkina varsinlar.

Gercekten yazik, boyle bir yonetime (IDO'dan bahsediyorum), ne Istanbulumun ne adi, ne tarihi nede gecmisi layik.

Sayin IDO yoneticileri, ISTANBULLUMUZUN tarihine, layik olmaya bakin.

Tum degerli Ulasimcilara iyi aksamlar dilerim.

Not:   Istanbulun  degerini ondan uzak oldugumuz zaman anlariz

Necdet Cevahir
13 yıl önce - Prş 09 Ksm 2006, 20:44

Değerli Ali Ağabey'ime saygım sonsuz. Bu sözleriyle benim görüşüme destek verdiği sonucunu çırarıyorum ben. Şimdi ben zaman zaman ulaşım sayfalarında dolaşıp sizler kadar olmasada görüşlerimi bildiriyorum kusuruma bakmayın. Kendime hariçten gazelci ulaşımcı diyorum. Bu konu üzerine bu başlığın bütün sayfalarını tek tek okudum. Simon 'un bir yazısı gözüme ilişti.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=246821#246821

Bu mesajın altına imzamı atarım. Ben eski bir İstanbul'lu olarak sık sık vapur isimlerinin değiştirilmesini sevmiyorum. Sanki bu isimlerin onlarla beraber yaşlanması gerektiğini düşünüyorum. Onun ismi değiştirilince bir yakınıma bir şey olmuş gibi üzülüyorum. Ben küçüklüğümden beri otobüslere troleybüslere hatta kara trenlere bile isim verirdim. Hepsinin yeri gönlümde ayrıydı. Onların ön taraflarına her iki yana yazılan isimlerini hayal ederdim. Çocukluk işte. Vatan Caddesindeki geçitlerde tankların hepsinin isimleri vardı. Zafer - Bayrak - Vatan gibi. Sonra kaldırdılar. Yine üzüldüm. Tesadüfe bakın yıllar sonra bende tank şöförü oldum. İsimler yine yoktu. Birgün bölük komutanıma bunu söylediğimde bana tuhaf tuhaf baktı. Anlaşılan o benim kadar bunların ruhunu kavrayamamıştı.
Hala trenlerin ve otobüslerin tramvayların isimleri yok. Ama vapur ve uçakların var. Ne olur artık bunları habire değiştirmesinler. Çok üzülüyorum. Bu kenti yönetenlerin ve bütün sorumlu mevkide olanların bu kentin ruhunu yakalamaları en büyük dileğim. Saygılarımla..

ali_bozoglu

13 yıl önce - Cum 10 Ksm 2006, 01:15

Sevgli kardeşim Necdet Cevahir önçe çok teşekkür ederim her insan her konuda fikrini söylemeli güzel olan budur. Gemiler İstanbul'un vazgeçilmez bir parçasıdır. gemisiz bir İstanbul'u düşünebiliyormusun Deniz her yerde var ama iki yakası olan ikiyakası arasında ulaşımın gemilerle sağlandığı bir başka şehir yok ben bilmiyorum. gemiler eskiden sahil semtlerinin adlarını başta olmak üzere değişik isimler verilirmiş nevaser , tarz-ınevin gibi ilk şahız ismi verilen gemiler 27 Mayısla başlarlar Ali İhsan Kalmaz Turan Emeksiz gibi uzun süren gemilere insan ismi verilmemiş taki Kıbrıs Barış Harakatına kadar 1970 yıllarda eskiyen sitimli gemilerin yerini konulmak üzere 10 adet gemi yapılması planlarınır projeleri çizilir bu sırada Kıbrıs Harakatı olur burada şehit düşen kişilerin adları verilir daha sonrada bunların başına şehit ibaresi konulur bizim Akın Şuhada sınıfı darya şuhada şehitların çoğuludur  arapçada bu arada Aydın Güler gelir isminin başına Şehit İfadesi konulmaz  Aydın Güler vazifesi başında vurularak ölen bir polis kardeşimizdir buarada gelin Emniyet Genel müdürlüğü web sayfasını bombardımana tutalım bu şahidimizinde hakkını verelim o da bir şehittir . İslam dinine göre daha sonra ki isim vermeler günün aktüalitesini yakalamak ve medyada görünmek için verilen isimlerdir. bunlardan 1. Barış Manco  Barış Manco'nun  isminin verildiği gemi İnciburnu'dur İnciburnu neresidir bilmeyen vardır söyleyelim İnciburnu Kadıköy'de bu gün İDO İskelesinin yanında bulunan Kılavuzluk İstasyonumuzun bulunduğu yerdir mendireğin sonunda bulunan fenerde İnciburnu feneri diye adlandırılır. TDİ buraya Kılavuzluk İstasyonu inşa edince İnciburnu  adı verildi Telsiz konuşmalarında İnciburnu diye anons olunca gemimi istasyonmu hangisi diye karışıklık olunca birinin adının değiştirilmesi gerekli oldu o sırada Barış Manco vefat edince o zaman Yönetim Kurulumuzda görevli olan Ünal Beşkese Moda gemisinin isminin başına Barış Manço ilave edilmesini talep etti Proğramlarında hep adres olarak Barış Manço Moda diye verirdi bu halkın dilinde pelesenk olmuştu o zaman Moda gemisine değil İnciburnu ile böyle bir sorun var gemiye Barış Manço adını verelim denildi ve adı böylece konuldu Bu arada İzmir için yapılan fakat İzmir'in yolçu kapasitesi düşünüldüğünde fazla gelen Bayraklı ve Karşiyaka gemilerini Karşıyaka'ya Atatürk'ü Samsuna götüren Bandırma gemisinin Kaptanı olan İsmail Hakkı Durusu ( öğünç kaynağımdır o da bende Kayseriliyiz ) Bayraklı adlı gemiyede çok sevdiğimiz bir Büyüğümüz olan Nurettin Alptoğan'ın ismi verildi Bostancı gemisinin ismi verilen Ahmet Hulusi Yıldırım ise eğer İstanbul'da gemiler var ise onun sayasinde dir büyük yatırımlar yaparak yeni geliler yaptırdı rahmetli hep şunu söylerdi sınıfının son gemilerini nosteljik yolculuk yapmaları için tutma taraftarı idi görevden alınmasaydı Güzelhisar bu gün çalışıyor olacaktı.

(+)

sayfa 19
« önceki   123 ... 18192021   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM