Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 8
kemalcan
11 yıl önce - Çrş 18 Hzr 2008, 20:40

cumartesi kadıköy'den dönerken fenerbahçe'nin adının silindiğini daha doğrusu üstünün beyaza boyandığını görmüştüm. direk kötü şeyler düşündüm hatta ağlayacak gibi oldum ama şimdi burda en az bir sene daha çalışacağını duyunca kısmen rahatladım. sebebi neydi o silinmenin acaba bilgisi olan var mı? yeni boya mı atılmıştı?

levent gözde
11 yıl önce - Çrş 18 Hzr 2008, 21:24

Bahçe tipi vapurların aslen savaş gemisi olarak inşa edilip sonradan yolcu gemisi olduğunu biliyor musunuz? Bunca yıldır kullanılabilmeleri belkide bu yüzdendir. Bu vapurların tam yol giderken üzerinize doğru gelişlerini gördüyseniz ne kadar ürkütücü olduklarını fark etmişsinizdir. Ama yinede çok severim hepsini.

Adil Akgül
11 yıl önce - Prş 19 Hzr 2008, 11:56

Aslında gövde yapısı olarak Fenerbahçe, üstyapı olarak ise Paşabahçe II. Dünya Savaşı Destroyer Eskortu olarak adlandırılan, yaklaşık 70-100 metre boylarındaki hafif gemileri andırmakta. Bu gemilerin genel amacı, özellikle denizaltı ve hava saldırılarına karşı ana filoyu korumak olduğundan çok yüksek manevra kabiliyeti gerektirmekte idiler. Bu sebeple bu tip gemilerin (aslında nerede ise tüm savaş gemilerinin) genişliği mümkün oldukça dar tutulmaya çalışılır ve bu sayede gemi -ki klasik top harbinin en önemli taktiği, filoyu rakibe ön cepheden gösterip rakibi yan cepheden tutturmak ve bu sayede geniş bir atış alanına dar bir isabet alma alanı ile saldırmaktır- taarruz durumunda avantajlı, radara yakalanma ihtimali daha düşük ve manevra kabiliyeti daha yüksek özellikte olur.
Paşabahçe'nin gövdesinin genişliği aldatıcı olsa dahi, karina kısmında gövde dar olup ana güverte cepheleri konsollar üzerinde oturmaktadır. Bu konsolların uzunlukları yaklaşık 1 metre kadardır (net rakam için plana bakmam lazım ki şu an yanımda değil).
Benim ilginç bulduğum nokta: Paşabahçe gemisi, tek dümenli olmasına rağmen, yapısına göre çok yüksek manevra kabiliyetine sahiptir. Şunu da ekleyeyim; dümen in 0 konumundan alabanda konumuna (Dümenin tam sancak veya tam iskeleye getirilmesi) getirilmesi için gerekli tur sayısı Fenerbahçe'de 3, Paşabahçe'de 7'dir. Dümencinin halini siz düşünün artık

Adil Akgül
11 yıl önce - Prş 26 Hzr 2008, 20:39
Siftah resimleri..

Tarih 26 Haziran 2008 Perşembe, saat 15:15 itibari ile Büyükada İskelesinden kalkan dostumuzu tam profilden görüntülemeye çalıştım. Her ne kadar iskele resmin altında uzunca bir alanı kat ediyor olsa da, kadraja başka türlü sığdırmak mümkün olmadı. Buyrun..
(Kendi çektiğim ilk resimlerdir; eğer bir hata var ise lütfen özelden iletiniz, daha dikkatli olmaya çalışırım.)
Bu arada resimleri buraya mı, yoksa Bahçe tipi vapurlar başlığı altına mı yüklemeli? Yoksa Fenerbahçe ve Paşabahçe ile ilgili resimleri ayrı başlıklar altında mı toplamalı?

Saygılarımla,

(+)

(+)

(+)

Adil Akgül
11 yıl önce - Cmt 28 Hzr 2008, 02:10
Lodos enstantaneleri

Daha önce sizlere 20 Mart sularındaki son lodos fırtınasında çektiğim görüntüleri temiz kareler bulabilirsem ekleyeceğimi söylemiştim.
Ancak, gerek farkında olmadan videonun ham halini kaydetmemiş olmam, gerekse kaydı yapmış olduğum kasedin tekrardan yazılmış olması sebeplerinden ötürü, istediğim kaliteye ulaşmam imkansızlaştı. Tabii ki, çekimlerin gece ve ıslak bir ortamda yapılması ve deli gibi esen rüzgarın kamerayı zapt etmeyi bile zorlaştırması da ayrı bir sorun oldu.
Yine de, ne kadar kötü dahi olsalar, şu anki görüntüye ve genel İstanbul iklimine göre geminin son lodosu olduğundan bu videodan seçtiğim bazı resimleri yükledim. Uygun görünmüyorsa çekinmeden siliniz.

(Çekimler seyir güvertesinde, kaptan köşkünün hemen arkasından yapıldı.)

Saygılarımla,

En son Adil Akgül tarafından Cmt 28 Hzr 2008, 15:31 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

mordehay kohen

11 yıl önce - Cmt 28 Hzr 2008, 11:47

Bu yukarıda 4 tane koyu kare var neci oluyor bunlar ne işe yarar ?
hepsi karanlık ne için yüklersiniz buraya ?

OkanDikmen

11 yıl önce - Cmt 28 Hzr 2008, 13:00

Sn. Adil Akgül'ün göndermiş olduğu lodos resimlerini biraz aydınlık hale getirdim. Sanıyorum daha anlaşılır bir hal aldı..

En son OkanDikmen tarafından Pzr 29 Hzr 2008, 08:27 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi

Levent71
11 yıl önce - Pzr 06 Tem 2008, 15:52

Fenerbahçe'den 100 sene eski gemiler bile aktif durumdayken biz neler konuşuyoruz.

http://www.clydesite.co.uk/clydebuilt/active.asp

simon

9 yıl önce - Pzr 11 Tem 2010, 01:19

Alıntı:
Bahçe Sınıfı Vapurlar da mı Yolcu?

Bahçe sınıfı vapurlar yolcu oldu, şimdi sıra C sınıfı vapurlarda!!!

(+)

sazanhayko
9 yıl önce - Pzr 01 Ağu 2010, 22:53

22 Aralık 2008 Günü Fenerbahçe Vapurunu son kez selamlayıp, Rahmi Koç Müzesine yolcu ettik :-(

Sıra sanırım Paşabahçe'de

sayfa 8
ANA SAYFA -> ULAŞIM